————————————————————————-
Świąt Bożego Narodzenia
oraz wspaniałego 2016 Roku
życzy
Zarząd Okręgu Śląskiego
Związku Polskich Artystów Fotografików
————————————————————————-
Urząd Miasta Katowice oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zapraszają na wernisaż wystawy „Katowice w Obiektywie 2015”
Wernisaż odbędzie się 2 grudnia 2015r o 18.30, w Galerii KATOWICE Związku Polskich Artystów Fotografików,przy ul. św. Jana 10 (II piętro),
Podczas uroczystości wręczone zostaną nagrody zwycięzcom konkursu Katowice w Obiektywie 2015.
W tym roku katowicki magistrat wraz ze Śląskim Okręgiem Związku Polskich Artystów Fotografików organizował konkurs pod hasłem „Świętujemy 150 lat”. Czterdzieści wyróżnionych prac, które pojawią się na grudniowej wystawie w należącej do Związku Galerii „Katowice” można również obejrzeć w galerii na stronie www.katowice.eu
http://www.katowice.eu/strony/aktualnoscihot.aspx?ItemID=58&ListID=5B2480F8-CCC6-4E59-9656–49D8D35AE3EE
Osoby nagrodzone:
Nagrodą główną w konkursie jest publikacja fotografii na kartach kalendarza na 2016 rok, otrzymali ją: Sandra Szymańska, Kamil Ottawa, Iwona Wander, Marek Locher, Anna Pinkawa, Ewa Urbanowicz, Tomasz Kawka, Martyna Larysz, Krzysztof Czak, Tomasz Kawka, Karolina Śpiewak, Joanna Bratko-Lityńska, Adam Wiatrowski, Kamil Ottawa.
Pierwszą nagrodę specjalną otrzymała Ewa Urbanowicz, drugą Marek Locher, trzecią Iwona Wander. Nagroda dodatkowa — udział w warsztatach fotograficznych trafia do Karoliny Śpiewak.
A oto lista wyróżnionych w konkursie „Katowice w Obiektywie 2015”: Adam Wiatrowski, Agnieszka Wosz, Aleksandra Olszówka, Anna Gładysz, Anna Madeja, Anna Pinkawa, Anna Strykowska Błasiak, Anna Tomaka Wójcik, Bożena Nitkiewicz, Ewa Grzegorzak Łoposzko, Ewa Urbanowicz, Grażyna Gałczyńska Janus, Iwona Wander, Jacek Schindler, Jadwiga Grzyb, Janusz Drobisz, Joanna Bratko Lityńska, Kamil Ottawa, Karolina Śpiewak, Marcin Jabłoński, Krzysztof Czak, Magdalena Pierwocha, Marek Locher, Martyna Larysz, Nicola Kołakowska, Robert Garstka, Sandra Szymańska, Szymon Poręba, Tomasz Kawka, Urszula Gładka.
Wystawę oglądać będzie można do końca grudnia.
Gratulujemy i zapraszamy na wystawę do Galerii KATOWICE!
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza 04 listopada 2015 roku o godz 18.30 na spotkanie z Witoldem Englenderem, który opowie o historii OFFO oraz 07 listopada 2015 roku (sobota) o godz. 12.00 wernisaż wystawy fotografii Matthias Hagemann “100 kilometrów” .
Wernisaż odbędzie się w Galerii Katowice mieszczącej się w Katowicach przy ul. Św. Jana 10 (II piętro). Wystawę można oglądać w środy, czwartki i piątki w godzinach od 17.00 do 20.00 do 30 listopada 2015.
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza 21 X 2015 o godz 18.30 na spotkanie z fotografią Anna66 Andrzejewska“WiĘŹ”, do sali kinowej Planet Cinema mieszczącej się przy ul. Uniwersyteckiej 13 budynek Altus (III piętro).
Zapraszamy serdecznie!
