Co? Festiwal Fotografii Dokumentalnej Tychy Press Photo 2021
Gdzie?
Pokazy on-line na kanale Miejska Galeria Sztuki „Obok” w YouTube
Wystawa pokonkursowa — Miejska Galeria Sztuki „Obok” w Tychach
Kiedy? 13–14.03.2021 (sobota-niedziela)
Zapraszamy na Festiwal Fotografii Dokumentalnej Tychy Press Photo 2021. Podczas 21. edycji imprezy poznamy wyniki konkursu i obejrzymy wystawę 89 zdjęć z minionego roku. Poznamy twórczość czworga zaproszonych gości. Tym razem wszystkie pokazy zdjęć odbędą się w formule on-line, a na wystawę pokonkursową zapraszamy do Miejskiej Galerii Sztuki „Obok”.
Program festiwalu:
Sobota, 13 marca, godz. 19.30
Pokaz zdjęć gościa specjalnego Anny Lewańskiej, otwarcie wystawy pokonkursowej, ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród – kanał Galerii „Obok” w YouTube.
Niedziela, 14 marca, godz. 17.00
Pokazy zdjęć gości: Marzeny Bugały, Marcina Giby i Irka Dorożańskiego – kanał Galerii „Obok” w YouTube.
Wystawa pokonkursowa w Miejskiej Galerii Sztuki „Obok” (Pasaż Kultury Andromeda, pl. Baczyńskiego 2) będzie dostępna stacjonarnie, czynna do 16 kwietnia.
W konkursie mogły brać udział osoby fotografujące, które mieszkały lub pracowały w minionym roku w Tychach, a także osoby niezwiązane z miastem, ale w tym przypadku zgłaszane fotografie musiały być wykonane na terenie Tychów. Pula nagród to 3000 zł. W konkursie wzięło udział 40 osób, które zgłosiły łącznie 406 fotografii. Na wystawę pokonkursową jurorzy wybrali 89 zdjęć od 23 autorów. Jurorzy przyznali nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach: najlepszy fotoreportaż, najlepsza fotografia i najlepsze zdjęcie (fotoreportaż) wykonane w Tychach.
Przewodnicząca jury Anna Lewańska o konkursie: „Pandemia miała i ma niezaprzeczalny wpływ na możliwości wyboru tematów, a także na techniczne możliwości ich realizacji, pojawiło się wiele zdjęć wykonywanych z góry, z dronów. Miłośników fotografii wyraźnie dotknęły ograniczenia w przemieszczaniu się, a przecież „bycie łazikiem” to niezbędna składowa „bycia dobrym fotografem”. Najważniejsze, że podczas oglądania nadesłanych prac czułam, że autorzy zdawali sobie sprawę z istotnego założenia. Żeby zrobić dobre zdjęcie trzeba być wiernym jednej zasadzie: widzieć co się fotografuje, a nie fotografować co się widzi”.
Oprócz Anny Lewańskiej w jury znaleźli się także: Rafał Klimkiewicz (fotoreporter, szef agencji fotograficznej Edytor.net, wieloletni juror TPP), Arkadiusz Ławrywianiec (fotoreporter, prezes ZPAF Okręg Śląski), Wojciech Łuka (kurator Miejskiej Galerii Sztuki „Obok”) i Marcin Zimnal (sekretarz jury, nie oceniający zdjęć – od 21 lat współorganizator TPP).
Goście festiwalu:
Najbardziej lubi portretować ludzi, ponieważ ceni sobie kontakt z drugim człowiekiem, tak samo dobrze czuje się w fotoreportażu i w szeroko pojętej fotografii ulicznej. Podczas swoich podróży fotografowała w niemal czterdziestu krajach. Przez siedem lat była fotoreporterem i fotoedytorem „Gazety Wyborczej”, później przez 4 lata pracowała jako fotograf w Australii. Podróż powrotna trwała pół roku i okazała się kolejną fotograficzną przygodą. W minionym roku została laureatką I nagrody w kategorii „Ludzie, zdjęcie pojedyncze” w konkursie Grand Press Photo.
Od kilkunastu lat pracuje jako fotoreporterka „Dziennika Zachodniego”, realizując m.in. tematy newsowe, społeczne, wykonując portrety i realizując autorskie projekty fotograficzne. W 2020 roku dwukrotnie jej fotografie newsowe obiegły całą Polskę i media zagraniczne. Zdjęcie hajlującego w stronę policji pseudokibica wywołało ogólnopolską dyskusję. Fotografia dziewczyny na schodach katowickiej katedry stało się ikoną strajku kobiet. Jest laureatką między innymi konkursów „Obiektywnie Śląskie”, Śląska Fotografia Prasowa, Konkurs Fotografii Sportowej, Inny Czas, Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic i Human Doc. Nagrodzona tytułem Dziennikarki Roku w plebiscycie „Dziennika Zachodniego”.
Ukończył Instytut Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opawie. Jest dyrektorem artystycznym Rybnickiego Festiwalu Fotografii. W fotografii fascynuje go możliwość kreacji. Od 2018 roku wykonuje Podniebne Obrazy za pomocą drona, co przyniosło mu już wiele nagród na międzynarodowych i krajowych konkursach fotograficznych m.in. Sony World Photography Awards, Urban Photo Awards, Chromatic Photography Awards, Fine Art Photography Awards, Moscow International Foto Awards i Tokyo International Foto Awards. Jego dronowe zdjęcia można było zobaczyć na wystawach w Londynie, Sydney, Moskwie, Pradze, Bratysławie, Krakowie czy Trieście.
Fotografią zajmuje się od ponad 20 lat. Głównym nurtem w jego pracy jest dokument społeczny i fotografia sportowa. W obydwu przypadkach interesuje go człowiek w środowisku, w którym się znalazł, a także jego zmagania z życiem codziennym. W zdjęciach lubi sytuacje nieoczywiste „na uboczu”. Swoją przygodę z zawodem fotoreportera zaczynał w „Dzienniku Zachodnim”. Obecnie freelancer, współpracuje z agencjami prasowymi. Jest laureatem kilkunastu nagród w największych polskich konkursach fotografii prasowej (m.in. BZ WBK Press Foto, Śląska Fotografia Prasowa). Od prawie dekady współtworzy wizerunek Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy).
Partnerzy: Fotonet i ZPAF Okręg Śląski.
Patroni medialni: TVP3 Katowice, Fotopolis.pl, Twoje Tychy, Nowe Info, Tychy.info.
Organizator: Miejska Galeria Sztuki „Obok” w Tychach. Współorganizatorami są Dominik Gajda i Marcin Zimnal, którzy 3 lata temu za inicjatywę Tychy Press Photo otrzymali Nagrodę Prezydenta Tychów Andrzeja Dziuby w dziedzinie kultury.
Inspiracją dla tyskiej imprezy był znany konkurs World Press Photo. W poprzednich edycjach Tychy Press Photo gośćmi byli m.in. Chris Niedenthal i Andrzej Grygiel (laureaci World Press Photo) oraz Mariusz Forecki, Marek Lapis czy Maciej Moskwa.
Strona festiwalu: www.tychypressphoto.pl
Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/336813241103154
Zdjęcie promujące festiwal: © Anna Lewańska. Rodzina z Nowej Wsi z wizytą u rodziny w Głubczycach, lipiec 2012.