————————————————————————-
Polecamy premierę albumu „Śląska Fotografia Artystyczna”, która odbędzie się 18 grudnia 2019 roku o godz. 18.00 w Katowice Miasto Ogrodów, pl. Sejmu śląskiego 1, Katowice.
18 grudnia nadejdzie zwieńczenie intensywnej, wielomiesięcznej pracy artystów i teoretyków fotografii. Jej owocem będzie najnowsze wydawnictwo Fundacji Wielki Człowiek — „Śląska Fotografia Artystyczna”. Publikacji towarzyszy wystawa fotografii, której to wernisaż będzie otwierał wieczór premierowy książki. Podczas wystawy zaprezentowane zostaną wyselekcjonowane z albumu fotografie autorów takich jak Jerzy Lewczyński, Zofia Rydet czy Waldemar Jama.
O publikacji
„Śląska Fotografia Artystyczna” to album będący dowodem uznania dla śląskich artystów fotografików. W publikacji zaprezentowano dzieła i sylwetki wybitnych twórców, których redaktor wydawnictwa — Wojciech Kukuczka, wytypował jako szczególnie reprezentatywnych dla śląskiej fotografii. Wybory te są nieoczywiste, pozwalające na podkreślenie wielopłaszczyznowego aspektu grona fotografików wywodzących się z tego przemysłowego regionu. Istotnym zagadnieniem, które wydaje się wybrzmiewać w publikacji jest pytanie, czy śląska fotografia posiada cechy dystynktywne, czy artystów łączy coś więcej poza wspólną przestrzenią geograficzną, w której tworzą.
Album poza zaprezentowaniem znamienitych fotografii artystów, zawiera także wyczerpujące informacje przedstawiające sylwetki twórców oraz cechy szczególne ich praktyki artystycznej. Autorami opisów są Adam Sobota oraz Krzysztof Jurecki.
Śląska Fotografia Artystyczna jest wyjątkowym i ważnym wydawnictwem. Jest to pierwsza, po „Formach i Ludziach” Alfreda Ligockiego, publikacja w sposób przekrojowy prezentująca zjawisko fotografii, której spoiwem jest Śląsk. To interesujące i cenne kompendium wiedzy, które zapewne okaże się ważnym elementem biblioteki każdego fana fotografii artystycznej.
Śląska Fotografia Artystyczna
Artyści: Wilhelm von Blandowski, Jerzy Lewczyński, Zofia Rydet, Anna Chojnacka, Michał Cała, Waldemar Jama, Jakub Byrczek, Andrzej B. Górski, Wojciech Prażmowski, Rafał Milach
Teksty: dr Adam Sobota, dr Krzysztof Jurecki
Redakcja: dr Wojciech Kukuczka
Wydawca: Fundacja Wielki Człowiek
Organizator wystawy: Katowice Miasto Ogrodów — Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.
————————————————————————-
Polecamy wystawę “Oni a my” sutorami zdjęć są Krzysztof Gołuch i Michał Szalast. Wernisaż odbędzie się 12 grudnia o godz. 17.00 w Teatrze Myrona w Ostrawie. Kuratorem wystawy jest Vladimir Birgus.
————————————————————————-
Excelence FIAP Polska
W skrócie EFIAP Polska. FIAP to Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej, zrzesza organizacje fotograficzne z ponad 85 krajów członkowskich . Excelence FIAP to jeden z tytułów artystycznych nadawany przez tę federację. W tłumaczeniu na nasz język oznacza to wybitnego artystę sztuki fotograficznej. Starać się o niego może każdy fotograf, tak profesjonalny jak i amator. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że od blisko 70 lat tylko kilkudziesięciu Polaków uzyskało ów tytuł. Jeśli moje dane są aktualne, to obecnie w Polsce tytuł ten posiada 23 żyjących artystów. Biorąc pod uwagę popularność fotografowania, a wręcz jego masowość, nie jest nas dużo. Pomysł na wspólny projekt pojawił się około trzech lat temu. Projekt nabrał nowego „życia” w chwili, gdy pojawiło się zaproszenie do współpracy z domu aukcyjnego Face To Face ART. Przyjąłem funkcję kuratora przedsięwzięcia i zaprosiłem do współpracy osoby posiadające wspomniany tytuł EFIAP.
Kuratorem jest Tomasz Sobczak
Aukcja odbędzie się 3 grudnia 2019, 19:00 w Domu Aukcyjnym Face To Face Art, Wspólna 61/107, Warszawa. Wystawa przedaukcyjna 26.11 — 3.12. 2019.
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski oraz Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim zapraszają 11 października 2019 roku o godz. 18.00 na wernisaż zbiorowej wystawy fotografii członków ZPAF Okręg Śląski “Świadomość ciała”. Wernisaż odbędzie się w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim przy ul. Parkowej 1. Wystawę można oglądaċ do 12 listopada 2019 od wtorku do piątku w godzinach 10.00 – 17.00 oraz w soboty – niedziele w godzinach 11.00 – 17.00. Kuratorem wystawy jest Arkadiusz Ławrywianiec. Serdecznie zapraszamy. UWAGA: wystawa przeznaczona jest dla osób powyżej 16 roku życia.
Jakub Byrczek (performance)
Łukasz Cyrus
Jakub Gadek
Iwona Germanek
Sławomir Jodłowski
Antoni Kreis
Jerzy Łakomski
Arkadiusz Ławrywianiec
Katarzyna Łata
Beata Mendrek
Bogusław Michnik
Halina Morcinek
Jowita Mormul
Kamil Myszkowski
Joanna Nowicka
Piotr Oleś
Patrycja Pawęzowska
Zbigniew Podsiadło
Krzysztof Szlapa
Janusz Wojcieszak
Arystoteles rozumiał człowieka jako jedność duszy i ciała. Ciało jest materią, a dusza formą człowieka… Piękno i harmonia ciała od wieków bywały natchnieniem dla artystów; nie inaczej jest i dziś.
We wstępie do książki “Ciało” Williama A. Ewinga znajdujemy proste, a przecież intrygujące nas wszystkich, pytanie: „Co sprawia, że ludzkie ciało pozostaje dziś w centrum nieustannej uwagi?” To właśnie pytanie, i wciąż nierozwikłana tajemnica różnorodnego postrzegania ludzkiego ciała, zainspirowały mnie do stworzenia wystawy pod tytułem „Świadomość ciała”.
Zatem powtórzmy: Co powoduje, że tak wielu rzeźbiarzy, malarzy, pisarzy, fotografów i innych artystów wciąż na nowo podejmuje ten temat? I czym w ogóle jest owa świadomość ciała? Kilka osób poproszonych o wyrażenie pierwszego skojarzenia odpowiedziało w całkowicie różny sposób! Prof. Ewa Chojecka — historyk sztuki, stwierdziła, że ten termin kojarzy jej się z Michałem Aniołem i jego rzeźbami oraz z obrazami impresjonistów przedstawiających ludzkie postaci. Sabina Wawerla-Długosz, pracownik Muzeum Historii Katowic, pierwsze skojarzenie miała natomiast ze świadomym użyciem ciała jako tworzywa teatralnego, podkreślającego znaczenie gestu i ruchu na wyrażenie treści sztuki. Mój 25 letni syn Amadeusz „Świadomość ciała” odczytał pytanie jeszcze inaczej, świadomość ciała określając jako sposób jego traktowania, odżywianie, uprawianie sportu i w efekcie reakcji zwrotnej organizmu.
Dziewiętnastu twórców z Okręgu Śląskiego ZPAF podjęło się wyzwania, polegającego na zinterpretowaniu zaproponowanego tematu za pomocą medium fotografii. Efektem jest cała gama postaw twórczych. W przedstawionych zdjęciach możemy zobaczyć akt prezentujący piękne ciało kobiety, znajdziemy również odniesienie do natury. Są prace będące przejawem emocji kobiety. Ale jakiej? Zagubionej, niepewnej otaczającego świata, czy może kuszącej jednak swoją fizycznością? Spotkamy także podejście makro, tak jakby twórca chciał przeniknąć w głąb cielesności, poznać najbardziej skryte jej tajemnice. Może warto więc zadać jeszcze jedno pytanie: jaka jest MOJA świadomość ciała? Mam nadzieję, że każdy będzie mógł odpowiedzieć sobie na to pytanie po zobaczeniu wystawy w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle.
Arkadiusz Ławrywianiec
wrzesień 2019
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy będącej wynikiem spotkania grupy fotografów/przyjaciół w Katowicach, w ostatnich dniach czerwca:
GENIUS LOCI KATOWICE
Leokadia Bartoszko
Wojciech Beszterda
Piotr Borowicz
Artur Dźwirek
Katarzyna Łata
Arkadiusz Ławrywianiec
Joanna Nowicka
Zdzisław Orłowski
Maciej Pasieka
Zbigniew Podsiadło
Robert Pranagal
Jolanta Rycerska
Sergiusz Sachno
Kamila Sammler
Piotr Spek
Wojciech Sternak
Piotr Targosz
Magdalena Wdowicz-Wierzbowska
Danuta Węgiel
Stanisława Zacharko-Łagowska
Andrzej Zygmuntowicz
Katowice 28–30.06.2019.
Genius Loci – Duch Miejsca
Ilekroć przyjeżdżałem na Śląsk czułem, że nie jestem u siebie. To były miejsca nieznane, najczęściej poznawane „w przelocie” pomiędzy pracą, a kolejną drogą. Zawsze tu bywałem „na chwilę”. Ucieszyłem się więc niezmiernie na wieść, że nadarzy się okazja, by być w sercu Śląska, w Katowicach, aż trzy dni — bez obciążenia, bez żadnego powodu związanego z jakimkolwiek obowiązkiem służbowym – jedynym powodem był DUCH MIEJSCA.
Spotkaliśmy się więc w końcówce czerwca 2019 roku w gronie plenerowiczów w Katowicach. Było nas naprawdę sporo – zjechała cała Polska by odczuć Ducha Miejsca.
Zastanawiałem się co stanowi o tym, że miasto, miejsce, ma „to coś” co nadaje charakter, co sprawia, że czujesz chęć powrotu, że wspomnienie o tym miejscu wywoła uśmiech lub pojawi się refleksja, zaduma i tęsknota.
Odpowiedź jest prosta – bardzo prosta.
Dzień pierwszy był spokojny i leniwy. Były powitania, uściski i dużo radości ze spotkania dawno niewidzianych przyjaciół. Po „Hipnotycznej” i rozgadanej kolacji wciąż było mało więc postanowiliśmy zebrać się w dogodnym miejscu. Padło na pokój hotelowy, w którym nocowałem – był największy i stworzony wręcz do spotkań. Podczas tej pierwszej plenerowej nocy był z nami DUCH MIEJSCA – DUCH DOBRYCH LUDZI.
Dzień drugi – bez żadnych zobowiązań – każdy robi co chce – część plenerowiczów załatwia jakieś swoje sprawy, część jest bez reszty oddana fotografowaniu, niektórzy po prostu odpoczywają.
Trafiamy z koleżanką i kolegą na NIKISZOWIEC. Dzieje się rzecz niesamowita – czas jest zwieszony pomiędzy jawą a snem, myślą i marzeniem. Chodzimy po dzielnicy, gdzie historia zostawiła bardzo wyraźne ślady „zapakowane” w familokach i ich otoczenie. Plac przy kościele jest sercem tego miejsca. Wchodzimy do kawiarni – gwar i gwara – piękne starsze Ślązaczki spotkały się w samo południe i rozmawiają o życiu, troskach i radościach. Jest znowu z nami DUCH MIEJSCA. Zamawiamy kawę i ciasto – siadamy na leżakach przy kawiarni – mija godzina , mijają dwie – jest z nami DUCH MIEJSCA. Ciepło, kawowo, słodko, leniwie – chyba czuje, że będę chciał tu wrócić.
Dzień drugi to również wernisaż w Galerii Miasta Ogrodów, kolacja i ponowne spotkanie w pokoju nr 326 Hotelu Katowice — skład osobowy pleneru zebrał się chyba w całości bez wyjątku, kto nie był, niech żałuje – był z nami DUCH MIEJSCA.
Dzień trzeci (29.06.2019 – sobota), poranek nieśpieszny, śniadanie, rozmowy i śmiech przy wspólnym stole – jakby nie skończyło się jeszcze nocne spotkanie z pokoju 326, tylko nadal trwało zawieszone na chwile, by uciąć szybką drzemkę.
Dzień był pracowity – dla wybranych – spotkanie plenarne Zarządu ZPAF i dużo spraw do omówienia.
