Polecamy wystawę fotografii Krzysztof Strzoda „Tomik poezji mały” prezentowaną w Gminnym Ośrodku Kultury Regionalnej w Kościelisku przy ul Nędzy-Kubińca 136. Wystawę można oglądać od 16 sierpnia do 28 września 2023 roku. Wernisaż i spotkanie z autorem odbędzie się 24 sierpnia 223 roku o godz. 18.00. Kuratorem wystawy jest Łukasz Cyrus. Autor wykorzystując czarno-białe fotografie pejzażu górskiego nawiązuje do symbolicznych znaczeń związanych z wodą i drogą oraz do emocji, które towarzyszyły ich powstawaniu i emocji wyzwalających się we wrażliwych odbiorcach.
Prace powstały w Tatrach Polskich w latach 2015–2017.
“Tomik poezji mały”
Krzysiu jest wędrowcem. Samotnie podąża górską ścieżką życia. Ścieżka jest drogą do celu, choć ten nie jest znany i celem samym w sobie, gdy Krzysiu na ścieżce. Przez krótką chwilę jest częścią tej ścieżki. Jak kamień i kropla deszczu. Płynie. Jak czas, jak woda. Tak, jak ona, chłonie cząstki materii górskiej i niesie je w sobie. Rosy kryształy, skał minerały i przyroda cała, jak w górskiej rzece kłębią się w Krzysiu i osadzają na dnie serca, w duszy zakamarkach, w myślach i w pamięci. Z każdym krokiem osad jest grubszy, kryształy łączą się pod naciskiem zmęczenia. Żar wspomnień przekształca osad. Rodzi się obraz, jak w naturze rodzi się skała. Ślad po przebytej drodze. Trwały, lecz nie wieczny. Jak wszystko inne ulotny i nietrwały. Jak Krzysiu na ścieżce. Przemija, jak czas, jak płynąca woda.
Gdy nic nie jest trwałe, a czas zaciera wszelkie ślady, chwila jest wierszem. Tych wierszy w życiu kilka. Tomik poezji mały. Opowieści parę o smutku, radości, natchnieniu, miłości. Srebrem na papierze, jak przyroda intruzją w skale, Krzysiu oddaje ulotność życia, zachowuje chwile, uwiecznia wspomnienia i skłania do refleksji nad przemijaniem. I choć z czasem i jego wiersze przeminą, jego poezja zostanie, wykraczając poza nieubłagany marsz czasu, przenosząc nas do chwil, gdy Krzysiu podążał górską ścieżką życia.
Łukasz Cyrus, 2023
Krzysztof Strzoda (1967, Katowice). Artysta fotograf, twórca audiowizualny, członek Związku Polskich Artystów Fotografików i „Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej”, fotograf Fédération Internationale de l’Art Photographique (otrzymał tytuł Excellence FIAP), działa w ramach Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego, grupy “FOTOGRAFY” i innych grup twórczych. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie sztuk wizualnych, stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, beneficjent programu “Lokata w Kulturę” (Katowice Miasto Ogrodów).
Tworzy subiektywne obrazy inspirowane naturą (pejzaże górskie i in), przestrzenią miejską i architektoniczną oraz fotografię niefiguratywną. Najczęściej wykorzystuje medium cyfrowych fotografii czarno-białych, ale tworzy również wielkoformatowe odbitki stykowe w technice platynotypii, czy też fotokasty/diaporamy, gdzie na bazie wykonanych własnych fotografii, bądź filmów poklatkowych, w połączeniu z muzyką i nierzadko poezją, wykorzystuje intermedialny efekt synergii.
Prace prezentował na 10 wystawach indywidualnych i ponad 300 wystawach grupowych na całym świecie. Laureat wielu konkursów w Polsce i na świecie, w tym czterokrotnie Grand Prix w konkursach “Biennale Fotografii Górskiej” (2014, 2020) w Jeleniej Górze i “Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym im. Jana Sunderlanda “Krajobraz Górski”” w Nowym Targu (2013, 2015).
Strona autorska: http://kstrzoda.com
Łukasz Cyrus. Rocznik ’78, urodzony i mieszkający w Rudzie Śląskiej. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski. Nauczyciel języka angielskiego w chorzowskim Liceum Ogólnokształcącym, wspinacz, miłośnik muzyki, fotografii i filozofii. Fotografią zajmuje się od końca lat ’90. Poszukiwania w obrębie podobieństw muzyki i fotografii doprowadziły go do sformułowania autorskiej koncepcji, którą nazwał Fotografią odklejoną. Dalsze rozważania filozoficzne doprowadziły go do sformułowania koncepcji NADFOTOGRAFII. Swoje rozważania zapisuje w postaci krótkich esejów, które publikuje na osobistym blogu i autorskiej stronie internetowej. Eseje ilustruje własnymi fotografiami.