Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski oraz Instytut Twórczej Fotografii FPF SU w Opawie zapraszają na wernisaż wystawy fotografii Roman Vondrouš „Behind the scenes of the horse racing”. Wernisaż odbędzie się w czwartek 10 listopada 2022 roku o godz. 18.30 w Galerii „Katowice” Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski przy ul. Dąbrowskiego 2. Wystawę można oglądać do 30 listopada 2022 roku od wtorku do piątku w godz. od 17.00 do 20.00. Kuratorem wystawy jest Arkadiusz Ławrywianiec. Wstęp wolny.
Roman Vondrouš urodził się w Pardubicach w Czechach. Ukończył Instytut Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie w Czechach. Obecnie pracuje nad doktoratem w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie. W 2013 roku wygrał w kategorii Sport Action w World Press Photo. Od 2005 roku pracuje jako fotoreporter dla Czeskiej Agencji Prasowej, gdzie odpowiada za codzienne aktualności. Fotografował wydarzenia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie 2008 i 2022, a także Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2012 i 2014 w Vancouver i Soczi.
Główną częścią jego pracy jest fotografowanie wyścigów konnych; zarówno na torze, jak i za kulisami. W wolnych chwilach pracuje również nad własnymi projektami. Oprócz tego pracował przy wielu innych obszerniejszych lub krótszych fotograficznych cyklach dokumentalnych i reportażowych.
Autor o swoich pracach: za kulisami świata wyścigów konnych, gdzie staram się uchwycić często absurdalne sceny, które możemy spotkać na wyścigach konnych w Czechach. Czy to eleganckie panie w kapeluszach, panowie w marynarkach z cylindrami, życie dżokejów, czy koncentracja widzów na samych wyścigach.
Republika Czeska ma długą i wybitną historię wyścigów konnych. Każdy tor wyścigowy ma specyficzne i niepowtarzalne otoczenie. Na początku XX wieku wyścigi konne były sportem elity i zamożnych, a widzowie skorzystali z okazji, aby pokazać swoje bogactwo i status poprzez modę couture. Ta postawa została częściowo zachowana do dziś, kiedy styl ubierania się na wyścigach konnych daje kobietom i mężczyznom szansę na pokazanie swojej indywidualności i starannie przemyślanego stylu osobistego, który wzmacnia ich wizerunek.
Eleganckie panie w kapeluszach, panowie w żakietach i cylindrach ścigają się z drewnianymi końmi, skoncentrowani dżokeje i życie na padoku czy pokazy mody przynoszą niemal absurdalną scenę, którą możemy spotkać podczas wyścigów konnych.