Miejski Dom Kultury w Częstochowie zaprasza na wystawę fotografii Sławomir Jodłowski „FOTOPEREGRYNACJE”.
Wystawa towarzyszy Częstochowskiemu Festiwalowi Fotografii Podróżniczej „Za horyzontem” /13–13.05.2022/.
FOTOPEREGRYNACJE – Tyle różnych miejsc na świecie, które trzeba zobaczyć, zachłysnąć się ich urokiem, przeżyć podróż na swój sposób by trafić w końcu do samego siebie.
Sławomir Jodłowski
Motto : Podróże to jedyna rzecz na którą wydajemy pieniądze a stajemy się bogatsi
Zjawisko kulturowe jakim jest fotografia podróżnicza, nazywana często turystyczną, to aktualnie jedno z najważniejszych aktywnych procesów fotograficznych na świecie. Jest ona przejawem dystansu do rzeczywistości, refleksji, filozofii pasji poznawania, a także pragnieniem dzielenia się swoją wizją postrzegania świata w kontekście artystycznego przekazu. Kształtuje naszą wrażliwość analitycznie kreując świadomość odniesienia się do współczesności wzbogacając jednocześnie osobowość i percepcję. Aparat fotograficzny będąc w zasadzie martwym ale niezbędnym narzędziem stał się elementem aranżowania i poznawania świata gdzie wrażliwość tworzącego obrazy fotograficzne odgrywa kluczowa rolę. Nie bez znaczenia jest tu także poziom zaawansowania technicznego i różnorodność estetyki fotografa. Wytworzona m.in. poprzez związki turystyki z fotografią dominacja kultury obrazkowej jest syndromem współczesnej cywilizacji będąc zarazem ważnym zjawiskiem socjologicznym w dziejach ludzkości
Niezwykle trudno wybrać kilkanaście fotografii z podróży, których było tak wiele. Miałem przyjemność fotografować też wiele innych zakątków świata, oprócz tych które pokazuje na wystawie, takich jak Grecja, Korsyka, Francja, Belgia, Korfu, Macedonia, Chorwacja, Albania, Sardynia, Lefkada, Montenegro, Monaco, Monte Carlo, Gruzja, Litwa, Ukraina ale zawsze wracam z przyjemnością do pejzaży jurajskich. Są one mi szczególnie bliskie, choć ograniczona ilość miejsca na tą ekspozycję nie pozwoliło ich zaprezentować. To temat na oddzielną dużą wystawę .Prezentowane fotografie stanowią mikroskopijny ułamek materiału zdjęciowego, zgromadzonego z podróż ostatnich kilku lat, wybrany ze względu na charakter opisowy obrazu. Fotografia podróżnicza to termin bardzo szeroki, który można interpretować na wiele różnych sposobów. Dla mnie ważne są emocje i doznania które towarzyszą przy wykonywaniu takich fotografii. Ciekawość świata to siła, która pozwala mi cieszyć się chwilą, czerpać z życia radość i satysfakcje istnienia.
„Turysta postrzega świat, jako tworzywo posłuszne jego dłoniom i co najważniejsze, woli. Turysta jest artystą: turystyka jest twórczością. Świat przez turystę odwiedzany jest surową bryłą marmuru, której turysta nada kształt swoich przeżyć.
Turysta opuszcza dom w poszukiwaniu wrażeń.
Wrażenia i opowieści o wrażeniach – to jedyny łup, z jakim wraca,
i jedyny, na jakim mu zależy. Nic Go z domu nie wypędza, poza nieukojonym pragnieniem przygody. Co turysta czyni, czyni z własnej woli? Widoki, odgłosy, zapachy stają się wrażeniami – pamiętanymi wrażeniami, wrażeniami, jakie warto utrwalić na błonie fotograficznej, o których warto w domu opowiedzieć – o tyle tylko, o ile inne są od domowych. Zabiera, więc turysta w podróż dom:, jako punkt odniesienia, standard dla mierzenia doznań, punkt, od którego pragnie się oddalić, ale tylko po to by wrócić z łupami egzotycznych doznań. Kolekcjonowanie przygód jest wolne od frasunku o tyle, o ile gdzieś tam czeka na nas stryszek czy antresola, (…) do jakich je prędzej czy później odłożymy.”
– Zygmund Bauman /prace wybrane/