Zbliżała się pora obiadu i trochę już nam doskwierał głód. Postanowiliśmy nie biegać po mieście tylko zejść do hotelowej restauracji. Okazało się, że pomysł był niesamowity, a to co tam zastaliśmy, było dla wielu z nas niczym dotknięcie przez DUCHA MIEJSCA. Wchodzimy do restauracji i jest jakoś dziwnie, coś jest nie tak – czujemy wzrok na sobie i gęstość powietrza jakie wypełnia przestrzeń. Siadamy przy dużym okrągłym stole i jakbyśmy byli nie u siebie. Wtargnęliśmy w jakąś przestrzeń zarezerwowaną nie dla nas – to była przestrzeń dla DUCHA MIEJSCA – były FAJFY. Obiad trwał prawie dwie godziny. Byliśmy na końcu kolejki do zamówień i wydawki z kuchni – w tym dniu najważniejsi byli FAJFUF bohaterowie – spracowani, godnie i odświętnie ubrani Ślązacy. Niewątpliwie był z nami DUCH MIEJSCA.
Późnym wieczorem, po całym dniu, spotkaliśmy się na „Hipnotycznej” kolacji i już wydawało się, że pomęczeni położymy się spać, ale zawołał nas DUCH MIEJSCA. Pokój 326 hotelu Katowice stał się znowu miejscem rozmów, dyskusji, emocjonalnych konfrontacji, uśmiechów i cudownego BYCIA RAZEM.
DUCH MIEJSCA to Ludzie, to Przyjaciele, to Historia i Historie, to Zwyczaje i Rytuały, to poczucie ze JESTEŚMY U SIEBIE I JESTEŚMY RAZEM.
Piotr Spek
06.2019
Wernisaż odbędzie się w czwartek: 10.10.2019, o godzinie 18:00,
w Galerii 5 (II — piętro).
Wystawę możecie oglądać do 1.12.19.
Organizacja pleneru: ZPAF
Opieka kuratorska pleneru i wystawy: Katarzyna Łata i Piotr Spek
————————————————————————-
Polecamy warsztaty fotograficzne z Antonim Kreisem
————————————————————————-
Wystawa „Sycylia – wyspa marzeń” jest próbą fotograficznej wizualizacji klimatów sycylijskich ze szczególnym naciskiem na Palermo i okolic. Wystawa inicjuje cykl wystaw w Galerii FOTOPOBUDKA Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie „Z fotografią przez świat”.
O Autorach:
Sławomir Jodłowski — absolwent Wyższej Szkoły Fotografii w Warszawie, główny instruktor ds. fotografii i filmu w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców, prezes Jurajskiego Fotoklubu w Częstochowie. Organizator licznych imprez fotograficznych, plenerów, konkursów, warsztatowych spotkań autorskich, które prowadzą najwybitniejsi fachowcy w tej dziedzinie. Od wielu lat przygotowuje doroczną wystawę Międzynarodowego Konkursu Cyfrowej Fotokreacji CYBERFOTO.
Andrzej Szlęzak – członek Zarządu Jurajskiego Fotoklubu RP w Częstochowie. Pasjonat fotografii. Brał udział w poplenerowych wystawach fotograficznych: Tunezja 2012, Cypr 2013, Lefkada 2017, Kalabria 2017 i wielu innych. Interesuje się fotografią pejzażową i podróżniczą — Jurajski Fotoklub przyznał mu wyróżnienie w 2012 roku i drugą nagrodę w 2013 roku.
————————————————————————-
Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zapraszają na wystawę “No bo nic mnie tak nie rusza, jak te damy w kapeluszach…” ze zbiorów Antoniego Kreisa. Wystawę można oglądać od 4 października 2019 do końca lutego 2020 w budynku głównym galeria na piętrze.
Na wystawę: “No bo nic mnie tak nie rusza, jak te damy w kapeluszach…” składa się kolekcja blisko 200 zdjęć i pocztówek z przełomu XIX i XX, będąca własnością autora i kuratora wystawy Antoniego Kreisa. Na starych fotografiach głównie portrety kobiet z tzw “epoki” w obowiązujących wtedy strojach i fantazyjnych kapeluszach. Część ekspozycji to produkowane wówczas, często ręcznie kolorowane pocztówki. Dla koneserów i widzów dorosłych “kącik” z fotografiami i pocztówkami przedstawiającymi damy bez kapeluszy oraz bez.… niczego czyli erotyka retro.
————————————————————————-
DOWN WITH WALLS! / A BAS LES MURS ! Wystawa fotografii w ramach Festiwalu Filmów Europy Środkowowschodniej CinEast.
Tegoroczną edycję festiwalu poświęcamy tematowi granic, murów i barier dzielących ludzi – przede wszystkim w Europie ale również w innych regionach świata. W trzydzieści lat po upadku żelaznej kurtyny zastanawiamy się nad tym, co zostało z niegdysiejszych granic fizycznych oraz jakie powstają nowe bariery, aby oddzielić jednych od drugich. Interesują nas również niewidzialne linie podziału powodujące wykluczenie, sprawiające, że niektórzy z nas na zawsze pozostaną poza głównym nurtem społeczeństwa. Co możemy zrobić, aby obalić mury i zatrzeć granice podziału? Czy to jest w ogóle możliwe i do jakiego stopnia? Co możemy zrobić, aby uniknąć zagrożenia spowodowanego nowymi podziałami politycznymi? Czy po erze otwartości nieuchronnie następuje era zamknięcia? Oto kilka pytań, które kierowały wyborem sześciu projektów zaprezentowanych przez kuratora wystawy, Dariusza Trześniowskiego.
Kai Wiedenhöfer (DE), Warren Richardson (UK), Deividas Buivydas (LT), Krzysztof Gołuch (PL), Tommaso Rada (IT) oraz ZUPAGRAFIKA (PL)
Dzięki kuratorom Dariusz Trzesniowski i Radek Lipka mam możliwość pokazać swoje fotografie podczas festiwalu CinEast Festival w Luksemburgu. Tematem tegorocznej edycji jest Down with Walls!
(Burzenie murów).
Pomiędzy niesamowitymi autorami, wśród których są zdobywcy World Press Foto, znalazłem się ja ze swoim projektem “Co siódmy”.
Dziękuję za zaproszenie i cieszę się możliwości prezentowania się na wystawie z takimi autorami jak: Kai Wiedenhöfer (DE), Warren Richardson (UK), Deividas Buivydas (LT), Tommaso Rada (IT) oraz ZUPAGRAFIKA (PL)
https://www.facebook.com/events/753681581747255/?event_time_id=753681588413921
https://www.cineast.lu/2019/en/cineart.html
————————————————————————-
Albinosi
Światło to życie, ciemność to śmierć. Te proste skojarzenia wydają się uniwersalne i niepodważalne. Nie dla nich. Żyją w Tanzanii na największej wyspie na Jeziorze Wiktorii, Ukerewe, która stała się troskliwą matką chroniącą swymi ramionami niechciane przez innych dzieci. Ich przodkowie zbłądzili tam, szukając bezpieczniejszego, spokojniejszego życia i z tej ziemi uczynili swój dom. Nawet jednak w takim miejscu dzień jest dla nich nocą, a noc jedynie wytchnieniem. Żyją schowani przed promieniami słońca w pokrytych falistą blachą chatkach. Kuszeni przez wpełzające do wnętrza światło, próbują toczyć nierówną walkę z instynktem i nie poczuć dotyku ciepła. W końcu przegrywają i za chwilę radości płacą strupami zainfekowanej skóry.
Ktoś mógłby ich nawet nazwać więźniami ciemności. Ten ktoś nie widział jednak uśmiechu na albinoskiej twarzy. Ma on źródło w najprostszych doznaniach, którymi potrafi cieszyć się człowiek. I nie ma wtedy znaczenia, że mieszka w rozpadającej się tanzańskiej chatce z brzemieniem przekleństwa białej skóry, a nie w rezydencji na Starym Kontynencie, czerpiąc pełnymi garściami z europejskiego i światowego dziedzictwa.
Jest to historia kilkorga mieszkańców wyspy, opowieść o ciemności, którą oswoili, i świetle, za którym tęsknią…
Michał Szalast
Michał Szalast urodził się w 1979 roku w Bytomiu. Studiował historię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jest fotografem i filmowcem – dokumentalistą, nierozerwalnie związanym z Górnym Śląskiem. Pracuje jako fotoreporter, filmowiec, publicysta, pedagog w Instytucie Fotografii Twórczej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie i kurator. Fotografował m.in. zmagania na arenach olimpijskich w Pekinie, albinosów nad Jeziorem Wiktorii oraz rytuały religijne Andaluzji. Jest członkiem Polskiego Związku Artystów Fotografików, laureatem wielu konkursów fotografii prasowej, m.in. „BZ WBK Press Photo“ i „Silesian Press Photo“.
Więcej o autorze:
http://www.szalast.com/
oraz na stronie ITF Opawa:
http://www.itf.cz/index.php?clanek=39
_______________________________________________________________________
Wystawy:
– Wystawa bezdomna. Galeria „Szyb Wilson“, Katowice 2002
– Portrety. Galeria MDK nr 1, Bytom 2003
– I wystawa zbiorowa ŚTF. Galeria ZPAF „Na piętrze”, Katowice 2003
– Muzyka i fotografia. Świętochłowice 2003
– II wystawa zbiorowa ŚTF. Galeria ZPAF „Na piętrze”, Katowice 2006
– Albino. Le Mois international de la Photographie éclectique de Dol-de-Bretagne, 2013
– O czym nie chcemy zapomnieć. Siemianowice Śląskie 2014
– III wystawa zbiorowa ŚTF. Galeria ZPAF „Na piętrze”, Katowice 2014
– Impromptus photographiques. Midi Libre, Montpellier 2015
– Fotografia jak pamięć bezcenna – portrety. Wystawa ŚTF. Galeria „Andromeda”, Tychy 2015
– Wystawa pokonkursowa BZ WBK Press Photo 2014. Galeria „Szyb Wilson“, Katowice 2015
– Linie papilarne, Galeria Katowice ZPAF, Katowice 2015
– Albinos of Tanzania, Galeria Katowice ZPAF, Katowice 2016
– Albinosi – ludzie ze światła, Galeria „Sztukateria“, Knurów 2018
– INT/EXT. Institut tvůrčí fotografie, Slezská univerzita v Opavě, Festival Transphotographiques, Palace Rihour. Lille 2018
– Mezičas. Institut tvůrčí fotografie FPF SU – klauzurní a diplomové práce 2018, Dům umění, Opava 2019
– Ďaleko – Blízko. Institut tvůrčí fotografie SU Opava, Stredoeurópsky dom fotografie, Bratislava 2019
Opieką kuratorska:
– Krzysztof Gołuch: Co siódmy, Muzeum Miejskie. Ruda Śląska 2017
– Krzysztof Gołuch: Co siódmy. Galeria „Sztukateria“, Knurów 2017
– David Macháč i Krzysztof Gołuch: Umění nás spojuje. Prudnik 2018
– Krzysztof Gołuch: Co siódmy, Galeria Katowice ZPAF, Katowice 2018
– Made in Opava. Polscy studenci Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Ślaşkiego w Opawie. Muzeum Historii Katowic, Katowice 2019 (z Vladimírem Birgusem)
– Arkadiusz Gola: Nieznany dworzec. Biblioteka, Ruda Śląska 2019 (z Krzysztofem Gołuchem)
————————————————————————-
Polecamy 32 Dni Fotografii w Świdnicy, w trakcie których Okręg Śląski ZPAF zaprezentuje dwie wystawy. Pierwsza to “Śląsk” zbiorowa wystawa członków Okręgu Śląskiego ZPAF. Wernisaż 14 września 2019 o godz. 18.00 w wieży ratuszowej. Autorzy prezentowanych prac: Byrczek Jakub, Cała Michał, Cyrus Łukasz, Czernow Ryszard, Germanek Iwona, Gola Arkadiusz,
Gołuch Krzysztof, Kreis Antoni, Ławrywianiec Arkadiusz, Mendrek Beata, Myszkowski Kamil, Pawęzowska Patrycja, Sawicz Zbigniew, Szlapa Krzysztof, Wojcieszak Janusz.
