Polecamy wystawę „AREK/AREK. W poszukiwaniu sacrum. Fotografia Arkadiusza Goli i Arkadiusza Ławrywiańca.” w Muzeum Historii Katowic

Polecmy wys­tawę „AREK/AREK. W poszuki­wa­niu sacrum.Fotografia Arka­diusza Goli i Arka­diusza Ławrywiańca.”
Wernisaż odbędzie się 15.10.2024 o godz. 17.00 w Muzeum His­torii Katow­ic, Dzi­ał Etnologii Mias­ta. Nikiszowiec ul. Rymars­ka 4, Katow­ice — Nikiszowiec.
Wys­tawę moż­na oglą­dać do 2.02.2025.
Godziny otwar­cia muzeum:
wtorek, śro­da, czwartek, piątek… 10.00 — 18.00
sob­o­ta.….….….….….….….….….… 10.00 — 16.00
niedziela i świę­ta.….….….….….…. 11.00 — 15.00
Kura­torką wys­tawy jest Boże­na Donnerstag.


Mają tak samo na imię.
Ich fotograficzne dro­gi wielokrot­nie przeci­nały się. Moż­na nawet powiedzieć, że chodzili po swoich śladach, zatrzymy­wali się w tych samych miejs­cach, spo­tykali z tymi samy­mi ludź­mi. Każdy z nich patrzy na świat przez obiek­tyw aparatu. Wstrzy­mu­je na ułamek chwili bieg wydarzeń, by pokazać to, co jest ważne, intere­su­jące, niespo­tykane, dzi­wne lub po pros­tu zwycza­jne. Albo coś, co jest jeszcze dzisi­aj, a za moment, może już jutro, zniknie dosłown­ie lub zaginie nawet pamięć o tym.
Arka­diusz Gola i Arka­diusz Ławry­wian­iec, znakomi­ci fotografi­cy, fotore­porterzy, artyś­ci dają nam od lat przeży­cia i emoc­je uwiecznione na papierze.
Dziś spo­tyka­ją się na wspól­nej wys­taw­ie, by pokazać swo­ją wiz­ję sacrum. Swo­je miejs­ca, gdzie to sacrum moż­na odnaleźć. Ludzi, którzy świadomie lub nieświadomie tworzą wokół siebie aurę świętości.
Dzię­ki ich fotografiom może­my dostrzec nowy wymi­ar sacrum, nie tylko tego na ołtarzu, w ciszy koś­cioła, ale świę­tość zwycza­jnych ludzi w niezwycza­jnych przestrzeniach.
Krzyż na placu więzienia.
Fig­ur­ka Mat­ki Boskiej na para­pecie okna.
„Świę­ty obrazek” na sto­liku w celi.
Figu­ra św. Anny Samotrze­ciej na tle kibi­cows­kich napisów.
Sacrum może być wszędzie. Wystar­czy je odszukać.
Spróbu­jmy dziś posłuchać tego, co mówią nam fotografie Arka­diusza Goli i Arka­diusza Ławry­wiań­ca. Spo­jrzeć na świat tak, jak Oni spojrzeli.
Boże­na Donnerstag


