————————————————————————-
————————————————————————-
Kolejne spotkanie z cyklu „Herbata i Fotografia” odbędzie się w czwartek, 15 grudnia 2016 w Galerii Katowice. Początek o godzinie 17.30 – temat przewodni “Muzyka w fotografii — fotografia w muzyce”.
Spotkanie prowadzą Krzysztof Szlapa i Kamil Myszkowski. Zapraszamy!
————————————————————————-
Urząd Miasta Katowice oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zapraszają na wernisaż wystawy „Katowice w Obiektywie 2016”
Wernisaż odbędzie się 7 grudnia 2016r o 18.30, w Galerii KATOWICE Związku Polskich Artystów Fotografików,przy ul. św. Jana 10 (II piętro),
Podczas uroczystości wręczone zostaną nagrody zwycięzcom konkursu Katowice w Obiektywie 2016.
Szanowni Państwo
Pod hasłem „Miasto Muzyki” po raz siódmy Urząd Miasta Katowice wraz ze Śląskim Okręgiem Związku Polskich Artystów Fotografików zorganizował konkurs fotograficzny „Katowice w Obiektywie”. Kultura, a szczególnie właśnie muzyka, jest bardzo silnym filarem naszego miasta. Potwierdziło to UNESCO, przyznając Katowicom tytuł Miasta Kreatywnego w dziedzinie muzyki. Wybór tematu był wiec w tym roku oczywisty, okazał się także bardzo szeroko interpretowany przez twórców zdjęć.
Znane nazwiska, koncerty, występy, pokazy, liczne instytucje kultury czy po prostu ciekawe miejsca były inspiracją dla wielu miłośników fotografii. Dźwięku poszukiwano również w rytmie naszego miasta czy samej architekturze.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się oczywiście Strefa Kultury, a szczególnie siedziba Narodowej Orkiestry Polskiego Radia. Nowa, zlokalizowana na terenie dawnej kopalni „Katowice” przestrzeń jest znakomitym wyznacznikiem przemiany zachodzącej w mieście. Kolejna edycja konkursu cieszyła się tradycyjnie dużym zainteresowaniem. Dziękuję wszystkim biorącym udział w konkursie fotograficznym, a szczególnie gratuluję autorom zdjęć wybranych przez profesjonalne jury. Zapraszam wszystkich do Katowic – miasta muzyki. Dla odmiany – jak brzmi hasło promujące nasze miasto – każdy znajdzie tu swoje ulubione dźwięki!
Marcin Krupa
Prezydent Miasta Katowice
————————————————————————-
Kolejne spotkanie z cyklu „Herbata i Fotografia” odbędzie się w czwartek, 17 listopada 2016 w Galerii Katowice. Start o godzinie 17.30 – w programie między innymi rozmowa o aktualnej wystawie, a także inne tematy, które zaproponują prowadzący. Naturalnie nie zabraknie specjalnie dobranej herbaty, która podkreśli wyjątkową atmosferę.
Spotkanie prowadzą Krzysztof Szlapa i Kamil Myszkowski. Zapraszamy!
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza 02 XI 2016 o godz 18.30 na wernisaż wystawy fotografii Jindřich Štreit „(Nie)znane Fotografie 1978–1989“. Wernisaż odbędzie się w Galerii Katowice mieszczącej się w Katowicach przy ul. Św. Jana 10 (II piętro). Wystawę można oglądać do 30 listopada 2016 w środy, czwartki i piątki w godzinach od 17.00 do 20.00.
Wystawa Jindřicha Štreita „ (Nie)znane Fotografie 1978–1989“ została przygotowywana z okazji 70 rocznicy urodzin najważniejszego czeskiego fotografa, człowieka, który poświęcił swoje życie zawodowe dokumentacji życia kraju w czasach schyłkowego komunizmu. Jego prace były prezentowane na kilkuset wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jego fotografie zostały zawarte w zbiorach wielu wybitnych instytucji międzynarodowych (Victoria & Albert Museum, Londyn, Międzynarodowe Centrum Fotografii w Nowym Jorku, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, National Gallery of Art, Waszyngton, Tokio Metropolitan Museum of Photography, i innych). Ekspozycja obejmuje ponad trzydzieści lat pracy dokumentalnej Štreita, które powstały w Sudetach i barwnie opisuje życie w zaniedbanego morawskiego pogranicza. Ze względu na złożoność tematu książka i wystawa został wyprodukowana we współpracy ze specjalistami z Muzeum Sztuki w Ołomuńcu (s. Bieleszová, L. Daněk, A. Šimková, G. Renotière) oraz Instytutu Twórczej Fotografii na Wydziale Filozofia i Nauki na Uniwersytecie Śląskim w Opawie (V. Birgus, T. Pospěch, V. Podestát, J. Moucha).