Kolejna wystawa to Jerzy Lewczyński “Archeologia fotografii — reaktywacja” w kuratorskim opracowaniu Danuty Kowalik-Dura wernisaż w sobotę 14 września 2019 o godz. 17.00 w Galerii Fotografii Rynek 44
————————————————————————-
Polecamy Przegląd filmów o fotografii “POWIĘKSZENIE”
21 września | sobota
17.30 Sól Ziemi, reż. W.Wenders, J. R. Salgado, Niemcy, 2014, 110 min
Prelekcja: Jolanta Rycerska
22 września | niedziela
20.00 Bert Stern. Prawdziwy Madman, reż. S. Laumeister, USA 2011, 93 min.
Prelekcja: Antoni Kreis
25 września | środa
18.00 Anton Corbijn. Na wylot, reż. Klaartje Quirijns, Holandia/ Niemcy/Wielka Brytania/ Włochy/ Szwecja, 2012, 85 min
26 września | czwartek
18.30 Finisaż wystawy zbiorowej fotografii członków Okręgu Śląskiego ZPAF “Spotkania” z okazji 40 lecia Galerii Katowice.
Św. Jana 10 (II piętro) — wstęp wolny
20.00 Nowojorska ulica w obiektywie, reż. Ch. Dunn, USA 2013, 83 min
Prelekcja: Antoni Kreis
20.00 Nowojorska ulica w obiektywie, reż. Ch. Dunn, USA 2013, 83 min
Prelekcja: Antoni Kreis
28 września | sobota
17.00 Powiększenie, reż. M. Antonioni, USA, Włochy 1966, 111 min
Prelekcja: prof. Tadeusza Miczki
1 października | wtorek
20.00 Nie mrugaj. Robert Frank, reż. L. Israel, USA, Kanada, Francja, 2015, 82 min
Bilety: 15 zł (ulgowe), 18 zł (normalne)
————————————————————————-
Hotel
Śląsk to miejsce, gdzie praca jest ściśle powiązana z życiem społecznym ludzi mieszkających na tej ziemi. Ślązacy są znani z ciężkiej pracy w kopalniach, hutach oraz w przemyśle ciężkim, który do niedawna królował na Śląsku. W wielu opracowaniach możemy spotkać się z określeniem — „śląski etos pracy”. Pracować na Śląsku musiał każdy, choć funkcjonowali także ludzie niepełnosprawni, którzy pomimo chęci i zaangażowania nie mogli jej wykonywać. Wiele osób niepełnosprawnych intelektualnie ze względu na swoje ograniczenia nie może wykonywać pracy zawodowej. Od kilu lat w Polsce, jak również i na Śląsku, powstają różnorodne miejsca, w których osoby niepełnosprawne mogą pracować. Jednymi z takich miejsc są Zakłady Aktywności Zawodowej jak na przykład św. Marcin w Katowicach czy w Zakład Aktywności Zawodowej w Borowej Wsi, zatrudniający osoby niepełnosprawne. Zakład Aktywności Zawodowej to miejsce, które daje pracę i rehabilitację osobom niepełnosprawnym. Podjęcie pracy dla osób niepełnosprawnych jest kolejnym etapem trudnej drogi, którą muszą pokonać w swoim życiu, by normalnie żyć.
Tekst kuratorski:
Pośród wielu egzystencjalnych pytań z jakimi mierzymy się podczas naszego życia to jedno wydaje się być najważniejsze – w jakim celu?
Nikt nas nie pytał o to — czy chcemy się urodzić? Świata nie obchodzi również nasze zdanie na temat naszej śmierci. Po prostu żyjemy zgodnie z regułami na które nie mamy wpływu, jedyne co możemy to starać się je zrozumieć. Wszystko czego doznamy pomiędzy punktem początkowym i końcowym to nic innego jak nasze życie. Wypełniamy je walką o cel a nasze osiągnięcia jak majątek, tytuły, potomstwo oddalają nas od pustki i bezsensu bycia.
Niepełnosprawni to ludzie, dla których ta fundamentalna potrzeba — nadania swojemu życiu sensu, jest szczególnie ważna. Nie mogąc ścigać się w walce o osiągnięcia z tzw. sprawnymi wydają się być na straconej pozycji. Nic bardziej mylnego. Praca to jedna z podstawowych wartość w ich życiu. Potrafi przynieść zmęczenie ale i satysfakcję. Zabiera czas, oddając w zamian poczucie bycia potrzebnym, przydatnym, istotnym. Dzięki niej mogą być z siebie dumni zyskując nagrodę nieprzeliczalną na żadną walutę świata – poczucie godności.
Zoptymalizowany świat, w którym żyjemy dąży do minimalizacji wysiłków i maksymalizacji efektów. Już dziś roboty przejmują zawody, które do tej pory wykonywali ludzie. Punkt ciężkości przenosi się z pracy na konsumpcję. Powszechnie akceptowanym ideałem jest pracować jak najmniej, zarabiać jak najwięcej i przede wszystkim wydawać.
Na tym tle cykl fotografii Krzysztofa Gołucha dokumentujący pracę osób niepełnosprawnych jest refleksją nad przeznaczeniem człowieka. Statyczne postacie ze zdjęć są jakby zatrzymane w czasie. Nikt tutaj nie biegnie, nie spieszy się, nie walczy z czasem. Niespieszna praca, otoczona barwą i oblana światłem, nie ma tu końca. Nie znajdziemy tutaj nic zbytecznego a czystą kompozycje buduje kolor. Autor od ponad piętnastu lat zajmuje się w swojej twórczości tematyką niepełnosprawności. Nie jest to jednak zimna relacja obserwatora przychodzącego z zewnątrz lecz bliski, emocjonalny i delikatny sposób patrzenia artysty. Do tego miejsca
Krzysztof Gołuch ewoluował stopniowo. Jego cykl Rugby (przedstawiający niepełnosprawnych sportowców ) i przede wszystkim książka fotograficzna „Co Siódmy” są zapisem długoletniej pracy jaką autor poświęcił tej tematyce. Przypomina on w nich, że jak mówią statystyki, co siódmy z nas jest osobą niepełnosprawną a to że dziś jesteśmy zdrowi nie znaczy wcale, że tak będzie przez cały czas trwania naszego życia. Bez wątpienia pomoc osobom niepełnosprawnym jest dla autora zdjęć życiowym posłannictwem. Potrafiło to m.in. docenić jury foto konkursu Unii Europejskiej, w którym to Krzysztof Gołuch otrzymał pierwszą nagrodę.
Zdjęcia z cyklu „W Pracy” powstały w ciągu 2 lat Zakładzie Aktywności Zawodowej w Katowicach na terytorium Polski. Przedstawiają osoby niepełnosprawne zatrudnione w specjalnie do tego celu stworzonym Hotelu. Wszyscy pracownicy za wykonywaną prace otrzymują wynagrodzenie.
Krzysztof Gołuch w swej opowieści o niepełnosprawnych ujawnia w jaki sposób praca nadaje życiu człowieka cel. Dzięki temu droga nie jest już taka ciężka i wyczerpująca.
Michał Szalast
Krzysztof Gołuch — urodzony w Rudzie Śląskiej. Mieszka i pracuje w Knurowie. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach — Wydziału Pedagogiki i Psychologii, Akademii Humanistyczno-Technicznej w Bielsku Białej oraz Uniwersytetu Śląskiego Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy). Obecnie student studiów doktoranckich na tejże uczelni. Nagrodzony „Laurem Knurowa” w 2009 roku. Dwukrotny stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury w latach: 2008 i 2014. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Laureat wielu konkursów fotograficznych w kraju i zagranicą. Zajmuje się fotografią dokumentalną i reportażową, której głównym tematem jest człowiek, autor książki fotograficznej „Co siódmy”.
————————————————————————-
Wystawa “Wokół portretu” będzie okazją do obejrzenia cykli fotografii portretowych wykonanych przez autorów pracujących w technikach zwanych archaicznymi, bądź alternatywnymi, takich jak m. in.: guma dwuchromianowa, mokry kolodion, cyjanotypia, heliograwiura czy fotografia otworkowa. Elementem formalnym łączącym eksponowane na wystawie prace jest unikatowa plastyczna właściwość obrazu, wynikająca z użycia określonej metody wytworzenia każdej z prezentowanych fotografii. Każdorazowo właściwość ta jest na tyle silna, że wizualnie charakteryzuje obraz, stanowi swoiste “odkształcenie” powstałe na styku realnego, widzianego okiem artysty bohatera fotografii, a jego dwuwymiarowym przedstawieniem-interpretacją zapisanym na płaszczyźnie wytworzonego obrazu. Prezentowane prace nie są wynikiem poszukiwania przez fotografów obiektywizmu i realizmu w obrazowaniu modela. Przeciwnie — twórcy prezentowanych na wystawie prac wybierali techniki pozwalające na swoiste przetworzenie, a nawet odkształcenie fotografowanego obiektu na etapie jego rejestrowania bądź wytwarzania odbitki, w celu ukazania subiektywnej, często bardzo osobistej perspektywy służącej interpretacji osobowości portretowanych osób. Wszystkie zaprezentowane fotografie wykonane zostały w technikach alternatywnych w stosunku do powszechnej dziś fotografii cyfrowej, każda praca jest unikatowym i niepowtarzalnym dziełem wytworzonym osobiście przez autora.
Na wystawie zaprezentowane zostaną cykle następujących autorów: Marek Gardulski, Andrzej Grudzień, Katarzyna Łata, Katarzyna Kalua Kryńska, georgia Krawiec, Roman Kravchenko, Janusz Marynowski, Witold Marynowski, Greg Ostrowski, Patrycja Pawęzowska, Konrad K. Pollesch, Robert Pranagal, Karina Ska, Wojciech Sternak, Marcin Szwaczko, Krzysztof Ślachciak, Meg Turner, Rafał Warzecha, Magdalena Wdowicz-Wierzbowska, Andrzej Wiktor.
Kurator wystawy: Jolanta Rycerska
Organizator: OW ZPAF, Studium Fotografii ZPAF, KMO
Wernisaż: 5.09, 18:00
Wystawa: 6.09 — 20.10
Galeria Miasta Ogrodów
————————————————————————-
Zapraszamy serdecznie na VI edycję Letniego Festiwalu Fotograficznego Photo Summer Day. 19 sierpnia przypada Międzynarodowy Dzień Fotografii rokrocznie Jurassic Photo Team (http://grupajpt.pl/) wraz z Hotelem Fajkier ( Hotel Przyjazny Fotografii — www.hotelfajkier.pl ) organizuje to święto dla fotografów tym razem już po raz VI w terminie 18–20 sierpnia.
ZAPISY: www.photosummerday.pl
Spiesz się trwa właśnie przedsprzedaż !!! Nie może Cię zabraknąć podczas 180 rocznicy powstania fotografii 🙂
Tegorocznym tematem przewodnim będzie ” Fotografia Reportażowa” obejmująca fotografię portretową, ślubną, streetową czy dokumentalną. Uczestnicy będą mogli wziąć udział nie tylko w wykładach ale także starannie przygotowanych warsztatach w niesamowitym miejscu jakim jest Jura Krakowsko-Częstochowska.To już XII Festiwal Fotograficzny organizowany przez nas na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Na każdym z nich pojawiają się znane nazwiska świata fotografii, pasjonaci fotografii oraz największe marki związane ze sprzętem. W ciągu trzech dni uczestnicy spotkają się z znanymi fotografami i oraz specjalistami w tej dziedzinie.
PROWADZĄCY: Jakub Kaźmierczyk Fotografia — Eizo Polska WACOM.pl / Marek Arcimowicz Adventure Photographer — Sony Polska / Szymon Aksienionek — Medikon Polska / Arcadius Mauritz — Olympus Polska / Jindřich Buxbaum — CZECHY / Erika Badalyan — ARMENIA / Grzegorz Szafruga — FOMEI Polska / Tomasz Tołłoczko — nPhoto PL / Jerzy KLESZCZ — Jurassic Photo Team / Paweł Roman / Sławomir Smoleń — Jurassic Photo Team / Marcin Czornyj Kałuża — Acer CANON / Marcin Bójko — DFV / Piotr Wróblewski — DFV / Andrzej Grygiel — PAP /Gosia Jurasz — Pentax / Michał Sośnicki — Pentax / Piotr Werner — Rogue
Do dyspozycji uczestników jest wiele marek fotograficznych z którymi mamy przyjemność współpracować. tegoroczny przyjazd już potwierdzili: Olympus, Sony, Canon, Fuji, Nikon, nPhoto, EIZO, Wacom, Peak Design, Fomei, Medikon, ACER, Samyang, Sigma, ProFoto, BEiKS , X‑Rite, Perma Jet, BENQ , Rogue, EPSON, FOTO PLUS
Dołączcie do wydarzenia na fb bądźcie na bieżąco: https://www.facebook.com/events/2359813700922166/
Podczas imprezy będzie można podziwiać wystawy fotograficzne : Marek Lapis — “Biało Czerowone”, Jerzy Kleszcz — “dla IGRZYSK dla CHLEBA”, Erika Badalyan — “Zamknięty warsztat”
————————————————————————-
Polecamy wystawę Iwony Germanek i Dariusza Zakrzewskiego “Kamienie szlachetne”. Wernisaż odbędzie się o godz. 19.00 w Galerii u Agatki we Wrocławiu 6 lipca 2019 roku. Wystawę można oglądać do 31 lipca 2019 roku.
