Doroczna wystawa członkiń i członków Okręgu Śląskiego ZPAF „Granice wyobraźni”

Związek Pol­s­kich Artys­tów Fotografików Okręg Śląs­ki zaprasza na doroczną wys­tawę fotografii członkiń i członków Okręgu Śląskiego ZPAF „Granice wyobraźni”. Wernisaż odbędzie się w środę 6 sierp­nia 2025 roku o godz. 18.30 w „Galerii Katow­ice” Związku Pol­s­kich Artys­tów Fotografików Okręg Śląs­ki przy ul. Dąbrowskiego 2. Wys­tawę moż­na oglą­dać do 29 sierp­nia 2025 roku od wtorku do piątku w godz. od 17.00 do 20.00. Kura­torzy wys­tawy Iwona Ger­manek, Arka­diusz Ławrywianiec.

Autorzy biorą­cy udzi­ał w wystawie:

Jakub Byr­czek
Łukasz Cyrus
Radosław Czapla
Paweł Dusza
Iwona Germanek
Krzysztof Gołuch
Marcin Górski
Andrzej Grygiel
Katarzy­na Janota
Sła­womir Jodłowski
Ireneusz Kaźmierczak
Jerzy Kleszcz
Rafał Klimkiewicz
Antoni Kreis
Grze­gorz Krzysztofik
Katarzy­na Leszczyńska-Kaszuba
Lil­ian­na Ligęza-Jasik
Katarzy­na Łata
Arka­diusz Ławrywianiec
Grze­gorz Maciąg
Bea­ta Mendrek
Bogusław Michnik
Mirosław Miranowicz
Kamil Myszkowski
Joan­na Nowicka
Piotr Oleś
Alek­sander Orszulik
Katarzy­na Pawlikowska
Bolesław Stachow
Krzysztof Strzoda
Timm Stütz
Artur Turek
Janusz Wojcieszak
Mag­dale­na Zaton-Mikołajczak

Fot. Iwona Germanek

Fot. Marcin Górski

Fot. Andrzej Grygiel

Fot. Katarzy­na Janota

Fot. Arka­diusz Ławrywianiec

Fot. Bolesław Stachow

Widzisz coś, co inni mogli­by przeoczyć. To właśnie wyobraź­nia przek­sz­tał­ca zwycza­jne w niezwykłe.”
Elliott Erwitt
Wyobraź­nia i sztu­ka są ze sobą bezpośred­nio połąc­zone. To dzię­ki niej uruchami­amy pro­ces twór­czy, a także mamy zdol­ność tworzenia w umyśle obrazów, idei i sytu­acji, które nie ist­nieją lub jeszcze nie pow­stały. Podob­nie jest pod­czas odbioru dzieła, nasza wyobraź­nia pozwala nam na tworze­nie w myślach wyobrażeń obrazów, słów, dźwięków. Cza­sa­mi może­my uświadomić sobie co autor miał na myśli, niekiedy nasze wyobraże­nia rozmi­ja­ją się z intenc­ja­mi twór­cy, zdarza­ją się także sytu­acje, gdy w na pozór banal­nym dziele dostrzegamy dużą głę­bie treś­ci i przekazu. Wyobraź­nia rozwi­ja wrażli­wość i empatię oraz kreaty­wność, ma także wpływ na umiejęt­ność log­icznego myśle­nia, anal­i­zowa­nia i wycią­ga­nia wniosków. To wszys­tko powodu­je korelację pro­ce­su twór­czego, a następ­nie emocji związanych z odbiorem sztuki.
Susan Son­tag częs­to porusza­ła tem­at wyobraźni, anal­i­zowała jej rolę w sztuce, kulturze
i życiu codzi­en­nym. W kon­tekś­cie twór­c­zoś­ci Son­tag, wyobraź­nia nie jest postrze­gana jedynie jako zdol­ność do tworzenia fik­cyjnych obrazów, ale jako potężne narzędzie poz­naw­cze, które ksz­tał­tu­je nasze postrze­ganie świa­ta i nas samych. 
Czy ist­nieją granice wyobraźni? Niewąt­pli­wie warto się zas­tanow­ić nad zagad­nie­niem. przekracza­nia granic wyobraźni. Gdy­byśmy się trzy­mali utar­tych schematów, nasze życie, twór­c­zość tkwiły­by w miejs­cu. Na szczęś­cie zawsze w dzie­jach ludzkoś­ci pojaw­iały się jed­nos­t­ki, dla których zas­tany stan bytu był tylko pod­stawą dla właś­ci­wych dzi­ałań. Granice wyobraźni mogą wynikać ze społecznych i kul­tur­al­nych norm, ograniczeń indy­wid­u­al­nych, kon­wencji artysty­cznych oraz możli­woś­ci tech­no­log­icznych. Na przestrzeni wieków artyś­ci prze­suwali granice wyobraźni: od real­iz­mu do abstrakcji, od sacrum do pro­fanum. Sal­vador Dalí trak­tował sur­re­al­izm jako wyraz nieskrępowanej wyobraźni, Man Ray przeprowadzał ekspery­men­ty z ciem­nią czego skutkiem były rayo­grafie, a także współcześnie obrazy gen­erowane z uży­ciem sztucznej inteligencji pozwala­ją sfo­tografować” coś, co nigdy nie ist­ni­ało. Granice mogą być prze­suwane, łamane, redefiniowane.
Współczes­na sztu­ka częs­to tes­tu­je właśnie te granice – między real­nym a fik­cyjnym, pięknem
a brzy­dotą, sztuką a życiem. W sztuce i fotografii granice wyobraźni nie są stałe są efek­tem negoc­jacji pomiędzy twór­cą, tech­nologią, społeczeńst­wem i odbior­cą. Przekraczanie tych granic nie jest to tylko gest artysty­czny, jest to także akt odwagi.
Arka­diusz Ławrywianiec