Polecamy wystawę Wojciech Kukuczka “Teatr Działań Wojennych”

Pole­camy autorską wys­tawę Woj­ciecha Kukucz­ki pt. Teatr Dzi­ałań Wojen­nych, która przy­bierze for­mę insta­lacji artysty­cznej zaaranżowanej w przestrzeni katow­ick­iego pus­tostanu. Ekspozy­c­ja, łączą­ca ele­men­ty fotografii i mul­ti­mediów, jest częś­cią pro­jek­tu real­i­zowanego przez auto­ra od 2022 roku na Ukrainie.
Wys­tawa pow­sta­je jako wydarze­nie towarzyszące do pro­jek­tu Bas­tion, real­i­zowanego przez Muzeum Śląskie w Katow­icach. Bas­tion to między­nar­o­dowy pro­jekt, w którym artyś­ci ukraińs­cy dzielą się swoi­mi reakc­ja­mi na wojnę w Ukrainie, tworząc prze­j­mu­ją­cy obraz współczes­nych wydarzeń.
Wys­tawa Wojt­ka Kukucz­ki Teatr Dzi­ałań Wojen­nych porusza tem­at zwycza­jnej egzys­tencji w cza­sie wojny, ukazu­jąc kon­trast pomiędzy dra­maty­czny­mi wydarzeni­a­mi a toczącą się w ich cie­niu codzi­en­noś­cią. Wys­tawa ta, to nie tylko artysty­czne doświad­cze­nie, ale też emocjon­al­na podróż przez życie zwykłych ludzi w trud­nym cza­sie wojny. Insta­lac­ja stanie się miejscem, w którym będziemy mogli “fizy­cznie” doświad­czyć real­iów życia w poczu­ciu ciągłego zagroże­nia. “Teatr dzi­ałań wojen­nych” zabierze nas w bard­zo porusza­jącą, wielowymi­arową, mul­ti­me­di­al­ną podróż, się­ga­jącą dużo głę­biej poza obraz, dzi­ała­jąc na nasze zmysły i uczu­cia. W niezwykły kli­mat ekspozy­cji wprowadzi nas per­for­mance Julii Lewandowskiej oraz niepow­tarzal­na oprawa muzy­cz­na, którą przy­go­tu­je Alic­ja z Krainy Dziwów.
Wys­tawa Wojt­ka Kukucz­ki pre­mierowo rozpowszech­niona pod­czas 10. Między­nar­o­dowego FotoArt­Festi­walu, wzbudz­iła silne emoc­je, a jej intrygu­ją­ca for­ma zaskoczyła niejed­nego obserwatora.
Insta­lac­ja artysty­cz­na zapro­jek­towana przez Wojt­ka Kukuczkę stanowi głębok­ie doświad­cze­nie sen­so­ryczne, które z wyjątkową wrażli­woś­cią odd­a­je codzi­en­ność ludzi żyją­cych w reali­ach wojny. To przeży­cie, które z pewnoś­cią warto pod­jąć i które na dłu­go pozostanie w pamięci.

Szczegóły wydarzenia:
• Tytuł wys­tawy: Teatr Dzi­ałań Wojennych
• Autor: Woj­ciech Kukuczka
• Kura­tor: Maciej Szczawiński
• Miejsce: al. Kor­fan­tego 6, Katowice
• Wernisaż: 26.10.2024 r., godz. 19.00,
• Oprawa muzy­cz­na wernisażu: Alic­ja z Krainy Dziwów
• Per­for­mance: Julia Lewandowska
• Wys­tawa czyn­na do: 2.11.2024 r. w godz. 18:00 — 22:00
• Wydarze­nie face­book: https://facebook.com/events/s/teatr-dzia%C5%82an-wojennych-wydarz/523451733644129/

Teatr Dzi­ałań Wojen­nych – komen­tarz autorski

W środ­kach masowego przekazu pojaw­ia się wiele obrazów wojny, skon­cen­trowanych wokół najbardziej spek­taku­larnych zdarzeń, najwięk­szych dra­matów i najpiękniejszych uniesień. Nato­mi­ast to co prze­ciętne, monot­onne, oczy­wiste i codzi­enne pozosta­je nieza­uważone. Ta usy­tuowana na peryfe­ri­ach wiel­kich wydarzeń nor­mal­ność budzi we mnie najwięk­sze zainteresowanie.

