————————————————————————-
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski oraz Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 3 im. E. Abramowskiego w Katowicach zapraszają 18 grudnia 2019 o godz. 18.00 na spotkanie promujące Instytut Twórczej Fotografii przy Uniwersytecie Śląskim w Opawie. Spotkanie ma na celu przybliżenie słuchaczom szkół średnich i policealnych o profilu fotograficznym oraz wszystkim entuzjastom fotografii z Górnego Śląska przebiegu studiów, egzaminów wstępnych i spotkania konsultacyjnego przewidzianego na styczeń 2020 roku. W przedsięwzięciu udział wezmą dwaj pedagodzy: dr hab. Jiri Siostrzonek, mgr Michał Szalast oraz doktorant Krzysztof Gołuch. Spotkanie poprowadzi Arkadiusz Ławrywianiec. Wstęp wolny.
————————————————————————-
Zapraszamy na ostatnie spotkanie z cyklu „Herbata i Fotografia”, które odbędzie się 5 grudnia 2019 o godzinie 17:30.
Przez ostatnie cztery lata regularnie spotykaliśmy się w Galerii Katowice przy herbacie. Nic jednak nie trwa wiecznie, dlatego postanowiliśmy, że grudniowe spotkanie będzie ostatnim w dziejach.
Tym razem spotkanie poświęcimy historii spotkań „Herbata i Fotografia” a „Twarzami Galerii Katowice” staniecie się wy – nasi goście, dzięki którym te spotkania miały sens.
Punktem kulminacyjnym będzie wykonanie grupowej, pamiątkowej fotografii, dlatego szczególnie zapraszamy wszystkie te osoby, które do tej pory uczestniczyły w spotkaniach.
W trakcie trwania spotkania omówimy tradycyjnie aktualną wystawę prezentowaną w galerii. Tym razem będzie to pokonkursowa „Katowice w Obiektywie”.
Nie zabraknie dyskusji o fotografii, wspomnień i refleksji. Dyskusji będzie towarzyszyć przepyszna herbata, przygotowana przez Pawła Winiarskiego.
Zadanie publiczne jest współfinansowane z budżetu Miasta Katowice.
Partnerem spotkań „Herbata i Fotografia” jest firma Oxalis Polska, której sklep z herbatą i kawą mieści się w Katowicach przy ulicy 3 Maja 19.
Do zobaczenia!
Spotkania poprowadzą po raz ostatni: Krzysztof Szlapa i Kamil Myszkowski
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza 4 grudnia 2019 roku o godz. 18.30 na spotkanie z cyklu “Porozmawiajmy o…” z Mariuszem Foreckim porozmawiamy o jego nowej książce “Mechanizm”. Spotkanie poprowadzi Arkadiusz Ławrywianiec. Spotkanie odbędzie się w Galerii Katowice ul. Św. Jana 10. Podczas spotkania będzie możliwość nabycia książek. Wstęp wolny.
Wszystko dojrzewało powoli, wstydliwie, w cieniu brudnych bram domów. Czaiła się tam niepewność, czy cienki zwitek dolarów kupiony za roczną pensję, nie okaże się pociętą, komunistyczną gazetą i czy nie jest to prowokacja. Później — kilkudniowe stanie w kolejce po paszport i pierwsze wybory, nazwane trochę na wyrost „wolnymi“. I dworzec kolejowy, pachnący jeszcze brudnym wagonem drugiej klasy w nocnym pociągu relacji Szczecin-Przemyśl.
Polska na zdjęciach Foreckiego to tytułowy mechanizm. Autor nie ocenia, raczej jest dogłębnym obserwatorem rzeczywistości – tej szarej, zwykłej oraz tej „ważniejszej” – z pierwszych stron gazet. Ukazuje ją jednak nie wprost – jak zwykło się drukować ją w prasie. Sporo jest w Foreckim socjologa — dokumentalisty – dużo więcej niż fotoreportera. Opowieść zaczyna się w późnych latach osiemdziesiątych, szarość ulicy zamienia się w kolor nieprzewidywalnych lat dziewięćdziesiątych.
Wyobraźnia podpowiadała coraz to nowe pomysły na funkcjonowanie w nowym, rodzącym się systemie. Pan Marek, uprawiający fakirstwo, mógł wreszcie prezentować swoje umiejętności, gdzie tylko zapragnął. Pani Jadwiga, 56-letnia ekspedientka w sklepie z pasmanterią, mogła oddać się erotycznemu tańcu na rurze. Każdemu pozwalano handlować, czym chciał i gdzie chciał. Jon Som Szczepanek z Chorzowa mógł na swoim białym kontrabasie grać wszędzie, nie niepokojony przez nikogo. Do urzędu celnego ustawiały się długie kolejki początkujących biznesmenów, żeby oclić kolejny transport towarów z Zachodu. Prawdziwa wolność.
Mocnym krokiem wchodzimy we współczesność – tą komercyjną, mobilną, cyfrową. Nie mamy wątpliwość, że to: „nasze czasy w wersji instant”. No i to…
Piwo, wszędzie piwo. Prezes browaru motywuje pracowników: „Opowiadajcie o naszym piwie rodzinie, przyjaciołom, wszystkim. Musimy być największym producentem piwa w Europie”. Pada hasło: „Klient musi być zadowolony z naszej pracy, bo płaci naszą wypłatę”. Ruszają konkursy – kto ma największy piwny brzuszek, kto pierwszy wypije duży kufel piwa, zrobi pięć przysiadów, zakręci się dookoła i będzie stał prosto. Piwo to też najchętniej kupowany napój na odbywającym się w Kostrzynie nad Odrą, tuż przy granicy z Niemcami największym festiwalu rockowym w Europie środkowej. Odbywa się pod hasłem: Miłość Przyjaźń Muzyka i nawiązuje do legendarnego festiwalu Woodstock z 1969 roku.
Nowa rzeczywistość to jednak nie tylko popkultura i niepochamowana, momentami wręcz rubaszna radość ze zmian. To także praca i pogoń za twardym tu i teraz. Jak zauważa Piotr Gajdziński w życie wkradają się procedury, spychając w kąt legendarny polski bałagan, szumnie wówczas zwany „kreatywnością”. Ale ta „kreatywność” jakoś się wyzwala, wyziera z korporacyjnego sztywniactwa, „polonizując” – właściwiej byłoby powiedzieć „uśrodkowoeuropeizując” – zachodnie procedury.
Przełom lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych to nie był czas smakowania ledwo odzyskanej wolności. To był czas zapijania się wolnością na umór, bo wdarła się ona w nas niespodziewanie, z siłą tsunami i aromatem lawendowych pól.
Tekst: Mariusz Forecki, Piotr Gajdziński, Adrian Wykrota
Książka MECHANIZM
Informacje ogólne:
zdjęcia: Mariusz Forecki
design: Andrzej Dobosz
teksty: Piotr Gajdziński, Mariusz Forecki
wydawca: fundacja PIX.HOUSE / Mariusz Forecki
nakład: 250 sztuk wersja podstawowa / 350 sztuk wersja autorska
okładka: twarda
język: polski / angielski
rok wydania: 2019
Biogramy autorów:
Mariusz Forecki — fotograf-dokumentalista. Intensywnie fotografuje w Polsce i na terenach byłego ZSRR. Autor książek z fotografią dokumentalną: “I Love Poland” (2009), “Kolekcja Wrzesińska” (2011), “W Pracy” (2011) i “Człowiek w ciemnych okularach” (2016). Ukończył Instytut Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w czeskiej Opavie. Laureat konkursów fotograficznych i autor wystaw. Uhonorowany m. innymi medalem Związku Polskich Artystów Fotografików i Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania | fotografie i teksty
Piotr Gajdziński — autor biografii Władysława Gomułki („Gomułka. Dyktatura ciemniaków”), Edwarda Gierka („Gierek. Człowiek z węgla”), Wojciecha Jaruzelskiego („Czerwony Ślepowron”). W maju 2019 roku ukazała się jego książka o Mateuszu Morawieckim pod tytułem „Delfin” | tekst wprowadzający
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski oraz Urząd Miasta Katowice zapraszają na wernisaż wystawy pokonkursowej „Katowice w Obiektywie 2019”. Wernisaż odbędzie się we wtorek 3 grudnia 2019 roku o 18.30, w Galerii Katowice Związku Polskich Artystów Fotografików, przy ul. św. Jana 10 (II piętro). Wystawę można oglądać do 30 grudnia 2019 roku od poniedziałku do piątku w godzinach od 17.00 do 20.00 .
Podczas uroczystości wręczone zostaną nagrody zwycięzcom konkursu Katowice w Obiektywie 2019.
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza 29 października 2019 roku o godz. 18.30 na spotkanie z cyklu “Porozmawiajmy o…” z Jerzym Kleszczem, Norbertem Barczykiem i Łukaszem Laskowskim porozmawiamy o fotografii sportowej. Spotkanie poprowadzi Arkadiusz Ławrywianiec. Spotkanie odbędzie się w Galerii Katowice ul. Św. Jana 10. Wstęp wolny.
Jerzy Klaszcz — fotoreporter sportowy, dziennikarz, fotografik, honorowy członek Jurajskiej Grupy Fotograficznej . Pracował m.in. w redakcjach :„Przeglądu Sportowego”, „Sportu” i „Faktu” oraz agencjach fotograficznych : „Newspix”, „Panorama”, „Forum”. Uczestniczył zawodowo w trzech zimowych igrzyskach olimpijskich : Salt Lake City 2002, Turyn 2006 i Vancouver 2010, w pięciu nordyckich mistrzostwach świata w narciarstwie, ponad dwustu zawodach pucharu świata w skokach narciarskich oraz w tysiącach meczów i zawodów sportowych w ciągu 30 lat pracy.
Grand Press Photo 2006 w kategorii sport 1 i 2 nagroda.
Norbert Barczyk, Łukasz Laskowski.
Press Focus to obecnie jedna z największych agencji fotografii sportowej w naszym kraju. Z firmą współpracuje kilkunastu fotoreporterów, którzy codziennie dokumentują wydarzenia sportowe w Polsce i na świecie. Jesteśmy obecni na mistrzostwach Europy i świata w piłce nożnej, siatkówce czy piłce ręcznej. Dzięki współpracy z zagranicznymi agencjami posiadamy fotografie między innymi z lig niemieckiej, hiszpańskiej, francuskiej czy angielskiej. Naszymi klientami są wydawnictwa prasowe, książkowe, portale internetowe, telewizje oraz wiele tytułów zagranicznych. Współpracujemy między innymi z klubami sportowymi: Korona Kielce, Cracovia, Raków Częstochowa, ZAKSA Kędzierzyn Koźle, Resovia Rzeszów. Od czterech lat organizujemy Polski Konkurs Fotografii Sportowej. Agencja powstała w 2009 roku, a jej założycielami są Norbert Barczyk i Łukasz Laskowski, którzy wcześniej zdobywali doświadczenie w dzienniku “Sport” i “Przeglądzie Sportowym”.
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza 7 listopada 2019 roku o godz. 18.30 na wernisaż zbiorowej wystawy fotografii “Corpus” Kolektywu Twórczego Peryferia w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO 2019. Wernisaż odbędzie się w Galerii ZPAF Katowice mieszczącej się w Katowicach przy ul. Św. Jana 10 (II piętro).
Wystawę można oglądaċ do 29 listopada 2019 od środy do piątku w godzinach od 17.00 do 20.00. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
Autorzy prezentujący fotografie na wystawie:
Dusza i ciało
Osobiste doświadczenia życiowe doprowadziły mnie do przekonania, iż dusza i ciało stanowią jedność i nie potrafią bez siebie istnieć. Ciało wpływa na duszę, dusza wpływa na ciało. Nie jest możliwe istnienie tej duszy w innym ciele. Ta dusza w innym ciele będzie inną duszą, bo to ciało określa możliwości działania tej duszy, zaś pragnienia tej duszy kierują działaniami tego ciała. Większość z nas, targana sprzecznymi pragnieniami, nie potrafi osiągnąć jedności duszy i ciała. Negatywnie odbija się to na naszym życiu, samopoczuciu i zdrowiu.
Nieosiągalną dla nas spójność duszy i ciała osiąga światło. Wszystkie jego cząstki łączą się w promienie, by stać się czystą energią i siłą. Działanie tej siły zapisałem za pomocą cyfrowego aparatu fotograficznego, a przedstawione zdjęcia ilustrują siłę spójności.
Istota
Istota człowieka tkwi w jego duszy. Domem dla duszy jest ciało. Czy ciało jest obrazem duszy? Czy spoglądając na człowieka można zobaczyć duszę? Czy może zobaczyć istotę? Czy fotografia może?
Łukasz Cyrus
Wierzę, że fotografia jest jak muzyka instrumentalna, która nie potrzebuje słów czy historii, by wzbudzać emocje. Fotografia nie musi odwoływać się do czegokolwiek, co znamy, by zaistnieć i pozostać w naszej pamięci. Prawdę powiedziawszy myślę, że im dalej jej do rzeczywistości, tym bardziej możemy ją docenić i cieszyć się nią taką, jaką jest, gdyż już nie naśladuje niczego. Odkleja się od rzeczywistości.