Anna66 Andrzejewska
Urodzona w 1977 roku w Będzinie. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w Pracowni prof. Ewy Zawadzkiej. Formą wypowiedzi fotograficznej, którą się posługuje jest fotografia kreacyjna. Od początku swojej przygody z fotografią w jej centrum zainteresowania jest człowiek. Inspiracje czerpie z życia codziennego. Jest obserwatorem życia swojego i innych. Interesują ją relacje międzyludzkie z pełną paletą odcieni. Dużą uwagę przywiązuje do fotografii kolorowej jak i czarno-biały minimalizm jest jej bliski. Cechą charakterystyczną jej zdjęć jest „piękna brzydota” i balansowanie na granicy kiczu. W fotografii ceni sobie możliwość kreowania rzeczywistego świata o nierealnej strukturze, a inspiracje czerpie z obserwacji życia realnego jak i ze snu. Przyuważone zachowania, sytuacje przenosi na fotografie oraz krótkie formy filmowe. Jest współautorką krótkometrażowych filmów poklatkowych. Laureatka wielu konkursów polskich i zagranicznych. Jej prace znajdują się w zbiorach Sosnowieckiego Centrum Sztuki w Sosnowcu.
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza 07 pażdziernika 2015 roku o godz 18.30 na wernisaż wystawy zbiorowej członków ZPAF Okręgu Śląskiego.
Wernisaż odbędzie się w Galerii Katowice mieszczącej się w Katowicach przy ul. Św. Jana 10 (II piętro). Wystawę można oglądać w środy, czwartki i piątki w godzinach od 17.00 do 20.00 do końca miesiąca października.
LINIE PAPILARNE — to wystawa zbiorowa złożona z prac członków Okręgu Śląskiego ZPAF, którą otwieramy nowy rozdział działalności Galerii KATOWICE.
Tytuł odnosi się do naszej tożsamości fotograficznej. Do tego, co dla każdego z nas z osobna stanowi sedno naszej autorskiej wypowiedzi w medium, którym wszyscy się posługujemy — w fotografii, która jest dla nas wspólnym mianownikiem.
Poruszając się nie tylko pomiędzy światłem i cieniem, ale także, a może przede wszystkim pomiędzy nami samymi, prowokujemy dialog w wielu płaszczyznach i kontekstach.
Zapraszamy na wystawę
Anna Andrzejewska
Beata Brząkalik-Gburek
Jakub Byrczek
Michał Cała
Janusz Chojnacki
Marta Dąbrowska
Arkadiusz Gola
Krzysztof Gołuch
Marcin Górski
Waldemar Jama
Sławomir Jodłowski
Tomasz Jodłowski
Antoni Kreis
Krzysztof Lisiak
Krzysztof Liszka
Stanisław Michalski
Bogusław Michnik
Halina Morcinek
Jowita Mormul
Joanna Nowicka
Marek Locher
Jerzy Łakomski
Katarzyna Łata-Wrona
Arkadiusz Ławrywianiec
Beata Menderk-Mikulska
Piotr Oleś
Zbigniew Sawicz
Bolesław Stachow
Timm Stutz
Michał Szalast
Krzysztof Szlapa
Marek Wesołowski
Mieczysław Wielomski
Janusz Wojcieszak
Józef Wolny
Ewa Zawadzka
Jan Zegalski
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza 02 IX 2015 o godz 18.30 na prezentację fotografii „Fotografie sprzed lat”, do sali kinowej Planet Cinema mieszczącej się przy ul. Uniwersyteckiej 13 budynek Altus (III piętro).
Zapraszamy serdecznie!
————————————————————————-
Regionalny ośrodek Kultury w Częstochowie oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza 05 VIII 2015 o godz 18.30 na prezentację fotografii „CYBERFOTO 2015”, do sali kinowej Planet Cinema mieszczącej się przy ul. Uniwersyteckiej 13 budynek Altus (III piętro).
Zapraszamy serdecznie!
Konkurs ma piętnastoletnią tradycje istnienia i także patronatu Prezydenta Miasta nad tym wydarzeniem, które na stałe wpisało się w życie kulturalne miasta. Konkurs ma na celu promocję fotografii cyfrowej jako sztuki o szczególnym ładunku kulturotwórczym, oraz pokazanie możliwości cyfrowej kreacji obrazu fotograficznego. Jest to największy tego typu konkurs w Polsce. Corocznie napływa ponad 1000 fotografii z całego świata. Z wystawy poplenerowej wydawany jest katalog w języku polskim i angielskim.
