Polecamy autorską wystawę Wojciecha Kukuczki pt. Teatr Działań Wojennych, która przybierze formę instalacji artystycznej zaaranżowanej w przestrzeni katowickiego pustostanu. Ekspozycja, łącząca elementy fotografii i multimediów, jest częścią projektu realizowanego przez autora od 2022 roku na Ukrainie.
Wystawa powstaje jako wydarzenie towarzyszące do projektu Bastion, realizowanego przez Muzeum Śląskie w Katowicach. Bastion to międzynarodowy projekt, w którym artyści ukraińscy dzielą się swoimi reakcjami na wojnę w Ukrainie, tworząc przejmujący obraz współczesnych wydarzeń.
Wystawa Wojtka Kukuczki Teatr Działań Wojennych porusza temat zwyczajnej egzystencji w czasie wojny, ukazując kontrast pomiędzy dramatycznymi wydarzeniami a toczącą się w ich cieniu codziennością. Wystawa ta, to nie tylko artystyczne doświadczenie, ale też emocjonalna podróż przez życie zwykłych ludzi w trudnym czasie wojny. Instalacja stanie się miejscem, w którym będziemy mogli “fizycznie” doświadczyć realiów życia w poczuciu ciągłego zagrożenia. “Teatr działań wojennych” zabierze nas w bardzo poruszającą, wielowymiarową, multimedialną podróż, sięgającą dużo głębiej poza obraz, działając na nasze zmysły i uczucia. W niezwykły klimat ekspozycji wprowadzi nas performance Julii Lewandowskiej oraz niepowtarzalna oprawa muzyczna, którą przygotuje Alicja z Krainy Dziwów.
Wystawa Wojtka Kukuczki premierowo rozpowszechniona podczas 10. Międzynarodowego FotoArtFestiwalu, wzbudziła silne emocje, a jej intrygująca forma zaskoczyła niejednego obserwatora.
Instalacja artystyczna zaprojektowana przez Wojtka Kukuczkę stanowi głębokie doświadczenie sensoryczne, które z wyjątkową wrażliwością oddaje codzienność ludzi żyjących w realiach wojny. To przeżycie, które z pewnością warto podjąć i które na długo pozostanie w pamięci.
Szczegóły wydarzenia:
• Tytuł wystawy: Teatr Działań Wojennych
• Autor: Wojciech Kukuczka
• Kurator: Maciej Szczawiński
• Miejsce: al. Korfantego 6, Katowice
• Wernisaż: 26.10.2024 r., godz. 19.00,
• Oprawa muzyczna wernisażu: Alicja z Krainy Dziwów
• Performance: Julia Lewandowska
• Wystawa czynna do: 2.11.2024 r. w godz. 18:00 — 22:00
• Wydarzenie facebook: https://facebook.com/events/s/teatr-dzia%C5%82an-wojennych-wydarz/523451733644129/
Teatr Działań Wojennych – komentarz autorski
W środkach masowego przekazu pojawia się wiele obrazów wojny, skoncentrowanych wokół najbardziej spektakularnych zdarzeń, największych dramatów i najpiękniejszych uniesień. Natomiast to co przeciętne, monotonne, oczywiste i codzienne pozostaje niezauważone. Ta usytuowana na peryferiach wielkich wydarzeń normalność budzi we mnie największe zainteresowanie.
Ludzie funkcjonujący w pejzażu pełnym ruin, wraków, ostrzelanych ścian, z czasem przywykli i nie reagują już na otaczające ich obrazy, tak jak widzi to osoba z zewnątrz. Koncentrują się na codzienności. Rozmawiają o pogodzie, pracują, planują wakacje. Dzieciaki bawią się na ostrzelanych placach zabaw. Wojenna aura wrosła w ich codzienność, a scenografia zniszczeń przestała szokować. Z socjologicznego punktu widzenia, jest to normalny proces adaptacji do warunków otoczenia, natomiast z punktu widzenia obrazu, ten kontrast, jest dla mnie niezwykle przejmujący, pełen metafor i symboli.
Wojtek Kukuczka
Główne obszary działania to fotografia, multimedia, projektowanie graficzne oraz film. Absolwent Technikum Fotograficznego, studiów magisterskich Fotografia i Multimedia na ASP Wrocław oraz student Komunikacji Wizualnej AKI Academy of Fine Art w Holandii. W roku 2017 obronił doktorat z zakresu Sztuk Pięknych w Instytucie Sztuki, Wydziału Artystycznego na Uniwersytecie Śląskim.
Uczestnik ponad 70-ciu wystaw artystycznych w tym ponad 30-tu indywidualnych, między innymi w BWA Bielsko-Biała, BWA Wrocław, ZPAF Warszawa, Engram Katowice, Galeria Mała Nowy Sącz, uczestnik festiwali artystycznych między innymi: „Foto Festiwalu” Łódź, FotoArtFestiwal w Bielsku-Białej, „The World Photography Awards — Cannes” we Francji. W roku 2010 otrzymał nagrodę za najlepszy film polski na Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku Zdroju.
Inicjator akcji charytatywnej 3440 Metrów Nad Poziomem Świata, założyciel Galerii Negatyw w Katowicach, prezes fundacji na rzecz kultury „Wielki Człowiek”. Kurator ponad 30-tu wystaw artystycznych, między innymi Zdzisława Beksińskiego, Jana Bułhaka, Gasparda Felixa Tournachona (Nadara). Prowadzi autorskie warsztaty z zakresu fotografii, animacji (STS) oraz zajęcia w zakresie sztuk pięknych z uczniami oraz studentami. Zrealizował kilkanaście projektów artystycznych z zakresu kultury i sztuki w trybie grantów oraz dotacji.
Stypendysta Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego woj. Śląskiego, Wydziału Kultury miasta Wrocław oraz Wydziału Artystycznego UŚ (stypendium dla najlepszego doktoranta), czterokrotny beneficjent nagrody dla Młodych Twórców Kultury Wydziału Kultury miasta Katowice. Laureat kilkunastu nagród i wyróżnień w konkursach oraz przeglądach artystycznych.