Jindřich Štreit (ur. 1946, Vsetíně)
Štreit ukończył w 1967 roku pedagogikę na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu, a w roku 1977 Szkołę Fotografii Artystycznej Związku czeskich fotografów. Fotografował intensywnie po studiach uniwersyteckich, a od 1970 roku rozwija swój cykl dokumentalnych fotografii środowiska wiejskiego. Od 1974 roku, zarządzał galerią w Sovińcu, w której prezentowane były prace nonkonformistycznych artystów. Pracował również jako nauczyciel i dyrektor szkoły podstawowej. W 1982 roku został aresztowany i oskarżony o zniesławienie Republiki i jej przedstawicieli. Został skazany na dziesięć miesięcy więzienia z dwuletnim zawieszeniem wykonania, następnie został zmuszony do porzucenia zawodu nauczyciela i pracy jako bibliotekarz, a później jako dyspozytor PGR. Od 1990 roku pełni funkcję nauczyciela i profesora (od 1999) w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiej w Opawie. Wydał kilkadziesiąt książek fotografii dokumentalnej, w tym Vesnice je svět ( “Wieś jest globalnym światem”), 1993; Lide olomouckého okresu ( “Ludzie z regionu Ołomuńca ”), 1995; Cesta ke Svobode ( “Droga do wolności”), 1999; Brána naděje ( “Brama nadziei”), 2000; Tak Daleko, tak blízko ( “Tak daleko, tak blisko”), 2005; i Vítkovice 2008. Miał ponad 1100 pokazów, a także setki razy był kuratorem wystaw. Jego prace znajdują się w wielu znaczących kolekcjach, w tym w Morawskiej Galerii w Brnie, Muzeum Sztuki Użytkowej w Pradze, Muzeum Sztuki w Ołomuńcu, Słowackiej Galerii Narodowej w Bratysławie, Muzeum Ludwig w Kolonii, Muzeum Wiktorii i Alberta w Londyn, Międzynarodowe Centrum Fotografii i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, National Gallery of art w Waszyngtonie i Tokio Metropolitan Museum of Photography.
————————————————————————-
Kolejne spotkanie z cyklu „Herbata i Fotografia” odbędzie się w czwartek, 20 października 2016 w Galerii Katowice. Start o godzinie 17.30 – w programie między innymi rozmowa o aktualnej wystawie, a także inne tematy, które zaproponują prowadzący. Naturalnie nie zabraknie specjalnie dobranej herbaty, która podkreśli wyjątkową atmosferę.
Spotkanie prowadzą Krzysztof Szlapa i Kamil Myszkowski. Zapraszamy!
————————————————————————-
Są jeszcze wolne miejsca na kursie fotografii dla początkujących. Rozpoczęcie zajęć w poniedziałek 24 października 2016 o godz. 17.00. Zapisy i szczegółowe informacje pod numerem telefonu: 602 24 49 49 — Antoni Kreis: kier. kursów ZPAF 0/śląski
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza 05 X 2016 o godz 18.30 na wernisaż wystawy fotografii Waldemar Jama “Wizerunki X”. Wernisaż odbędzie się w Galerii Katowice mieszczącej się w Katowicach przy ul. Św. Jana 10 (II piętro). Wystawę można oglądać do 28 października 2016 w środy, czwartki i piątki w godzinach od 17.00 do 20.00.
Urodzony w 1942 r.Dyplom z fotografii na ASP w Poznaniu.Od 1973 r jest członkiem ZPAF.
Również Rady Artystycznej ZPAF – 4 kadencja. W 2004 r otrzymał tytuł profesora.Prowadził
fotografię na ASP w Katowicach i Gdańsku.Uprawia fotografię inscenizacyjną i dokument.
