Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski , Urząd Miasta Katowice, Galeria Kupe, Instytut Twórczej Fotografii przy Uniwersytecie Śląskim w Opawie zapraszają 10 września 2024 roku o godz. 17.00 na wernisaż fotografii i rysunku trójki autorów: Lenka Kocierzová, Antoni Kreis, Zdeněk Stuchlík w ramach ósmej edycji projektu OKO. Wernisaż odbędzie się w Galerii Kupe ul. Janská 7, 746 01 Opava. Wystawę można oglądać do 27 padziernika 2024 roku, od poniedziałku do piątku w godz. od 15.30 do 19.30.
Słowo wstępne wygłosi kurator Arkadiusz Ławrywianiec. Całość uświetnią występy muzyków z Polski (trio Zając) oraz z Czech. Wystawa towarzyszy obchodom 800-lecia nadania praw miejskich Opawie. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
Lenka Kocierzová, ur. 23.8.1950 r. w Ostrawie — Witkowicach
Wykształcenie.
SPŠS, kierunek sztuka promocyjna Ostrawa — Přívoz, 1985 r.
Grafik, ilustrator, projektant, nauczyciel estetyki i edukacji artystycznej, poeta, kronikarz, członek komisji kultury Morawskiej Ostrawy (2011 — 2018), Witkowic (do 2012), komisji SMO dla seniorów (2011 — 2018), towarzyszącej Witkowicom i Ostrawie. Przedsiębiorca (reklama, promocja), autorka i współautorka kilku zrealizowanych projektów (Promocja Witkowic, Dom przy szranku — muzeum witkowickich gospodarstw domowych, 7 przystanków Kadlín — muzeum Kadlín, Czech i Lech dzisiaj — gimnazjum Paczków, Cztery pory roku — dla Domovinki Bohumín. Kalendarz Ostrawy Eva 2002, Kalendarz Witkowic 2007, Witkowice 2011 oczami LK. Współautorka książki Vítkovice (2002), Sprechen Sie Deutsch (AHOL), Przykłady do samodzielnej pracy uczniów w eliminowaniu trudności w nauce III. i IV. roku (autorka Jarmila Kuchařová). Wydała autorski tomik wierszy Ciałem pisane i leporelo Zabawy ze zwierzętami, Moje wigilie — 2017, Co wiemy o śmierci 2017- ilustracje. Autorka dżingla Telewizyjny Uniwersytet (CT1), autor scenariusza nagradzanego wideo Vítkovice — więcej niż fabryka, Vítkovice Pexes, Vítkovice kolorowanki, Przewodnik po Vítkovicach, kolorowanki Chorušice 1918 — 2018, Vítkovice Vítkovice 2018. 5 tablic informacyjnych na Nám. J. z Poděbrad z historią Witkowic, murale w ostrawskim TESCO, basen AQUA (pomalowany i zniszczony przez kolejnych najemców), w budynku Szkoły Podstawowej przy ulicy Šalounova, w Domu pod Skałą w Pradze — Hlubočepy (2015).
Od 2006 roku współpracuje z hutą szkła MOSER w Karlowych Warach (26 grafik i oryginalnych prac na szkle). Ponad 50 wystaw indywidualnych (Czechy, Polska, Słowacja), inne prace wystawiane we współpracy z MOSER, a.s., dwie wystawy w Senacie Republiki Czeskiej.
2017 — Senior Woman of Ostrava 2017
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1183619616-kultura-cz/412234100152020/obsah/232741-ve ‑skle-zakleta-lenka-kocierzova/.
Tématem Jej obrazów są kobiety, ich losy, bóle, miłości.
Po wystawach „Kobiety Republiki Czeskiej” i „Witkowice” po raz trzeci wystawia w Senacie swoje projekty ostrawskich peksów, które nie zostały jeszcze zrealizowane z powodu pandemii. Z Ostrawą związane są również inne eksponaty, takie jak mapa zaginionych kamieni, kolorowanki i inne ostrawskie ciekawostki.
Antoni Kreis — WHERE ARE YOU, ANDY?
Lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku: odkrywanie świata, szaleństwo muzyki Beatlesów, dekadencja, w sztuce i w życiu, Andy Warhol i Jego Fabryka, pop art. I nowa filozofia sztuki. To początek mojego świadomego życia, więc zostaje w pamięci na zawsze. Dancing In The Street, Blowin’ In The Wind, hipisi i odległy, nieosiągalny świat Zachodu. Wojna w Wietnamie, pierwsze komiksy z okładkami na błyszczącym papierze, niespokojne, kolorowe lata siedemdziesiąte. A po tej stronie Europy szaro, ponuro. W centrum tego wszystkiego Kobieta, dzięki której świat toczy się coraz szybciej do przodu — wszak poeci piszą dla Kobiet, muzycy grają i śpiewają dla Kobiet, artyści tworzą dla Kobiet, w zamian oczekując Jej uśmiechów i względów. Polska sztuka fotograficzna nie „załapała się” na pop art – chciałbym to nadrobić….
Antoni Kreis – artysta fotografik, od 2003 r. członek Związku Polskich Artystów Fotografików.
Fotografuje od 12 roku życia. Laureat dziesiątek nagród i wyróżnień w konkursach fotograficznych. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku aktywny
i wielokrotnie nagradzany autor filmów tak zwanego amatorskiego kina niezależnego. Jest autorem filmu „Piosenka dla robotnika rannej zmiany”, który znalazł się w grupie stu najlepszych filmów krótkometrażowych polskiej kinematografii, tym samym znalazł się
w zbiorach Filmoteki Narodowej. Uczestnik ponad dwustu wydarzeń i wystaw zbiorowych
w kraju i za granicą, autor blisko stu wystaw indywidualnych. W latach osiemdziesiątych XX wieku etatowy fotoreporter Biura Informacji Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność. Organizator kursów fotograficznych i wykładowca na kursach i w szkołach fotografii.
Jego twórczość, zdaniem krytyków jest trudna do jednoznacznego zakwalifikowania: nierzadko zmienia zainteresowania od klasycznego portretu, poprzez reportaż, pejzaż aż po fotografię kreacyjną i nurt awangardowy. Często wykorzystuje techniki z pogranicza sztuk plastycznych. Ma opinię twórcy nieprzewidywalnego. Sam o sobie mówi, że „obserwuje
i kolekcjonuje emocje i obrazy…” Jego artystyczne credo: „fotografia nie może być nudna, sztuka powinna być nieobliczalna…”. Ponadto muzyk estradowy, kompozytor, autor tekstów poetyckich, nie stroni od pędzla i ołówka.
Za swą działalność artystyczną w 2023 r. odznaczony brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Świat, nawet cały Wszechświat, ludzie, a nawet każda pojedyncza osoba podlegają ciągłej ewolucji, która musi zostać odzwierciedlona. Zmiany w życiu osobistym mogły być czasem bardzo dramatyczne, co w niezwykły sposób wyraził genialny pisarz Franz Kafka w swojej METAMORFOZY.
Współcześni ludzie, zwłaszcza młodzi, bardzo często muszą reagować na taką metamorfozę obecnego stylu życia, która czyni ich życie bardzo trudnym.
Wykorzystując wypracowany przeze mnie styl, oddający ukryte strony świata, nazwany KUBIZMEM MAGICZNYM ze względu na czasoprzestrzenność procesu twórczego, próbuję wyrazić niektóre strony walk, jakie muszą stoczyć współcześni młodzi ludzie w niedawny świat.
Zdeněk Stuchlík urodzony 19.8.1950 w Karwinie. Profesor fizyki teoretycznej i astrofizyki. Kilkakrotnie wybierany na dziekana Wydziału Filozoficzno-Przyrodniczego Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Obecnie jest dyrektorem Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Opawie, gdzie założył szkołę naukową — zajmuje się astrofizyką relatywistyczną, badając własności czarnych dziur, gwiazd neutronowych i superskrętarek oraz procesy fizyczne w ekstremalnie silnych polach grawitacyjnych i elektromagnetycznych w bliskim sąsiedztwie tych egzotycznych obiektów. Zajmuje się również problemem ciemnej energii i ciemnej materii determinujących naturę ewolucji całego Wszechświata. Jest intensywnie zaangażowany w pracę fotograficzną, koncentrując się na synergii metod naukowych i artystycznych, rozwijając kierunek twórczy zwany kubizmem magicznym. Wystawiał w wielu galeriach w Czechach i za granicą. Jego prace fotograficzne były przedmiotem monografii wydanej w Ostrawie w 2007 roku, zatytułowanej Looking for Context. Images and Transformations of Zdeněk Stuchlík’s Photographs z tekstem Svatavy Urbanovej.