Kamienie szlachetne
Podobno wiara czyni cuda. Wierzymy w moc talizmanów, amuletów, drobiazgów podarowanych nam na szczęście. Od dawna wierzymy również w uzdrawiającą moc kamieni, szczególnie tych szlachetnych. Są dla nas intrygujące ze względu na piękne kolory, wewnętrzny blask jak i rzadkość występowania. Kamienie szlachetne to podarunki Ziemi, w których tkwi jakaś pierwotna energia. Energia, która może leczyć, uzdrawiać, dodawać sił. Wpływać na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Pierwotna siła w nich zawarta może bowiem rezonować z energią tkwiącą w nas samych.
Stworzone przez autorów „kamienie” to instalacje, które w nieprzypadkowy sposób zostały wpisane w przestrzeń natury. Wystawa jest dokumentacją tych działań, które miały miejsce w różnych rejonach kraju:
Kryształ górski- w Pcimiu
Diament- na jednej z hałd w Łaziskach Górnych
Jadeit — na Wierzysku
Jaspis — u podnóża Góry Ślęży
Kamień księżycowy — 27 lipca 2018, w trakcie zaćmienia Księżyca.
————————————————————————-
“Królestwo niebieskie.Katowickie podwórka” – wystawa śląskiego artysty Arkadiusza Goli. Ekspozycji będzie towarzyszyć książka z fotografiami Arkadiusza Goli i tekstami Marka Twaroga.
Połączenie obrazu i słowa w jedyną w swoim rodzaju, niepowtarzalną całość. Magia i szarość katowickich placów i podwórek; ludzie, którzy oswoili przestrzeń przed swoimi domami i stworzyli tam przyjazne dla siebie miejsca.
To wszystko w obiektywie Arkadiusza Goli opisane przez Marka Twaroga.
“Żadna to śląska przypadłość ten plac oswojony. Niczego tu nie ma z zachłanności i żądzy posiadania. Kto myśli, że to sprawka dysponowania i rozporządzania, władzy właścicielskiej i dumy obszarniczej – myli się. Tu nie chodzi o zagarnięcie terytorium, zawładnięcie nim, postawienie płotów i wygnanie obcych. Tu chodzi o oswojenie obcych.
Jeżeli w grę wchodzi jakaś duma, to tylko wynikająca z faktu, że pokonuje się samotność. Że plac, podwórko, sień i schody – z natury rzeczy niczyje – stają się czyjeś. Nie jednego czy drugiego, ale wszystkich z najmniejszego świata. Że scenografia – mówmy o niej: budowlana, szorstka, surowa i pokiereszowana – zachęca do rozmów, bo czyni wszystkich równych sobie bez względu na los.” Marek Twaróg
ARKADIUSZ GOLA – doktorant Instytutu Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Zajmuje się fotografią dokumentalną, przede wszystkim rejestrując zmiany zachodzące w społeczeństwie na Górnym Śląsku po 1989 roku.
Szczególnie interesują go miejsca związane z przemysłem ciężkim, który w Polsce pod koniec XX wieku znacznie się skurczył. Jako fotoreporter prasowy pracuje od 1991 roku, od 1996 roku – w redakcji „Dziennika Zachodniego”. Zdobywał nagrody w najważniejszych krajowych konkursach fotografii prasowej, w 2003 roku został dziennikarzem roku „Dziennika Zachodniego”, w 2010 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze w dziedzinie kultury. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach muzeów w Sosnowcu, Rudzie Śląskiej, Katowicach, Zabrzu, Krakowie, czeskim Ołomuńcu i francuskim Nord-Pas-de-Calais. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, autorem książek: Poziom na dwa łamy, Ludzie z węgla, Nie muszę wracać…, Stany graniczne, Ogrodowa 1, Nieznany dworzec. Swoje pracy wystawiał w kraju i za granicą (Czechy, Francja, Niemcy, Belgia, Słowacja). Z córką Agnieszką mieszka w Zabrzu.
www.arekgola.com
MAREK TWARÓG – dziennikarz, redaktor naczelny „Dziennika Zachodniego” i „Strefy Biznesu”, wcześniej — „Gazety Wrocławskiej”. Zainteresowany śląskim regionalizmem, UE i Kościołem. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego. Współautor (z Arkadiuszem Golą) albumu “Ludzie z węgla”. Z Golą współpracował też przy albumie o zagłębiowskich górnikach “Ogrodowa 1”. Dumny z Grand Press Digital dla „Dziennika Zachodniego” w roku 2014, nominacji do Europejskiego Pióra SDP, nagród w konkursie Silesia Press. Lubi pracę ze studentami. Ojciec trójki świetnych synów.
Twitter@MarekTwarog
————————————————————————-
CHLEBA I IGRZYSK ! wołali starożytni w Rzymie za autorem tych słów — Juwenalisem. I sypały się podarki od cesarzy w podekscytowany tłum oglądający jatki gladiatorów. Minęło 2 tysiące lat i … słowa te nie straciły wiele na aktualności a wręcz nabrały nowego kolorytu w dobie medialnej sieczki. Nic bowiem nie ożywia
tak pierwszej strony gazety jak świeży trup — mawiają kreatorzy i znawcy od masowej komunikacji. Autor wystawy wprawdzie pokazuje sytuacje mocno ekstremalne ale w jego zamyśle nie ma epatowania nieszczęściem sportowców, a raczej zwrócenie uwagi, że dzisiejsi atleci aren w dobie absolutnej komercji /często wielkich pieniędzy /sami podejmują olbrzymie ryzyko. Nastąpiła swoista zamiana rol. To przecież oni są głównymi beneficjentami premii. Na szczęście wszyscy pokazani na zdjęciach nie doznali większego uszczerbku na zdrowiu…
Zapraszamy 24 maja na wystawę do Łodzi na Targi Sprzętu Fotograficznego, Filmowego, Audio-Video oraz Technologii Multimedialnych.
Wystawa powstała dzięki wydatnej pomocy Jurajskiej Grupy Fotograficznej której autor jest członkiem honorowym.
Jerzy Kleszcz swoja zawodowa karierę kontynuował w redakcjach:
„Przeglądu Sportowego”, „Sportu” agencjach fotograficznych : „Newspix”, „FORUM”, „Panorama”. Jest członkiem ZPAF.
————————————————————————-
Polecamy festiwal Millennium Docs Against Gravity po raz pierwszy na Śląsku!
W programie znalazło się kilka filmów o tematyce fotograficznej, które polecamy!
USTRZELIĆ MAFIĘ:
Letizia Battaglia to kultowa postać we Włoszech. W latach 70. XX wieku była pierwszą włoską fotoreporterką dokumentującą brutalne morderstwa i wpływ mafii na życie zwykłych ludzi. Jej czarno-białe zdjęcia z tamtego czasu nie straciły siły przekazu. Dokumentują historię Cosa Nostra, ukazują rzeczywistość przemocy, krwi, władzy i kontroli, jaką rozpościerała mafia. Uderzające, szokujące, wymagające odwagi i rejestrowane z narażeniem życia fotografie portretują bezwzględny świat ucisku i strachu.
Więcej informacji: bit.ly/ShootingMafia
MY GENERATION:
parta na osobistych relacjach i nieznanych archiwalnych zdjęciach inspirująca historia narodzin brytyjskiej popkultury lat 60. ubiegłego wieku, opowiedziana oczami legendy kina i laureata Oscara® Michaela Caine’a. Oglądamy obraz społeczeństwa w dobie transformacji. To świat, w którym wszystko wydaje się możliwe, pełen barwnych buntowników, którzy wnieśli powiew świeżości i sprzeciwiali się elitom oraz klasowym podziałom.
Więcej informacji: bit.ly/My_Generation
I MŁODZI POZOSTANĄ:
Laureat Oscarów® Peter Jackson (trylogie „Władca Pierścieni” i „Hobbit”) w swoim pierwszym filmie dokumentalnym zgłębia mroczną historię pierwszej wojny światowej. To stworzony z oryginalnych odrestaurowanych materiałów ze zbiorów londyńskiego Imperial War Museum, z wykorzystaniem przetworzonego dźwięku z archiwum BBC oraz wywiadów z żołnierzami niezwykły obraz, ożywiający rzeczywistość wojny na linii frontu za pomocą nowoczesnych technik produkcji, wyostrzenia i barwienia archiwalnej taśmy filmowej. To jeden z najdroższych filmów eksperymentalnych kina dokumentalnego ostatnich lat.
Więcej informacji: bit.ly/PeterJacksonDoc
Więcej filmów dokumentalnych i reportaży w programie festiwalu znaleźć można na www.mdag.pl
————————————————————————-
Polecamy V Międzynarodowe Sympozjum Fotograficzno Socjologiczne “Fotografia — dokument historii”. Sympozjum odbędzie się w dniach 24–25 maja 2019 w Zabrzu.
Pod koniec maja już po raz piąty gościmy fotografów, socjologów i artystów z różnych krajów na Zabrzańskim sympozjum. Spotkanie socjologów z fotografią dokumentalną to przede wszystkim powód do dyskusji o współczesnych czasach, ich problemach i oczekiwaniach. Jak komunikować się z następnym pokoleniem? Obraz jest najlepszym nośnikiem treści współczesnego przekazu. Wykorzystajmy go jak najlepiej.
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski poleca wystawę malarstwa Ewa Zawadzka “Na krawędzi światła”, której wernisaż odbędzie się 15 maja 2019 o godz 18.00. Wystawę można oglądać w Xanadu Galeria i Dom Aukcyjny w Warszawie ul. Hoża 51.
Malarstwo na krawędzi
Poprzedni tekst na temat wystawy prof. Ewy Zawadzkiej, która miała miejsce w Xanadu dokładnie dwa lata temu kończyłam konkluzją: „na pewnym etapie dojrzałej twórczości artysta wie, że nie zawsze chodzi o znajdowanie odpowiedzi, czasami wystarczy umiejętnie stawiać pytania”. Prezentowana obecnie ekspozycja „Na krawędzi światła” jest zbiorem kilkunastu świetnie postawionych pytań malarskich, na które odpowiedź udzieli widz. Będą to odpowiedzi emocjonalne, bo twórczość Zawadzkiej nie pozostawia nas obojętnymi. Wciąga w swój świat, angażuje, a często także zdumiewa.
Rozważania o świetle i architekturze prof. Zawadzka snuje od wielu lat i w wielu technikach – nie tylko w malarstwie, także w grafice i fotografii. Ekspozycja w Xanadu jest jednak tym razem czysto malarska. Zawiera prace najnowsze, które powstały z inspiracji podróżami. Jest jasnym, że nie tylko rodzimy krajobraz śląski i brutalistyczne rozwiązania tamtejszej architektury wpływają na twórczość artystki. Tym razem jednak, dzięki cyklowi prac stworzonemu pod wpływem wyglądu ormiańskich kościołów, możemy zobaczyć, jak inspiracja wprost przeradza się w konkretną twórczość.
„Ormiańskie” malarstwo stanowi tylko część prezentacji. W innych pracach – od niewielkich w formacie, ale intensywnie przesyconych elementami konstrukcyjnymi, po obrazy wielkoformatowe — możemy obserwować, w jaki sposób artystka buduje kolejne nawarstwiające się plany, jak komplikuje kompozycje, w jaki sposób sączy świetlne smugi i rozprasza mrok wpadającym przez szczeliny słońcem. Celem nie jest tu dekoracyjna układanka, a zaprezentowanie w sferze duchowej dojmującego sacrum czy też dążenia do nieskończoności. W warstwie malarskiej jest to gra struktur i faktur, tego co gładkie z tym co porowate, matowej czerni z wibrującą jasnością. Malując przez lata, w ramach bardzo podobnych motywów, prof. Ewa Zawadzka tworzy koncepcje odmienne, które się nie nudzą i stale fascynują.
