Sympozjum i panel dyskusyjny “W LUSTRZE FOTOGRAFII. O FOTOGRAFII NA ŚLĄSKU PO 2010” ‚które odbędą się w piątek, 24.09 / od godziny 16:00, w Katowicach Mieście Ogrodów, w sali kameralnej 211 (na 2 — piętrze), wraz z tłumaczeniem na PJM.
W LUSTRZE FOTOGRAFII. O FOTOGRAFII NA ŚLĄSKU PO 2010 — projekt w ramach którego zostały zorganizowane cztery wystawy fotografii: kreacyjnej, artystycznej, portretowej i reporterskiej. Wystawie prac Joanny Nowickiej, Antoniego Kreisa oraz Annie Lewańskiej towarzyszy wystawa Mistrzów: Jerzego Lewczyńskiego i Zofii Rydet. Na Sympozjum i podczas panelu dyskusyjnego podejmiemy próbę zebrania wiedzy na temat kondycji śląskiej fotografii po roku 2010, kiedy miał tu miejsce Kongres Kultury Województwa Śląskiego. Dopełnieniem projektu będzie katalog z pracami artystów zaproszonych do projektu i materiałami posympozjalnymi, podejmującymi temat oceny i znaczenia śląskiej fotografii w kulturze polskiej.
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Autorzy tekstów redakcyjnych i uczestnicy sympozjum:
Jakub Dziewit — kulturoznawca o zacięciu antropologicznym, metafotograf, animator kultury, niezależny kurator, wykładowca fotografii. Prowadzi cykl „Dyskusje o Fotografii” (dla stowarzyszenie-fotograficzne.org) oraz „Dyskusje o Fotografii w Kosmosie” (dla Kina Kosmos w Katowicach). Zastępca redaktora naczelnego gazeta-fotograficzna.org, redaktor naczelny wydawnictwa grupakulturalna.pl, kierownik Biura Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego, w latach 2012–2019 członek redakcji rocznika antropologicznego „Laboratorium Kultury” oraz redaktor Serii Wydawniczej „Historia i Teoria Kultury”. Członek Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego oraz Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami, zastępca prezesa ds. programowych stowarzyszenie-fotograficzne.org.
Dorota Głazek — historyczka sztuki. Absolwentka Uniwersytetu Jagielońskiego na kierunku historia sztuki. Specjalistka z zakresu historii architektury, ze szczególnym naciskiem na śląską architekturę sakralną w XIX i 1 połowy XX wieku, historii sztuki, historii grafiki i historii projektowania graficznego. Wieloletni starszy wykładowca w Zakładzie Teorii i Historii Sztuki w ASP Katowice.
Anna Huth — w 2009 roku uzyskała stopień magistra politologii z wyróżnieniem Rektora na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, tam również w 2019 roku otrzymała stopień doktora nauk o polityce. Absolwentka studium podyplomowego w Niemieckiej Akademii Filmu i Telewizji DFFB w Berlinie poświęconego rynkom dystrybucji filmowej. Od 2011 roku jest związana z ze Szkołą Filmową im. K. Kieślowskiego, gdzie pracuje w charakterze adiunkta i nauczyciela akademickiego.
Danuta Kowalik-Dura — muzealnik , starszy kustosz , przez szereg lat kierowała Działem Fotografii w Muzeum Śląskim. Jest autorką kilkunastu problemowych wystaw fotograficznych. W jej zainteresowaniach leży współczesna fotografia twórcza , w ostatnim czasie dorobek Jerzego Lewczyńskiego.
Anna Lorenc — absolwentka kierunku Projektowanie Graficzne na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Dyplom w Pracowni Fotografii prof. Waldemara Jamy oraz w Pracowni Projektowania Publikacji Multimedialnych dr. hab. Bogdana Króla. Interesują ją zagadnienia obrazowania krajobrazu zurbanizowanego i architektury w obszarze fotograficznego dokumentu subiektywnego oraz zagadnienia (artystyczne i techniczne) fotografii obiektów w ruchu. Od 2009 r. prowadzi zajęcia z Technik Fotografowania oraz Fotografii na kierunku Wzornictwo.
Adam Sobota — czołowy polski historyk i znawca fotografii, kurator zbiorów fotografii w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, autor znakomitych opracowań, artykułów oraz książek “Szlachetność Techniki. Artystyczne dylematy fotografii w XIX i XX wieku” (2001), “Konceptualność fotografii” (2004), katalogu zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu “Fotografia”(2007). Autor licznych wystaw, ostatnia wystawa “Fotografia — historia i sztuka Wybór z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu”
Michał Szalast – fotograf dokumentalista i filmowiec dokumentalista, historyk. Pracował jako fotoreporter, filmowiec, publicysta, pedagog i kurator. Wykładowca Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie.
Andrzej Zygmuntowicz — polski artysta fotograf. Członek rzeczywisty Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. Wiceprezes Zarządu Głównego i przewodniczący Rady Artystycznej ZPAF. Współtwórca Fundacji Konkursu Polskiej Fotografii Prasowej. Prezes Zarządu Warszawskiego Towarzystwa Fotograficznego. Od 2005 jest wykładowcą w Uniwersytecie Warszawskim – na Wydziale Dziennikarstwa, od 1998 jest wykładowcą w Collegium Civitas oraz od 1989 wykłada w Studium Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików.
Prowadzenie: Katarzyna Łata i Artur Rychlicki
Sympozjum będzie można oglądać online,
ale także zostanie nagrane, poddane postprodukcji i udostępnione na stronach Miasta Ogrodów szerszemu gronu odbiorców,
dzięki projektowi „CreArt. Sieć miast dla twórczości artystycznej” (2017–2021).
W ramach zadania “W LUSTRZE FOTOGRAFII. O FOTOGRAFII NA ŚLĄSKU PO 2010”
w tym czasie w Galeriach Miasta Ogrodów możecie obejrzeć wystawy:
- Wystawa fotografii portretowej: Joanna Nowicka „Piękni Ludzie” Galeria Pusta (3 — piętro)
- Wystawa fotografii Mistrzów: Jerzego Lewczyńskiego i Zofii Rydet „Retoryka pustki” Galerii Miasta Ogrodów (2 — piętro)
- Wystawa fotografii reportażowej: Anna Lewańska „Skutki uboczne” Galeria 5 (2 — piętro)
- Wystawa fotografii kreacyjnej: Antonii Kreis “Where are you, Andy?” Galeria Engram (parter)
24 września Galerie Miasta Ogrodów będa czynne do godziny 24:00.