Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza na wystawę fotografii Beata Mendrek „Głos dla tych, których…”. Wernisaż odbędzie się w środę 2 kwietnia 2025 roku o godz. 18.30 w „Galerii Katowice” Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski przy ul. Dąbrowskiego 2. Wystawę można oglądać do 30 kwietnia 2025 roku od wtorku do piątku w godz. od 17.00 do 20.00. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
Beata Mendrek
Urodzona w 1980 r. w Katowicach. Absolwentka Policealnego Studium Fotograficznego oraz Wydziału RTV Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Od 2008 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików.
Aktualnie członek Zarządu oraz Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej ZPAF Okręgu Śląskiego.
Autorka/kuratorka wielu wystaw zbiorowych oraz indywidualnych.
Od roku 2009 wykładowca w szkołach fotograficznych. Organizatorka i wykładowca kursów i warsztatów fotograficznych.
BEATA MENDREK: „Głos dla tych, których…”
Czy widziałeś już najnowszy cykl fotografii Beaty? Tak, tej, która zawarła przymierze z Obrazem
i Słowem! Ona potrafi patrzeć na świat spod lekko przymkniętych oczu! Ona potrafi w kilku słowach opowiedzieć historię, którą ko inny zamieniłby w wielotomową powieść!
Popatrz uważnie: te fotografie to nie fotografie! Ta opowieść nie jest opowieścią, bo nie ma
w niej narracji. Nie jest to zdanie, bo nie ma podmiotu, nie ma orzeczenia! Czy autorka jest autorką tego cyklu? Nie jest, pomimo tego, że pod pracami widnieje Jej podpis!
Co w takim razie widzimy? Po co Autorka, która potrafiła w swej dotychczasowej pracy prowadzić nas zręcznie do celu pośród meandrów symboli, znaczeń, czasem snów, czasem niedomówień, tym razem staje z boku, oddaje inicjatywę innym? A kim są ci inni? To młodzi ludzie, których dobrze zna, w których towarzystwie przebywa codziennie w szkolnych murach przekazując im swoją wiedzę. Których rozumie!
Fotografia czasem opowiada, czasem budzi w nas uczucia. Czasem skłania do refleksji, czasem wywołuje gniew. Czasem wyzwala dawno zapomniane wspomnienia. Tym razem te obrazy ożywiły myśli jakie kłębiły się w mojej głowie gdy byłem bardzo młodym człowiekiem. Wrogi, atakujący mnie wtedy nakazami i zakazami Świat, który może nie był wrogi i miał dobre intencje lecz w mojej nastoletniej głowie wydawał mi się strażnikiem zagradzającym drogę do wolności! Musisz być taki, musisz się tak zachowywać, musisz tak myśleć! Wszechobecna kontrola i jak mi się wówczas wydawało wręcz indokrynacja mojego „ja” nie pozwalały mi na oddychanie pełną piersią, korzystanie ze swobód świata! Szkoła, rodzice, dorośli! „Wokół ściany, zamknięte w krąg”: pamiętasz tekst wielkiego orędownika wolności z pokolenia rodziców tych dzisiejszych młodych ludzi?
Już wiem! To nie fotografia jest ważna – to na głosy młodych ludzi, którzy chcą być Potrzebni, Ważni, Kochani zwróciła uwagę Autorka. To Oni stworzyli ten poetycko-artystyczny bunt! Beata im to umożliwia, a Jej życiowa mądrość i twórcze doświadczenie tym razem pozwala stanąć z boku
i oddać inicjatywę „głosom”. Sama będąc Mamą nastoletniej córki jest bardzo blisko tego, o czym mówią wspomniane „głosy”. Przeżywa więc czasem te same rozterki, jest blisko radości nastolatków, którzy już niedługo jak ptaki wzbiją się wysoko w niebo nie myśląc o możliwym upadku. A upadek zawsze bywa bolesny! Czy tłumaczyć, ostrzegać młodych ludzi przed czekającą ich niejedną w życiu katastrofą? Czy ignorować niedojrzałe, młodzieńcze przeżycia, przemyślenia? Czy pozwolić im na wzloty i upadki, których dorośli potrafią łatwo uniknąć? Czy może lepiej pozwolić im marzyć?
Jeśli nie znasz odpowiedzi na to pytanie, zapytaj Autorki, Ona wie! Ale najpierw obejrzyj dokładnie Wystawę!
Antoni Kreis