Polecamy wystawę Marek Śliwiński „FOTOGEOSFERY

Pole­camy wys­tawę fotografii Marek Śli­wińs­ki „FOTOGEOSFERY”. Wernisaż odbędzie się 19 mar­ca 2025 roku o godz. 18.00 w Galerii na Drugim Piętrze w Ener­gety­cznym Cen­trum Kul­tu­ry w Sos­now­cu ul. Będz­ińs­ka 65

FOTOGEOSFERY to opowieść o sub­tel­nych grani­cach między środowiskiem przy­rod­niczym a wpły­wem człowieka, o eta­pach życia, ciszy i spoko­ju. Trzem kole­jnym epi­geosfer­om towarzyszy reflek­s­ja nad trwaniem, przemi­janiem oraz siłą natu­ry i jej kruchością.
Pier­wsza część ekspozy­cji poświę­cona jest hydros­ferze – wodzie jako żywiołowi, który nieustan­nie ksz­tał­tu­je kra­jo­braz. Nad­morskie pejza­że ukazu­ją dyskretne napię­cie między stre­fą przy­brzeżną a obec­noś­cią człowieka. Ta inter­akc­ja rozmy­wa się, tworząc zestaw­ie­nie, w którym ekosys­tem i cywiliza­c­ja współist­nieją w pozornej równowadze.
Dru­ga część sku­pia się na surowej i nieprzys­tęp­nej litos­ferze, będącej habi­tatem dla roślin próbu­ją­cych przetr­wać. Fotografie ułożone w dyp­ty­ki moż­na odczy­tać jako kole­jne fazy życia. Taka kon­fig­u­rac­ja jest wiz­ual­ną metaforą cyk­licznoś­ci ist­nienia, afir­ma­cją życia, pokazu­je również zma­gania orga­nizmów z nieprzy­jaznym otocze­niem i pię­kno adap­tacji w najtrud­niejszych warunkach.
Ostat­nia część kon­cen­tru­je się na atmos­ferze i jej przenika­niu z bios­ferą. Świeży opad śniegu, niczym białe płót­no, sta­je się tłem dla nieu­porząd­kowanego obszaru odsła­ni­a­jącego asce­ty­czne struk­tu­ry. Obrazy te skła­ni­a­ją do rozmyślań nad tym co ulotne a zarazem niezwyk­le trwałe w cyk­lach biologicznych.
Min­i­mal­izm w tych prezen­tac­jach to pró­ba odrzuce­nia zbęd­nych skład­ników na rzecz czys­toś­ci formy i treś­ci. Reduku­jąc paletę barw do czerni i bieli, starałem się przed­staw­ić tak istot­ną mater­ię jak har­mo­nia i kom­pozy­c­ja, gdzie rzeczy­wis­tość widać w najczyst­szej postaci światła, cienia i fak­tu­ry. Wyda­je mi się, że takie pode­jś­cie pozwala na wyek­sponowanie pod­sta­wowych relacji między obiek­ta­mi i przestrzenią, sku­pi­a­jąc uwagę na detalu i emocjach.
FOTOGEOSFERY to także cichy man­i­fest prze­ciw chaosowi i destruk­cyjnej antropopresji oraz pró­ba uch­wyce­nia momen­tów, w których przy­ro­da ujaw­nia swo­ją surową twarz. Min­i­mal­isty­czne kadry nie są jedynie este­ty­cznym wyborem, lecz sposobem na dostrzeże­nie, że w pros­to­cie tkwi prawdzi­wa siła i głębia. 

MAREK ŚLIWIŃSKI, ur. w 1963 r. Mieszkaniec Chor­zowa, geograf, ped­a­gog, instruk­tor fotografii, członek Komisji Fotografii Kra­joz­naw­czej PTTK. Uczest­nik dorocznych Ogólnopol­s­kich Forów Fotografii Kra­joz­naw­czej, współpracu­je z Cen­trum Fotografii Kra­joz­naw­czej PTTK w Łodzi. Orga­ni­za­tor i juror konkursów fotograficznych, współau­tor innowacji ped­a­gog­icznych o tem­atyce fotograficznej. Miłośnik min­i­mal­isty­cznych czarno-białych kadrów, bard­zo długich ekspozy­cji i szarych pełnych fil­trów. W pra­cy twór­czej stara się zwró­cić uwagę na wpływ antropopresji na cechy kra­jo­brazu. Autor wys­taw indy­wid­u­al­nych i uczest­nik wys­taw zbiorowych.
Członek ZPAF od 2021 r.