Prace nadesłane na konkurs akcentują relacje zachodzące w sztuce obrazowania świata, która ciągle ewoluuje w kierunku wytworzenia pewnej wizji opartej na zaawansowanych technologiach rejestracji obrazu. Ambicją przesłania tego konkursu jest utrzymanie stałej więzi z nowoczesną jakością kultury wizualnej, kształtującej także naszą tożsamość narodową.
Wystawie corocznie towarzyszy seminarium poświecone relacjom pomiędzy sztuką a technologią.
————————————————————————-
Policealna Szkoła Fotograficzna Fotoedukacja oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza 01 VII 2015 o godz 18.30 na prezentację fotografii „Fotoedukacja Dyplomy 2015”, do sali kinowej Planet Cinema mieszczącej się przy ul. Uniwersyteckiej 13 budynek Altus (III piętro).
Zapraszamy serdecznie!
Pokazujemy to z czego jesteśmy najbardziej dumni. Co pozwala nam dalej pracować, co nas zachwyciło, zaskoczyło i zainteresowało. DYPLOMY 2015 Szkół Fotograficznych FOTOEDUKACJA. Dla naszych Słuchaczy to podsumowanie bycia w szkole, godzin zajęć, spotkań, rozmów i tego wszystkiego co pomiędzy. Pokazujemy Wam obrazy, które opowiadają o naszych Słuchaczach najwięcej, są ich wypowiedziami, opartymi o tematy które były dla nich najistotniejsze. To uzasadnia różnorodność wystawy, jak i naszych Słuchaczy. Najważniejsze, że nie stoimy w miejscu. Pojawiają się dyplomy dotyczące nowych mediów, ale i sięgające po fotografię klasyczną. Inspiracjami jest zarówno reporterska rzeczywistość, jak i abstrakcyjny świat cyfrowy. Ta wystawa to portret ludzi z którymi pracowaliśmy w szkole, dynamiczny i mocny, pełen kontrastów, trzymający widza w napięciu.
Prezentacja obejmuje prace dyplomowe absolwentów Rocznej Szkoły Fotoedukacja oraz dyplomy absolwentów kierunku Fototechnik Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego.
————————————————————————-
W związku z przeprowadzką do właściwej siedziby przy ulicy Św. Jana 10 Galeria Katowice wznowi działalność we wrześniu br. W każdą pierwszą środę zapraszamy na pokazy multimedialne, które odbywają się w sali kinowej Planet Cinema mieszczącej się przy ul. Uniwersyteckiej 13 budynek Altus.
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski oraz Planet Cinema zapraszają 3 VI 2015 o godz 18.30 do Planet Cinema mieszczącej się przy ul. Uniwersyteckiej 13 budynek Altus (III piętro),na spotkanie z fotografią Beata Brząkalik, Beata Mendrek-Mikulska „DIALOG”. Zapraszamy serdecznie!
Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie na kierunku: Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuk Plastycznych — dyplom z wyróżnieniem z malarstwa w pracowni prof. Tadeusza Rusa, dr hab. Adama Molendy i z fotografii pod okiem prof. Witolda Jacykowa oraz absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na kierunku specjalizacja: Fotografia — dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Czesława Chwiszczuka. W marcu 2014 roku dołączyła do Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. W swoich różnorodnych pracach, realizowanych w kilku technikach przewija się motyw człowieka, jego kondycji, miejsca w świecie. Zawodowo zajmuje się edukacją artystyczną. Mieszka i pracuje w Gliwicach. Więcej informacji na autorskiej stronie internetowej: www.brzakalikbeata.pl
Absolwentka Policealnego Studium Fotograficznego oraz Wydziału RTV Uniwersytetu Śląskiego
w Katowicach.
Od 2008 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików – obecnie członek Zarządu ZPAF okręgu śląskiego.
Od roku 2009 wykładowca w Szkole Fotografii FOTOEDUKACJA w Katowicach w zakresie Kompozycji Obrazu Fotograficznego, Estetyki fotografii oraz Technik Fotograficznych – pracownia cyfrowa.
Organizatorka i wykładowca kursów i warsztatów fotograficznych ‑www.fotowarsztaty.eu
W latach 2003 – 2006 założycielka i uczestniczka działań Grupy Fotograficznej NATECHWILE.