Autor wielu wystaw indywidualnych i znaczących zbiorowych w kraju i za granicą. Otrzymał
medal im.J.Bułhaka za wybitne osiągnięcia twórcze w fotografii./ 1997r/ Jego prace znajdują
się w zbiorach wielu muzeów i osób prywatnych.Rzeczoznawca fotografii przy MKiS.
Stypendia artystyczne MKiS w dziedzinie fotografii w 1981 i 1998 r.
W 2009 r otrzymał srebrny medal ” Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
————————————————————————-
Konkurs „Katowice w obiektywie 2016”
Muzyka w fotografii
Pod hasłem „Miasto Muzyki” już po raz siódmy katowicki magistrat wraz ze śląskim okręgiem Związku Polskich Artystów Fotografików ogłasza konkurs fotograficzny „Katowice w Obiektywie 2016”. Nagrodami są: udział w wystawie ZPAF, publikacja na kartach kalendarza, profesjonalne warsztaty fotograficzne, a także tablety multimedialne i czytnik do e‑booków.
Kultura jest silnym filarem naszego miasta. Potwierdziło to UNESCO, przyznając Katowicom tytuł Miasta Kreatywnego w dziedzinie muzyki. Znane w świecie nazwiska, koncerty, występy, pokazy, liczne instytucje kultury czy po prostu ciekawe miejsca – Katowice tętnią muzyką, inspiracji jest więc wiele. Zachęcamy pasjonatów fotografii do udziału w konkursie, który może być wspaniałą przygodą zakończoną nie tylko zdobyciem atrakcyjnej nagrody rzeczowej, ale przede uznania w oczach profesjonalistów.
Podobnie jak we wcześniejszych edycjach każde zgłoszenie do konkursu musi zawierać podpisane własnoręcznie oświadczenie będące załącznikiem do regulaminu dostępnego na miejskiej stronie: Katowice.eu. Jego oryginał można przynieść wraz ze zdjęciami zapisanymi na płycie CD lub innym nośniku elektronicznym do Wydziału Promocji (ul. Rynek 13, I piętro, pokój 117) lub przesłać pocztą tradycyjną pod adresem: Urząd Miasta Katowice – Wydział Promocji, ul. Rynek 13, 40–003 Katowice. Zdjęcia wraz ze skanem oświadczenia można też wysłać za pośrednictwem e‑maila (konkurs@katowice.eu).
Spośród zgłoszonych do konkursu fotografii komisja, składająca się z przedstawicieli Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Wydziału Promocji Urzędu Miasta, zakwalifikuje 60 zdjęć; z nich wybierze 40, które jako wyróżnione pojawią się na grudniowej wystawie w należącej do Związku Galerii „Katowice” oraz zostaną opublikowane na stronie: www.katowice.eu.
Nagrodą główną dla dwunastu najlepszych prac będzie natomiast publikacja w kalendarzu miejskim na 2017 rok. Jurorzy wskażą również trzy fotografie, których autorzy otrzymają nagrody specjalne: tablety multimedialne i czytnik do e‑booków: za 1. i 2. miejsce – tablet multimedialny o wartości nieprzekraczającej 600 zł brutto, za 3. miejsce – czytnik do e‑booków o wartości nieprzekraczającej 500 zł brutto. Podczas grudniowego wernisażu zostanie wręczona także nagroda dodatkowa ZPAF – zaproszenie do udziału w profesjonalnych warsztatach fotograficznych prowadzonych przez Związek.
Lista wszystkich zwycięzców konkursu zostanie zamieszczona w grudniu na stronie: www.katowice.eu. (sr)
————————————————————————-
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza 07 IX 2016 o godz 18.30 na wernisaż wystawy fotografii Michał Szalast “Albinos of Tanzania”. Wernisaż odbędzie się w Galerii Katowice mieszczącej się w Katowicach przy ul. Św. Jana 10 (II piętro). Wystawę można oglądać do końca września 2016 w środy, czwartki i piątki w godzinach od 17.00 do 20.00.