Herosi
Heros — (ἥρως „bohater”) –w mitologii greckiej bohater, który dzięki swym niezwykłym przymiotom został zaliczony w poczet bóstw; półbóg; postać zrodzona ze związku człowieka i boga. Herosi byli dowodem przenikania się świata bogów i ludzi. Fotografie z serii odnoszą się do przedstawienia postaci ludzkiej w klasycznych rzeźbach greckich. Zarysowana cieniem muskulatura, marmurowy odcień skóry, dynamiczne lub statyczne ujęcia. Czy możliwe jest współcześnie odnalezienie ideału piękna charakterystycznego dla mitycznych herosów?
Niedokończony wiersz
Intymna opowieść o relacji, bliskości, tęsknocie, cielesności, ukryta przed nachalnym spojrzeniem. Słowa dopełnione obrazem. Mijający czas, oddalające się i zbliżające postaci, utrata, spóźnione wyznania. Uczucie i westchnienie utrwalone w emulsji światłoczułej, przetrwa nawet gdy nie będzie już bohaterów. Nie będzie czułego dotyku ciepłej skóry, pozostanie mała relikwia minionej chwili, na którą za długo się wpatruję.
Kamil Myszkowski
Artysta fotografik, twórca instalacji i wideo, kolekcjoner fotografii i starych negatywów, kurator wystaw, animator życia kulturalnego. Doktorant na Wydziale Humanistycznym UŚ w Katowicach. Nauczyciel fotografii. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski. We współpracy z Krzysztofem Szlapą prowadzi warsztaty fotograficzne dla różnych instytucji. Współprowadzi cykliczne spotkania fotograficzne „Herbata i Fotografia” w Galerii Katowice ZPAF.
Światło-pismo
„Światło ‑pismo” to tytuł serii fotografii wielootworkowych zaczerpnięty z książki „Obrazy metafor” B. Stieglera. Wracam nią do źródła, do etymologii słowa foto-grafia*, czyli pisania za pomocą światła. Skonstruowałem aparat tak, aby za pomocą jednej ekspozycji tworzył jednocześnie zdjęcie i literę alfabetu.
Na wystawie prezentuję „słowobraz” ORGAZM, przedstawiający 138 wizerunków słońca. Tym samym podkreślam rolę „szału uniesienia” pieszczotliwie nazywanego „La petite mort”w moim codziennym doświadczaniu cielesności.
*(gr. φως, phōs, D. phōtós –światło; gráphō –piszę)
Klepsydra
Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz. Czasami myślę o tym jak by to było mieć świadomość tego, że robi się coś po raz ostatni. Na przykład ostatni raz otworzyć oczy. Ogarnia mnie wtedy uczucie niedowierzania. Czy to możliwe, że kiedyś umrę? Wtedy też towarzyszy mi piękna wizja, w której moje ciało rozpada się na drobne czarne kryształy.
Seria zdjęć Klepsydra przedstawia fragmenty nagrobków znajdujących się wokół Kościoła Pokoju w Świdnicy. Zachwyciła mnie różnorodność ujęć tego ponadczasowego, wanitatywnego motywu. Wizerunki prezentowane na wystawie zostały wykonane za pomocą otworkowej kamery natychmiastowej.
Krzysztof Szlapa
Artysta fotografik. Autor wystaw indywidualnych i uczestnik wystaw zbiorowych, kurator w Galerii Pustej cd. w Jaworznie oraz w galerii ZA SZYBĄ w Katowicach, sekretarz Okręgu Śląskiego ZPAF, stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, laureat nagrody dla młodego twórcy imienia Anny Chojnackiej. W duecie z Kamilem Myszkowskim prowadzi dyskusyjne spotkania Herbata i Fotografia oraz organizuje warsztaty. Autor Albumu artystyczno-edukacyjnego „W zasięgu wzroku”.
Ciało-portal
Prezentuję pracę, która przywołuje miejsce styku granic pomiędzy światami, miejsce zmieszania rzeczywistości, które je rozszerza, powodując, że nasze ciało zaczyna być w wielu miejsca, poza naszą fizycznością – staje się ciałem podzielonym. To preludium do generowania interaktywnych choreografii aktywności, być może nazwanych życiem.
Ciało-pustka
W opisach wyrażających esencję japońskiego tańca butoh istnieją takie pojęcia jak aida, czyli to-co-jest-pomiędzy, rezonans – wzajemna relacja ciała i miejsca (basho), oraz życieśmierć – seishi – moment uwidaczniania jedności życia i śmierci. Stosując zawężenie pola oświetlającego materiał światłoczuły do wielkości otworka, tańcząc wewnętrzny butoh – wykonałem fotografie, które prezentuję z zamiarem poszerzenia znaczenia pojęcia pustki.
Tomasz Warzyński
Tomasz Warzyński wykorzystując rozszerzone pojęcie energii, pokazuje odniesienia do rzeczywistości zastanych i alternatywnych. Tworzy w obszarze performansu fotograficznego. Zawodowo bada kompatybilność elektromagnetyczną. Z fotografią od 1974 roku. Absolwent Wydziału Sztuk Mediów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Wybrane ekspozycje: Obszary niewiadome, 2019; Muganawa, 2017; Resuscytacja Światła, 2015; TABU – Libera / Truszkowski / Wręga / Warzyński, 2014. Mieszka i pracuje w Poznaniu.
Obmywanie (tekst Marta Wilaszewska)
Woda jest podstawowym żywiołem służącym oczyszczeniu, zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. “Obmywanie” to cykl fotografii przedstawiający postać autora podczas aktów oczyszczania się z brudów codzienności. Zmianie ulegają pomieszczenia, tak samo jak zmienne są miejsca, w których popełniane zostają grzechy fizyczne, jak i psychiczne. Rytuał, jakiemu poddaje się autor, jest swego rodzaju monodramem, który podglądać możemy jakby przez kroplę oczyszczającej wody, jakby przez oko zroszone tą kroplą.
Tomasz Dobiszewski
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Swoją artystyczną wypowiedź formułuje posługując się fotografią, wideo, obiektami, instalacjami multimedialnymi i site-specific. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i laureat Stypendium im. Jerzego Grotowskiego. Prace m.in. w kolekcjach Bunkra Sztuki w Krakowie, Palace of the Governors Photo Archives at the New Mexico History Museum (USA), Galerii Sztuki Nowoczesnej Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.
Corpus – różne aspekty cielesności w ujęciu fotografii otworkowej.
Można wyróżnić trzy znaczenia słowa corpus – ciało, określona całość, trzon
Wystawa prezentowana w Galerii Katowice ZPAF w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO 2019 to omówienie różnych aspektów ciała/cielesności. W założeniu autorów stanowi integralną całość. Na jej trzon składają się prace pięciu autorów:
Łukasz Cyrus podejmuje próbę rozważań na temat nierozerwalnych związków duszy i ciała.
Kamil Myszkowski prezentuje dwie opowieści – pierwsza o relacji, bliskości, tęsknocie, druga odnosi się do przedstawienia postaci ludzkiej w klasycznych rzeźbach greckich.
Krzysztof Szlapa swoimi pracami przedstawia horyzont myślenia o ciele, w którym z jednej strony jest Eros a z drugiej Tanatos.
Tomasz Dobiszewski pokazując prozaiczną czynność mycia się dochodzi do samooczyszczenia.
Tomasz Warzyński zastanawia się nad tym czym jest ciało i co stanowi o jego spójności, proponując dwie koncepcje: ciało jako granica i ciało jako naczynie pustki.
Wystawa jest próbą zadania pytań i znalezienia odpowiedzi na powyższe nurtujące autorów zagadnienia w czasach, kiedy cielesność ulega procesowi wirtualizacji i traci swoją odwieczną materialną namacalność.
Kolektyw Twórczy Peryferia
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza 2 października 2019 roku o godz. 18.30 na wernisaż zbiorowej wystawy fotografii nowo przyjętych członków Okręgu Śląskiego ZPAF Iwona Germanek, Łukasz Cyrus, Jakub Gadek. Wernisaż odbędzie się w Galerii ZPAF Katowice mieszczącej się w Katowicach przy ul. Św. Jana 10 (II piętro).
Wystawę można oglądaċ do 31 października 2019 od środy do piątku w godzinach od 17.00 do 20.00. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
Autorzy prezentujący fotografie na wystawie:
Iwona Germanek urodziła się 4 grudnia 1969 roku w Mikołowie. Z wykształcenia pedagog. Obecnie pracuje w Domu Kultury w Łaziskach Górnych jako animator zajęć plastycznych oraz fotograficznych.
Z fotografią jest związana od dziesięciu lat. Łączy ją chętnie z innymi dziedzinami aktywnej wypowiedzi artystycznej. W jej działaniach medium fotograficzne przyjmuje zazwyczaj formę nadrzędną, ale bywa również tylko dopełnieniem happeningowych akcji. Nie kryjąc fascynacji „Archeologią fotografii”, autorka nawiązuje obrazowy kontakt wielopokoleniowy tworząc między innymi artbooki – albumy naznaczone rysem autobiograficznym. W jej twórczości techniki szlachetne, takie jak cyjanotypia czy mokry kolodion, zajmują szczególne miejsce. Prowadziła warsztaty fotograficzne : TIFF Center we Wrocławiu, PWSZ w Raciborzu, Miejska Placówka Muzealna w Mikołowie. Od kilku lat związana jest z kolektywem artystycznym Thinkpink Gang . Z jej inicjatywy powstała Pracownia Fotografii Alternatywnej przy MDK Łaziska Górnych. Jest autorką i współautorką wielu wystaw fotograficznych .
O mnie
Fotografia odklejona
Wierzę, że fotografia jest jak muzyka instrumentalna, która nie potrzebuje słów czy historii, by wzbudzać emocje. Fotografia nie musi odwoływać się do czegokolwiek, co znamy, by zaistnieć i pozostać w naszej pamięci. Prawdę powiedziawszy myślę, że im dalej jej do rzeczywistości, tym bardziej możemy ją docenić i cieszyć się nią taką, jaką jest, gdyż już nie naśladuje niczego. Odkleja się od rzeczywistości.
Fotografia odklejona daje nieskończone możliwości interpretacji, gdyż sama nie jest skończona. Nie można porównać jej do oryginału, gdyż ten jest ze świata, którego ona nie próbuje naśladować. W jej obliczu słowa tracą swoją moc. Zatem brak sposobu, by fotografię odklejoną opisać. Trzeba jej doświadczyć zmysłami.
Fotografia odklejona pochodzi ze świata emocji i wyobraźni. Emocjami i wyobraźnią należy ją odbierać.
Łukasz Cyrus
O wystawie
Autoportret
Wyabstrahowana, geometryczna struktura świata pochwycona w obrazie jest nośnikiem uczuć, emocji i wrażliwości fotografującego.
Zdjęcia z tego cyklu nie przybliżają nikogo do poznania prawdy o miejscach sfotografowanych. Zdradzają one moje osobiste spojrzenie na otaczający świat. Zdjęcia te przestają być obrazem swojego odniesienia, a stają się obrazem swojego stwórcy.
Aparat fotograficzny patrzy w obie strony. Kiedy robię zdjęcie tego, co przede mną, jednocześnie fotografuję to, co głęboko we mnie.
Jakub Tadeusz Gadek urodzony w Łodzi obecnie mieszka w Warszawie.
Magister matematyki stosowanej, doktor informatyki, ukończył studia podyplomowe z fotografii na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Otwarte Studium Fotografii Politechniki Krakowskiej. Interesuje go szerokie spektrum działań artystycznych. Fotografia dla niego to migawkowe zapiski subiektywnego odczuwania otaczającej rzeczywistości – często niejednoznacznej i melancholijnej. Utrwalone fragmenty codzienności wyrywane są z oryginalnego kontekstu i otrzymują nowe znaczenie, nadawane im przez fotograficzny kard. Taki sposób patrzenia, podkreśla “dziwność” przedstawionych sytuacji – sytuacji na krawędzi tego, co realne i nierealne. A rzeczywistość zyskuje paradoksalny wymiar.
————————————————————————-
Niezmiernie miło jest nam poinformować, że 26 września 2019 roku kol. Jerzy Łakomski otrzymał odznakę honorową “Zasłużony dla Misata Sosnowca”. Serdecznie gratulujemy.
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza 23 września 2019 roku o godz. 18.30 na spotkanie z cyklu “Porozmawiajmy o…” . Z Markiem Locherem porozmawiamy o fotografii industrailnej. Spotkanie poprowadzi Arkadiusz Ławrywianiec. Spotkanie odbędzie się w Galerii Katowice ul. Św. Jana 10. Wstęp wolny.
Marek Locher (ur. 1975) – zawodowo zajmuje się grafiką komputerową w branży architektonicznej. Fotografią zainteresował się w 2002 roku. Motywem przewodnim jego twórczości jest architektura postindustrialna Górnego Śląska, a w szczególności ginące, zrujnowane miejsca poprzemysłowe oraz proces ich likwidacji. Zajmuje się także fotoreportażem obrazującym życie mieszkańców w starych śląskich dzielnicach robotniczych. Od kilkunastu lat nieprzerwanie realizuje cykl zdjęć pt. „Silesia Classic”, za który został nagrodzony m.in. w kilku edycjach konkursu Śląska Fotografia Prasowa, oraz w konkursie Obiektywnie Śląskie. A gdy nie fotografuje postindustrialu – zawsze go ciągnie w stronę górnictwa i tam wypatruje tematy zdjęciowe. Współpracuje ze spółkami górniczymi oraz branżową prasą. Autor kilku wystaw indywidualnych, uczestnik wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą, a także juror w konkursach fotograficznych o tematyce industrialnej.