Twórczość artystki to stałe poszukiwania. Ich efektem w pracach najnowszych są kompozycje zespolone z kilku blejtramów. To nadaje obrazom dodatkową siłę i rytm, jeszcze bardziej podkreśla ich strukturę i zbliża je niemal dosłownie do myślenia architektonicznego. Autorka przechodzi dzięki nim intencjonalnie w trójwymiar, choć formalnie dalej pozostaje w płaszczyźnie obrazu. Malarstwo Zawadzkiej zawsze było oparte na złudzeniu głębi i przestrzenności. W ostatnich pracach to wrażenie jest jeszcze silniej zaznaczane i przejmujące. Cały zestaw prezentowanych prac łączy też chłodna gama barw, bardzo elegancka, ale także – przynajmniej dla mnie – stwarzająca jeszcze więcej przestrzeni do zadumy i indywidualnych refleksji. Dzięki tak określonemu kolorowi, w kompozycjach odczuwamy więcej powietrza, a to daje szczególną możliwość widzowi – odnalezienia się w przestrzeni obrazu ze swoimi indywidualnymi przemyśleniami. Każdy jednak malarstwo prof. Ewy Zawadzkiej odbiera inaczej. Dla niektórych osób jest ono nostalgicznie, inni podkreślają emanującą z prac siłę.
Prace prof. Zawadzkiej w Xanadu obecne są stale, dlatego często mam okazję rozmawiać o nich z odwiedzającymi galerię miłośnikami sztuki. Odbiór prac jest zawsze silnie nacechowany emocjonalnie. To przejmujące malarstwo, budzące pokorę, ale też niekończącą się fascynację.
Agnieszka Gniotek
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski poleca wystawę fotografii “Inne Światło” pamięci Marii Dzierżyńskiej, której wernisaż odbędzie się 10 maja 2019 roku o godz 17.00. Wystawę można oglądać do 31 maja 2019 roku w Kłodzkim Ośrodku Kultury Galeria Sztuki pARTer.
————————————————————————-
Galeria Sztuki Współczesnej “Elektrownia” oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zapraszają na wystawę fotografii Zbigniew Sawicz “Symbole czasu” z okazji 80-lecia Artysty, której wernisaż odbędzie się 9 maja 2019 o godz 18.00. Wystawę można oglądać do 8 czerwca 2019 w Galerii Sztuki Współczesnej “Elektrownia” w Czeladzi ul. Dehnelów 45.
Zbigniew Sawicz przez kilka dziesięcioleci był współpracownikiem ogólnopolskich tygodników „Panorama” i tygodnika „Ekran”, branżowego ‚„Foto-Magazynu”, a także regionalnej prasy codziennej i technicznej. Od 1996 r. związany jest z ukazującym się w Katowicach miesięcznikiem społeczno-kulturalnym „Śląsk”. Zdjęcia jego autorstwa zamieszczane są w licznych katalogach wystaw plastycznych, fotograficznych, folderach branżowych i kalendarzach. Można je znaleźć w kilkudziesięciu publikacjach książkowych i albumach fotografii. Artysta współpracuje też z wieloma wydawnictwami w kraju. Od 1979 r. zaprezentował kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych.
W cetrum swoich fotografii autor stawia Śląsk — krajobraz przemysłowy, ludzi tu żyjących, ich obyczajowość i postindustrialną degradację odciśniętą w krajobrazie. Ulubione motywy to zakątki osiedli robotniczych, którym wieloletnie, bezpośrednie sąsiedztwo z zakładami przemysłowymi nadało specyficzny, surowy charakter. Na czeladzkiej wystawie zobaczymy prace starannie wybrane spośród bogatego dorobku twórcy od kilkudziesięciu lat niezmiennie związanego ze śląskim środowiskiem fotograficznym.
Współorganizacja: Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
————————————————————————-
Zapraszamy do Biblioteki Niemieckiej Medioteki Języka Niemieckiego na wystawę fotografii Timma Stütza “Grossmystiker trifft Kunstfotograf”. Ekspozycja czynna od 15 kwietnia do 14 czerwca 2019.
15 maja 2019 roku o godz. 12.00 w Bibliotece Niemiecka Medioteka Języka Niemieckiego w Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica ul. Podgórna 15/16 III piętro Szczecin odbędzie się spotkanie z autorem.. Spotkanie w języku niemieckim poprowadzą prof. Ewelina Kamińska-Ossowska oraz dr Ewa Hendryk z Zakładu Współczesnej Literatury Niemieckojęzycznej US.
Wystawa „Grossmystiker trifft Kunstfotograf” prezentuje dwadzieścia fotografii autorstwa Timma Stütza, z których każda opatrzona została cytatem z twórczości Karla Maya. Fragmenty pochodzą z późnego etapu twórczości pisarza, który charakteryzował się fascynacją mistycyzmem, baśniowością i ideami pacyfistycznymi. Symboliczny dialog współczesnego fotografa z autorem przełomu XIX i XX zaistniał dzięki projektowi Towarzystwa Karla Maya (Karl-May-Geselschaft), w którego ramach została wydana także antologia tekstów pisarza „Märchen und Visionen” z fotografiami Timma Stütza. Wystawa „Grossmystiker trifft Kunstfotograf” jest prezentowana jednocześnie w Książnicy Pomorskiej oraz Karl-May-Museum w Radebul.
————————————————————————-
Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zapraszają na pokonkursową wystawę fotografii XXII Międzynarodowego Konkursu Cyfrowej Fotokreacji CYBERFOTO 2019, której wernisaż odbędzie się 12 kwietnia 2019 o godz 18.00. Wystawę można oglądać do 10 maja 2019 w Galerii ART-FOTO Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie.
————————————————————————-
Katowice Miasto Ogrodów — Instytucja Kultury im. K. Bochenek Plac Sejmu Śląskiego 2 zaprasza na wystawę Andrzej Zygmuntowicz, Sławomir Zwierz “FORMA / KADR / KOLOR”
“Forma | Kadr | Kolor
według Sławomira Zwierza
Żyjemy w czasach gdy media zalewają nas złymi wiadomościami, one niestety się lepiej sprzedają. Ale czy życie naprawdę składa się tylko z „podłych” faktów? Czy nie powinniśmy szukać zdarzeń dających nam frajdę?
Sławomir Zwierz, mężczyzna dojrzały, o bogatym dorobku artystycznym i życiu osobistym, w którym zdarzały się także trudne doświadczenia, nie poddaje się w powszechnemu polskiemu stękaniu na rzeczywistość, ten nasz pesymistyczny przyodziewek zostawił w szafie, do której zgubił klucz. Za to sięgnął po malarskie narzędzia i zaproponował wspólną wędrówkę po świecie wyobraźni, który każdy powinien w sobie otworzyć, by widzieć więcej, dostrzegać ciekawość poza tym co podsuwają nam oficjalne źródła poznania. Własną, otwartą ale i dyskusyjną wyobraźnię wizualizuje ostatnio na niewielkich arkuszach papieru formatu A3. Dla Sławomira Zwierza pretekstem do zmierzenia się z kolejnym malarskim kadrem, a tym samym z kolejną grą z wyobraźnią, jest na dobrą sprawę wszystko co dociera do niego jako impuls, który on zamienia w wizję pełną energii, wyrażoną kolorem, formą, skojarzeniami, plamą zahaczającą o geometrię, szybką kreską, taką niby od niechcenia ale zawsze jest ona tam gdzie trzeba.
Widok za oknem, wiadomość w mediach, przypomnienie przeczytanej książki, teatr, spotkanie z drugim człowiekiem czy znaki kultury obecne w przestrzeni wspólnej, są swoistą zaczepką i prowokacją skłaniającą do reakcji. Odpowiedzią na ten zewnętrzny świat jest obraz, kameralny jeśli chodzi o rozmiary ale o mocnym działaniu. Szybko nanoszone ciągi kresek łączą się, to w oko przyglądające się nam, usta, najczęściej milczące, twarz, zwykle niejednoznaczną, ptaka, sceną, albo postać ukazaną bardzo skrótowo. Wiele tych kresek układa się swobodnie na powierzchni obrazu nie narzucając jednoznacznej interpretacji, to może być lot komara, jesienny odlot ptaków czy wyobrażenie odległego kraju lub ludu. Obok rzucającej się w oczy kreski, bywa że delikatnej, a bywa że agresywnej, z pasją wprowadzanej na papier, znaczący jest kolor. To on, bardzo często żywiołowy, zajmujący całą powierzchnię, często podzielony na plamy, walczące lub godzące się ze sobą, ma magnetyczną siłę przyciągania. Te barwy niosą ze sobą pozytywne impulsy, momentami wręcz radosne, są intensywne. Ich moc kusi oczy i przytrzymuje wzrok, wręcz trudno uwolnić się od patrzenia na nie. Czasem autora dopada gorszy stan ducha, obrazy ciemnieją, kolory stają się nie tak czyste, kreska staje się grubsza i czarniejsza. Nie jest to jednak zarażenie smutkiem, tylko wizualna refleksja, że akurat dziś jest nam gorzej, bo zła wiadomość, bo szarość za oknem, bo jakiś kłopot czy problem.
Twórczość Sławomira Zwierza to z jednej strony atrakcyjna wizualnie przygoda plastyczna, z drugiej gra intelektualna a z trzeciej przesłanie, by dać sobie więcej swobody, to zaproszenie do otwartości, a nawet zaryzykowałbym twierdzenie do radości. Jego obrazy to wizualna zachęta do oderwania się od wciskanego nam świata polityki i dramatów, krzyczących z pierwszych stron gazet czy wciskanych w pierwszych minutach programów informacyjnych, i świata sportu, z ostatniej strony i ostatnich minut. To nie tam jest nasze życie, choć i tam jest trochę naszych spraw, to większość jest tuż obok nas. Ludzie, ci z rodziny i przygodni, kultura, z całym swoim uwrażliwiającym nas dorobkiem, natura, ze swoim bogactwem form, świat, także ten inny, niepoznany, budowany według innych zasad. Ciekawość jest w drobiazgach, nie zmieniających świata ale mówiących o jego niesłychanym bogactwie. To wszystko dostrzega Sławomir Zwierz i przetwarza na wizualną strawę, pełną pozytywnej energii, dzieli się nią z nami i zaprasza do poddania się nieskrępowanej wyobraźni, odrywającej od namacalnej, konkretnej i często dokuczliwej doczesności. Proponuje odrzucenie szarości, czerni i bieli, na rzecz pełnej palety żywych barw, bo życie, by było wyraziste i radosne, musi być kolorowe a nie czarno-białe”.
Andrzej Zygmuntowicz
“Andrzej Zygmuntowicz, człowiek o wielu talentach i dość zawiłym życiu zawodowym. Wykształcenie politechniczne (Wydział Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej) oraz praca konstruktora urządzeń optycznych dała mu wszechstronną wiedzę o istocie fotografii. Pasja do tej dziedziny sztuki wyprowadziła go na drogę fotografii użytkowej i artystycznej jednocześnie. Kolejną pasją Zygmuntowicza jest niewątpliwie dydaktyka w zakresie fotografii i historii fotografii. “ZYGI” (pseudo nadane mu przez kolegów i przyjaciół a przede wszystkim jego studentów) zna i opisuje najważniejsze zdjęcia z historii polskiej i światowej fotografii (mówimy tu o tysiącach przykładów, tym samym o wiedzy ABSOLUTNEJ). Chcąc opisać jego działalność jako fotografa, artysty fotografa, pedagoga, działacza w środowisku polskich fotografów, jurora najważniejszych konkursów fotograficznych byłby potrzebny wybitny naukowiec, specjalizujący się w biografiach artystów na poziomie pracy doktorskiej. Takim nie jestem. Skupiając się na jego pracy fotografa napotykamy wielką różnorodność rodzajów fotografii (prasowa, dokument, martwa natura, pejzaż, portret, akt, artystyczna). We wszystkich przykładach jego fotografii olbrzymie znaczenie ma ostateczna forma, ekspozycja, doskonały kadr, wyszukiwanie ciekawych zderzeń fakturalnych a także kolor w fotografii barwnej. Nawiązując to jego prac wystawianych na tej wystawie (wystawa jest połączona z wystawą mojego malarstwa) są one wyraźnie inspirowane abstrakcją ekspresyjną. A. Zygmuntowicz posiadając pełną wiedzę, dotyczącą technologii fotografowania w tych “obrazach” fotograficznych pozwala sobie na kreację czysto malarską. Przykładem może być cykl “Trochę przyjemności”. Fragmenty martwych natur, wnętrz i pejzażu zatracają swój fotograficzny kształt i stają się kompozycjami z nierozpoznawalnymi plamami o mocno nasyconym kolorze i świetle. Czasami trudno zrozumieć, że są to obrazy powstałe dzięki procesom fotograficznym z domieszką post produkcji. Ponieważ słowa są marnym narzędziem do opisywania tak mocnych wrażeń wizualnych, dlatego serdecznie namawiam wszystkich do obejrzenia fotografii Andrzeja Zygmuntowicza na wystawie “FORMA KADR KOLOR””.