Aktualnie od 2014 – kuratorka NATECHWILE PROJEKT – program promocji „młodej fotografii”.
Od roku 2002 organizatorka i współorganizatorka wielu wystaw i projektów artystycznych, m.in. współpraca z Galerią Szyb Wilson, Galerią Czakram, Galerią Katowice ZPAF w Katowicach.
W 2004 r. współorganizatorka Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych EWNS w Katowicach.
Prace w zbiorach Muzeum Śląskiego w Katowicach, Śląskiej Kolekcji Fotografii Artystycznej w Katowicach, Muzeum Miejskiego w Sosnowcu oraz w kolekcjach prywatnych.
Strona autorska — www.horyzonty.net
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski oraz Planet Cinema zapraszają 6 V 2015 o godz 18.30 do Planet Cinema mieszczącej się przy ul. Uniwersyteckiej 13 budynek Altus (III piętro),na spotkanie z fotografią Krzysztof Szlapa „FOTOGRAFIA”. Zapraszamy serdecznie!
Zmiana formy prezentacji z wystawy na pokaz slajdów może wpłynąć na percepcję fotografii – mówi Krzysztof Szlapa. – Zdjęcie zostanie pozbawione swej materialnej „oprawionej” formuły i będzie wyświetlone jedynie przez parę sekund. Widz zostanie pozbawiony wolności w doborze kolejności oglądanych zdjęć oraz długości czasu, który chciałby poświęcić każdemu z nich. Co otrzyma w zamian? Czy przyniesie ze sobą „filmowe nawyki”? Co będzie rekompensowało utratę wartości płynących z klasycznych wystaw? Traktuję tę sytuację jako eksperyment. Przekonamy się 6 maja!
Krzysztof Szlapa rocznik 87, od urodzenia mieszka w Katowicach, członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, autor wystaw indywidualnych i uczestnik wystaw zbiorowych, uczestnik Szkoły Widzenia oraz Grupy 999, częsty gość w Żywym Skansenie Fotografii, kurator w Galerii Pustej cd. w Jaworznie oraz w Galerii ZA SZYBĄ w Katowicach, laureat nagrody dla młodego twórcy imienia Anny Chojnackiej. Z wykształcenia filolog, nauczyciel języka polskiego w szkole podstawowej.
Organizator warsztatów fotograficznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych we współpracy z różnymi instytucjami: Muzeum Historii Katowic, MDK Gliwicka 214, MDK Dąb, BWA Katowice, Kino Kosmos Katowice, Park Śląski, Towarzystwo WYSPA, Chorzów, SP37 Katowice, SP22 Katowice.
————————————————————————-
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski oraz Planet Cinema zapraszają 1 IV 2015 o godz 18.30 do Planet Cinema mieszczącej się przy ul. Uniwersyteckiej 13 budynek Altus (III piętro),na spotkanie z fotografią czterech autorów: Marcin Górski, Antoni Kreis, Arkadiusz Ławrywianiec, Józef Wolny „Wokół Wielkanocy”. Zapraszamy serdecznie!
Marcin Górski (1972)
Studiował na Wydziałach Budownictwa i Architektury Politechniki Śląskiej, dziś adiunkt tej uczelni. Profesor wizytujący w Universidade da Beira Interior w Portugalii.
Fotograf, kurator i popularyzator fotografii.
Współzałożyciel i prezes Gliwickiego Domu Fotografii, współautor The F Blog i blogu Miejsce Fotografii, członek portugalskiego stowarzyszenia Fotoalternativa i Kolektywu KGF, członek redakcji Fotoindexu, współpracownik portugalskich magazynów Dilema i Camera.doc. Współpracownik Workshop X.
Kurator wystaw m. in. Ami Vitale, Jeanne Wells, Mariusza Foreckiego i Michała Łuczaka.
Jego prace były pokazywane na ok. 40 wystawach indywidualnych i zbiorowych we Francji, Portugalii, Szwecji, Polsce, Wielkiej Brytanii, Włoszech i Japonii.