————————————————————————-
Urząd Miasta Katowice we współpracy ze Związkiem Polskich Artystów Fotografików Okręgiem Śląskim (ZPAF) ogłasza jubileuszową dziesiątą edycję konkursu fotograficznego „Katowice w obiektywie”. W tym roku konkursowi towarzyszy hasło: „Ikony architektoniczne Katowic – niech przemówi historia”.
W 2019 roku mija 10 lat od pierwszej edycji konkursu fotograficznego, w którym nieprzerwanie jedynym bohaterem jest nasze miasto. Na przestrzeni mijającej dekady oglądaliśmy Katowice przez pryzmat organizowanych tu wydarzeń, miejsc ważnych dla mieszkańców, dokonującej się przemiany miejskiego pejzażu czy bogactwa terenów zielonych. — W tegorocznej edycji zapraszamy do fotografowania naszych ikon architektury. Podejrzewam, że Spodek i sąsiadujące z nim obiekty Strefy Kultury są pierwszym skojarzeniem, ku któremu biegnie nasza myśl. Zachęcam jednak do spaceru nie tylko po centrum miasta, by odnaleźć i uwiecznić w kadrze inne miejsca, które przypominają o naszej historii – mówi Marcin Stańczyk, zastępca naczelnika Wydziału Promocji.
Zdjęcia do konkursu, wraz z wypełnionym i podpisanym oświadczeniem, można nadsyłać w terminie do 31 października pocztą elektroniczną pod adresem: fun@katowice.eu lub pocztą tradycyjną pod adresem: Urząd Miasta Katowice – Wydział Promocji, ul. Młyńska 4, 40–098 Katowice. Fotografie, zapisane na płycie CD lub na innym nośniku elektronicznym, można też dostarczyć osobiście do Wydziału Promocji (ul. Rynek 13, pierwsze piętro, pokój 116).
Spośród zgłoszonych do konkursu prac komisja, składająca się z przedstawicieli ZPAF‑u oraz Wydziału Promocji Urzędu Miasta, wybierze 30, które jako wyróżnione pojawią się na grudniowej wystawie w należącej do Związku Galerii Katowice oraz zostaną opublikowane na stronach: www.katowice.eu oraz www.zpaf.katowice.pl.
Nagrodą główną jest publikacja w kalendarzu miejskim na 2019 rok. Jurorzy wskażą również trzy fotografie, których autorzy otrzymają nagrody specjalne – pieniężne za pierwsze (750 zł) i drugie (600 zł) miejsce oraz za trzecie miejsce – zaproszenie do udziału w warsztatach fotograficznych prowadzonych przez ZPAF.
Szczegóły na temat konkursu są przedstawione w regulaminie, który wraz z oświadczeniem jest dostępny poniżej, na stronie ZPAF‑u www.zpaf.katowice.pl oraz w Centrum Informacji Turystycznej przy Rynku 13.
REGULAMIN KATOWICE W OBIEKTYWIE 2019
OŚWIADCZENIE KATOWICE W OBIEKTYWIE 2019
————————————————————————-
Prezes Okręgu Śląskiego ZPAF Arkadiusz Ławrywianiec oraz kurator wystawy Adam Sobota zapraszają 6 września 2019 roku o godz. 18.30 na wernisaż zbiorowej wystawy fotografii członków Okręgu Śląskiego ZPAF “Spotkania” z okazji 40 lecia Galerii Katowice. Wernisaż odbędzie się w Galerii ZPAF Katowice mieszczącej się w Katowicach przy ul. Św. Jana 10 (II piętro). 7 września 2019 zapraszamy na Artystyczno-historyczne Sympozjum pt. „Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość fotografii wokół Galerii Katowice ZPAF” z okazji Jubileuszu 40-lecia Galerii Katowice.
Wystawę można oglądaċ do 27 września 2019 od środy do piątku w godzinach od 17.00 do 20.00. Kuratorem wystawy jest Adam Sobota. Finisaż wystawy odbędzie aię w czwartek 26 września 2019 roku o godz. 18.30, a następnie wszystkim uczestnikom finisażu polecamy o godz. 20.00 projekcję filmu “Nowojorska ulica w obiektywie”, reż. Ch. Dunn. Słowo wstępne przed filmem wygłosi Antoni Kreis. Projekcja odbędzie się w Kinoteatrze Rialto w ramach Przeglądu filmów o fotografii “Powiększenie” (uwaga:na projekcję filmu obowiązują bilety).
Autorzy prezentujący fotografie na wystawie:
Wstęp na wystawę, finisaż i sympozjum wolny. Serdecznie zapraszamy. Zadanie jest współfinansowane z budżetu Miasta Katowice.
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zapraszają 7 sierpnia 2019 roku o godz. 18.30 na wernisaż pokonkursowej wystawy fotografii XXII Międzynarodowego Konkursu Cyfrowej Fotokreacji “CYBERFOTO 2019” . Wernisaż odbędzie się w Galerii ZPAF Katowice mieszczącej się w Katowicach przy ul. Św. Jana 10 (II piętro). Wystawę można oglądaċ do 30 sierpnia 2019 od środy do piątku w godzinach od 17.00 do 20.00. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza 22 lipca 2019 roku o godz. 18.30 na wernisaż wystawy fotografii Kamil Myszkowski i Krzysztof Szlapa “OBRAZY METAFOR II”. Wernisaż odbędzie się w Galerii ZPAF Katowice mieszczącej się w Katowicach przy ul. Św. Jana 10 (II piętro). Wystawę można oglądaċ do 4 sierpnia 2019 od poniedziałku do piątku w godzinach od 17.00 do 20.00. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy. Zadanie jest współfinansowane z budżetu Miasta Katowice.
Wewnętrzny świat fotografii
Zakrętka od koreksu, spłowiałe karty wizytowe, srebrny talerz lampy błyskowej, rzutnik przeźroczy, drewniana kopiorama, szklany negatyw, zdezelowany powiększalnik ciemniowy i obiektyw Helios, kultowe aparaty Zenit, Druh, FED, Smiena – to kolejni bohaterowie drugiej odsłony cyklu fotograficznego pt. „Obrazy metafor”.
Za sprawą naszej wyobraźni otrzymują drugie życie – powracają z zakurzonych pudeł schowanych na strychach, ze straganów targu staroci i ciemnych piwnic, aby odegrać nowe role w metaforycznym widowisku. Już nie służą fotografii jako narzędzia, nie są też tylko świadkami historii techniki fotograficznej, lecz pokonując próbę czasu, stają się autoteliczne. Niczym eksponaty w filmie „Noc w muzeum”, ożywają w nowych zaskakujących kontekstach, aby dać świadectwo temu, jak bogaty w różnorakie wątki jest wewnętrzny świat fotografii.
Wystawa „Obrazy metafor II” to druga część rozpoczętej w roku 2018 serii fotografii przedstawiającej martwe natury artefaktów fotograficznych. Całość została zainspirowana dziełem Bernda Stieglera pt. „Obrazy fotografii. Album metafor fotograficznych” i stanowi luźną interpretację wizualną poszczególnych rozdziałów ww. książki. Nowością w drugiej odsłonie jest uzupełnienie spisu treści o własne metafory, a także wyjście poza fotografię w stronę obiektu, instalacji i dźwięku.
Krzysztof Szlapa
Kamil Myszkowski i Krzysztof Szlapa to duet artystów fotografików, członków Związku Polskich Artystów Fotografików zaangażowany w upowszechnianie fotografii artystycznej w regionie. Owocem ich współpracy są takie działania jak: warsztaty edukacyjne, spotkania dyskusyjne Herbata i Fotografia oraz wystawy fotograficzne.
Zadanie publiczne jest współfinansowane z budżetu Miasta Katowice
Wystawa jest skierowana zarówno do osób zajmujących się na co dzień fotografią w znaczeniu pracy zawodowej lub pasji (własne doświadczenia okazują się bardzo cenne w tropieniu ukrytych sensów) a także dla ludzi niezwiązanych z fotografią – jako dydaktyczna propozycja rozpoczęcia przygody i wejścia w niezwykły świat tak ważnego dla nas medium.
————————————————————————-
Szkoła Fotograficzna Fotoedukacja oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zapraszają 3 lipca 2019 roku o godz. 18.30 na wernisaż wystawy fotografii “Dyplomy” Szkoły Fotografii Fotoedukacja. Wernisaż odbędzie się w Galerii ZPAF Katowice mieszczącej się w Katowicach przy ul. Św. Jana 10 (II piętro). Wystawę można oglądaċ do 19 lipca 2019 we wtorki, środy, czwartki i piątki w godzinach od 17.00 do 20.00. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
Katarzyna Całusińska-Masłoń — “Pod nieobecność”
Karolina Dziurowicz — “Etapy żałoby”
Weronika Golińska — “Vanitas vanitatum et omnia vanitas – Marność nad marnościami i wszystko marność”
Ewa Habrajska — “Rzemiosło czy pasja?”
Mateusz Hak – “Targowisko w Żarkach”
Joanna Jankowska — “Moje matki”
Katarzyna Kaczmarek — “Gwiezdny pył”
Barbara Lewandowska — “Sprawa wielkiej wagi”
Karolina Palmieri — “Nie tu, nie tam”
Tymoteusz Staniek — “W ciszę”
Maciej Spendel — “Z głową w chmurach”
Anna Stachowicz — “Przejścia”
Grzegorz Szafrański — “Złe Nawyki – Bad Habits”
Joanna Wodzisz-Szafrańska — “Światła Miast”
Michalina Szymańska — “La Loba”
Martyna Zaręba — “Choroba duszy”
Szkoła Fotografii FOTOEDUKACJA — Dyplomy 2019
Jak podsumować roczną lub dwuletnia przygodę z fotografia w szkole?
Czy wystarczy przegląd najlepszych fotografii wykonanych w studio czy podczas zajęć z reportażu?
A może wystarczy posiedzieć przy komputerze i dopracować swoje zdjęcia?
Owszem, przegląd, wybór, opracowanie są bardzo ważne w pracy podsumowującej każdą drogę, ale DYPLOM z fotografii, to coś więcej.
Rozpoczynając pracę nad DYPLOMEM każdy zastanawia się przede wszystkim, co chce “powiedzieć”. O czym ma być historia, jakie treści poruszyć i przede wszystkim, po co… Każdy opowiada swoją historię.
Tegoroczne zestawy dyplomowe bogate są przede wszystkim w emocje.
Emocje wewnętrzne i przeżycia autorskie. Nie zawsze zrozumiane i bezpośrednio odczytane, ale dające możliwości do interpretacji.
Są tu historie, relacje, problemy, czyli wszystko to, co dotyczy nas w pewnej części na co dzień.
Historie przedstawione subiektywnie, zwracając uwagę na najistotniejsze fragmenty oraz dokumentalnie, rejestrujące ludzi i wydarzenia codziennego, “zwykłego” świata wokół nas.
Oprócz fotografii “poważnych” znajdujemy także prace bardzo plastyczne, traktujące medium fotograficzne jako sposób na ukazanie indywidualnego podejścia do rzeczywistości czy spostrzegania typowych tematów fotograficznych.
Portrety niedosłowne, symboliczne, barwne… Świetliste ulice czy “współczesne” martwe natury. Fotografie inspirowane plastyką, światłem, kolorem…
Wielość tematów i form pokazuje jak różnorodny jest obraz.
Jak wieloznaczny może być przekaz z wykorzystaniem różnych sposobów obrazowania, aż wreszcie, jak różnorodnie myślimy i spostrzegamy.
Na tej wystawie prezentujemy najlepsze prace dyplomowe 2019 — 16 autorów z pośród 34 tegorocznych dyplomantów.
Promotorami byli: Jacek Dziubdziela, Antoni Kreis, Beata Mendrek i Mateusz Orszulski.
Tekst/Beata Mendrek
Szkoła Fotografii FOTOEDUKACJA
FOTOEDUKACJA to nie tylko miejsce zdobycia kolejnych kwalifikacji zawodowych, ale przede wszystkim EDUKACJA FOTOGRAFICZNA.
Nasza SZKOŁA powstała z pasji w 2000 roku. Przez wszystkie te lata staramy się nie tylko uczyć, ale również „zarażać” fotografią wszystkich, którzy chcą się nią „bawić”. Przekazujemy treści wynikające z praktyki zawodowej i długoletnich doświadczeń na bardzo szerokiej płaszczyźnie pojmowania fotografii.
Bo FOTOGRAFIA może być hobby, może być sztuką, ale może być również sposobem na życie, a w dzisiejszym czasie królowania obrazu, możliwością przekazywania wszelakich treści.
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza na wystawę fotografii Beata Mendrek “Kokony”. Wernisaż odbędzie się 6 czerwca 2019 roku o 18.30, w Galerii Katowice Związku Polskich Artystów Fotografików, przy ul. św. Jana 10 (II piętro). Wystawę można oglądać do 28 czerwca 2019 od środy do piątku w godzinach od 17.00 do 20.00.
Kokony…obrastają, otulają, chronią.
Pozwalają na powolne dojrzewanie myśli.
Dają możliwość przeczekania w ciszy, niezauważenie i wewnętrznie.
Z zewnątrz szare i nieciekawe, nie ściągające uwagi, nie poruszające, nie zachwycające i nie atrakcyjne. Takie „na przetrzymanie”.
Czasem jednak zaciekawią, poruszą zwyczajnością i tajemniczością, tego, co kryje się w środku…
Każdy ma czasem taki kokon, pancerz ochronny pozwalający na „przezimowanie” myśli, emocji, doznań…
Beata Mendrek – ur. W 1980r. w Katowicach, artysta fotografik ZPAF.