Światło to życie, ciemność to śmierć. Te proste skojarzenia wydają się uniwersalne i niepodważalne. Nie dla nich. Żyją w Tanzanii na największej wyspie jeziora Wiktorii. Wydaje się być ona troskliwą matką chroniącą swymi ramionami niechciane przez innych dzieci. Ich przodkowie zbłądzili na wyspę szukając bezpieczniejszego, spokojniejszego życia i wyspa Ukurewe stała się dla nich domem. Nawet jednak tu, dzień jest dla nich nocą, a noc… noc jedynie wytchnieniem. Żyją ukryci przed promieniami w swych pokrytych falistą blachą chatkach. Kuszeni przez wpełzające do wnętrza światło, próbują toczyć nierówną walkę z instynktem i nie poczuć ciepłego dotyku Słońca. W końcu przegrywają i za chwilę radości płacą strupami zainfekowanej skóry. Ktoś mógłby ich nawet nazwać więźniami ciemności. Ten ktoś nie widział jednak uśmiechu na albinoskiej twarzy. Pochodzi on od tych najprostszych radości, którymi potrafi się cieszyć człowiek bez względu na to czy mieszka w rozpadającej się tanzańskiej chatce z brzemieniem przekleństwa białej skóry, czy w europejskiej rezydencji z radością dziedzictwa białego człowieka.
Jest to historia o kilkorgu z nich, o ciemności która oswoili i świetle, za którym tęsknią…
Michał Szalast
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza 03 VIII 2016 o godz 18.30 na wernisaż pokonkursowej wystawy fotografii „CYBERFOTO 2016”. Wernisaż odbędzie się w Galerii Katowice mieszczącej się w Katowicach przy ul. Św. Jana 10 (II piętro). Wystawę można oglądać do końca sierpnia 2016 w środy, czwartki i piątki w godzinach od 17.00 do 20.00.
O CYBERFOTO
Historia konkursu sięga roku 1997, kiedy to po raz pierwszy w jakże szacownej Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie zaprezentowaliśmy zaledwie kilkanaście prac, kilku można powiedzieć twórców-pionierów cyfrowych obrazów. Dzisiaj są to uznani artyści w twórczości których, technologia cyfrowa odgrywa podstawową rolę. Wspomnę tutaj przede wszystkim Jana Berdaka z Opola, /pierwszego zwycięzcę CYBERFOTO/, Piotra Zabłockiego z Gdańska i Algimantasa Kalvaitisa z Litwy, uczestników pierwszej edycji CYBERFOTO.
Artyści ci, jako jedni z pierwszych, świadomie posługiwali się technologią cyfrową, intuicyjnie przeczuwając możliwości twórczej kreacji, jakimi nasycona jest digitalizacja obrazu fotograficznego. Wpisali się oni w historię pierwszej edycji konkursu.
Z ponad tysiąca autorów, którzy uczestniczyli w konkursach CYBERFOTO koniecznie trzeba wymienić takich artystów jak : Ryszard Czernow, Ewa Przytuła, nieżyjący już niestety, Marek Eligiusz Janicki, Piotr Rosiński, Jacek Szczerbaniewicz, Marcin Giba, Krystyna Andryszkiewicz i Edyta Pilichowska, a z pośród twórców zagranicznych najbardziej zaznaczyli swoją obecność : Evaldas Ivanauskas z Litwy, Sergey Kharlamov z Ukrainy czy wspomniany już wcześniej, Algimantas Kalvaitis. Twórczość wymienionych artystów najbardziej oscyluje w kierunku idei artystycznej CYBERFOTO. Staraliśmy się zawsze nagradzać prace tchnące nieprzeciętną wyobraźnią a jednocześnie posiadające filozoficzno-melancholijny podtekst, prace w których widać intelektualną zabawę z wirtualną rzeczywistością, generując nowatorstwo nowych przestrzeni sztuki. Iluzyjna metafizyka filozofii bytu bijąca z tych fotografii tworzyła i pewnie tworzyć będzie siłę napędową dalszych edycji konkursu. Jestem przekonany, że nagradzając te prace udało się wypracować, pewną specyficzną niszowość założeń konkursu, polegającą na gloryfikacji transcendentalnej wyobraźni, skutecznie opierającej się komercyjnym potrzebom kulturowym współczesnego społeczeństwa. W założeniach ideowych konkursu, staraliśmy się także akcentować wytworzoną aktualnie, dominacje wizualności, opartą na obrazach technicznych, jako wartość artystyczną i kulturową.