Autor i współautor kilku książek fotograficznych w Polsce, Portugalii i Iranie, publikowany w czasopismach fotograficznych w Portugalii, Stanach Zjednoczonych i Rosji. Autor lub współautor projektów foto-dokumentacyjnych i foto-socjologicznych poświęconych ginącym lokalnym społecznościom – Madeiro, Quaresma, Fado i Balcerek.
Zajmuje się fotografią tradycyjną średnio- i wielkoformatową, interesują go zagadnienia na granicy dokumentu i zapisu socjologicznego.
Członek Śląskiego Okręgu ZPAF.
Antoni Kreis
ANTONI KREIS, ur. w 1956 w Chorzowie, fotografuje od 35 lat, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, wice prezes Zarządu Okręgu Śląskiego ZPAF. Uczestnik ponad stu fotograficznych wystaw zbiorowych i kilkudziesięciu indywidualnych w kraju i za granicą. Laureat dziesiątek nagród w konkursach fotograficznych i filmowych. Organizator kursów fotografii oraz wykładowca na kursach oraz w szkołach fotografii. Ciągle poszukuje nowych form wypowiedzi artystycznej. W obrębie jego zainteresowań znajdują się zarówno klasyczne style fotograficzne jak portret, pejzaż czy reportaż jak również działania z gatunku fotograficznej awangardy.
Arkadiusz Ławrywianiec
Arkadiusz Ławrywianiec ur. 19.01.1967 w Opolu. Jest absolwentem Wyższej
Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Fotografią zajmuje od 1986 roku, kiedy to
wykonał własnoręcznie pierwszą odbitkę. Od 1994 pracuje w Dzienniku Zachodnim jako fotoreporter. Od 2009 uczy w Policealnej Szkole Fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach. Od 2010 jest członkiem ZPAF. Autor i współautor wystaw w Katowicach, Krakowie, Tychach, Cieszynie, Kłodzku, Warszawie, Sosnowcu, Saint-Etienne, Kolonii, Skopje. W latach 2011 i 2013 był stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury oraz otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury. Zajmuje się reportażem i dokumentem fotograficznym.
Józef Wolny
Józef Wolny. Członek Związku polskich Artystów Fotografików. Fotoreporter, pracował w gazetach codziennych i tygodnikach. Obecnie fotoedytor i szef działu fotograficznego tygodnika ilustrowanego „Gość Niedzielny” Uprawia fotografię czarno-białą mieszczącą się w nurcie fotografii osobistej. Twórca pojęcia „metafotofizyka” Zainicjował i prowadzi spotkania Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego.
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza 4 II 2015 o godz 18.30 do Galerii KATOWICE mieszczącej się przy ul. Młyńskiej 9 (I piętro),
na wernisaż wystawy fotografii Antoni Kreis „Świeci”. Wystawę można oglądać do 28 II 2015 W poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godzinach od 17.00 do 20.00. Zapraszamy serdecznie!
Na projekt „Święci” składa się cykl portretów będących współczesną interpretacją starych, kościelnych malowideł pokazujących sylwetki ludzi uznanych za świętych. Autor zakłada, że są to osoby niepospolite, wyróżniające się spośród otoczenia, postrzegane jako „specjalna” grupa ludzi. Dlatego też jako modele posłużyły mu osoby eksponujące swą „inność”, nierzadko nie do końca akceptowane przez ogół społeczeństwa, naznaczone stygmatami tatuaży, wykonywanych z potrzeby podkreślenia własnej indywidualności. Wzorem dawnych malarzy pokazane zostały na fotografiach
z przedmiotami będącymi uznanymi atrybutami, pozwalającymi na identyfikację przez oglądających jak np. miecz, klucz, różaniec. Autor zastanawia się, jak wyglądałyby współczesne wizerunki osób wyróżnionych i „zasłużonych” dla świata chrześcijan wykonane dziś, współczesnymi technikami. Czy straciłyby swą „świętość” gdyby zamiast pracochłonnego olejnego obrazu powiesić na ścianie „szybką” fotografię? Pod „strzechami” wieszano wszakże pospolite oleodruki…
Autor dziękuje za pomoc modelkom i modelom: Barbarze, Julii, Arturowi, Mikołajowe, Tomkowi.
Wizaż i charakteryzacja: Barbara Kreis
————————————————————————-