Od 2008 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików, od 2011 członek Zarządu Okręgu Śląskiego.
Wykładowca w Szkołach Fotografii w Katowicach, Zabrzu i w Tychach w zakresie Kompozycji Obrazu Fotograficznego, Estetyki fotografii oraz Technik Fotograficznych i Podstaw fotografii.
Organizatorka i wykładowca kursów i warsztatów fotograficznych ‑www.fotowarsztaty.eu
W latach 2003 – 2006 założycielka i uczestniczka działań Grupy Fotograficznej NATECHWILE.
Aktualnie, od 2014 – kuratorka NATECHWILE PROJEKT – program promocji „młodej fotografii” – wystawy i prezentacje młodych twórców.
Od roku 2002 organizatorka i współorganizatorka wielu wystaw i projektów artystycznych.
Prace w zbiorach Muzeum Śląskiego w Katowicach, Śląskiej Kolekcji Fotografii Artystycznej w Katowicach, Muzeum Miejskiego w Sosnowcu oraz w kolekcjach prywatnych.
Strona autorska — www.horyzonty.net
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, Urząd Miasta Katowice, Urząd Miasta w Ostrawie, Instytut Twórczej Fotografii przy Uniwersytecie Śląskim w Opawie zapraszają 5 czerwcaa 2019 roku o godz. 16.00 na wernisaż wystawy grafiki Iva Krupicová, fotografii Rafał Klimkiewicz techniki kombinowanej Marcela Mrázková w ramach trzeciej odsłony projektu OKO, który odbędzie się w Urzędzie Miasta Ostrawy Úřad městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, náměstí Dr. E. Beneše 555/6, 729 29 Ostrava.
Słowo wstępne wygłosi kurator Arkadiusz Ławrywianiec. Wernisaż uświetni recital w wykonaniu Bogdana Haręży, który zagra na keyboardzie i klarnecie, następnie na akordeonie zagra Eliška Kichnerová studentka Konserwatorium Janáčka w Ostrawie. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
Urodzona 16. 07. 1987 Brno
Od 2012 roku pracuje jako asystentka w Katedrze Grafiki i Rysunku Wydziału Artystycznego Uniwersytetu
Ostrawskiego.
W swojej twórczości zajmuje się grafiką, głównie litografią i wklęsłodrukami. Tworzy książki włącznie z pracami
introligatorskimi ponadto zajmuje się realizacją obiektów i ilustracją i projektowaniem.
Wykształcenie
2007 – 2012 – Pracownia Opakowania i Projektowania Książek, Katedra Grafiki i Rysunku Wydziału Artystycznego
Uniwersytetu Ostrawskiego
2010 / 2011 – Erasmus student – Facultad de Bellas Artes, Universidad de Castilla–La Mancha, Cuenca, Hiszpania
2003 – 2007 – Sztuka Promocyjna – Grafika Komputerowa, Centralna Szkoła Sztuki i Projektowania i VOŠR, Brno
2002 – 2003 – Modelowanie i Projektowanie Mody Włókienniczej, Liceum Projektowanie Mody, Brno.
+420737510412
ivakrupicova@gmail.com
www.ivakrupicova.com
Rafał Klimkiewicz, ur. 1973r. — współzałożyciel (2003r.) i szef największej na południu kraju Agencji Fotograficznej EDYTOR. Wcześniej fotograf prasowy związany m.in. z Gazetą Wyborczą i Rzeczpospolitą, kierownik działu fotograficznego w Trybunie Śląskiej (akt. Dziennik Zachodni).
W marcu bieżącego roku wygrał konkurs Śląska Fotografia Prasowa. Wcześniej był również wielokrotnie nagradzany: m.in. Grand Prix — Zdjęcie Roku, oraz I nagroda w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej, nagrody Agencji Reuters “Front page picture” i Rzeczpospolitej. Pracował dla wielu tytułów w Polsce i poza granicami, m.in. Forbes, Newsweek, Polityka, Wprost, The New York Times, The International Herald Tribune, Financial Times, Der Spiegel, Stern, Maxim oraz agencji: Reuters, Associated Press (AP), European Pressphoto Agency (EPA) i Agence France Presse (AFP).
Rafał Klimkiewicz — jako dokumentalista, kojarzony jest głównie ze zdjęciami prasowymi. Ciekawi go człowiek w aspekcie psychologicznym i socjologicznym, jego emocje w tych na pozór nieuchwytnych chwilach, które można jednak zatrzymać w tym konkretnym ułamku sekundy — w decydującym momencie. Dlatego ważny dla niego jest wymiar artystyczny fotografii, pokazującej człowieka w jego miejscu w przestrzeni, detale wypełniające kadr oraz kompozycja dopełniająca treść obrazu. Autor ten ostatnio eksperymentuje również w nurcie fotografii konceptualnej, natomiast w ramach AF EDYTOR specjalizuje się w produkcji sesji, zdjęciach wizerunkowych i reklamowych dla firm oraz w prowadzeniu szkoleń. Uczestnik wystaw i współautor wydawnictw w kraju i za granicą, juror konkursów fotograficznych. Zdobył dyplom magistra sztuki filmowej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, uczestniczył w dwuletnim cyklu zajęć z fotografii i fotoedycji w studium Collina Jacobsona na Uniwersytecie Warszawskim/British Council. Aktualnie studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii w czeskiej Opavie. Mieszka w Katowicach.
Marcela Mrázková,
Urodzona 8 kwietnia 1942 Hranice na Moravě
1956 — 1959 Średnia Szkoła Pedagogiczna w Krnowie
1961 — 1964 , 1973 — 1977 Wydział pedagogiczny Uniwersytetu w Opawie
1977 — 2004 Nauczycielka w szkole artystycznej.
Brała udział w kilkudziesięciu wystawach. Jest członkiem grupy X Opava, z którą regularnie wystawia.
Tworzy głównie grafikę, prace kombinowane połączone z grafiką, tekstyliami i przedmiotami tekstylnymi.
————————————————————————-
Serdecznie zapraszamy do Galerii Katowice Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski w czwartek 16 maja o godzinie 17:30 na kolejne spotkanie z cyklu „Herbata i Fotografia”.
Podczas spotkania zostanie omówiona aktualnie eksponowana w galerii wystawa pt. „Obszary niewiadome” – zbiorowa wystawa, której kuratorką jest Patrycja Pawęzowska.
Tematem przewodnim spotkania, w związku z obchodzonym Jubileuszem 40-lecia galerii będzie kolejne wystąpienie pt. „Twarze Galerii Katowice”, w ramach którego przybliżamy historyczne sylwetki fotografów związanych z naszą przestrzenią wystawienniczą. Tym razem zajmiemy się postacią Anny Chojnackiej.
Dyskusję pobudzać będzie wyśmienita herbata, o którą zadba oczywiście Paweł Winiarski.
Zadanie publiczne jest współfinansowane z budżetu Miasta Katowice.
Partnerem spotkań „Herbata i Fotografia” jest firma Oxalis Polska, której sklep z herbatą i kawą mieści się w Katowicach przy ulicy 3 Maja 19.
Spotkania prowadzą: Krzysztof Szlapa i Kamil Myszkowski
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza 28 maja 2019 roku o godz. 18.30 na spotkanie z cyklu “Porozmawiajmy o…” . Z Beatą Mendrek, Arturem Solowskim, Antonim Kreisem i Witoldem Cichockim porozmawiamy o edukacji w fotografii. Spotkanie poprowadzi Arkadiusz Ławrywianiec. Wydarzenie odbędzie się w Galerii Katowice ul. Św. Jana 10. Wstęp wolny.
Urodzona w 1980 r. Absolwentka Policealnego Studium Fotograficznego oraz Wydziału RTV Uniwersytetu Śląskiego
w Katowicach.
Od 2008 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików – od roku 2011 członek Zarządu ZPAF okręgu śląskiego.
Od roku 2009 wykładowca w Szkołach Fotografii w Katowicach i w Tychach, w zakresie Kompozycji Obrazu Fotograficznego, Estetyki fotografii oraz Technik Fotograficznych i Podstaw fotografii.
Organizatorka i wykładowca kursów i warsztatów fotograficznych ‑www.fotowarsztaty.eu W latach 2003 – 2006 założycielka i uczestniczka działań Grupy Fotograficznej NATECHWILE. Aktualnie, od 2014 – kuratorka NATECHWILE PROJEKT – program promocji „młodej fotografii” – wystawy i prezentacje młodych twórców.Od roku 2002 organizatorka i współorganizatorka wielu wystaw i projektów artystycznych, m.in. współpraca z Galerią Szyb Wilson, Galerią Czakram, Galerią Katowice ZPAF w Katowicach. W 2004 r. współorganizatorka Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych EWNS w Katowicach.
Prace w zbiorach Muzeum Śląskiego w Katowicach, Śląskiej Kolekcji Fotografii Artystycznej w Katowicach, Muzeum Miejskiego w Sosnowcu oraz w kolekcjach prywatnych.
Urodzony w 1976 roku w Cieszynie. Ukończył Policealne Studium Fotograficzne w Katowicach oraz Wyższe Studium Fotografii w Jeleniej Górze. Absolwent studiów na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego na kierunku malarstwo specjalność fotografia. Nauczyciel fotografii. Współpracował z Centrum Profilaktyki, Edukacji i Terapii „KONTAKT” w Cieszynie gdzie prowadził pracownię fotografii oraz Galerię Działań Twórczych Kontakt.
(ur. w1956 r. w Chorzowie) – artysta fotografik, członek rzeczywisty Związku Polskich Artystów Fotografików, od 2005 r. nieprzerwanie pełni funkcję wice prezesa Zarządu Okręgu Śląskiego ZPAF. Przewodniczący Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej opiniującej kandydatów na członków ZPAF. Instruktor filmu i fotografii MKiS kat. I. W Szkole Fotograficznej FOTOEDUKACJA od 2006 r. Fotografuje od zawsze, ale tylko to co go zainteresuje. Nie lubi fotografii nudnej i schematycznej. W 1980 r. etatowy fotoreporter Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność w Katowicach czego efektem były kłopoty osobiste, niechęć do polityków oraz szacunek dla fotografów podejmujących trudne tematy. Wielokrotnie w życiu zdradzany przez fotografię bez skrupułów zdradzał ją z poezją, muzyką, malarstwem i filmem.
Urodzony w 1966 roku, mieszka w Gliwicach.
W 1989 roku ukończył Policealne Studium Fotografii w Katowicach Piotrowicach, jest absolwentem Wyższego Studium Fotografii w Jeleniej Górze oraz Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. W 1994 roku otrzymał Nagrodę Artystyczną Wojewody Katowickiego dla młodych twórców w dziedzinie fotografii, a w 1995 roku Nagrodę Promocji Młodych Prezydenta Miasta Gliwice.
Od 1990 roku prowadzi zajęcia z fotografii w szkołach technicznych, interesuje się fotografią dokumentalną, oraz fotografią architektury i krajobrazu.
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza na zbiorową wystawę fotografii “Obszary niewiadome”
Wernisaż odbędzie się 8 maja 2019 roku o 18.30, w Galerii Katowice Związku Polskich Artystów Fotografików,przy ul. św. Jana 10 (II piętro). Wystawę można oglądać do 31 maja 2019 od środy do piątku w godzinach od 17.00 do 20.00. Kuratorem wystawy jest Patrycja Pawęzowska
OBSZARY NIEWIADOME
Wystawa zbiorowa skupia dziesięciu Twórców posługujących się językiem sztuk wizualnych. Podczas wernisażu będzie można obejrzeć fotografie, instalacje, przeczytać prozę i uczestniczyć w sztuce performance. Większość dzieł powstało od września 2018 roku do lutego 2019 roku.
Oto tajemnica stała się inspiracją do powstania wystawy.
Kim jestem? Wybory i ich konsekwencje implikują to kim jestem czy wręcz przeciwnie, przedstawiają mnie w kontekście bycia tym kim jestem. Sztuka pomaga mi odkryć to czego nie wiem o sobie.
Głównym założeniem wystawy jest odkrywanie autoterapii. Teoria terapii poprzez sztukę jest znana, ale czy do końca rozumiemy to czym jest i jak oddziałuje na stan psychofizyczny? Autoterapia dokonuje się w przywoływaniu emocji i tworzeniu obrazów rzeczywistych. (Tożsamość obrazu 2019, s.141). Uzdrawiająca energia sztuki racjonalizuje relację Twórcy z otoczeniem ukazując obszary nieznane nawet samemu artyście. Autoterapia niesie z sobą wiele funkcji takich jak dydaktyczna, katartyczna, kompensacyjna, ludyczna czy społeczna. Sprawiają one, że nieuświadomione symbole naniesione na dzieło nabierają sensu. Jak kształtuje się świadomość terapeutyczna w kontekście tworzenia i percepcji? Czy za każdym razem wykonując dzieło jesteśmy poddawani terapii?
Jak kształtuje się świadomość terapeutyczna w kontekście tworzenia i percepcji?
Czy za każdym razem wykonując dzieło jesteśmy poddawani terapii?
Czy to już nadinterpretacja?
Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas wernisażu w rozmowie z Artystami.
W trakcie wernisażu odbędzie się performance oraz akcja artystyczna.
Do czasu oficjalnego otwarcia wystawy nazwiska Artystów biorących udział w wystawie nie zostaną przypisane do ich dzieł, czego wymaga akcja artystyczna Projekt Twórca.