Cyberfoto usiłuje przełamać konwencjonalne myślenie o ikonosferze, budując własny, charakterystyczny styl iluzyjnego postrzegania rzeczywistości. Przyznaję, że cieszą mnie wywołane kontrowersje, wokół niektórych nagrodzonych prac, wynikające m.in. ze zderzenia odmiennych estetyk jury i publiczności. Rodzące się na wokół tej odmienności ostre ale twórcze polemiki są cennym i naturalnym wynikiem niespójnych wymiarów piękności w sztuce. Kontrowersje w zasadzie zostały wpisane w idee tego konkursu i stanowią dla mnie wartość kulturotwórczą i stymulującą postawy artystyczne.
Prace konkursowe znakomicie akcentują relacje, zachodzące w sztuce obrazowania świata, która ciągle ewoluuje w kierunku wytworzenia pewnej wizji opartej na zaawansowanych technologiach rejestracji obrazu. Ambicją przesłania tego konkursu jest utrzymanie stałej więzi z nowoczesną jakością kultury wizualnej, kształtującej także naszą tożsamość narodową.
Jest jeszcze wprawdzie wiele osób, nie zgadzających się z twierdzeniem znanego artysty i filozofa sztuki, Petera Weibla, że „cyfryzacja obrazu, jest prawdopodobnie najważniejszym wydarzeniem od czasu wynalezienia samego obrazu”, ale ich liczba systematycznie maleje. Większość twórców obrazu jako ikony sztuki, ma już świadomość kolosalnego znaczenia, jakie ma zamiana obrazu w piksele. Konsekwencje tego przełomu, są przede wszystkim widoczne w zmianie postrzegania rzeczywistości, co owocuje wytworzeniem charakterystycznych, fantazyjnie nowych przestrzeni sztuki. Symptomatyczne dla tej twórczości jest mieszanie się różnych poetyk surrealizmu, dadaizmu czy hiperrealizmu z własną, już cyfrowo budowaną wyobraźnią. Jakże cenne dla rozwoju cywilizacyjnego, są te niepokojące wyzwania, filozoficzne głębie z onirycznymi aurami, budujące coraz stabilniejsze pomosty do nowych wymiarów szeroko pojętego artyzmu. Mam nadzieję, że konkurs CYBERFOTO w dotychczasowych i przyszłych edycjach stanowi jeden z pomostów do rozumienia a może wręcz pokochania, cyfrowego aspektu współczesnej sztuki. Cieszy mnie fakt i utwierdza w przekonaniu że wartość imprezy CYBERFOTO doceniona została przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który współfinansuje to przedsięwzięcie. Dziękuję serdecznie Narodowemu Centrum Kultury w Warszawie, które od pierwszej edycji nas wspierało, Związkowi Polskich Artystów Fotografików, dzięki przychylności i fachowości którego rośnie ranga konkursu.
————————————————————————-
Policealna Szkoła Fotograficzna Fotoedukacja oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza 06 VII 2016 o godz 18.30 na wernisaż zbiorowej wystawy fotografii „Fotoedukacja Dyplomy 2016”. Wernisaż odbędzie się w Galerii Katowice mieszczącej się w Katowicach przy ul. Św. Jana 10 (II piętro). Wystawę można oglądać do końca lipca 2016 w środy, czwartki i piątki w godzinach od 17.00 do 20.00.
