Polecamy wystawę fotografii Ami Vitale: Nature of Hope

Ami Vitale: „Nature of Hope”

Świa­towej sławy fotograf­ka, doku­men­tal­ist­ka, pis­ar­ka i eduka­tor­ka zaan­gażowana w ochronę środowiska nat­u­ral­nego oraz w walkę ze skutka­mi glob­al­nych kryzysów wraca po 16 lat­ach do Gli­wic i będzie goś­cić na Politech­nice Śląskiej. Ami Vitale spot­ka się z pub­licznoś­cią 30 listopa­da o 15:00 w auli budynku Wydzi­ału Architek­tu­ry przy ul. Str­zody 10 (dawne Kino-Teatr X), gdzie wygłosi wykład a następ­nie odbędzie się spotkanie autorskie. Wernisaż wys­tawy odbędzie się w Klu­bie Pra­cown­ików Politech­ni­ki Śląskiej, przy ul. Banacha 3 o godz. 17.00. 
Kura­tor wys­tawy: Marcin Górski
Wys­tawa obję­ta patronatem ZPAF Okręg Śląski
Wydarze­nie real­i­zowane jest w ramach obchodów Europe­jskiego Mias­ta Nauki.

O Ami Vitale:
Kari­era Ami Vitale jest świadectwem jej głębok­iego zaan­gażowa­nia w doku­men­towanie i rozwiązy­wanie glob­al­nych kryzysów. Jako uznana fotograf­ka, pis­ar­ka i doku­men­tal­ist­ka Nation­al Geo­graph­ic, a także założy­ciel­ka Vital Impacts, Ami kon­sek­went­nie zwraca uwagę na kry­ty­czne kwest­ie wpły­wa­jące na nasz świat. Jej podróż rozpoczęła się w stre­fach kon­flik­tu, gdzie na własne oczy obser­wowała, jak degradac­ja środowiska — od niedoboru zasobów po zmi­any kli­matu — potęgu­je ludzkie cier­pi­e­nie i kon­flik­ty. Ta wczes­na ekspozy­c­ja uksz­tał­towała jej zrozu­mie­nie głębo­kich pow­iązań między kryzysa­mi ludzki­mi i środowiskowymi.

Pra­ca Vitale kon­cen­tru­je się na his­to­ri­ach osób żyją­cych na pier­wszej linii fron­tu wojny, zmi­an kli­maty­cznych i wyginię­cia, które nie pozwala­ją, by katak­l­izm zdefin­iował ich przyszłość. Poprzez swo­je fas­cynu­jące dzi­en­nikarst­wo pod­kreśla his­to­rie odpornoś­ci i innowacji, pod­kreśla­jąc delikat­ną równowagę między ludzkoś­cią a dziką przy­rodą oraz pil­ną potrze­bę ochrony przy­rody. Pra­ca Vitale łączy widzów z kry­ty­czny­mi lokalny­mi kwes­t­i­a­mi ochrony przy­rody o glob­al­nym znacze­niu, pod­kreśla­jąc nasze wza­jemne pow­iąza­nia ze sobą i światem przyrody.

Oprócz dzi­en­nikarst­wa i tworzenia filmów, Vitale jest założy­cielką i dyrek­torem wykon­aw­czym Vital Impacts, orga­ni­za­cji non-prof­it, która wyko­rzys­tu­je siłę sztu­ki do inspirowa­nia i mobi­li­zowa­nia młodzieży jako czyn­ni­ka zmi­an. Vitale i jej orga­ni­za­c­ja non-prof­it zebrały pon­ad 5 mil­ionów dolarów na wspar­cie ważnych pro­jek­tów ochrony przyrody.

Ami jest lau­re­atką prestiżowej nagrody Lucie Human­i­tar­i­an Award, Mis­souri Hon­or Media for Dis­tin­guished Ser­vice oraz została wprowad­zona do North Car­oli­na Media and Jour­nal­ism Hall of Fame. Otrzy­mała również nagrodę Daniela Pearla za wybitne repor­taże, została uznana za fotografa roku mag­a­zynu pod­czas roz­da­nia nagród Inter­na­tion­al Pho­tog­ra­ph­er of the Year i jest sześ­ciokrot­ną lau­re­atką nagród World Press Pho­to. Mag­a­zyn Instyle umieś­cił ją obok Jane Goodall i Ruth Bad­er Gins­burg w swo­jej serii „Fifty Badass Women”, cele­bru­jąc kobi­ety, które są przykła­dem odwa­gi i dzi­ała­nia. Ami pełni obec­nie funkcję Con­ser­va­tion Inter­na­tion­al’s 2023/2024 Lui-Wal­ton Inno­va­tors Fel­low. Jako poszuki­wana prele­gen­t­ka nadal dzieli się swoi­mi doświad­czeni­a­mi i spostrzeże­ni­a­mi z pub­licznoś­cią na całym świecie, a w 2025 r. pojawi się w seri­alu telewiz­yjnym Nation­al Geo­graph­ic Chan­nel Explorer.