Kolekcjonerów sztuki zachęcamy do zakupu wystawionych podczas wystawy dzieł.
Cieszę się na spotkanie,
Kurator
dr Patrycja Pawęzowska
ARTYŚCI:
w kolejności alfabetycznej
(ur. w 1995) – na co dzień studentka stomatologii na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Fotografia analogowa w swoich sidłach trzyma ją już od kilku lat. I nie puszcza. Czasem przepuszcza – światło. Zaangażowana w portret i fotografię codzienności, od natury po naturę sytuacji ulicznych. Współorganizatorka inicjatywy fotograficznej „Trójkąt – plenery fotograficzne”. Jej prace po raz pierwszy znalazły się na wystawie tejże inicjatywy, pt. „Korzenie” (2018) w Poznaniu i Bydgoszczy. Na co dzień spojrzeć można:
https://instagram.com/paulina.jeziorska
ur. 3 lutego. Ukończyła studia na wydziale anglistyki o kierunku kultura i literatura na Uniwersytecie Śląskim i reżyserię w Wyższej Szkole Technicznej w Zabrzu. Uczestniczka kursu Script w Szkole Wajdy. Autorka tekstów i filmów krótkometrażowych.
historyk sztuki, kurator, krytyk, nauczyciel. Promuje sztukę zaangażowaną, nastawioną na dialog z odbiorcą. Fotograf amator.
Początki mojej fotografii rozpoczeły się dość nietypowo bowiem pierwsze moje zamierzone kadry powstały z chęci uwiecznienia masek które tworzyłem. Wstępne zarysy powstawały w kolorowych miesięcznikach mojej mamy, nanosiłem wtedy swoje wizje na twarze i ciała osób będących na zdjęciach. W kolejnym etapie zacząłem rysować szkice w zeszytach. Z czasem gdy powstawało ich coraz więcej zastanawiałem się nad ich urzeczywistnieniem więc szukałem surowców, z których mógłbym je wykonać. Realizując swoje wizje jednocześnie zastanawiałem się w jakiej formie je przedstawić i jak je uwiecznić. Wybór padł na fotografię cyfrową, która dawała mi możliwość wkomponowania tych instalacji w wykreowany przeze mnie obraz. I w tym miejscu zaczęła się moja świadoma przygoda z fotografią. Uwieczniałem swoje wizje i przedstawiałem je najbliższym osobom. Z biegiem czasu zainteresowanie moimi zdjęciami było coraz większe również wsród szerszego grona odbiorców, a fotografowanie sprawiało mi coraz więcej satysfakcji. W dalszym etapie tej przygody zacząłem fascynować się również fotografią kobiecego aktu. Wtedy też w moje ręce trafił analogowy aparat średnioformatowy Kiev 60 zakochałem się, i to po uszy. To co mnie urzekło w fotografii analogowej, to przede wszystkim proces powstawania obrazu, celebracja swego rodzaju rytuałów związanych z wywoływaniem rolek oraz wiążąca się z tym nieprzewidywalność i wypadkowość. Poza tym lubię w zdjęciach analogowych tę charakterystyczną miękkością obrazu, który tworzy szczególny klimat. Te wszystkie etapy składają się na moją twórczość i budują specyficzny charakter moich fotografii. Ponoć zdjęcia które tworzymy są nami a my nimi…
W styczniu 2017 roku zostałem członkiem Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, na swoim koncie mam zagraniczną wystawę zbiorową ZED 2017 oraz publikację w Dark Beauty Magazine. W maju 2018r. Zbiorcza wystawa “Korzenie” w galerii Centralne Oko w Poznaniu.
Kwiecień 2018 wyróżnienie w XVII edycji Kolskiego konkursu fotograficznego “Portret” . Kwiecień 2018 ‑fotograf miesiąca “Szeroki Kadr by NIKON”. Wrzesień 2018 wystawa zbiorcza “Wolność w kwadracie” w Łódzkim Towarzystwie Fotograficznym. Październik 2018 prelekcja na Skoczowskim Festiwalu Fotografii Analogowej. Wyróżnienie w międzynarodowym konkursie “Portret prawdziwy” VI edycja rok 2018. Grudzień 2018 złoty medal FIAP w międzynarodowym konkursie XVIII A World for All: Overcoming Disabilities. Grudzień 2018 wywiad na łamach 14 numeru magazynu perspektywy niezależnej “OBSCURNY”. W styczniu 2019r. Zbiorcza wystawa “Korzenie” w Muzeum Fotografii w Bydgoszczy. Styczeń 2019r. złoty medal Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego w 59 dobroczynnej wystawie fotografii.
ukończyła studia na Wydziale Architektury na Politechnice Warszawskiej (1999), Europejskiej Akademii Fotografii (2005) oraz Studia Doktoranckie na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2014). Doktor sztuk pięknych (2016). Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Architekt, designer i fotograf. Swoje zdjęcia prezentowała na wystawach indywidualny i zbiorowych w Polsce, Irlandii, Portugalii, Holandii, Niemczech i USA. Laureatka konkursu fotograficznego 5th Annual Black&White Spider Awards w kategorii Still Life (2010). Jej prace były wyróżnione na wystawie The Art Of Photography Show w San Diego California (2011), Fotofestiwalu w Łodzi (2011), zajęły pierwsze miejsce w konkursie Wet Plate Copmetiton Canada (2012). Były prezentowane na Biennale Photokina (2012), Still Photography at Taylorfest Carlow Irlandia (2013), Biennale of Photography Reykiavik Ljó- smyndadagar Islandia (2014) oraz na Warszawskim Festiwalu Fotografii Artystycznej (2015). Zdobyła nagrodę honorową na 9th Annual International Color Award (2016) oraz wyróżnienie w konkursie Julia Margaret Cameron Award (2017). Jej prace były publikowane między innymi: Wysokie Obcasy, Zwier- ciadło, Zabytki, Weranda — Polska, Soura Magazine — Zjednoczone Emiraty Arabskie, Blow Photo Maga- zine, Prism Photo Magazine — Irlandia, SHOTS Magazine — USA, SEITIES — Canada. Miłośniczka foto- grafii analogowej, używa aparatów średniego i wielkiego formatu.
http://www.kalua.pl
Marcin Lech
Urodzony na wschodzie, ma 32 lata. Od młodości poruszała go sztuka, w szczególności malarstwo i grafika, później zaczął pasjonować się także architekturą i fotografią. Dziś jest architektem i to ona narzuciła mu nowy, ideowy sposób aranżowania przestrzeni fotografii. Fotografię traktuje lekko, wyraża obrazem swoje uczucia oraz przenosi nierzeczywistość do świata rzeczywistego dzięki temu uwalnia się od codzienności.
https://www.instagram.com/wersjatestowa/
Artysta fotografik, twórca instalacji i wideo, kolekcjoner fotografii i starych negatywów, kurator wystaw fotograficznych i historycznych, animator życia kulturalnego. Doktorant w Zakładzie Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski. Uczestniczy także w działaniach jaworznickiej Szkoły Widzenia oraz Grupy 999. We współpracy z Krzysztofem Szlapą prowadzi warsztaty fotograficzne, dla różnymi instytucjami (między innymi Muzeum Śląskie, Galeria Sztuki Współczesnej BWA Katowice, Dom Kultury Chwałowice w Rybniku i inne). Współprowadzi cykliczne spotkania fotograficzne „Herbata i Fotografia” w Galerii Katowice ZPAF.
Autorskie wystawy między innymi: „Obrazy metafor” z Krzysztofem Szlapą, „Rozpad Odbicia” z Krzysztofem Palińskim, „Trzecie oko”, „Krótka opowieść o taśmie filmowej”, „Nie jestem tą samą rzeką”, „Fotosynteza”, „Odwrócona Biblioteka”, „W przeczekaniu”, Projekt „Twarzysze”). Jest także uczestnikiem wystaw zbiorowych. Jego prace znajdują się w zbiorach Pałacu Schoena – Muzeum w Sosnowcu, Industrialnego Centrum Kultury w Rybniku i kolekcjach prywatnych.
www.kamilmyszkowski.wordpress.com
Neto – lunatyk kochający sny jak i śnić na jawie, wierzy w moc! Absolwent Krakowskiej Szkoły Filmowej im. Wojciecha Jerzego Hasa. Główną linią dociekań i zainteresowań artystycznych jest portret rozumiany jako medium opisujące ciało i spektrum dyskursów, które się w nie wpisują, budowa własnych aparatów otworkowych, eksperymenty z czasem, zabawa ze światłem, praca w ciemni z materiałem światłoczułym. Fotografuje starym, używanym sprzętem, ale dostosowanym do własnych potrzeb: Olympus XA, Holga 120 CFN, Nishika 3D, filmy to głównie FOMAPAN mały obrazek, średni format oraz papier do fotografii otworkowej FOMA. Brał udział w wystawach krajowych i międzynarodowych między innymi w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, Muzeum Fotografii w Bydgoszczy, Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego, Białoruskim Stowarzyszeniu Fotografów w Mińsku oraz w różnych innych galeriach Europy – Ukraina, Litwa, Portugalia, Włochy… Jego prace były wyróżniane i nominowane na różnych festiwalach. I‑sze Miejsce na Festiwalu Poezji Polskiej w Sopocie, nominacje: Festiwal Filmu i Sztuki “Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym oraz Festiwalu “Zoom Zbliżenia” w Jeleniej Górze, jego prace publikowane były w takich magazynach jak: i‑D Polska, SOUNDVISION Magazyn (Anglia), Sarmad Magazyn (Iran), Miasto Kobiet (Polska), RGSP Magazine (Francja), Dottor Cardoso Magazyn (Włochy) Antologia Wierszy Współczesnych (Polska)
http://www.netosen.com/en/
https://www.instagram.com/netosen/
Zajmuje się fotografią kreacyjną i dokumentalną, video art, instalacją, eksperymentem artystycznym. Wyraża się w kategoriach szeroko rozumianego portretu. W 2018 roku obroniła pracę doktorską pt. Tożsamość Obrazu w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w 2019 roku na podstawie pracy doktorskiej wydała książkę z zakresu teorii fotografii pt. Tożsamość obrazu w której autorka zastanawia się nad zasadnością wykonywania obrazu fotograficznego. Omawia szereg zagadnień związanych z fotografią, definiuje pojęcie obrazu, tożsamości, osoby pozującej. Rozbiera na części proces sesji fotograficznej spoglądając na fotografa i osobę fotografowaną. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Laureatka wielu konkursów min: 2014 Nominacja do Nagrody Lucie Award (Oskar Fotograficzny) za video art Citizens, International Photography Awards competition (IPA), Stany Zjednoczone, 2016 I miejsce Best Cinematography dla Śledztwo. The Inquest, We Like’Em Short Film Festival, Oregon, Stany Zjednoczone, 2017 I miejsce, Międzynarodowy Konkurs Fotografii Cyfrowej, Cyberfoto, Częstochowa, Polska.
www.patrycjapawezowska.com
https://anna66.carbonmade.com
(ur. 1964, Grudziądz, Polska) jest twórcą, który pracuje głównie w obszarze performansu fotograficznego. Wykorzystując rozszerzone pojęcie energii, tworzy intensywne osobowe odniesienia za pomocą aktów akceptacji i odmowy. Zawodowo zajmuje się badaniem kompatybilności elektromagnetycznej urządzeń elektronicznych. Z fotografią od 1974 roku. Uczestniczył w działaniach Grudziądzkiego Towarzystwa Fotograficznego. W 2017 roku rozpoczął studia II stopnia z fotografii na UAP Poznań. Wśród wystaw – jedna z Liberą, Truszkowskim i Wręgą. Obecnie mieszka i pracuje w Poznaniu.
https://www.instagram.com/muganawa/
————————————————————————-
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Herbata i Fotografia”, które odbędzie się w czwartek 18 kwietnia o godzinie 17:30 w Galerii Katowice.
Podczas spotkania zostanie omówiona aktualną wystawa, czyli Jerzy Lewczyński „Archeologia Fotografii – reaktywacja”. W związku z obchodzonym przez nas Jubileuszem 40-lecia Galerii Katowice na spotkaniu chcemy rozpocząć także cykl tematycznych wystąpień pt. „Twarze Galerii Katowice”, w ramach którego będziemy przybliżać historyczne sylwetki fotografów związanych z galerią. Nie zabraknie dyskusji i wielu inspiracji!
O atmosferę podczas spotkania zadba Paweł Winiarski po raz kolejny przenosząc nas w świat aromatycznej herbaty.
Zadanie publiczne jest współfinansowane z budżetu Miasta Katowice.
Partnerem spotkań „Herbata i Fotografia” jest firma Oxalis, której sklep z herbatą i kawą mieści się w Katowicach przy ulicy 3 Maja 19.
Spotkania prowadzą: Krzysztof Szlapa i Kamil Myszkowski
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza 23 kwietnia 2019 roku o godz. 18.30 na spotkanie z cyklu “Porozmawiajmy o…” . Z Danutą Kowalik-Dura porozmawiamy o roli kuratora w fotografii. Spotkanie poprowadzi Arkadiusz Ławrywianiec. Spotkanie odbędzie się w Galerii Katowice ul. Św. Jana 10. Wstęp wolny.
Danuta Kowalik-Dura
Jest muzealnikiem, starszym kustoszem, przez szereg lat kierowała Działem Fotografii w Muzeum Śląskim.