Arka­diusz Gola
(ur. 19.09.1972 roku w Rudzie Śląskiej)
Absol­went, aktu­al­nie ped­a­gog Insty­tu­tu Twór­czej Fotografii Uni­w­er­syte­tu Śląskiego w Opaw­ie (Czechy). Zaj­mu­je się fotografią doku­men­tal­ną, rejestru­jąc przede wszys­tkim zmi­any zachodzące w społeczeńst­wie na Górnym Śląsku po 1989 roku. Szczegól­nie intere­su­ją go miejs­ca związane z prze­mysłem ciężkim, który pod koniec XX wieku w Polsce znacznie się skur­czył. Jako fotore­porter pra­sowy pracu­je od 1991 roku, w tym 24 lata w redakcji „Dzi­en­ni­ka Zachod­niego” w Katow­icach. Był nagrod­zony w konkur­sach, m.in. Pol­skiej Fotografii Pra­sowej, BZ WBK Press­fo­to, News­re­por­taż. Zajął też pier­wsze miejsce w konkur­sie fotograficznym firmy „Bay­er” Ekolo­gia w obiek­ty­wie 2003, jest lau­re­atem nagrody w konkur­sie Śląs­ka Fotografia Pra­sowa oraz Grand Press Pho­to. Dzi­en­nikarz roku Dzi­en­ni­ka Zachod­niego 2003. W 2010 roku otrzy­mał Nagrodę Prezy­den­ta Mias­ta Zabrza w dziedzinie kul­tu­ry. Był dwukrot­nym stype­ndys­tą Marsza­ł­ka Wojew­ództ­wa Śląskiego w dziedzinie kul­tu­ry. W 2017 roku został odz­nac­zony odz­naką hon­orową „Zasłużony dla Kul­tu­ry Pol­skiej”. Jego zdję­cia zna­j­du­ją się w zbio­rach Muzeum Śląskiego, Muzeum His­torii Katow­ic, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Gór­nict­wa Węglowego w Zabrzu, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum His­torii Fotografii w Krakowie, Muzeum Sztu­ki w Oło­muńcu. Jest członkiem ZPAF‑u (Związku Pol­s­kich Artys­tów Fotografików), ambasadorem firmy Fuji­film oraz autorem książ­ki Poziom na dwa łamy. Śląs­ka fotografia pra­sowa w „Try­bunie Robot­niczej” i „Dzi­en­niku Zachod­nim”. 1960–1989 oraz albumów: Ludzie z węgla, Nie muszę wracać…, Stany graniczne, Ogrodowa 1, Niez­nany dworzec, Królest­wo niebieskie, Dro­gi. Wys­taw­iał prace w kra­ju i za granicą (Czechy, Franc­ja, Niem­cy, Bel­gia, Słowac­ja). Miesz­ka w Zabrzu.


Arka­diusz Ławrywianiec
(ur. 19.01.1967 roku w Opolu)
Jest absol­wen­tem Wyższej Szkoły Ped­a­gog­icznej w Opolu oraz Insty­tu­tu Twór­czej Fotografii Uni­w­er­syte­tu Śląskiego w Opaw­ie (Czechy). Fotografią zaj­mu­je od 1986 roku, kiedy to wykon­ał włas­noręcznie pier­wszą odbitkę. W lat­ach 1994–2015 pra­cow­ał w „Dzi­en­niku Zachod­nim” jako fotore­porter. Od 2016 roku współpracu­je z Pol­ską Agencją Fotografów Forum.). Od 2009 do 2022 roku uczył w Policeal­nej Szkole Fotograficznej Fotoe­dukac­ja w Katow­icach. Od 2010 roku jest członkiem ZPAF, a od 2017 roku pełni funkcję Preze­sa Zarzą­du Związku Pol­s­kich Artys­tów Fotografików Okręg Śląs­ki, a zarazem jest członkiem Zarzą­du Głównego ZPAF. Autor i współau­tor wys­taw w Polsce i za granicą (Franc­ja, Czechy, Mace­do­nia, Niem­cy). W lat­ach 2011 i 2013 był stype­ndys­tą Marsza­ł­ka Wojew­ództ­wa Śląskiego w dziedzinie kul­tu­ry, w 2011 roku otrzy­mał Nagrodę Prezy­den­ta Mias­ta Katow­ice w dziedzinie kul­tu­ry. Jest pomysło­daw­cą cyk­lu wys­taw między­nar­o­dowych OKO Ostra­va – Katow­ice – Opa­va oraz cyk­lu wys­taw zbiorowych Okręgu Śląskiego ZPAF Świado­mość kadru. Prowadzi cykl spotkań pt. Poroz­maw­ia­jmy o… w Galerii Katow­ice ZPAF Okręg Śląs­ki. Jest współau­torem reak­ty­wowanego konkur­su Śląs­ka Fotografia Pra­sowa orga­ni­zowanego przez Bib­liotekę Śląską, w którym w lat­ach 2006, 2017, 2018 i 2019 był jurorem, a w lat­ach 2020, 2021 i 2022 prze­wod­niczą­cym kapituły. W lat­ach 2019 i 2020 był jurorem w Pol­skim Konkur­sie Fotografii Sportowej. Od 2021 roku jest członkiem między­nar­o­dowego kolek­ty­wu fotografów Hori­zons Col­lec­tif. W 2023 roku został uhonorowany Brą­zowym Medalem „Zasłużony Kul­turze Glo­ria Artis”, nadanym przez Min­is­tra Kul­tu­ry i Dziedz­ict­wa Nar­o­dowego. Zaj­mu­je się głównie repor­tażem i doku­mentem fotograficznym. Jest autorem albumów fotograficznych: Tajem­nice pra­cowni i Kiduszin Nisuin.