Tomasz Hahn
Malwina Świeczka
Magdalena Witkowska-Łaski
Roksana Bensz
Marta Arlt
Agnieszka Tobiaszewska
Ewa Szozda
Magdalena Bednarska
Sylwia Soboń
Monika Cebo
Patrycja Ciupa
Joanna Nowak
Agnieszka Karolewicz
Karol Prucia
Łukasz Bukowski
Karolina Pająk
Magdalena Wochnik
Wojciech Herisz
Katarzyna Bochnacka
Dominika Pluta
Aleksandra Strzelecka
Kinga Żychowska
Małgorzata Surowiec
Monika Śliwa
Artur Rudawski
Michał Krzywonos
Propozycją Szkoły Fotografii FOTOEDUKACJA skierowaną do pasjonatów fotografowania jest Szkoła Roczna oraz kierunek dwuletni. Korzystają z nich nie tylko Ci słuchacze, którzy chcą związać się z fotografią zawodowo i uczynić z niej źródło utrzymania ale także amatorzy fotografowania dla których aparat fotograficzny pozostanie podstawowym narzędziem umożliwiającym twórcze spędzanie wolnego czasu. Trafiają tu ludzie dla których fotografia to radość, pasja, którzy chcą wiedzieć więcej. Przez okres nauki, w wolne weekendy, pod okiem wykładowców będących jak ich słuchacze fotograficznymi pasjonatami , zdobywają wiedzę, jakiej nierzadko nie można znaleźć w żadnych podręcznikach, zdobywają praktyczne doświadczenie przy komputerach, w tradycyjnej ciemni fotograficznej, fotografując w „prawdziwym” studiu, czy szukając tematów na reportaż bezpośrednio w terenie. Podsumowaniem nauki jest wykonana „praca dyplomowa” jaką wykonuje każdy słuchacz. Temat dowolny, technika dowolna. Trzeba tylko przekonać wymagającą i surową Komisję. Ci, których prace zostają ocenione najwyżej mogą później powiesić swoje prace na ścianach Galerii Związku Polskich Artystów Fotografików – zwykle zarezerwowanej dla artystów uznanych, z wieloletnim stażem. Jak pokazuje dotychczasowa praktyka wiele prac pokazanych na dorocznej wystawie nie ustępuje fotografiom uznanych artystów, wielokrotnie zaskakując widzów indywidualnymi poszukiwaniami i nowatorskimi rozwiązaniami.
Antoni Kreis
kurator wystawy
Po wernisażu odbędzie się pokaz eksperymentów filmowych Antoniego Kreisa oraz promocja książki z tekstami inspirowanymi poezją i muzyką Jima Morrisona i zespołu THE DOORS. W programie zapowiedź dokumentu filmowego autorstwa Krzysztofa Palińskiego o autorze.
Zapraszamy serdecznie!
————————————————————————-
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Herbata i Fotografia, które odbędzie się 16 czerwca o 17.30, w siedzibie Okręgu Śląskiego ZPAF (ul. św. Jana 10, drugie piętro).
Tradycyjnie omówimy aktualną wystawę w Galerii Katowice — tym razem jest to ekspozycja zbiorowa, pod tytułem „Zapomniany Śląsk”.
Ponadto organizatorzy zaplanowali omówienie ostatniego rozdziału z książki: Fotografia jako sztuka współczesna pt. „Fizyczne i materialne” oraz ćwiczenie z Archeologii Fotografii. Wszystko to i wiele więcej, jak zawsze przy filiżance herbaty.
Spotkanie prowadzą: Krzysztof Szlapa i Kamil Myszkowski
Miejsce: Galeria Katowice (Katowice, ul. św. Jana 10 — II piętro), godz. 17.30
Serdecznie zapraszamy!
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza 1 czerwca 2016 roku o godz 18.30 na wernisaż zbiorowej wystawy fotografii “ZAPOMNIANY ŚLĄSK”. Wernisaż odbędzie się w Galerii Katowice mieszczącej się w Katowicach przy ul. Św. Jana 10 (II piętro). Wystawę można oglądać do końca czerwca 2016 w środy, czwartki i piątki w godzinach od 17.00 do 20.00.
Fot. Agnieszka Laszczak
ZAPOMNIANY ŚLĄSK
“Dokument — sztuka która jest proporcjonalna do czasów w których żyjemy” — Jerzy Lewczyński
Projekt jest poszukiwaniem zjawisk — nie miejsc — chociaż wszystkie zjawiska mają swoje miejsce i czas.
Pomysł zrodził się w 2014 roku podczas pierwszego wyjazdu na zdjęcia do Katowic z młodzieżą naszej szkoły. To wielkie miasto zaskoczyło nas swoją dwoistością. Obok pięknych i nowoczesnych części tkwią nadal zapomniane i niechciane pozostałości dawnej górniczej metropolii. Dzisiaj już krańcowo zdegradowane przebłyskują gdzie nie gdzie resztkami secesyjnej świetności.
Mieszkańcy tego miasta także zostali podzieleni i przypisani, niejako z rozpędu, do swoich dzielnic. tak dokonało się dzieło zapomnienia — wykluczeni mieszkańcy w swoich niechcianych siedzibach oczekujący na jakiś akt ostateczny.
