Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski , Urząd Miasta Katowice, Galeria Kupe, Instytut Twórczej Fotografii przy Uniwersytecie Śląskim w Opawie zapraszają 10 listopada 2021 roku o godz. 17.00 na wernisaż wystawy fotografii trzech autorów: Jindřich Štreit, Lukáš Horký i Arkadiusz Ławrywianiec w ramach piątej edycji projektu OKO. Wernisaż odbędzie się w Galerii Kupe ul. Janská 7, 746 01 Opava. Wystawę można oglądać od wtorku do niedzieli w godz. od 14.00 do 20.00.
Słowo wstępne wygłosi kurator Arkadiusz Ławrywianiec. Całość uświetni recital fortepianowy w wykonaniu Zdzisława Smucerowicza oraz występ chóru dziecięcego Domino z Opavy, którym zarządza Eva Petrášová, a chórmistrzynią jest Ivana Kleinová . Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
Jindřich Štreit (ur. 1946, Vsetíně)
Štreit ukończył w 1967 roku pedagogikę na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu, a w roku 1977 Szkołę Fotografii Artystycznej Związku czeskich fotografów. Fotografował intensywnie po studiach uniwersyteckich, a od 1970 roku rozwija swój cykl dokumentalnych fotografii środowiska wiejskiego. Od 1974 roku, zarządzał galerią w Sovińcu, w której prezentowane były prace nonkonformistycznych artystów. Pracował również jako nauczyciel i dyrektor szkoły podstawowej. W 1982 roku został aresztowany i oskarżony o zniesławienie Republiki i jej przedstawicieli. Został skazany na dziesięć miesięcy więzienia z dwuletnim zawieszeniem wykonania, następnie został zmuszony do porzucenia zawodu nauczyciela i pracy jako bibliotekarz, a później jako dyspozytor PGR. Od 1990 roku pełni funkcję nauczyciela i profesora (od 1999) w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiej w Opawie. Wydał kilkadziesiąt książek fotografii dokumentalnej, w tym Vesnice je svět ( “Wieś jest globalnym światem”), 1993; Lide olomouckého okresu ( “Ludzie z regionu Ołomuńca ”), 1995; Cesta ke Svobode ( “Droga do wolności”), 1999; Brána naděje ( “Brama nadziei”), 2000; Tak Daleko, tak blízko ( “Tak daleko, tak blisko”), 2005; i Vítkovice 2008. Miał ponad 1100 pokazów, a także setki razy był kuratorem wystaw. Jego prace znajdują się w wielu znaczących kolekcjach, w tym w Morawskiej Galerii w Brnie, Muzeum Sztuki Użytkowej w Pradze, Muzeum Sztuki w Ołomuńcu, Słowackiej Galerii Narodowej w Bratysławie, Muzeum Ludwig w Kolonii, Muzeum Wiktorii i Alberta w Londyn, Międzynarodowe Centrum Fotografii i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, National Gallery of art w Waszyngtonie i Tokio Metropolitan Museum of Photography.
Wielkanoc na osiedlu
Wielkanoc to najważniejsze chrześcijańskie święto, obchodzone na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Ponadto Wielkanoc charakteryzuje się nagromadzeniem licznych tradycji ludowych związanych z witaniem wiosny, które ze świętem religijnym są jedynie luźno powiązane. Interesuje mnie, w jaki sposób ludzie podchodzą do tradycji w XXI wieku. Kościoły znajdują się w centrum osiedli, w Wielki Piątek przez centrum miasta przechodzi droga krzyżowa, zaś po betonowych blokowiskach z lat osiemdziesiątych przechadzają się chłopcy z rózgami.
Lukáš Horký urodził się 20 kwietnia 1979 w Boskovice. Debiutował swoim zestawem fotograficznym o pacjentach cierpiących na anoreksję i bulimię. Zajmuje się fotografią reportażową i teatralną. Od 2008 roku systematycznie dokumentuje przemiany w mieście Frýdek-Místek. Poza fotografią zajmuje się sztukami wizualnymi i wideo, ale w swojej pracy coraz częściej łączy ze sobą poszczególne dyscypliny.Jest absolwentem Wydziału Informatyki Uniwersytetu Masaryka w Brnie oraz Instytutu Twórczej Fotografii Wydziału Sztuki i Nauki Uniwersytetu Śląskiego w Opawie, gdzie kontynuuje studia doktoranckie. Wykładał komunikację audiowizualną i fotografię cyfrową na Uniwersytecie Mendla w Brnie. Zajmuje się długofalowymi projektami dokumentalnymi.
Fotografie Bożego Ciała to fragment cyklu “Religia z paragrafem”, który powstaje w zakładzie karnym w Ciągowicach od 2017 roku.
Arkadiusz Ławrywianiec urodził się w 1967 roku w Opolu. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. W latach 1994–2015 pracował jako fotoreporter w Dzienniku Zachodnim. Od 2016 współpracuje z Polską Agencją Fotografów Forum. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, w którym od 2017 roku pełni funkcję Prezesa Okręgu Śląskiego. Jest również członkiem Zarządu Głównego ZPAF. Uczy w Policealnej Szkole Fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach. Studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Autor i współautor wielu wystaw fotograficznych w Polsce i za granicą.