Ludzie funkcjonu­ją­cy w pejza­żu pełnym ruin, wraków, ostrze­lanych ścian, z cza­sem przy­wyk­li i nie reagu­ją już na otacza­jące ich obrazy, tak jak widzi to oso­ba z zewnątrz. Kon­cen­tru­ją się na codzi­en­noś­ci. Roz­maw­ia­ją o pogodzie, pracu­ją, planu­ją wakac­je. Dzieci­a­ki baw­ią się na ostrze­lanych pla­cach zabaw. Wojen­na aura wrosła w ich codzi­en­ność, a scenografia zniszczeń przes­tała szokować. Z socjo­log­icznego punk­tu widzenia, jest to nor­mal­ny pro­ces adap­tacji do warunk­ów otoczenia, nato­mi­ast z punk­tu widzenia obrazu, ten kon­trast, jest dla mnie niezwyk­le prze­j­mu­ją­cy, pełen metafor i symboli.

Wojtek Kukucz­ka

Główne obszary dzi­ała­nia to fotografia, mul­ti­me­dia, pro­jek­towanie graficzne oraz film. Absol­went Tech­nikum Fotograficznego, studiów mag­is­ter­s­kich Fotografia i Mul­ti­me­dia na ASP Wrocław oraz stu­dent Komu­nikacji Wiz­ual­nej AKI Acad­e­my of Fine Art w Holandii. W roku 2017 obronił dok­torat z zakre­su Sztuk Pięknych w Insty­tu­cie Sztu­ki, Wydzi­ału Artysty­cznego na Uni­w­er­syte­cie Śląskim.
Uczest­nik pon­ad 70-ciu wys­taw artysty­cznych w tym pon­ad 30-tu indy­wid­u­al­nych, między inny­mi w BWA Biel­sko-Biała, BWA Wrocław, ZPAF Warsza­wa, Engram Katow­ice, Gale­ria Mała Nowy Sącz, uczest­nik fes­ti­wali artysty­cznych między inny­mi: „Foto Fes­ti­walu” Łódź, FotoArt­Festi­w­al w Biel­sku-Białej, „The World Pho­tog­ra­phy Awards — Cannes” we Francji. W roku 2010 otrzy­mał nagrodę za najlep­szy film pol­s­ki na Przeglądzie Filmów Górs­kich w Ląd­ku Zdroju.
Inic­ja­tor akcji chary­taty­wnej 3440 Metrów Nad Poziomem Świa­ta, założy­ciel Galerii Negatyw w Katow­icach, prezes fun­dacji na rzecz kul­tu­ry „Wiel­ki Człowiek”. Kura­tor pon­ad 30-tu wys­taw artysty­cznych, między inny­mi Zdzisława Bek­sińskiego, Jana Bułha­ka, Gas­par­da Felixa Tour­na­chona (Nadara). Prowadzi autorskie warsz­taty z zakre­su fotografii, ani­macji (STS) oraz zaję­cia w zakre­sie sztuk pięknych z ucz­ni­a­mi oraz stu­den­ta­mi. Zre­al­i­zował kilka­naś­cie pro­jek­tów artysty­cznych z zakre­su kul­tu­ry i sztu­ki w try­bie grantów oraz dotacji. 
Stype­ndys­ta Wydzi­ału Kul­tu­ry Urzę­du Marsza­łkowskiego woj. Śląskiego, Wydzi­ału Kul­tu­ry mias­ta Wrocław oraz Wydzi­ału Artysty­cznego (stype­ndi­um dla najlep­szego dok­toran­ta), czterokrot­ny benefic­jent  nagrody dla Młodych Twór­ców Kul­tu­ry Wydzi­ału Kul­tu­ry mias­ta Katow­ice. Lau­re­at kilku­nas­tu nagród i wyróżnień w konkur­sach oraz przeglą­dach artystycznych.