Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Krzysztof Szlapa „Scenografie”. Wernisaż odbędzie się w środę 2 marca 2022 roku o godz. 18.30 w Galerii „Katowice” Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski przy ul. Dąbrowskiego 2. Wernisaż odbędzie się zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym. Prosimy o zabranie maseczek ochronnych. Wystawę można oglądać do 1 kwietnia 2022 roku od wtorku do piątku w godz. od 17.00 do 20.00. Wstęp wolny.
Penetracje rzeczywistości Jerzy Orawski
(fragment tekstu do wystawy pt. scenografie Krzysztofa Szlapy)
[…] Fotograficzna opowieść Krzysztofa Szlapy penetruje obszary, które – paradoksalnie – w niewielkim stopniu eksplorują „namacalną” rzeczywistość, pomimo że ta stanowi podstawowy budulec ukazanych przedstawień. Peryferyjne struktury miejskie, niezauważane na co dzień mikroświaty, określają przecież zasadniczy, wizualny trzon cyklu.
W istocie fotografie te ujawniają wyrazistą i bogatą symbolikę nie wyzbywając się wszak cech realności. Taka specyficzna odmiana subtelnie zaimplementowanej ambiwalencji, misternie konstruowanej i opartej na dwoistości sensu dosłownego oraz paralelnego sensu symbolicznego stanowi, jak się wydaje, klucz do odczytania cyklu. Owe prymarne odniesienia: realny, związany z podstawowymi jakościami natury i kultury oraz metaforyczny, konstytuujący elementarne formy świadomości, karmią się nawzajem, dzięki czemu obrazy emanują w kierunku widza dyskretną równowagą, jak również pewnym rodzajem dostojności, powagi a nawet monumentalności z uwagi na skojarzenia związane z ikonicznym charakterem wielu prac zestawu. O tym ostatnim świadczyć mogą pewne charakterystyczne cechy i środki formalne po które sięga twórca, takie jak wyraźna redukcja lub wręcz brak klasycznej, linearnej perspektywy, centralna kompozycja, skoncentrowanie się na najistotniejszym obiekcie poprzez jego „wyizolowanie” dzięki frontalnej prezentacji.
Drobne, pozornie nieznaczące okruchy rzeczywistości składają się w obrazach Szlapy na pełnię intymnego imaginarium skonstruowanego z pewnego typu form wyizolowanych z otaczającej rzeczywistości. Świat ów reprezentują bowiem rozmaite „odpryski” miejskiej infrastruktury wraz z wkomponowanymi weń oczodołami okien, realnymi lub fikcyjnymi obramowaniami drzwi, wyrazistymi, chłodnymi fakturami betonu, fałdami muru, powtarzalnymi, geometrycznymi strukturami z cegły czy pustaków, czy wreszcie labiryntów klaustrofobicznych zaułków bez wyjścia.
Taki obraz osacza. Taki obraz ściska za gardło. Nawet wówczas, gdy uświadomimy sobie obecność kojącej ręki Natury otulającej „światy przedstawione” wielu prac.
Jednak Krzysztof Szlapa nie jest fotografem destrukcji, a wizualny nihilizm to cecha bezbrzeżnie mu obca. To fotograf Nadziei, fotograf ukojenia. Tropiciel i demiurg Światła w jednym.
Świadom wyraźnej alienacji, poczucia dystansu i pustki ciemnej, ciężkiej strony przedstawień – atrybutów unaoczniających chłodny, szorstki, mroczny, czarno-biały świat – decyduje się złagodzić owo dojmujące napięcie, wpuszczając na terytorium obrazu witalną „boską cząstkę”.
Monochromatyczne akordy światła i mroku w tych pracach cudownie się dopełniają a zarazem ze sobą rezonują.
Jeśli wierzysz w Światło może nawet je znajdziesz – zdaje się nawoływać do nas artysta z głębokiej otchłani cienia.
W swoich działaniach szukam poetyckiego wymiaru. Sięgam po różne motywy z najbliższego otoczenia lub podróżuję, aby tworzyć obrazowe reprezentacje wewnętrznych stanów widzenia. Chcę wyrazić swoje uczucia i myśli poprzez uniwersalne i ponadczasowe, wizualne metafory.
Krzysztof Szlapa urodził się w 1987 roku w Katowicach. Artysta fotografik. Autor jedenastu wystaw indywidualnych i uczestnik wielu wystaw zbiorowych, od 2014 roku współkurator w fotograficznej Galerii Pustej cd. w Jaworznie, w latach 2014–2019 kurator galerii sztuki Za Szybą w Katowicach, od 2013 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, gdzie pełni funkcję sekretarza zarządu. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury w roku 2017 (projekt Widziadła dotyczący konurbacji górnośląskiej). Laureat nagrody dla młodego twórcy imienia Anny Chojnackiej za najlepszą wystawę indywidualną. Autor prezentacji podczas IV i VI Festiwalu Fotografii Analogowej 2018 i 2020 oraz Ślaskiego Maratonu Fotograficznego 2017. Wykładowca kursów fotograficznych ZPAF OŚ oraz Uniwersytetu Otwartego Uniwersytetu Śląskiego. Prowadzący masterclass w Muzeum Śląskim w ramach projektu “Miasto w procesie”. Redaktor corocznych katalogów fotograficznych Galerii Pustej cd. Od 2014. Autor albumów “W zasięgu wzroku” 2017 (wydawnictwo grupakulturalna.pl) oraz “Przemiany” 2021 (wydawca ZPAF OŚ). Zaangażowany uczestnik fotograficznych grup twórczych: Szkoła Widzenia, czesko-polska Grupa 999, śląska Grupa FOTOGRAFY. Inicjator wielu wydarzeń kulturalnych upowszechniających fotografię artystyczną takich jak: wernisaże wystaw, warsztaty oraz spotkania autorskie we współpracy z różnymi intytulacjami m. in. BWA Katowice, Muzeum Historii Katowic, Śląski Festiwal Nauki UŚ. Mieszka w Katowicach, na co dzień pracuje w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego.
https://krzysztofszlapa.myportfolio.com/