Sławomir Zwierz
wernisaż: 17/04 godzina 18.00
18/04 — 17/06/2019
kurator wystawy: Katarzyna Łata
Galeria Miasta Ogrodów (II piętro)
————————————————————————-
Polecamy spotkanie w ramach Akademii Fotografii “Śląsk, jakim go widzę. Arkadiusz Gola”, które odbędzie się 3 kwietnia 2019 roku o godz. 18.00 w Centrum Edukacji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu pl. Jana III Sobieskiego 2
Śląsk, jakim go widzę – prezentacja fotografów ze Śląska – wykład z cyklu Akademia Fotografii w ramach „Ślōnskiego szwōngu” 📸🎞 |
Górny Śląsk to od lat miejsce, gdzie mieszka i tworzy wielu wyjątkowych fotografów. Co roku powstają tu nowe fotograficzne historie, opowieści o tym, co nurtuje współczesnego artystę. Arkadiusz Gola na prowadzonym przez siebie spotkaniu przedstawi kilku fotografików ze Śląska i ich prace.
Arkadiusz Gola jest absolwentem Instytutu Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Zajmuje się fotografią dokumentalną, głównie rejestrując zmiany zachodzące w społeczeństwie na Górnym Śląsku po 1989 roku. Szczególnie interesują go miejsca związane z przemysłem ciężkim. Jako fotoreporter prasowy pracuje od 1991 roku, od 18 lat w redakcji „Dziennika Zachodniego” w Katowicach. Zdobył nagrody w konkursach, m.in. Polskiej Fotografii Prasowej, BZ WBK Press Foto, Newsreportaż, Śląskiej Fotografii Prasowej, Grand Press Photo. W 2010 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze w dziedzinie kultury, był również stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Zdjęcia Arkadiusza Goli znajdują się w zbiorach muzeów na Śląsku, w Krakowie i Ołomuńcu. Były prezentowane na licznych wystawach w Polsce i za granicą, zobaczyć je można również w autorskich albumach „Ludzie z węgla”, „Nie muszę wracać…” i „Stany graniczne”. Spotkanie odbywa się w ramach „Ślōnskiego szwōngu”, festiwalu śląskiej kultury.
————————————————————————-
Śląska Fotografia Prasowa – wybraliśmy najlepsze zdjęcia 2018 roku
Zapraszamy 28 marca 2019 roku, o godz. 17.00 na uroczystość wręczenia nagród w prestiżowym, międzynarodowym konkursie Śląska Fotografia Prasowa 2018. Spośród 147 prac 27 autorów zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu Kapituła wyłoniła zdobywców nagród regulaminowych, a także przyznała wyróżnienia honorowe. W tym roku Biblioteka Śląska miała zaszczyt i przyjemność współpracować z nowym partnerem – Instytutem Twórczej Fotografii w Opawie – uważanym za jedną z najlepszych szkół fotografii współczesnej
w Europie.
Przypomnijmy, że na tegoroczny konkurs Śląska Fotografia Prasowa wpłynęło ponad pół tysiąca zdjęć 53 polskich i czeskich fotoreporterów. Są to cykle fotografii i pojedyncze prace, podejmujące wiele różnorodnych tematów. Przedstawiono m.in.: pierwsze chwile nowonarodzonego dziecka, transowe doświadczenia graczy wideo, portrety działkowców, odchodzący w zapomnienie świat zapaśników Kushti. Nie zabrakło także typowo śląskich akcentów. Nadesłane zdjęcia zostały wykonane w różnych zakątkach Europy i świata, m.in.
w Czechach, Pakistanie, Norwegii, Tajlandii i na Ukrainie.
W obradach Kapituły udział wzięli: prof. Andrzej Tobis, profesor Akademii Sztuk Pięknych
w Katowicach – przewodniczący; dr hab. Wacław Forajter, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego; Krzysztof Gołuch, przedstawiciel fotoreporterów, zwycięzca poprzedniej edycji Konkursu ŚFP; Katarzyna Łata, członek Rady Artystycznej ZPAF; Arkadiusz Ławrywianiec, prezes zarządu Okręgu Śląskiego ZPAF; Zbigniew Podsiadło, prezes zarządu Okręgu Górskiego ZPAF; doc. mgr. Jiří Siostrzonek, zastępca dyrektora Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie.
Na wystawie, która prezentowana jest w Galerii Holu Głównego Biblioteki Śląskiej można zobaczyć prace fotoreporterów: Marzeny Bugały-Azarko, Janusza Cedrowicza, Grzegorza Celejewskiego, Piotra Cyganika, Daniela Dmitriewa, Arkadiusza Goli, Lukáša Horkiego, Macieja Jarzębińskiego, Pawła Jędrusika, Tomasza Jodłowskiego, Marioli Kapuściok, Rafała Klimkiewicza, Grzegorza Kobieli, Łukasza Kohuta, Dominiki Koszowskiej, Bartłomieja Krężołka, Davida Macháča, Joanny Mrówki, Lucyny Nenow, Joanny Nowickiej, Krzysztofa Pierzgalskiego, Pawła Piotrowskiego, Artura Pławskiegio, Grzegorza Skowronka, Marcina Urbanowicza, Marcina Zimnala i Piotra Zwarycza.
Partnerami wydarzenia są: Urząd Miasta Katowice (Mecenat), Silesia City Center, Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów. Patronat nad wydarzeniem objął Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski.
28 marca 2019 roku, godz. 17.00
Biblioteka Śląska, Galeria Holu Głównego, plac Rady Europy 1, Katowice
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Śląska Fotografia Prasowa – najlepsze zdjęcia 2018 roku wybrane!
Na konkurs Śląska Fotografia Prasowa 2018 do Biblioteki Śląskiej wpłynęło 518 zdjęć 53 autorów.
Na wystawę konkursową zostało zakwalifikowanych 147 zdjęć 27 autorów.
Kapituła Konkursu w składzie:
prof. Andrzej Tobis – profesor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach – przewodniczący,
dr hab. Wacław Forajter, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego,
Krzysztof Gołuch, fotoreporter, zwycięzca poprzedniej edycji Konkursu ŚFP,
Katarzyna Łata, członek Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików,
Arkadiusz Ławrywianiec, prezes zarządu Okręgu Śląskiego ZPAF,
Zbigniew Podsiadło, prezes zarządu Okręgu Górskiego ZPAF,
doc. mgr Jiří Siostrzonek, zastępca dyrektora Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie,
postanowiła przyznać następujące nagrody:
I nagroda – Rafał Klimkiewicz za cykl zdjęć „Trans”
Do katowickiego Spodka na zawody IEM co roku zjeżdżają ludzie z całego świata.
Łączy ich… trans, w jaki zapadają wchodząc wspólnie w wirtualny świat (…)
25.02.2018, 4.03.2018, Katowice
II nagroda – David Macháč za cykl zdjęć „Działkowcy”
Sentyment do czeskiego fenomenu działkowego zdobyłem już w dzieciństwie, kiedy to, z rodzicami, często odwiedzałem ogródki naszych krewnych. (…) Można powiedzieć, że fotografie pokazują ich związek z tym zjawiskiem, ujawniają, co jest ważne dla działkowca, lub jakie są „modne” trendy ogrodnicze (…)
2006 – współczesność, Czechy, Polska, Niemcy
III nagroda – Arkadiusz Gola za cykl zdjęć „Niemiejsca”
Robotnicze dzielnice w moich ulubionych miastach Rudzie Śląskiej i Świętochłowicach.
26–27.01.2018, Ruda Śląska, Świętochłowice
Kapituła podjęła także decyzję o przyznaniu wyróżnień honorowych.
Wyróżnienie honorowe prof. Andrzeja Tobisa i Katarzyny Łaty
dla Artura Pławskiego za cykl zdjęć „Dobre miejsce”
Dobre miejsce to aktualny slogan promocyjny miasta Tychy. Zainspirował mnie do poszukiwania różnych przejawów tego znaczenia i wyławiania uniwersalnych choć czasami zaskakujących obrazów życia codziennego.
2018, Tychy
Wyróżnienie honorowe dr. hab. Wacława Forajtera i Arkadiusza Ławrywiańca
dla Piotra Zwarycza za cykl zdjęć „Śmieci w chmurze”
Dokumentowanie niebezpiecznej pracy strażaków podczas prowadzonych działań gaśniczych na terenie sortowni, wysypisk śmieci oraz punktów recyklingu pojazdów.
18.04.2018 Siemianowice Śląskie, 24.04.2018 Żywiec, 19.10.2018 Tarnowskie Góry, 17.12.2018 Wrocław, 6.06.2018 Zabrze
Wyróżnienie honorowe Krzysztofa Gołucha
dla Marzeny Bugały-Azarko za cykl zdjęć „Goalball”
Gra zespołowa dla osób niewidomych i słabo widzących. Na fotografiach drużyna Startu Katowice, która od lat odnosi sukcesy na arenie krajowej.
13.06.2018, 15.06.2018, Chorzów
Wyróżnienie honorowe Zbigniewa Podsiadły
dla Lukáša Horký’ego za cykl zdjęć „Moje miasto”
Regularnie udaję się na ulice Frydku-Mistku i jego okolic, aby zarejestrować obraz czasów. Mój Frýdek-Místek to mroczne miejsce. Miasto, które zostało sztucznie poszerzone o ekspansję przemysłu metalurgicznego i górnictwa (…)
Frýdek-Místek, 2018
Na wystawę konkursową Śląska Fotografia Prasowa 2018 Kapituła wybrała prace następujących autorów:
Marzeny Bugały-Azarko, Janusza Cedrowicza, Grzegorza Celejewskiego, Piotra Cyganika, Daniela Dmitriewa, Arkadiusza Goli, Lukáša Horkiego, Macieja Jarzębińskiego, Pawła Jędrusika, Tomasza Jodłowskiego, Marioli Kapuściok, Rafała Klimkiewicza, Grzegorza Kobieli, Łukasza Kohuta, Dominiki Koszowskiej, Bartłomieja Krężołka, Davida Macháča, Joanny Mrówki, Lucyny Nenow, Joanny Nowickiej, Krzysztofa Pierzgalskiego, Pawła Piotrowskiego, Artura Pławskiegio, Grzegorza Skowronka, Marcina Urbanowicza, Marcina Zimnala i Piotra Zwarycza.
Partnerami wydarzenia są: Urząd Miasta Katowice (Projekt objęty mecenatem Miasta Katowice), Silesia City Center, Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów.
Patronat nad wydarzeniem objął Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski.
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski poleca zbiorową wystawę “Ambiwalentnie”. Wernisaż wystawy odbędzie się 15 marca 2019 roku o godz. 18.00 w Galerii u Agatki Wyspa Tamka we Wrocławiu.
Prezentowani na wystawie „ Ambiwalentnie” twórcy odnoszą się do pojęcia anioła, a ich wypowiedź artystyczna to całe spektrum interpretacji i przetworzeń. Znajdujemy tu prace posiadające szeroki kontekst ale też prace bardzo skoncentrowane znaczeniowo lub zupełnie otwarte na dowolny odczyt. Wystawa zbiega się z publikacją pierwszego numeru magazynu “Dowidzenia”. Autorzy postawili sobie cel, jakim jest przekraczanie obiegowego myślenia o obrazie. Otwierają przestrzeń dialogową, w której jest miejsce na prezentacje bardzo różniących się czy wręcz spolaryzowanych opinii. Chcą także pokazywać obrazy rzeczy lub zjawisk, które zaistniały mimochodem — zostały zobaczone niejako w odwróceniu wzroku, w chwili decydowania o ważności i znaczeniu tego co jest (co się widzi). Wydanie pierwszego numeru “Dowidzenia” skorelowane jest z motywem anioła, co można już uznać za próbę przekroczenia w rozumieniu widzialnych zjawisk związanych z pojmowaniem tego co niewidzialne i nieprzekraczalne. Na wystawie prezentowane będą prace autorów: Agata Grzych, Bartosz Partyka, Darek Zakrzewski, Iwona Geremek, Antoni Kreis, Jacek Dziubdziela, Krzysztof Szlapa, Kamil Myszkowski, Marek Przybyła.