Jest autorką kilkunastu problemowych wystaw fotograficznych , z których szczególnie ceni sobie dwie o charakterze przekrojowym: ”Magia dawnej fotografii” z 2008 roku, na której pokazano 1600 fotografii we wszystkich technikach i tematyce właściwych od zarania jej rozwoju oraz wystawę z 2012 roku zatytułowaną „Dopełnienie konieczne” , która prezentowała twórczość 10 fotografek o dorobku znaczącym zarówno dla śląskiego środowiska twórczego jak i wpisujących się w historię polskiej fotografii. Były to: Z. Rydet, A. Chojnacka, M. Apathy, R. Jura, H. Holas-Idziakowa, J. Helander, K. Łata-Wrona, J. Mormul, M. Śliwa, B. Mikulska-Mendrek.
W 2017 roku była kuratorką wystawy retrospektywnej Vladimira Birgusa , a publikacja książkowa towarzysząca wystawie uzyskała Grand Prix za najlepsza opracowanie dotyczące fotografii współczesnej na prestiżowym XXVIII Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Bratysławie .W jej zainteresowaniach leży współczesna fotografia twórcza , w ostatnim czasie dorobek Jerzego Lewczyńskiego.
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza na wystawę fotografii Jerzy Lewczyński “Archeologia fotografii — reaktywacja”
Wernisaż odbędzie się 3 kwietnia 2019 roku o 18.30, w Galerii Katowice Związku Polskich Artystów Fotografików,przy ul. św. Jana 10 (II piętro). Wystawę można oglądać do 30 kwietnia 2019 od środy do piątku w godzinach od 17.00 do 20.00. Kuratorem wystawy jest Danuta Kowalik-Dura.
Jerzy Lewczyński. Archeologia Fotografii Reaktywacja
„Dziś Jerzy Lewczyński uznawany jest za kogoś, kto uczynił z fotografii przedmiot sztuki ” .
Tak ważna dla polskiej fotografii osobowość wymaga przypomnienia zarówno postaci, jak i dorobku. Mija bowiem piąta rocznica śmierci Jerzego Lewczyńskiego, jednego z najwybitniejszych fotografików naszych czasów. Zbiega się ona z 60. rocznicą przełomowego w dziejach współczesnej fotografii polskiej wydarzenia, otwarcia wystawy Pokaz zamknięty, która miała miejsce w Gliwicach 20.06. 1959 roku. Nazwana wówczas przez krytyków antyfotografią, stała się najważniejszym momentem w artykułowaniu kształtujących się postaw neoawangardowych w sztuce fotografii.
Aktywność twórcza Jerzego Lewczyńskiego rozciąga się na sześć dekad jego życia. Ewoluowała od doświadczeń piktorialnych, konstruktywistycznych przez odniesienie się do stylistyki socrealistycznej, aż do eksperymentu, analizy praktyk surrealizmu i tendencji konceptualnych. Stanowi niepodważalny wkład w rozwój fotografiki polskiej. Splatają się w niej różne doświadczenia w zakresie wypracowania własnych środków wyrazu i sposobów obrazowania treści. Obok eksperymentu i nowatorstwa w budowaniu wypowiedzi fotograficznej, które doprowadził autora na wyżyny sztuki fotografii, odnajdujemy także echa klasyków i romantyzmu polskiego. Przejawiają się one w szczególnym przywiązaniu do dziedzictwa, rozpatrywanego w skali historycznej i kulturowo-społecznej, wpisujące się ostatecznie w szeroko rozumiane kategorie humanistyczne i egzystencjalne.
Twórczości fotograficznej autora towarzyszyła refleksja teoretyczna i krytyczna poświęcona misji medium fotografii. Ostatecznie, rozwijane przez niego od l.70. XX w. rozważania , doprowadził do wypracowania koncepcji twórczej nazwanej archeologią fotografii. Jej istota sprowadza się do budowania wypowiedzi fotograficznych z użyciem prac innych autorów, w tym anonimowych fotografów . Podejmowane tematy analizował przez pryzmat własnej biografii. Fotografie wzbogacał obrazami tekstów, np. rękopisów z zeszytów szkolnych, czy fragmentów prywatnej korespondencji, użytych tu nie tylko jako nośników treści, ale jako samodzielnych znaków graficznych. Często tworzył opatrzone komentarzami zestawy, które przywracały pamięci wydarzenia i ludzi z minionego czasu. Artefakty przeszłości, bezimienne i zapomniane użyte przez autora jako materia twórcza, zostały ponownie włączone w ludzkie rozważania. Sam termin archeologia fotografii wszedł w zakres pojęciowy współczesnych twórców i jest używany z konotacją odnoszącą się do łączenia działań fotograficznych z innymi, wcześniejszymi, stanowiącymi pokłady znaczeń funkcjonujących jako ciągłość pewnych procesów, niepostrzeganych tylko jako przeszłość. Są to wartości eksploatowane do dziś. W tym tkwi siła i ponadczasowość koncepcji Jerzego Lewczyńskiego.
Prezentujemy wybrane, ikoniczne prace, które usytuowały Jerzego Lewczyńskiego w gronie najważniejszych polskich artystów wizualnych XX wieku. Ich indywidualizm, nowatorstwo i performatyny potencjał czynią je wciąż aktualnymi i pozwalają włączyć w dyskurs artystyczny XXI wieku.
kuratorka wystawy Danuta Kowalik-Dura
Jerzy Lewczyński 1924–2014
Jeden z najznakomitszych artystów polskiej fotografii urodził się w 1924 roku w Tomaszowie Lubelskim. Po II wojnie światowej osiadł w Gliwicach, gdzie ukończył studia politechniczne i związał się z miejscowym środowiskiem fotograficznym. Tutaj spotkał swych mentorów i ukształtował własną postawę twórczą. W 1958 roku został członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 1970 roku zasiadał w Radzie Artystycznej ZPAF, a w latach 1975 – 1984 był jej przewodniczącym. Od 1988–1993 był wykładowcą Wyższego Studium Fotografii ZPAF w Warszawie.
W 1959 roku, wraz ze Zdzisławem Beksińskim i Bronisławem Schlabsem, zorganizował w Gliwickim Towarzystwie Fotograficznym wystawę Pokaz zamknięty, który stały się przełomowym dla rozwoju fotografii w Polsce i wyprzedzał tendencje, które pojawiły się w sztuce światowej na przełomie lat 60. i 70. XX w.
Jerzy Lewczyński uczestniczył we wszystkich ważnych dla polskiej fotografii współczesnej wystawach: Fotografia subiektywna (Kraków 1968), Fotografowie poszukujący (Warszawa 1971), Stany graniczne fotografii (Katowice 1977), 70 lat polskiej fotografii awangardowej którą przygotował wraz ze Zdzisławem Pacholskim, (1991 Polska, Niemcy).
Od końca lat 60. formułował własną koncepcję teoretyczną nazwaną archeologią fotografii. Jej idea koncentruje się nad ocalaniem od niepamięci dawnych fotografii, m.in. poprzez włączenie w obszar własnych działań artystycznych.
Autor zajmował się także historią fotografii i jej krytyką. W 1999 roku opracował i doprowadził do wydania Antologię fotografii polskiej 1839–1989, która była pierwszą tego typu publikacją w Polsce.
Prace Jerzego Lewczyńskiego były wielokrotnie prezentowane w muzeach i galeriach, stanowiąc ciągle nowe źródło doznań estetycznych i poznawczych. Nadal jednak aktualny
i niezrealizowany pozostaje postulat Krzysztofa Jureckiego sformułowany w 1998 roku:
„Twórczość Lewczyńskiego […] czeka na należne sobie miejsce w historii fotografii światowej”.
Jerzy Lewczyński zmarł 2 lipca 2014 roku w Gliwicach.
kuratorka wystawy Danuta Kowalik-Dura
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza 28 marca 2019 roku o godz. 18.30 na spotkanie z cyklu “Porozmawiajmy o…” . Z Michałem Szalastem porozmawiamy o fotografowaniu i filmowaniu oraz jak został studentem i pedagogiem w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie. Spotkanie poprowadzi Arkadiusz Ławrywianiec. Spotkanie odbędzie się w Galerii Katowice ul. Św. Jana 10. Wstęp wolny.
Michał Szalast — fotograf dokumentalista i filmowiec dokumentalista,
Urodzony i nierozerwalnie związany z Górnym Śląskiem. Studiował historię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Pracował jako fotoreporter, filmowiec, publicysta, pedagog i kurator (na przykład stworzył wystawę Krzysztof Gołuch: W pracy, pokazaną na Miesiąc Fotografii w Bratysławie w 2018 r., był kuratorem wystawy Made in Opava). Niektóre z opowieści na które patrzył swoim apartem to : Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, Albinosi nad jeziorem Wiktorii, rytuały religijne Andaluzji, komercyjna strategia przetrwania Masajów. Zwycięzca konkursów fotografii prasowej (BZ WBK Press Photo, Silesian Press Photo). Członek Polskiego Związku Artystów Fotografików.
Pedagog Institutu Tvurci Fotografie Slezke Univerzity v Opave.
Więcej o autorze dowiesz się na: http://www.szalast.com/
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza na wystawę fotografii Joanna Nowicka “Portrety spotkane”
Wernisaż odbędzie się 6 marca 2019 roku o 18.30, w Galerii Katowice Związku Polskich Artystów Fotografików,przy ul. św. Jana 10 (II piętro). Wystawę można oglądać do 29 marca 2019 od środy do piątku w godzinach od 17.00 do 20.00.
Autorka o wystawie:
Niespiesznie, z otwartością i uważnością, ciekawością ludzi, scenerii i sytuacji spotykam Portrety. Piękne twarze, interesujące osobowości, ciekawe miejsca. Różnorodność mnie pociąga i fascynuje, wywołuje skojarzenia oraz inspiruje.
Z przyjemnością sięgam po średnioformatowy aparat analogowy, świetnie się czuję w formacie 6x6. Zanim 12 lat temu zajęłam się fotografią zawodowo, używałam tylko aparatów analogowych, wtedy małoobrazkowych. Późniejsza praca wymusiła zmianę narzędzi, co zrozumiałe. Jednak konsekwentnie w pracy artystycznej portretowej, ale też tej dokumentalnej, wracam do kliszy.
Fotografia analogowa sprzyja skupieniu, przemyśleniu tego co chcę osiągnąć, a powolny proces powstawania obrazu ułatwia nawiązywanie relacji z osobą portretowaną. Wreszcie estetyka tej fotografii jest mi bliższa – nie potrzebuję koloru, nie zależy mi na perfekcyjnej ostrości, z ciekawością obserwuję błędy, które czasem powstają na etapie naświetlania, zupełnie poza moją kontrolą.
Przez ostatnie 5 lat zrobiłam sporo portretów. Wybrałam dla nich papier — gruby i matowy — oraz format 10x10 cm. Wymyśliłam czarne pudełko, w którym przechowuję powiększającą się kolekcję. Powstała również strona internetowa, pod szyldem One People Story prezentuję tylko jedną fotografię wyświetlaną przez dwa tygodnie.
Niniejsza wystawa to pierwsza tak duża odsłona tego tematu. Nie wiem czy kiedykolwiek go zakończę.
Joanna Nowicka jest zawodową fotografką od 2006 roku, członkinią Związku Polskich Artystów Fotografików, doświadczoną fotoreporterką prasową (publikacje m.in. w Gazecie Wyborczej, Financial Times, TAZ die Tageszeitung).
Tworzy fotografie portretowe, fotografie architektury i wnętrz, ilustracje oraz klasyczne reportaże pomagając w ten sposób firmom, instytucjom i przedstawicielom wolnych zawodów kreować profesjonalny wizerunek. Fotografowała wielu artystów, osobowości świata biznesu i polityki.
Jest artystką z pasją do portretów wykonywanych tradycyjną metodą, analogowym aparatem fotograficznym.
www.joannanowicka.com
www.onepeoplestory.com
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza 28 lutego 2019 roku o godz. 18.30 na spotkanie z cyklu “Porozmawiajmy o…” . Z Arkadiuszem Golą porozmawiamy o jego pracy nad książkami. Spotkanie poprowadzi Arkadiusz Ławrywianiec. Spotkanie odbędzie się w Galerii Katowice ul. Św. Jana 10. Wstęp wolny.
Arkadiusz Gola
Absolwent Instytutu Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Zajmuje się fotografią dokumentalną głównie rejestrując zmiany zachodzące w społeczeństwie na Górnym Śląsku po 1989 roku. Szczególnie interesują go miejsca związane z przemysłem ciężkim, który pod koniec XX wieku w Polsce znacznie się skurczył.
Jako fotoreporter prasowy pracuje od 1991 roku w redakcji „Dziennika Zachodniego”.
Zdobywał nagrody w najważniejszych krajowych konkursach fotografii prasowej, dziennikarz roku Dziennika Zachodniego 2003. W 2010 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze w Dziedzinie Kultury. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach muzeów w Sosnowcu, Rudzie Śląskiej, Katowicach, Zabrzu, Krakowie, czeskim Ołomuńcu i francuskim Nord Pas de Calais. Jest członkiem ZPAF. Autor książki „Poziom na dwa łamy”. Historia fotografii prasowej w Dzienniku Zachodnim i Trybunie Robotniczej 1960–1989, oraz albumów „Ludzie z węgla”, „Nie muszę wracać…” ‚„Stany graniczne”, „Ogrodowa 1”, „Nieznany dworzec”.
Wystawy w kraju i za granicą (Czechy, Francja, Niemcy, Belgia, Słowacja). Mieszka w Zabrzu.
