Stowarzyszenie Myślenickiej Grupy Fotograficznej mgFoto, Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Kruczka w Myślenicach oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zapraszają 20 lutego 2024 roku o godz. 18.00 na wernisaż fotografii Arkadiusz Ławrywianiec „Yehoshua — Rabin”. Wernisaż odbędzie się w mgFoto mieszczącej się w Myślenicach przy ul. Mickiewicza 17. Wystawę można oglądać do 1 kwietnia 2024 roku. Kurator wystawy Artur Ostafin.
Rabin światłem malowany
motto: Rabinem powinien zostać człowiek mądry, pokorny, bojący się Boga, cieszący się dobrą
reputacją i poważaniem swoich współmieszkańców. (Tosefta Sanhedrin. VII, I)
Kiedy słyszymy słowa Żydzi, Synagoga, Rabin, nasze myśli kierują się ku przeszłości i tragedii holokaustu, ale opowieść o Rabinie Yehoshua to opowieść o obecności, to opowieść o nowym żydowskim życiu. Bohaterem wystawy jest rabin Yehoszua Ellis. Zapytacie kim jest rabin? Najkrócej można to określić jako osobę wykształconą, przewodnika, który uczy wiernych, jak żyć po Bożemu. Same słowo rabin pisane z hebrajskiego jako „rabi” tłumaczymy jako „mój nauczyciel”, „mój mistrz”. Określenie to zyskało na znaczeniu szczególnie po zburzeniu drugiej świątyni jerozolimskiej w znaczeniu osób, które miały nauczać o kulcie świątynnym i przygotować Żydów na powstanie Trzeciej Świątyni. Dawniej tytuł przysługiwał tylko uczonym zajmującym się interpretacją i wyjaśnianiem Biblii. Rabin to również osoba o dużym autorytecie moralnym i religijnym, to uczony, który był upoważniony do rozstrzygania spornych kwestii religijnych czy związanych z regułami odżywiania.
Dziś w XXI wieku rabin to nie tylko „uczony w piśmie” lecz zatrudniany przez gminę wyznaniową funkcjonariusz synagogalny pełniący rolę duszpasterską jako osoba, której zadaniem jest uczyć historii żydowskiej, prawa i tradycji oraz potrafić zinterpretować zapisy Tory i Talmudu. Każdy Rabin jest jednocześnie administratorem i opiekunem gminy, odpowiedzialnym za prowadzenie nabożeństw. Ma być przykładem człowieka prawego dla wszystkich członków żydowskiej społeczności. Należy tu zaznaczyć, że rabin nie pełni żadnych funkcji religijnych, a modlitwy w synagodze może poprowadzić każdy mężczyzna, który jest tego godzien. Najważniejsze dla każdego rabina jest stałe kształcenie się i pogłębianie swojej wiedzy w połączeniu z pracą w myśl cytatu rabbi Eleazara Ben Azarii „Bez chleba nie masz nauki, a bez nauki chleba”. Za nauczanie Tory rabin nie powinien pobierać wynagrodzenia, bo wiedza ta nie ma swojej ceny oraz nie jest wskazane, aby rabin był kawalerem.
W historii Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach było na przestrzeni dwóch wieków tylko dziesięciu rabinów wśród nich od roku 2010 posługę rabina pełnił Yehoshua Ellis. Urodził się w 1977 r. w Overland Park w stanie Kansas. jest absolwentem Kansas City Academy oraz Colorado College. W 2000 ukończył studia na Naropa University w Boulder, w 2010 zdał egzaminy rabinackie na Beit Midrash Hasphardi. Ordynację rabinacką otrzymał w Shehebar Sephardic Center. W latach 2010 — 2015 związany był z Gminą Wyznaniowo Żydowską w Katowicach. Od 2015 r. pełni funkcje Rabina pomocniczego w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Prezentowane na wystawie zdjęcia pochodzą z czasu, kiedy rabin Ellis pełnił swoją posługę duszpasterską w Gminie w Katowicach. Zapytałem niedawno Rabina czy tęskni za swoją pierwszą gminą, gdzie był duszpasterzem? Czy tęskni za Śląskiem i Zagłębiem? Jego odpowiedź była krótka: Ja i moja rodzina tęsknimy za Katowicami, Śląskiem i Zagłębiem. Pamiętam wiele poznanych miejsc, to tam zdobywałem doświadczenie, to tam zawiązały się osobiste więzi. Cały ten okres wspominam bardzo pozytywnie. Śląsk to piękne miejsce, w którym non stop jest coś do zrobienia i nie widać końca tej pracy, to miejsce pełne niezwykłych ludzi.
Pamiętam swoje pierwsze spotkanie z rabinem Ellisem w Zabrzu, kilkanaście lat temu, na dworcu PKP, kiedy zobaczyłem w hali modlącego się Żyda, z charakterystyczną wełnianą haftowaną żółtą kipą na głowie, w okularach na twarzy, gęstą brodą w dobrze skrojonym garniturze, spod którego wystawały frędzle z małego tałesu. Pomyślałem wówczas sobie, z Bożą pomocą niech będzie błogosławiony to historyczny moment, pierwsza po 1955 r. wizyta religijnego rabina w przemysłowym Zabrzu. Skromnego rabina, który jest sobą, który niczego nie ukrywa, który wierzy w ludzi, a jego mottem życiowym (jak później się dowiedziałem) są słowa z piosenki Boba Dylana „Ballad of Frankie Lee and Judas Priest”:
Gdy widzisz zatem swojego sąsiada niosącego coś,
Pomóż mu z jego ciężarem,
I nie idź, ogłupiony wizją Raju, Drogą prowadzącą do tamtego domu.
Dariusz Walerjański
Arkadiusz Ławrywianiec ur. 19.01.1967 roku w Opolu. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Fotografią zajmuje od 1986 roku, kiedy to wykonał własnoręcznie pierwszą odbitkę. W latach 1994–2015 pracował w „Dzienniku Zachodnim” jako fotoreporter. Od 2016 r. współpracuje z Polską Agencją Fotografów Forum. Studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Od 2009 do 2022 roku uczył w Policealnej Szkole Fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach. Od 2010 r. jest członkiem ZPAF. Od 2017 r. pełni funkcję Prezesa Zarządu Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, a zarazem jest członkiem Zarządu Głównego ZPAF. Autor i współautor wystaw w Polsce i za granicą (Francja, Czechy, Macedonia, Niemcy). W latach 2011 i 2013 był stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, w 2011 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury. Jest pomysłodawcą cyklu wystaw międzynarodowych „OKO Ostrava – Katowice – Opava” oraz cyklu wystaw zbiorowych Okręgu Śląskiego ZPAF „Świadomość kadru”. Prowadzi cykl spotkań pt. „Porozmawiajmy o…” w Galerii Katowice ZPAF Okręg Śląski. Jest współautorem reaktywowanego konkursu Śląska Fotografia Prasowa organizowanego przez Bibliotekę Śląską, w którym to konkursie w latach 2006, 2017, 2018 i 2019 był jurorem, a w latach 2020, 2021 i 2022 przewodniczącym kapituły. W latach 2019 i 2020 był jurorem w Polskim Konkursie Fotografii Sportowej. Od 2021 r. jest członkiem międzynarodowego kolektywu fotografów Horizons Collectif. W 2023 uhonorowany został Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zajmuje się głównie reportażem i dokumentem fotograficznym. Jest autorem albumów fotograficznych: Tajemnice pracowni i Kiduszin Nisuin.