Absolwentka Wyższego Studium Fotografii AFA i Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na wydziale Komunikacji Multimedialnej oraz podyplomowych studiów „Wiedza o Sztuce” na Uniwersytecie Wrocławskim, wykładowczyni w WSF AFA oraz na Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim, instruktorka warsztatów fotograficznych i photoshopowych m. in. we wrocławskich Konturach Kultury i OPT , retuszerka przy komercyjnych sesjach fotograficznych, kuratorka ponad 20 wystaw, uczestniczka wystaw m.in. na Fotofestiwalu w Atenach, Miesiącu Fotografii w Bratysławie, Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Łodzi, założycielka dziewczyńskiego kolektywu artystycznego #Thinkpinkgang, właścicielka 15 metrowej przestrzeni na sztukę „Galeria u Agatki”. Artystka, która w swojej twórczości podejmuje się tematów związanych przede wszystkim z religijnym kiczem, ale też pytająca np. o miejsce pornografii w kulturze, czasem zajmuje się niezobowiązującą fotografią dokumentalną.
Artysta fotografik. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Urodził się w 1956 roku w Chorzowie. Fotografuje od ponad czterdziestu lat. Laureat dziesiątek nagród w konkursach fotograficznych, w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku aktywny i wielokrotnie nagradzany autor filmów tak zwanego amatorskiego kina niezależnego. Uczestnik ponad dwustu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą, autor ponad stu wystaw indywidualnych (w tym 45 premierowych). Organizator kursów fotograficznych i wykładowca na kursach i w szkołach fotografii. Jego twórczość, zdaniem krytyków jest trudna do jednoznacznego zakwalifikowania: często zmienia zainteresowania od klasycznego portretu, poprzez reportaż, pejzaż aż po nurt awangardowy. Często wykorzystuje techniki z pogranicza sztuk plastycznych. Ma opinię twórcy nieprzewidywalnego. Sam o sobie mówi, że „obserwuje i kolekcjonuje emocje i obrazy…”
www.antonikreis.pl
Urodzony we Wrocławiu, ukończył rolnictwo na Akademii Rolniczej we Wrocławiu oraz fotografię na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Aktualnie żyje i pracuje we Wrocławiu.
ROZŁĄCZNOŚĆ PRZESZŁOŚCI, TERAŹNIEJSZOŚCI I PRZYSZŁOŚCI JEST TYLKO ILUZJĄ, JEDNAKŻE TAK DOSKONAŁĄ, JAK TO TYLKO MOŻLIWE.
Dlaczego zatem marnujemy czas i ambiwalentnie toczymy wirtualne monologi? Wiem, że ambicjonalnie krążymy w miejscu czekając afirmacji. Czy w sytuacji rozczłonkowania istnieje jakiś kres? Czy anioł jest jedyną nadzieją na przetrwanie? To jest więcej niż pewne, że anioł staje się uosobieniem trwogi. Podobnie jak Bogowie, którzy po upadku religii stają się demonami. Czy w sytuacji pozoru wszelkie protezy mają jeszcze znaczenie?
Urodził się w Mikołowie. Tutaj też mieszka. Fotografią zajmuje się od kilkunastu lat. Interesuje go fotografia cyfrowa oraz analogowa – polaroid, techniki dawne. Ukończył Studium Fotografii w szkole Fotoedukacja w Katowicach. Naukę w tej szkole zakończył wystawą nagrodzony prac w katowickiej siedzibie ZPAF . Współpracował z gazetą „ Dziennik Zachodni” jako fotoreporter, zaś od kilku lat współpracuje z Instytutem Mikołowskim im. Rafała Wojaczka, gdzie dokumentuje odbywające się tam spotkania z artystami. W ramach kolektywu „ MyTo” podejmuje działania artystyczne i landartowe , które zaowocowały wystawami w Muzeum w Mikołowie oraz w kinie Kosmos w Katowicach. Od 2016 roku związany z Projektem Klaser zajmującym się fotografią natychmiastową. W ramach tych działań wziął udział w kilku wystawach, miedzy innymi w Szybie Wilson w Katowicach, w Galerii u Agatki we Wrocławiu, w galerii Ciasna w Jastrzębiu . Wieloletni uczestnik Festiwalu Fotografii w Technikach Dawnych i Alternatywnych.
Z wykształcenia pedagog.Urodziła się w 1969 roku w Mikołowie. Obecnie mieszka w Bojszowach. Z fotografią jest związana od dziesięciu lat. Absolwentka Fotoedukacji w Katowicach oraz Wrocławskiej Szkoły Fotografii AFA. Członkini Związku Polskich Artystów Fotografików. Prowadziła warsztaty fotograficzne w technikach szlachetnych : TIFF Center we Wrocławiu, PWSZ w Raciborzu, Miejska Placówka Muzealna w Mikołowie. W swoich działaniach nie boi się używać fotografii jako formy nadrzędnej, by następnym razem zdjęcia były tylko dopełnieniem, czy podsumowaniem jej happeningowych działań w przestrzeni. Nie kryje inspiracji ideami archeologii fotografii, tworząc prace noszące znamiona autobiograficzne. Podejmuje działania happeningowe oraz landartowe. Związana z kolektywem MyTo oraz Thinkpink Gang.
Wybrane wystawy: Wędrując z Dianą (2012), 2682cm odbicia istnienia ( 2015), O czym śnią elektryczne owce- w ramach współpracy Darkiem Zakrzewskim ( 2017), Reminiscencje (2019) oraz liczne wystawy zbiorowe.
Studia w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie, na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie i na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Nauczyciel w szkołach fotograficznych w Krakowie i Katowicach. Moja aktywność twórcza realizuje się głównie poprzez fotografie, instalacje i video. Staram się wytwarzać przekazy powściągliwe estetycznie i operować prostymi środkami. Interesują mnie zachowania związane ze sposobami rozumienia kultury i tradycji oraz uwikłaniem ludzi w zależności religijno-społeczne.
Artysta fotografik, twórca instalacji i wideo, kolekcjoner fotografii i starych
negatywów, kurator wystaw fotograficznych i historycznych, animator życia kulturalnego. Doktorant w Zakładzie Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski. Uczestniczy także
w działaniach jaworznickiej Szkoły Widzenia oraz Grupy 999. We współpracy z Krzysztofem Szlapą
prowadzi warsztaty fotograficzne, dla różnymi instytucjami (między innymi Muzeum Śląskie, Galeria
Sztuki Współczesnej BWA Katowice, Dom Kultury Chwałowice w Rybniku i inne). Współprowadzi
cykliczne spotkania fotograficzne „Herbata i Fotografia” w Galerii Katowice ZPAF.
Autorskie wystawy między innymi: „Obrazy metafor” z Krzysztofem Szlapą, „Rozpad Odbicia”
z Krzysztofem Palińskim, „Trzecie oko”, „Krótka opowieść o taśmie filmowej”, „Nie jestem tą samą rzeką”, „Fotosynteza”, „Odwrócona Biblioteka”, „W przeczekaniu”, Projekt „Twarzysze”). Jest także
uczestnikiem wystaw zbiorowych. Jego prace znajdują się w zbiorach Pałacu Schoena – Muzeum w Sosnowcu, Industrialnego Centrum Kultury w Rybniku i kolekcjach prywatnych.
www.kamilmyszkowski.wordpress.com
Urodził się w 1987 r. w Katowicach. Artysta fotografik. Kurator w Galerii Pustej cd. w Jaworznie we współpracy z Jakubem Byrczkiem oraz w galerii ZA SZYBĄ w Katowicach, sekretarz Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, uczestnik Szkoły Widzenia, stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, laureat nagrody dla młodego twórcy imienia Anny Chojnackiej, organizator warsztatów fotograficznych oraz autorskich prezentacji. Z Kamilem Myszkowskim prowadzi spotkania dyskusyjne Herbata i Fotografia. Wybrane wystawy: Widokówki z miasta we mnie (2009), W zasięgu wzroku, Pamiętnik (2013), Widzenie natury – natura widzenia, Dom kultury (2014), Zapis czasu, Handmade, Ustąp mi słońca (2015), Klucz drzew z Markiem Przybyłą, Refleksje, Punkt widokowy, Widziadła (2016), Dendrofile z Markiem Przybyłą, Lux in Tenebris (2017), Stany widzenia, Obrazy metafor z Kamilem Myszkowskim, Listopady z Markiem Przybyłą (2018).
Urodził się w Katowicach. Ma 66 lat i mieszka w Sosnowcu. Artysta malarz, grafik, rysownik, ilustrator i rzeźbiarz. Uprawia również prozę i poezję. Opublikował zbiór prozy poetyckiej i rysunków „Homunkulus”, „Klucz Barw” oraz „Szkołę miękkiego rysunku’’ . Autor ponad 30 wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 30 zbiorowych. Absolwent PLSP w Katowicach. Członek ZPAP Okręg Katowice. Niestrudzony eksplorator nieświadomości. Tworzy książki artystyczne, których dotąd wykonał ok. 20 sztuk, w większości unikatów. Zilustrował ponad 25 zbiorków poezji.
http://www.przybylam.art.pl/
http://salonarcano.com.ar/contenidos/plastica/Marek_Przybyta/index.html
http://www.kluczdrzew.wordpress.com/
————————————————————————-
Galeria Łakomscy oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zapraszają na wystawę fotografii Ewa Zawadzka, Dariusz Kindler “Chiny dwa spojrzenia 1989–2018”. Wernisaż wystawy odbędzie się 7 marca 2019 o godz. 18.00 w Galerii Łakomscy w Sosnowcu przy ul. Wysokiej 9A.
Wystawa — Chiny – dwa spojrzenia
Wystawa dwóch autorów Ewy Zawadzkiej i Darka Kindlera zdjęć z podróży do Chin .Między tymi wyjazdami mija prawie 30 lat to ogromna zmiana w życiu ludzi, obliczu miasta – celach i tęsknotach tego wielkiego kraju. Wystawa pokazuje odmienne spojrzenie każdego artysty ale też działanie czasu, który tak wiele i tak szybko prawie wszystko zmienia…
Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie Wydział Grafiki w Katowicach. Wiele lat zajmowała się grafiką i rysunkiem. Zdobyła mocną pozycję w tych dziedzinach sztuki biorąc udział w znaczących wystawach grafiki na świecie i otrzymując wiele nagród. Była członkiem rady programowej Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie, kuratorem Triennale Grafiki Polskiej oraz polskim kuratorem na biennale grafiki w Ljublanie i Miscolcu. Pisała o grafice oraz brała udział w konferencjach i międzynarodowych spotkaniach graficznych (Kanada, Węgry, Słowenia i Francja). Jej prace są we wszystkich znaczących kolekcjach sztuki na świecie. Od 2002 roku całą jej twórczość zagarnęło malarstwo pozwalające na większy format, budowanie struktur, podkreślenie siły i monumentalności formy. Od początku związana była z fotografią, która była inspiracją jej całej twórczości. Od 2012 roku fotografia stała się ważną, samodzielną formą wypowiedzi artystycznej. Członek Rady Programowej Ars Cameralis, Katowice; Rady Programowej Sosnowieckiego Centrum Sztuki – Zamek Sielecki, Sosnowiec; Związku Polskich Artystów Plastyków, Kraków; Stowarzyszenia Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie oraz Związku Polskich Artystów Fotografików, Katowice.
Rocznik 1958 od ponad 40-tu lat związany z fotografią. W latach 70-tych prowadził miejską pracownię fotograficzną w Sosnowcu, współpracując z ówczesnymi redakcjami.
Autor wielu publikacji prasowych,albumowych i katalogowych oraz wystaw fotograficznych indywidualnych i zbiorowych. Od 1988 roku właściciel wydawnictwa i drukarni Progress w Sosnowcu
Prezentowane na wystawie zdjęcia zostały wykonane w Chinach w 1989 roku.
————————————————————————-
Polecamy wystawę fotografii Wojciech Prażmowski “Portret wewnętrzny”, której wernisaż odbędzie się 14 lutego 2019 roku o godz. 18.00 w Czytelni Sztuki – Muzeum w Gliwicach ul. Dolnych Wałów 8a. Wystawę można oglądać do 21 kwietnia 2019 roku. Kuratorka: Anka Sielska. Wstęp wolny.