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza na wernisaż wystawy Krzysztof Gierałtowski “Polskie Indywidualności”
Wernisaż odbędzie się 6 lutego 2019r o 18.30, w Galerii Katowice Związku Polskich Artystów Fotografików,przy ul. św. Jana 10 (II piętro). Wystawę można oglądać do 1 marca 2019 od wtorku do piątku w godzinach od 17.00 do 20.00.
Krzysztof Gierałtowski, fotograf, członek ZPAF i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Członek korespondent Niemieckiego Towarzystwa Fotograficznego DGPh.
Minister Kultury RP w 2007 roku odznaczył K. Gierałtowskiego srebrnym medalem Gloria Artis, w 2011 artysta otrzymał nagrodę C.K. Norwida, w 2013 r. został uhonorowany Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rok 2013 w dziedzinie Sztuk Wizualnych, a w 2014 Prezydent RP przyznał mu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, a minister spraw zagranicznych przyznał Odznakę Honorową „Bene Merito” za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.
Portretuję od ponad 40 lat polską inteligencję, stworzył liczącą przeszło 500 tysięcy negatywów kolekcję „Polacy, portrety współczesne”.
Zdjęcia z niej pokazywał dotychczas na 52 zagranicznych i 46 krajowych wystawach indywidualnych nie licząc zbiorowych i umieścił w 28 światowych i 25 krajowych renomowanych kolekcjach, muzealnych, nie licząc kolekcji prywatnych.
Jego prace znajdują się m.in. Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie, Museum of Modern Art w San Francisco, Bibliothèque Nationale de France, Musée dArt. Moderne de la Ville w Paryżu, Det Kongelige Bibliotek w Kopenhadze, Museum fϋr Kunst und Gewerbe w Hamburgu, Museum Ludwig w Kolonii, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeach Narodowych w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu oraz w kolekcjach prywatnych.
Wprowadził do świadomości społecznej pojęcie portretu subiektywnego przeciwstawnego antropometrycznym wymaganiom globalnej identyfikacji.
Opis aktualnych projektów i rozszerzone informację : www.gieraltowski.pl
Portfolio „Indywidualności polskie“ w kolekcjach i na wystawach
W roku 2009, powstał pod patronatem Biblioteki Narodowej w Warszawie, wybór 44 czarno-białych sygnowanych i numerowanych portretów z okresu 1972–1995, opatrzony odautorskimi komentarzami w języku polskim, angielskim, niemieckim i francuskim.
Stanowi on Portfolio portretowe „Indywidualności Polskie“, promowane wystawą.
Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, profesor Andrzej Rottermund, opatrzył Portfolio słowem wstępnym.
Prezydent RP Bronisław Komorowski, obdarzył nim Musée de l’Europe, Bruxelles, Orange Polska S.A. przekazała do Bibliothèque Polonaise, B.P.P. Paris i Muzeum Historii Fotografii,
Kraków, Międzynarodowe Targi Poznańskie kupiły Muzeum Narodowemu, Poznań, PKO Bank Polski Bibliotece Narodowej, Kulczyk Investments Bibliotece Jagiellońskiej
i Prezydentowi Republiki Federalnej Niemiec Horstowi Köhlerowi, a Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Zamkowi Królewskiemu w Warszawie i Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Marszałek Wojewódzctwa Mazowieckiego podarował Kunstmuseum-Moritzburg, Halle (Saale). Marszałek Województwa Dolnośląskiego zakupił je kosztem
30 tys.zł dla Muzeum Narodowego Ukrainy we Lwowie.
Portfolio jest kartonowym pudełkiem formatu A3+ i wraz ze zdjęciami 33x47cm.
w obwolutach spełnia wszelkie kryteria archiwalnego obiektu muzealnego i jako książka artystyczna posiada ISBN.
Wystawy promocyjne Portfolio odbyły się m.in. w Internationales Zeitungsmuseum, Aachen,
Bibliothèque Polonaise, B.P.P. Paris w ramach Paris Photo, Polský Institut, Praha. Dum Uměni, Opava. Lietuvos Mokslų Akademijos Vrublevskių Bibliotekoje, Vilnius. Kunstmuseum Moritzburg, Halle (Saale). Bibliotekach Narodowej, Jagiellońskiej, Uniwersytetu Warszawskiego. Galerii im. Sleńdzińskich, Białymstok i Galeria Amfilada Miejskiego Ośrodka Kultury, Olsztyn oraz w Galeri Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, a Biuro Wystaw Artystycznych w Krynicy, prezentowało wystawę, towarzyszącą Forum Ekonomicznemu. Wystawę plenerową Portfolio zaprezentowała Galeria na Płocie Ogrodu Saskiego, Lublin.
Hiszpańsko języczne Portfolio „Indywidualności polskie“ pokazano na wystawie w galerii arteko, San Sebastian, Stolicy Kultury Europejskiej, a później na przełomie 2016/2017 r.,
w Sala de Exposiciones del Auditorio y Centro de Congresos de Murcja. Latem 2017 r., „Indywidualności polskie“, prezentowana była w Polnisches Institut, Wiedeń. Jesienią 2018, wystawę pokazał Ruskij Muzej Fotografii, Niżnyj Novgorod, a w lutym 2019, wystawa gościła w Galerii Katowice Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski.
Muzeum Narodowe w Gdańsku wydało do prezentowanej wystawy katalog Portfolio,
a następny hiszpańsko języczny katalog, wydało w związku z wystawą w San Sebastian Biuro Festiwalowe Impart 2016.
Projekt prezentowany jest w zakładce Portfolio na stronie www.gieraltowski.pl
16 listopad 2018 r.
44. indywidualności polskie. Teka z portretami Krzysztofa Gierałtowskiego
W polskiej fotografii monopol na portret ma Krzysztof Gierałtowski. Trudno znaleźć dla niego konkurentów nie tylko dziś, lecz również w przeszłości. Słynny portrecista Benedykt Jerzy Dorys – w porównaniu z Gierałtowskim – razi atelierową sztywnością i wydaje się co najwyżej zdolnym rzemieślnikiem. Z kolei Edward Hartwig mógłby stanowić dla Gierałtowskiego punkt odniesienia, gdyby traktował portret z taką pieczołowitością jaką rezerwował dla pejzażu polskiego. U Gierałtowskiego widać wpływ portretowych eksperymentów Witkacego – działanie Gierałtowskiego ma w sobie też coś z „firmy portretowej” – ale kultowy dramatopisarz, malarz i filozof fotografie zawsze wykonywał niejako en passant, nie traktując jej z powagą należną sztuce. Właściwie te wszystkie analogie wydają się dość odległe i nieuprawnione w momencie, gdy zostajemy skonfrontowani z totalnym, rozciągniętym już niemalże na półwiecze projektem portretowania polskiej inteligencji. W historii polskiej fotografii można znaleźć bowiem wiele świetnych portretów, ale żaden z autorów z równą konsekwencją nie tworzył cyklu o podobnym charakterze i rozmachu.
Jeśli w polskiej fotografii portret zdominował niemal dokumentnie Krzysztof Gierałtowski, to uczynił to na dobre i na złe, bo to artysta kontrowersyjny. Wzburzenie u jednych, entuzjazm u drugich budzą nie tylko jego ostre, ekspresyjne fotografie, ale równie często wygłaszane przezeń poglądy na tematy niekoniecznie związane z fotografią. Gierałtowski to osobistość, postać pełnokrwista i pełna kontrastów niczym jedno z jego zdjęć. Co istotne, swoimi portretami Gierałtowski raczej nie dokumentuje, lecz interpretuje ludzi i klasę społeczną przez nich reprezentowaną (w tym sensie autor teki jest jednym z ostatnich nie tylko inteligentów, lecz również marksistów wyznających poprzez swe fotografie wiarę w istnienie bytów tyleż różnorodnych, co spoistych jak klasy społeczne). Interpretacje i reinterpretacje inteligenckich oblicz czynione przez Krzysztofa Gierałtowskiego mają przeróżny charakter, ale łączy je wspólny mianownik niezaprzeczalnego artyzmu. Te wszystkie inscenizacje, charakteryzacje, dramatyzacje, tricki oświetleniowe i retusze, do tego obróbka cyfrowa i powiększalnikowa składają się na całościowy projekt estetyczny, którego kolejną inkarnacją jest teka o mrocznym, romantycznym w proweniencji tytule „44”. Na czym polega artystyczność fotografii Gierałtowskiego można przekonać się zestawiając jego zdjęcia choćby ze sztandarowym „Zapisem socjologicznym” Zofii Rydet, surowym dokumentem przedstawiającym mieszkańców wsi, miasteczek i miast Polski epoki Edwarda Gierka. Gierałtowskiego takie chodzenie od domu do domu i pstrykanie jak popadnie nie interesuje. Do wykonania każdego portretu starannie się przygotowuje, tworzy listy osób „do zdjęcia”, stara się odnaleźć ich czuły punkt, ująć specyfikę danego charakteru, wydobyć to, co ukryte i nieznane nawet samym modelom. Jednocześnie, w najlepszych zdjęciach Gierałtowskiego – a takie znalazły się w wyborze przygotowanym do teki „44” – nie ma rutyny, ciężkości charakterystycznej dla fotografii np. atelierowej, czy typowo profesjonalnej produkcji jaka wypełnia łamy dzisiejszych magazynów i zapełnia ściany galerii. Twórczość Krzysztofa Gierałtowskiego musi być lekka, zaskakująca w swoim koncepcie, odkrywcza od strony formalnej. Przy czym to ciągłe poszukiwanie najlepszego fotograficznego ekwiwalentu danej osoby nie zawsze zgadza się z wyobrażeniami jakie mają o sobie portretowani. Wystarczy poczytać komentarze do zdjęć, by zobaczyć jak przewrotny, a nawet złośliwy bywa artysta. A przede wszystkim jak pomysłowy: gdy koronuje Tadeusza Brzozowskiego, lub skrobie tynk by Czesław Miłosz zechciał spojrzeć w obiektyw, gdy przekomarza się z Kaliną Jędrusik i przełamuje konwenans Magdaleny Abakanowicz, gdy niespełnia oczekiwań i zaskakuje – to cały Krzysztof Gierałtowski i jego panteon (to z pewnością nie zwykła teka, tylko panteon właśnie, ale panteon przez małe „p”, panteon fotograficzny, o proweniencji nadarowskiej, dziewiętnastowiecznej). Pozowanie Gierałtowskiemu to pokusa, próba i wyzwanie, zawsze wydarzenie, czasem skandal i poruta, po której fotografowani przestają się odzywać do fotografa (Ryszard Kapuściński). Czasem mu dziękują, czasem przeklinają, ale nigdy nie pozostają obojętni.
Inteligencki panteon Krzysztofa Gierałtowskiego rozpada się na dwie zasadnicze części: czarno-białą i – od 1995 roku – kolorową. Zdjęcia Lorentza, Miłosza, Raszewskiego, Herberta, Sterna, Kantora, Stańko, Brzozowskiego, Czapskiego, Gwiazdy to już klasyka, która znalazła swoje eksponowane miejsce w historii fotografii polskiej i światowej. Osobny temat to dużo ostrzejsze – tak jak tylko kolor potrafi być ostry – fotografie barwne (od Karskiego i Balcerowicza po Prażmowskiego i Ślizińską, Gierałtowski pozostaje sobą i rozrzut osób do sportretowania pozostaje nadal olbrzymi, zagarnia całe połacie polskiego świata kultury, polityki, ekonomii). Kolor jest mocny, a zdjęcia kampowe, odjechane, oddają tempo i formę zmian zachodzących we współczesnej Polsce. Oddzielenie fotografii kolorowej od czarno-białej wydaje się zasadne i teka przygotowana przez artystę pokazuje ponadczasowość jego prac, oryginalność formy, która do dziś nie traci na świeżości i inspiruje kolejne pokolenia fotografów i inteligentów.
Krzysztof Gierałtowski co jakiś czas popada w depresję, uznaje, że nikt nie chce jego zdjęć, że muzea go ignorują, niszczą dorobek jego życia, wtedy znacząco tytułuje wystawy (por. „Niechciane portrety”). Wydaje się, że teka „Indywidualności polskich” jest właściwym remedium na jego zniechęcenie. Dowodzi wigoru i żywotności jego koncepcji fotografii. Zdjęcia pozostają „chciane”, czy wręcz „pożądane” przez kolekcjonerów i miłośników fotografii, a Krzysztof Gierałtowski działa dalej i zmaga się o uznanie fotografii portretowej za ważną dla tego kraju, społeczeństwa, narodu. Wydaje się, że jest coraz bliżej wyznaczonego sobie celu.
Adam Mazur
a href=“http://www.zpaf.katowice.pl/wp-content/uploads/2019/01/New_Tadeusz-Brzozowski-do-gazety.jpg”>
————————————————————————-
Miło nam poinformować, że podczas uroczystej gali Stowarzyszenia Fotoreporterów, która odbyła się 2 lutego br. w Warszawie, nagradzano najlepszych fotoreporterów minionego roku.
Za całokształt pracy fotoreporterskiej uhonorowano Złotą Odznaką Stowarzyszenia Fotoreporterów naszego okręgowego kolegę Jerzego Kleszcza. To cenne, prestiżowe wyróżnienie przyznano dopiero czwarty raz w historii. Gratulujemy!
————————————————————————-
Serdecznie zapraszamy na spotkanie z cyklu „Herbata i Fotografia”, które odbędzie się w czwartek 31 stycznia o godzinie 17:30 w Galeria Katowice.
