Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza 15 lutego 2023 roku o godz. 18.00 na spotkanie z Pawłem Duszą w ramach cyklu “Poznajmy się”. Spotkanie poprowadzi Antoni Kreis. Spotkanie odbędzie się w Galerii Katowice ul. Dąbrowskiego 2. Spotkanie będzie rejestrowane. Wstęp wolny.
Opowieść o fotografii w moim życiu nie jest pełna dramatycznych zawirowań, nie zaskakuje i jest pozbawiona wszelkich pięknych i romantycznych opowieści w stylu: “mój pierwszy aparat dostałem od taty kiedy miałem 9 lat…”. Przygodę z fotografią zacząłem dość późno i raczej wydarzała się obok architektury, wynikało to z moich studiów na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Śląskiej i potrzeby fotografowania znikającej architektury industrialnej regionu. To wtedy miałem pierwsze doświadczenia wystawowe, a miejsce było dość poważne — Galeria Szyb Wilson w Katowicach. Czas moich studiów pokrywał się z działalnością nieistniejącego już dzisiaj Zagłębiowskiego Towarzystwa Fotograficznego, do którego miałem przyjemność należeć. Wtedy dopiero kupiłem swój pierwszy “poważny” aparat, a była to lustrzanka Canon 50E. Jednym z ważnych mentorów i nieformalnym opiekunem ZTF‑u stał się wówczas Zbigniew Podsiadło, który wywarł ogromny wpływ na wielu fotografów wywodzących się z Sosnowca. To z tej grupy wyłoniła się Grupa Fotograficzna “Halo”, której byłem współzałożycielem z Damianem Mickosiem, Pawłem Więcławkiem i Jarkiem Rudnickim. Wtedy zaczęły się poważne fascynacje fotografią analogową i średnim formatem. Często do ręki brałem sprzęt pożyczony — Pentacona Six, Bronicę S2. Ciemni uczyłem się od Pawła Więcławka i Damiana Mickosia, którzy do dzisiaj są dla mnie ważnymi osobami w moim fotograficznym życiu. Potem dzięki pracy w Wydziale Kultury sosnowieckiego urzędu poznałem Jerzego Łakomskiego, który był pomysłodawcą plenerów fotograficznych w ramach Sosnowieckich Spotkań Artystycznych. Plenery prowadzone są do dzisiaj, a ich pomysłodawca jest corocznie Komisarzem pleneru, a dla mnie prywatnie przyjacielem, mądrym przewodnikiem, doradcą, jedną z najważniejszych osób w moim życiu. To dzięki Jurkowi poznawałem kolejne tajniki fotografii, otrzymałem tonę sprzętu (w tym Kiev 88), wspólnie zorganizowaliśmy wiele inicjatyw fotograficznych. Często wracam do technik analogowych, również do technik szlachetnych, w tym ulubionej cyjanotypii.
Do ZPAF wstąpiłem w 2019 roku, przy poparciu Arkadiusza Goli i Jerzego Łakomskiego. W krótkim czasie po tym wydarzeniu dostałem się na wymarzony Institut Tvurci Fotografie w Opavie i otworzyłem nowy rozdział w życiu. Obecnie studiuję na trzecim roku. Czuję cały czas, że najważniejsze fotografie jeszcze przede mną.
Podczas spotkania pokażę moje początki, sporo fotografii analogowych z małego i średniego obrazka.
Spośród wielu nowych cykli przedstawię rozpoczęte długofalowe prace — “Buyland” opowiadający o grupie etnicznej Słowińców, którą po wojnie zniszczono, a której ślady ciągle można znaleźć w okolicach Słowińskiego Parku Narodowego, a także projekt “Oklahoma” — dokument pokazujący życie wokół Huty Katowice oraz Koksowni Przyjaźń.
Paweł Dusza, rocznik ’80. Architekt, fotograf, muzyk. Członek ZPAF (obecnie w członek Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej Okręgu Śląskiego ZPAF). Student Institutu Tvurci Fotografie w Opavie (CZ). Wykładowca Akademii Śląskiej w Katowicach (dawna Wyższa Szkoła Techniczna). Nauczyciel fotografii w CKZiU w Sosnowcu. Dyrektor Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu. Organizator plenerów fotograficznych w ramach Sosnowieckich Spotkań Artystycznych (wspólnie z Jerzym Łakomskim). Autor wystaw indywidualnych: “Morze” (2015) i “Fotografia” (2017) w Galerii Łakomscy, “Szeptem” w Galerii Engram Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów (2019), “Cyjanotypie” w galerii MOK w Zawierciu (2022). Uczestniki kilkudziesięciu wystaw zbiorowych — jedną z ważniejszych jest “Tvarou w tvar” — wystawa studentów ITF w Bratislavie (SK) podczas 32. miesiąca fotografii (2022).