Wojciech Prażmowski (ur. 1949) – fotograf, wykładowca, autor książek fotograficznych. W latach 1972–1974 studiował w Škole Vytvarnej Fotografie w Brnie. Działalność w zakresie fotografii rozpoczął w latach 70. od fotografii metaforycznej, z wpływami konceptualnymi. W drugiej połowie lat 90. zaczął tworzyć foto-obiekty. W 1995 roku rozpoczął pracę nad serią Hommage a… poświeconą wybitnym twórcom XX wieku. Pod koniec lat 90. artysta sięgnął do konwencji dokumentu fotograficznego, czego najwybitniejszym przykładem jest cykl zdjęć Biało-Czerwono-Czarna prezentujący Polskę w dobie przemian milenijnych. Od początku XXI wieku stosuje połączenie fotografii barwnej z koncepcją dokumentu fotograficznego. Jest członkiem ZPAF‑u. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Wykłada fotografię na uczelniach artystycznych, m.in. w łódzkiej Filmówce.
Tytuł wystawy, której kuratorką jest Anka Sielska, nawiązuje do Portretu wewnętrznego – fotografii będącej zdaniem autora jego pierwszym w pełni świadomym dziełem. W 2019 roku mija czterdzieści lat od daty powstania tej pracy. Jednak jej ważność jest szczególna nie tylko ze względu na jubileusz twórczości Wojciecha Prażmowskiego – istotny jest także wpływ, jaki wypracowana wówczas koncepcja miała na dalszą praktykę artystyczną. W konwencji fotomontażu autor zamknął sfabularyzowane historie oparte na dawnych, często rodzinnych zdjęciach. Z czasem pole swoich poszukiwań rozszerzył o fotografię dokumentalną, obiekty i foto-obiekty, w których posługuje się zdjęciami z przeszłości, listami, dokumentami. Na wystawie zostanę zaprezentowane te z nich, które poruszają wątki osobiste, sprawy w rozważaniach autora najistotniejsze. Miejsce, pamięć, tożsamość, inspiracje literaturą i filmem, symbole i mity to tylko niektóre z nich. Tworzą złożony portret uważnego obserwatora świata, artysty szukającego odpowiedzi przede wszystkim w sobie.
————————————————————————-
Polecamy spotkanie w ramach Akademii Fotografii “Od środka. Fotograf zamkniętej społeczności. Arkadiusz Ławrywianiec”, które odbędzie się 6 lutego 2019 roku o godz. 17.00 w Centrum Edukacji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu pl. Jana III Sobieskiego 2
Niezależnie od tego, czy uroczystość będzie religijna czy świecka, powszechna czy rodzinna, dokumentowanie zdarzeń jest dla fotografa szukającego obiektywizmu i naturalności dużym wyzwaniem. W jaki sposób dobrze opowiedzieć historię w kilku zdjęciach, jak zdobyć zaufanie fotografowanych, jak być niewidzialnym w tłumie? – na te i inne pytania na podstawie swojego doświadczenia odpowie Arkadiusz Ławrywianiec. Chrzest u baptystów, chasydzi z Lelowa, Adwentyści Dnia Siódmego czy droga krzyżowa w zakładzie karnym – te i inne cykle reportażowe przedstawi na spotkaniu dokumentalista, który z wnikaniem w zamknięte społeczności nie ma najmniejszych problemów.
Arkadiusz Ławrywianiec jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Fotografią zajmuje się od 1986 roku, kiedy to wykonał własnoręcznie pierwszą odbitkę. W latach 1994–2015 pracował w Dzienniku Zachodnim jako fotoreporter. Od 2016 roku współpracuje z Polską Agencją Fotografów Forum. Studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Od 2009 uczy w Policealnej Szkole Fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach. Od 2010 jest członkiem ZPAF. Od 2017 roku pełni funkcję prezesa zarządu Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, a zarazem jest członkiem zarządu głównego ZPAF. Autor i współautor wystaw w Polsce i za granicą (Francja, Czechy, Macedonia, Niemcy). W latach 2011 i 2013 był stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. W 2011 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury. Jest współautorem reaktywowanego konkursu Śląska Fotografia Prasowa organizowanego prze Bibliotekę Śląską, w którym to konkursie w latach 2006, 2017 i 2018 był jurorem. Zajmuje się głównie reportażem i dokumentem fotograficznym. Jest autorem albumu fotograficznego „Tajemnice pracowni”.
————————————————————————-
Najważniejsza rzecz:
Burkina Faso, Irak, Turcja, Sudan Południowy i Demokratyczna Republika Konga
Projekt artystyczny Briana Sokola
zdjęcia: UNHCR / Brian Sokol
wernisaż: 1.02, godz. 18.00
Galeria MIASTA OGRODÓW (II piętro)
Katowice Miasto Ogrodów — Instytucja Kultury im. K. Bochenek
Plac Sejmu Śląskiego 2
W 2013 roku UNHCR zwróciło się do znanego fotografa Briana Sokola z prośbą o realizację unikatowego projektu pt. „Najważniejsza rzecz”. Projekt ten ukazuje poprzez zdjęcia i słowa, jak trudne decyzje muszą podejmować rodziny zmuszone do opuszczenia swoich domów. Te zdjęcia zmuszają odbiorcę do skupienia się na dwóch elementach kluczowych dla przetrwania: co zabrać i jak przeżyć?
Realizacja projektu zaczęła się od uchodźców z Sudanu, następnie przed obiektywem Briana Sokola stanęli uchodźcy z Syrii, Mali i Republiki Środkowoafrykańskiej. Dla Sudańczyków najważniejszymi rzeczami były te, dzięki którym mogli przetrwać długą, wyczerpującą podróż: garnek, siekiera, dzban na wodę, kosz. Dla Syryjczyków liczyły się przede wszystkim przedmioty o znaczeniu sentymentalnym: stary pierścionek, zniszczona fotografia, klucz do domu, którego być może już nie ma. Malijczycy zabierali ze sobą głównie to, pozwalało im zachować kulturową tożsamość, i wyjaśniali, dlaczego dzięki tym przedmiotom mogli się czuć częścią swojej społeczności, nawet na uchodźstwie. Ci z Republiki Środkowoafrykańskiej zabierali głównie przedmioty codziennego użytku: maszynę do szycia albo kule.
patronat: ZPAF
patronat medialny: Fotopolis
kurator wystawy
Katarzyna Łata
tel. kom. 505 005 240
————————————————————————-
Serdecznie zapraszamy na promocję książki i wernisaż wystawy “Nieznany dworzec” w piątek 25 stycznia o godzinie 18:00 w Galerii Fermata, Stacja Biblioteka, dworzec PKP w Rudzie Śląskiej — Chebziu, ul. Dworcowa 33, 41–709 Ruda Śląska.
————————————————————————-
Zapraszam serdecznie na wystawę: Wojciecha Sternaka “siedem dróg”
wernisaż: 11.01, godz. 18.00
Galeria MIASTA OGRODÓW (II piętro)
Katowice Miasto Ogrodów — Instytucja Kultury im. K. Bochenek
Plac Sejmu Śląskiego 2
“Prezentowane na wystawie cykle fotografii powstały podczas podróży. I to mnie w nich najbardziej interesuje. Nie tyle cel, lokalizacja, odhaczenie kolejnego „must-be” czy też, z drugiej strony: zgeotagowane potwierdzenie, że „tu-byłem” – współczesne veni, vidi, vivi. „Siedem dróg” nie koncentrują się na obrazach masowej turystyki ani na samopotwierdzaniu istnienia przez fotografa. Opowiadają o niecodziennych szlakach i próbie doboru możliwie adekwatnego wariantu fotograficznego medium – tego czegoś pomiędzy podróżnikiem a odbiorcą. Próbują rozszerzyć wachlarz dostępnych ścieżek ale i wizualnych sposobów o nich opowiadania. Parafrazując Marshalla McLuhana – fotografia staje się samym szlakiem, a widz – podróżnikiem na jednej z tych siedmiu dróg.”
Wojciech Sternak
Fotograf i kulturoznawca. Doktorat w dziedzinie sztuk plastycznych, w dyscyplinie sztuki piękne pod opieką prof. Wojciecha Prażmowskiego. Adiunkt na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii na Uniwersytecie Warszawskim. Dyrektor Studium Fotografii ZPAF w Warszawie.
12 — 27.01.2019
Kurator wystawy: Katarzyna Łata
————————————————————————-
Muzeum Historii Katowic Oddział Teatralno-Filmowy, Katowice ul. Kopernika 11 zaprasza 10 stycznia 2019 o godz. 18.00 na „Salon sztuk” – spotkanie z prof. Jackiem Rykałą i Arkadiuszem Ławrywiańcem. Prowadzenie: Krzysztof Korwin-Piotrowski
————————————————————————-
Galeria ENGRAM (parter) Katowice Miasto Ogrodów — Instytucja Kultury im. K. Bochenek Plac Sejmu Śląskiego 2 zaprasza serdecznie na wystawę: fotografie Pawła Duszy “szeptem”, wernisaż: 10.01, godz. 18.00. Wystawę można oglądać w dniach 11.01 — 10.02.2019
“Szeptem” mówimy wtedy gdy nie chcemy zagłuszać. Kiedy potrzebujemy się schować, stanąć z boku, nie przepychać się łokciami i nie zaciskać pięści. “Szeptem” mówimy również wtedy gdy chcemy coś ukryć, zarezerwować tylko dla wybranych, kiedy dzielimy się tajemnicami. Szepczemy kiedy wchodzimy w przestrzeń sacrum lub dotykamy życia i śmierci. “Szeptem” wyznajemy miłość.
Paweł Dusza, rocznik ’80. Architekt. Fotograf. Muzyk. Autor kilku wystaw indywidualnych, uczestnik wielu plenerów i wystaw zbiorowych. Jest dyrektorem Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu. Prowadzi wykłady z historii grafiki w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. Przez lata był związany z Zagłębiowskim Towarzystwem Fotograficznym i Grupą Fotograficzną HALO.
Kurator wystawy: Katarzyna Łata
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
Muzeum Górnośląskie serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu Akademia Fotografii.
Człowiek jest jedynym gatunkiem na ziemi, który czuje przymus tworzenia znaków i symboli. Proponujemy Państwu podróż w głąb siebie w poszukiwaniu fotografii subiektywnej, introwertycznej, szukającej idei i głębszych pokładów w naszym jak najbardziej fizycznym świecie. Będzie to spotkanie z fotografią i filozofią Józefa Wolnego, rozmowa o patrzeniu i dostrzeganiu, które nie są względem siebie tożsame. Jak mówi sam autor „interesuje mnie fotografia napięcia pomiędzy unikalnym potencjałem osobistego życia a energią obrazów świata i idei”.
Józef Wolny – członek ZPAF w Okręgu Śląskim, od 1983 roku aktywnie uczestniczył w pracach Katowickiego Towarzystwa Fotograficznego, biorąc udział w wielu wystawach, konkursach i prezentacjach. Zawodowo związany był jako etatowy fotoreporter z tygodnikami: „Panorama”, „Katolik”, a także z „Gazetą Wyborczą” i „Super Expressem”. Obecnie pracuje w tygodniku „Gość Niedzielny” jako fotoedytor i szef działu foto. Zainicjował spotkania Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego. Uprawia fotografię czarno-białą mieszczącą się w nurcie fotografii autonomicznej, twórca pojęcia meta-foto-fizyczności.
Akademia Fotografii to seria spotkań autorskich z ludźmi, dla których fotografia jest pasją i którym udało się już zdobyć bogate doświadczenie i uznanie w tej dziedzinie. Chcemy czerpać z doświadczeń najlepszych, dlatego na nasze spotkania zapraszamy wyjątkowych artystów. Akademia to miejsce starcia różnych poglądów, różnych spojrzeń na tę dziedzinę sztuki. Pragniemy pokazywać różnorodność zjawisk występujących w dziedzinie fotografii, odkrywać rozmaite drogi i motywy twórczości. Obok mistrzów fotoreportażu na kolejnych spotkaniach wystąpią miłośnicy sztuki konceptualnej, pasjonaci fotografii modowej, teatralnej czy twórcy najlepszych aktów. Jak wyglądała ich droga do sukcesu, w jaki sposób kształtowała się ich osobowość twórcza, co istotnego jest dla nich ukryte w obrazie fotograficznym? Swoje zdjęcia i swoją filozofię fotografowania zaprezentują w comiesięcznych spotkaniach także Magda Hueckel, Arkadiusz Ławrywianiec, Arkadiusz Gola i wielu innych artystów.
data: 9 stycznia 2019 (środa), godz. 18.00
miejsce: Centrum Edukacji, pl. J. III Sobieskiego 2
prowadzi: Józef Wolny
wstęp: 5 zł