Uczestnicy spotkania będą mogli zapoznać się z obecną wystawą prezentowaną w Galerii Katowice, na której eksponowane są prace wykładowców Szkoły Fotografii Fotoedukacja. Będzie to jedna z ostatnich okazji na zapoznanie się ze zdjęciami 13 autorów i ich różnorodnych postaw twórczych. Prowadzący na spotkaniu przedstawią profil spotkań na rok 2019 oraz przygotują niespodziankę. Oczywiście nie zabraknie herbaty!
Partnerem spotkań „Herbata i Fotografia” jest firma Oxalis Polska, której sklep z herbatą i kawą mieści się w Katowicach przy ulicy 3 Maja 19.
Spotkania prowadzą: Krzysztof Szlapa i Kamil Myszkowski
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski oraz Policealna Szkoła Fotograficzna Fotoedukacja zapraszają na wernisaż wystawy zbiorowej “Wykładowcy szkoły fotografii Fotoedukacja”
Wernisaż odbędzie się 4 stycznia 2019r o 18.30, w Galerii KATOWICE Związku Polskich Artystów Fotografików,przy ul. św. Jana 10 (II piętro). Wystawę można oglądać do 1 lutego 2019 od środy do piątku w godzinach od 17.00 do 20.00 .
Różne spojrzenia, różni ludzie…
Różne doświadczenia, różne przemyślenia…
Różne potrzeby, różne sposoby realizacji…
Różne pracownie, różne narzędzia…
Różne inspiracje, różne fascynacje…
Różne oczekiwania, różne zakończenia…
Różni ludzie… JEDNA SZKOŁA… NIESKOŃCZENIE WIELE FOTOGRAFII.
Wystawa jest próbą przybliżenia sylwetek wykładowców, którzy pracują w Szkole Fotografii FOTOEDUKACJA i oprócz tego, że przekazują wiedzę z zakresu fotografii, są również czynnie działającymi fotografami, pracującymi zawodowo i z pasją.
Kurator wystawy Beata Mendrek
Beata Mendrek ur w 1980 r.
Absolwentka Policealnego Studium Fotograficznego oraz Wydziału RTV Uniwersytetu Śląskiego
w Katowicach.
Od 2008 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików – od roku 2011 członek Zarządu ZPAF okręgu śląskiego.
Od roku 2009 wykładowca w Szkołach Fotografii w Katowicach i w Tychach, w zakresie Kompozycji Obrazu Fotograficznego, Estetyki fotografii oraz Technik Fotograficznych i Podstaw fotografii.
Organizatorka i wykładowca kursów i warsztatów fotograficznych ‑www.fotowarsztaty.eu
W latach 2003 – 2006 założycielka i uczestniczka działań Grupy Fotograficznej NATECHWILE.
Aktualnie, od 2014 – kuratorka NATECHWILE PROJEKT – program promocji „młodej fotografii” – wystawy i prezentacje młodych twórców.
Od roku 2002 organizatorka i współorganizatorka wielu wystaw i projektów artystycznych, m.in. współpraca z Galerią Szyb Wilson, Galerią Czakram, Galerią Katowice ZPAF w Katowicach. W 2004 r. współorganizatorka Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych EWNS w Katowicach.
Prace w zbiorach Muzeum Śląskiego w Katowicach, Śląskiej Kolekcji Fotografii Artystycznej w Katowicach, Muzeum Miejskiego w Sosnowcu oraz w kolekcjach prywatnych.
————————————————————————-
Antoni Kreis
(ur. w1956 r. w Chorzowie) – artysta fotografik, członek rzeczywisty Związku Polskich Artystów Fotografików, od 2005 r. nieprzerwanie pełni funkcję wice prezesa Zarządu Okręgu Śląskiego ZPAF. Przewodniczący Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej opiniującej kandydatów na członków ZPAF. Instruktor filmu i fotografii MKiS kat. I. W Szkole Fotograficznej FOTOEDUKACJA od 2006 r. Fotografuje od zawsze, ale tylko to co go zainteresuje. Nie lubi fotografii nudnej i schematycznej. W 1980 r. etatowy fotoreporter Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność w Katowicach czego efektem były kłopoty osobiste, niechęć do polityków oraz szacunek dla fotografów podejmujących trudne tematy. Wielokrotnie w życiu zdradzany przez fotografię bez skrupułów zdradzał ją z poezją, muzyką, malarstwem i filmem.
————————————————————————-
Arkadiusz Ławrywianiec ur. 19.01.1967 w Opolu. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Fotografią zajmuje od 1986 roku, kiedy to wykonał własnoręcznie pierwszą odbitkę. W latach 1994–2015 pracował w Dzienniku Zachodnim jako fotoreporter. Od 2016 roku współpracuje z Polską Agencją Fotografów Forum. Studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Od 2009 uczy w Policealnej Szkole Fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach. Od 2010 jest członkiem ZPAF. Od 2017 roku pełni funkcję prezesa zarządu Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, a zarazem jest członkiem zarządu głównego ZPAF. Autor i współautor wystaw w Polsce i za granicą (Francja, Czechy, Macedonia, Niemcy). W latach 2011 i 2013 był stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. W 2011 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury. Jest współautorem reaktywowanego konkursu Śląska Fotografia Prasowa organizowanego prze Bibliotekę Śląską, w którym to konkursie w latach 2006, 2017 i 2018 był jurorem. Zajmuje się głównie reportażem i dokumentem fotograficznym. Jest autorem albumów fotograficznych „Tajemnice pracowni” i “Kiduszin Nisuin”.
————————————————————————-
Grzegorz Klatka
ur. 1976 r., fotoreporter. Absolwent Instytutu Fotografii Twórczej w Opawie w Czechach (dyplom magistra sztuki w 2006 roku). W latach 1998–2003 był fotoreporterem tygodnika „Polityka”. Fotoreportaże publikował ponadto w Magazynach Rzeczpospolitej i Gazety Wyborczej, w tygodnikach Ozon, Viva, Sontag Zeitung (Szwajcaria), Reflex (Czechy), Instinkt (Czechy), Courier Internationale (Francja), Tygodnik Powszechny, Tygodnik Elsevier (Holandia)w miesięczniku Zwierciadło, kwartalniku Fotografia i in. W latach 2007 – 2008 pracował jako fotoreporter gazety codziennej Pražský deník w Pradze, w Czechach. W 2009 był jednym z jurorów Festiwalu Sztuki Reportażu Telewizyjnego “Camera Obscura” w Bydgoszczy. Jest laureatem kilku nagród w konkursach fotografii m.in.: I, II i III nagrody w konkursie Polskiej Fotografii Prasowej (1998, 1999), II nagrody w Humanity Photo Awards (Pekin, Chiny 2007), wyróżnień w Gorzowskich Konfrontacjach Fotograficznych (1998, 2004), a także zdobywcą Grand Prix w Płockim Biennale Plakatu (2007). W roku 2015 otrzymał stypendium w dziedzinie kultury Marszałka Województwa Śląskiego. Brał udział w kilkunastu indywidualnych oraz kilkudziesięciu zbiorowych wystawach i pokazach fotografii. Od 2013 roku wraz z Magdaleną Bartkiewicz współtworzy projekcje multimedialne (m.in.: “U szturma na altanie, kaj zawsze wisi pranie” oraz “Panteon”, powstały we współpracy z katowicką ASP i Muzeum Śl.). Incydentalnie zajmuje się projektowaniem przedmiotów codziennego użytku w duchu upcykling.
————————————————————————-
JACEK DZIUBDZIELA
Studia w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie, na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie i na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Nauczyciel w szkołach fotograficznych w Krakowie i Katowicach. Moja aktywnośc twórcza realizuje się głównie poprzez fotografie, instalacje i video. Staram się wytwarzac przekazy powściągliwe estetycznie i operowac prostymi środkami. Wytwarzam sytuacje, których znaczenie formuje się w umyśle odbiorcy. Interesują mnie zachowania związane ze sposobami rozumienia kultury i tradycji oraz uwikłaniem ludzi w zależności religijno-społeczne.
————————————————————————-
Sylwester Smigielski
Urodził się w Chorzowie, a obecnie mieszka w Katowicach. Wrażliwość artystyczną od dziecka rozwijał za kulisami Teatru Rozrywki w Chorzowie. Artysta multidyscyplinarny — fotograf, projektant graficzny, realizator wideo, animator kultury, nauczyciel. Absolwent szkoły fotograficznej z Katowic-Piotrowic. Studiował w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach na kierunku grafika. Laureat nagrody dla Młodych Twórców Kultury Wydziału Kultury miasta Katowice.
Specjalizuje się w szeroko pojętej budowie struktur interfejsów internetowych, jako projektant wykonuje plakaty, identyfikacje wizualne, landing page, projekty aplikacji mobilnych dla korporacji w Polsce i za granicą. Aktywista społeczny. Współpracuje z licznymi agencjami reklamy, instytucjami kultury oraz fundacjami. Angażuje się w różnego rodzaju projekty kulturalno-społeczne, dzięki którym, jak sam twierdzi: “można odmienić świat na nowo”. Jako fotograf i grafik łączy techniki tradycyjne z technikami współczesnymi. Głównym nurtem foto-graficznego zainteresowania jest abstrakcja. W swoim portfolio jako pierwszy wpisuje film: “Silesian Timelapse” z 2011r., który został wyświetlony podczas Golden Vision Music & Art Festival. Jest członkiem w Fundacji Leżę i Pracuję, która zatrudnia osoby niepełnosprawne. Jego pomysłem na życie jest niesienie pomocy innym i działanie aktywnie przy rozwiązywaniu trudnych problemów społecznych. Inspiracją do jego twórczości jest maksyma: „Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”.
————————————————————————-
TOMASZ GRIESSGRABER
Absolwent Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego oraz Technikum Fotograficznego im. E. Abramowskiego w Katowicach Pierwsze publikacje w latach 90 jeszcze jako uczeń technikum fotograficznego.
Później związany z Super Expressem, Dziennikiem Zachodnim , obecnie AF Edytor współpracująca z wieloma tytułami prasowymi w kraju ale także poza granicami Polski.
Autor licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych.
Fotografie Tomasza Griessgrabera można zobaczyć na stronie internetowej agencji EDYTOR
————————————————————————-
WITOLD CICHOCKI
Urodzony w 1966 roku, mieszka w Gliwicach.
W 1989 roku ukończył Policealne Studium Fotografii w Katowicach Piotrowicach, jest absolwentem Wyższego Studium Fotografii w Jeleniej Górze oraz Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. W 1994 roku otrzymał Nagrodę Artystyczną Wojewody Katowickiego dla młodych twórców w dziedzinie fotografii, a w 1995 roku Nagrodę Promocji Młodych Prezydenta Miasta Gliwice.
Od 1990 roku prowadzi zajęcia z fotografii w szkołach technicznych, interesuje się fotografią dokumentalną, oraz fotografią architektury i krajobrazu.
————————————————————————-
Mateusz Orszulski – Orsz
— rocznik 79. Zawodowy fotograf, freelancer, grafik, wykładowca szkoły fotograficznej FOTOEDUKACJA, nauczyciel CKZiU w Sosnowcu, absolwent Państwowej Szkoły Filmowej w Łodzi, Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania — specjalizacja grafika i fotografia reklamowa, Wyższego Studium Fotografii AFA we Wrocławiu oraz Studium Policealnego przy ZSTiO nr 3 im. E. Abramowskiego w Katowicach.
Fotografię traktuję głównie jako eksperyment i proces poszukiwania. Dobrą zabawę i możliwość realizowania siebie. Najważniejszy jest dla mnie obraz a nie komentarz do niego. Fascynuje mnie estetyka błędu i przypadek. Zajmuje się fotografią studyjną, portretem, fotografią reklamową, eksperymentami fotograficznymi — lomografią czy polaroidem. Autor wielu wystaw indywidualnych i uczestnik projektów zbiorowych. Widzisz to, co wiesz.
————————————————————————-
PATRYK JEZIERSKI
Pasjonuję się fotografią cyfrową, oraz klasycznym “polaroidem”. Na co dzień, spełniam się w fotografii produktowej i reklamie. Jestem
absolwentem kilku szkół min. PWSTiTv w Łodzi.
————————————————————————-
Artur Solowski Urodzony w 1976 roku w Cieszynie. Ukończył Policealne Studium Fotograficzne w Katowicach oraz Wyższe Studium Fotografii w Jeleniej Górze. Absolwent studiów na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego na kierunku malarstwo specjalność fotografia. Nauczyciel fotografii. Współpracował z Centrum Profilaktyki, Edukacji i Terapii „KONTAKT” w Cieszynie gdzie prowadził pracownię fotografii oraz Galerię Działań Twórczych Kontakt.
————————————————————————-
Roman Szymański — są takie chwile, kiedy oczy szeroko się otwierają i widzą świat w zupełnie innej postaci. W tych momentach powstają moje fotografie.
————————————————————————-
Jacek Ulaczyk- rocznik 1970
Człowiek z niepełną datą.
Związany z południem — Piotrowice, zorientowany północnie — Świnoujście.
Zainteresowany obrazami, ostatnio również dźwiękami. Obserwator, lubiący przyglądać się światu. Większość czasu spędza wyżej, nie zawsze widzi co niżej.
Ulubione terminy: miejsce, światło, czas.
Zawodowo: FOTOEDUKACJA
————————————————————————-