Wystawa fotografii Beata Mendrek „Głos dla tych, których…”

Związek Pol­s­kich Artys­tów Fotografików Okręg Śląs­ki zaprasza na wys­tawę fotografii Bea­ta Men­drek „Głos dla tych, których…”. Wernisaż odbędzie się w środę 2 kwiet­nia 2025 roku o godz. 18.30 w „Galerii Katow­ice” Związku Pol­s­kich Artys­tów Fotografików Okręg Śląs­ki przy ul. Dąbrowskiego 2. Wys­tawę moż­na oglą­dać do 30 kwiet­nia 2025 roku od wtorku do piątku w godz. od 17.00 do 20.00. Wstęp wol­ny. Serdecznie zapraszamy.

Bea­ta Mendrek
Urod­zona w 1980 r. w Katow­icach. Absol­wen­t­ka Policeal­nego Studi­um Fotograficznego oraz Wydzi­ału RTV Uni­w­er­syte­tu Śląskiego w Katowicach.
Od 2008 roku członek Związku Pol­s­kich Artys­tów Fotografików.
Aktu­al­nie członek Zarzą­du oraz Okrę­gowej Komisji Kwal­i­fika­cyjnej ZPAF Okręgu Śląskiego.
Autorka/kuratorka wielu wys­taw zbiorowych oraz indywidualnych.
Od roku 2009 wykład­ow­ca w szkołach fotograficznych. Orga­ni­za­tor­ka i wykład­ow­ca kursów i warsz­tatów fotograficznych.

BEATA MENDREK: „Głos dla tych, których…”
         Czy widzi­ałeś już najnowszy cykl fotografii Beaty? Tak, tej, która zawarła przymierze z Obrazem
i Słowem! Ona potrafi patrzeć na świat spod lekko przymknię­tych oczu! Ona potrafi w kilku słowach opowiedzieć his­torię, którą ko inny zamienił­by w wielo­to­mową powieść!
         Popa­trz uważnie: te fotografie to nie fotografie! Ta opowieść nie jest opowieś­cią, bo nie ma
w niej nar­racji. Nie jest to zdanie, bo nie ma pod­mio­tu, nie ma orzeczenia! Czy autor­ka jest autorką tego cyk­lu? Nie jest, pomi­mo tego, że pod pra­ca­mi wid­nieje Jej podpis!
          Co w takim razie widz­imy? Po co Autor­ka, która potrafiła w swej doty­chcza­sowej pra­cy prowadz­ić nas zręcznie do celu pośród mean­drów sym­boli, znaczeń, cza­sem snów, cza­sem niedomówień, tym razem sta­je z boku, odd­a­je inic­jaty­wę innym? A kim są ci inni? To młodzi ludzie, których dobrze zna, w których towarzys­t­wie prze­by­wa codzi­en­nie w szkol­nych murach przekazu­jąc im swo­ją wiedzę. Których rozumie!
           Fotografia cza­sem opowia­da, cza­sem budzi w nas uczu­cia. Cza­sem skła­nia do reflek­sji, cza­sem wywołu­je gniew. Cza­sem wyzwala dawno zapom­ni­ane wspom­nienia. Tym razem te obrazy oży­wiły myśli jakie kłębiły się w mojej głowie gdy byłem bard­zo młodym człowiekiem. Wro­gi, ataku­ją­cy mnie wtedy nakaza­mi i zakaza­mi Świat, który może nie był wro­gi i miał dobre intenc­je lecz w mojej nas­to­let­niej głowie wydawał mi się strażnikiem zagradza­ją­cym drogę do wol­noś­ci! Musisz być taki, musisz się tak zachowywać, musisz tak myśleć! Wsze­chobec­na kon­tro­la i jak mi się wów­czas wydawało wręcz indokry­nac­ja mojego „ja” nie pozwalały mi na odd­y­chanie pełną pier­sią, korzys­tanie ze swobód świa­ta! Szkoła, rodz­ice, dorośli! „Wokół ściany, zamknięte w krąg”: pamię­tasz tekst wielkiego orę­down­i­ka wol­noś­ci z pokole­nia rodz­iców tych dzisiejszych młodych ludzi?
           Już wiem! To nie fotografia jest waż­na – to na głosy młodych ludzi, którzy chcą być Potrzeb­ni, Ważni, Kochani zwró­ciła uwagę Autor­ka. To Oni stworzyli ten poe­t­y­cko-artysty­czny bunt! Bea­ta im to umożli­wia, a Jej życiowa mądrość i twór­cze doświad­cze­nie tym razem pozwala stanąć z boku
i odd­ać inic­jaty­wę „gło­som”. Sama będąc Mamą nas­to­let­niej cór­ki jest bard­zo blisko tego, o czym mówią wspom­ni­ane „głosy”. Przeży­wa więc cza­sem te same rozter­ki, jest blisko radoś­ci nas­to­latków, którzy już niedłu­go jak pta­ki wzbi­ją się wysoko w niebo nie myśląc o możli­wym upad­ku. A upadek zawsze bywa bolesny! Czy tłu­maczyć, ostrze­gać młodych ludzi przed czeka­jącą ich niejed­ną w życiu katas­trofą? Czy ignorować niedo­jrza­łe, młodzieńcze przeży­cia, prze­myśle­nia? Czy poz­wolić im na wzlo­ty i upad­ki, których dorośli potrafią łat­wo uniknąć? Czy może lep­iej poz­wolić im marzyć?
           Jeśli nie znasz odpowiedzi na to pytanie, zapy­taj Autor­ki, Ona wie! Ale najpierw obe­jrzyj dokład­nie Wystawę!
Antoni Kreis