Polecamy wystawę fotografii Arkadiusz Ławrywianiec „Uchodźcy — Біженці”. Wernisaż wystawy odbędzie się Libero Katowice 19 kwietnia 2022 roku o godz. 18.00. Wystawę będzie można oglądać do 6 czerwca 2022 roku w godz. 9.00 do 21.00.
Uchodźcy z Ukrainy w obiektywie Arkadiusza Ławrywiańca – wystawa fotografii w Libero Katowice
Kilkadziesiąt fotografii ukazujących obywateli Ukrainy podczas pierwszych chwil w Polsce, tuż po napaści Rosji na ich państwo, zostanie zaprezentowanych na wystawie „Uchodźcy/Біженці” w Libero Katowice. Autorem prac jest znany artysta fotograf Arkadiusz Ławrywianiec, który przygotował poruszający fotoreportaż z tamtych dramatycznych wydarzeń. Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek 19 kwietnia o godz. 18:00, a prace będzie można oglądać przez najbliższe tygodnie. To kolejna część działań Libero na rzecz Ukrainy, po pomocy humanitarnej PCK i utworzeniu pierwszego na południu Katowic Punktu Informacyjnego dla uchodźców z Ukrainy oraz osób, które wspierają społeczność ukraińską.
Zbrojna napaść Rosji na Ukrainę zmusiła obywateli Ukrainy do ucieczki ze swojego kraju. Wobec tych tragicznych wydarzeń, przybyli do Polski, szukając bezpiecznego schronienia. Znany i ceniony fotograf Arkadiusz Ławrywianiec towarzyszył uchodźcom podczas pierwszych godzin i dni w naszym kraju. Artysta w obiektywie uchwycił przede wszystkim najszczersze emocje, które towarzyszyły migrantom w tych tragicznych dniach – zagubienie, przerażenie, strach, ale i ulgę wynikającą z poczucia namiastki bezpieczeństwa. Uchwycił również Polaków, którzy z nieocenionym oddaniem pomagali przyjezdnym. W ten sposób powstał poruszający, fotograficzny reportaż „Uchodźcy/Біженці”, dokumentujący migracje obywateli Ukrainy i wsparcie niesione w tym czasie przez Polaków. Zdjęcia były wykonane w Katowicach, Warszawie, Przemyślu, Medyce, Sławkowie i Rudzie Śląskiej.
— Wystawa fotografii poświęcona uchodźcom z Ukrainy to świadectwo tych tragicznych dni początku wojny, wyjazdy z kraju i dramatu, jakiego nadal doświadcza społeczność ukraińska. Starałem się uchwycić to, co najważniejsze – prawdziwe emocje i uczucia. Ta szczególna dokumentacja jest także wyrazem solidarności z narodem Ukraińskim i uznania dla jego heroicznej walki o Ojczyznę. To również wyjątkowe świadectwo bezinteresownego zaangażowania Polaków, którzy okazują wielkie serca – mówi Arkadiusz Ławrywianiec, fotograf i autor wystawy.
Wystawę fotografii „Uchodźcy/Біженці” Arkadiusza Ławrywiańca można oglądać bezpłatnie przez najbliższe tygodnie w Libero Katowice (poziom 0, obok salonu Douglas) od wtorku 19 kwietnia 2022 r. Tego samego dnia, o godz. 18:00 w Libero odbędzie się wernisaż otwarcia i spotkanie z artystą. Na wystawie, która otrzymała honorowy patronat Związku Polskich Artystów Fotografików, będzie można zobaczyć kilkadziesiąt najbardziej emocjonujących fotografii z całej serii. Pozostałe prace będą wyświetlane na ekranach multimedialnych. Ekspozycja jest kolejną częścią działań Libero Katowice dedykowanych obywatelom Ukrainy oraz informowaniu o sytuacji wojennej.
— Na naszych oczach rodzi się trudna historia XXI wieku. Fotografie Arkadiusza Ławrywiańca, prezentowane na wystawie, doskonale oddają emocje tamtych wydarzeń z końca lutego. To niezwykle ważne, abyśmy nie zapominali o wnioskach jakie płyną z tych doświadczeń – mówi Aleksander Poltier, Senior Marketing Manager Libero i dodaje: — Jako Libero nie mogliśmy pozostać obojętni wobec sytuacji w Ukrainie. Natychmiast zdecydowaliśmy o pomocy społeczności ukraińskiej. Wraz z PCK zorganizowaliśmy zbiórkę darów oraz utworzyliśmy wspólnie z władzami miasta i organizacjami pozarządowymi punkt informacyjny dla uchodźców i mieszkańców. Teraz wspólnie z cenionym artystą fotografii, prezentujemy pełną emocji i przeżyć, wystawę. Każdy powinien ją zobaczyć i oddać się chwili refleksji.
Arkadiusz Ławrywianiec ur. 19.01.1967 r. w Opolu. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Fotografią zajmuje od 1986 r., kiedy to wykonał własnoręcznie pierwszą odbitkę. W latach 1994–2015 pracował w „Dzienniku Zachodnim” jako fotoreporter. Od 2016 r. współpracuje z Polską Agencją Fotografów Forum. Studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Od 2009 r. uczy w Policealnej Szkole Fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach. Od 2010 r. jest członkiem ZPAF. Od 2017 r. pełni funkcję Prezesa Zarządu Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, a zarazem jest członkiem Zarządu Głównego ZPAF. Autor i współautor wystaw w Polsce i za granicą (Francja, Czechy, Macedonia, Niemcy). W latach 2011 i 2013 był stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, a w 2011 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury. Jest pomysłodawcą cyklu wystaw międzynarodowych „OKO Ostrava – Katowice – Opava” oraz cyklu wystaw zbiorowych Okręgu Śląskiego ZPAF „Świadomość kadru”. Prowadzi cykl spotkań pt. „Porozmawiajmy o…” w Galerii Katowice ZPAF Okręg Śląski. Jest współautorem reaktywowanego konkursu Śląska Fotografia Prasowa organizowanego przez Bibliotekę Śląską, w którym to konkursie w latach 2006, 2017, 2018 i 2019 był jurorem, a w latach 2020 i 2021 przewodniczącym kapituły. W latach 2019 i 2020 był jurorem w Polskim Konkursie Fotografii Sportowej. Od 2021 r. jest członkiem międzynarodowego kolektywu fotografów Horizons Collectif. Zajmuje się głównie reportażem i dokumentem fotograficznym. Jest autorem albumów fotograficznych: Tajemnice pracowni i Kiduszin Nisuin.