Fot. Angelika Góra
Nasz projekt to antropologiczna wyprawa w “inny świat”. Dlatego też nie można oczekiwać, że zgromadzony materiał zdjęciowy traktujemy jak dokumentację śląskich miast. Zarejestrowane obrazy są przede wszystkim odzwierciedleniem indywidualnych emocji autorów .
To co dokumentujemy można chyba nazwać wykluczeniem. W miastach śląska przybiera ono formę wykluczenia całych dzielnic i jest wynikiem gwałtownych przemian ustrojowych i gospodarczych wywołujących zmianę statusu społecznego dużej części mieszkańców, zwłaszcza dużych miast. Nakłada się na to specyficzny, lokalny koloryt śląskich zwyczajów wywodzących się jeszcze z poprzedniej epoki oraz szeroko rozumiany “pejzaż kibicowski”.
Efekt takiej mieszanki jest jedyny w swoim rodzaju. Powstałe subkultury społeczne zawładnęły znacznymi częściami śląskich miast.
Piotr Borowicz
Fot. Dagmara Dudajek
Uczestnikami, trwającego od września 2014, projektu są uczniowie klas fotograficznych technikum nr 7 Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych w Bielsku-Białej pracujący pod kierownictwem Piotra Borowicza.
Fot. Daria Melanik
W pracach nad projektem udział biorą: Piotr Borowicz, Dagmara Dudajek, Justyna Gluza, Angelika Góra, Oskar Karpf, Agnieszka Laszczak, Daria Melanik, Dagmara Mętel, Sabina Olma, Kornelia Pacura, Kamila Pietraszko, Sylwia Pietraszko, Dominik Skowroński, Daria Szczuka, Sandra Szuta.
Fot. Dagmara Mętel
————————————————————————-
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Herbata i Fotografia w siedzibie ZPAF OŚ (ul. św. Jana 10, p. II), które odbędzie się 12 maja (start 17.30).
Tym razem zabierzemy Was w ko(s)miczną podróż z fotografią. W programie jak zwykle omówienie aktualnej ekspozycji w Galerii Katowice – wystawy Antoniego Kreisa pt. Interpretacje II. Następnie zaprezentujemy kolekcję zdjęć NASA oraz ciekawostki z konceptualnej fotografii księżyca. Na koniec proponujemy niespodziankę – zabawę.
Spotkanie poprowadzą Krzysztof Szlapa i Kamil Myszkowski. W ramach zadania prosimy o przyniesienie jednej fotografii, która ma dla Was szczególne znaczenie, w jakiś sposób Was inspiruje, lub jest istotna dla Waszego życia.
Do zobaczenia!
————————————————————————-
Kolejne spotkanie z cyklu „Herbata i Fotografia” odbędzie się w najbliższy czwartek, 21 kwietnia w Galerii Katowice. Start o godzinie 17 – Tym razem zostanie przeprowadzone wspólnie ze spotkaniem Papier bije piksele, organizowanym przez Fundacją dla Filmu i Fotografii. Tematem przewodnim spotkania będzie fotografia Bronisława Arciszewskiego.
Spotkanie rozpoczniemy od zobaczenia aktualnej wystawy w Galerii Katowice – „nie-miejsca” Marcina Górskiego. Później przejdziemy do głównego punktu spotkania, czyli fotografii Bronisława Arciszewskiego.
Na spotkaniu będzie można zobaczyć niezwykły świat fotografii Bronisława Arciszewskiego (1885–1964), będzińskiego mistrza dawnej fotografii. Zdjęcia pochodzą ze zbioru Muzeum Zagłębia w Będzinie, które jest w posiadaniu ponad 1300 szklanych negatywów wykonanych przez fotografa. Gościem specjalnym spotkania będzie profesor Jakub Byrczek, który od lat stara się o wydanie albumowej publikacji z wybranych zdjęć Arciszewskiego.
Spotkanie poprowadzą Krzysztof Szlapa, Kamil Myszkowski oraz członkinie Fundacji Dla Filmu i Fotografii.
*** O projekcie Herbata i Fotografia ***
Jest to cykl spotkań w siedzibie Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Śląskiego. Pierwotnie spotkania prowadzone były w latach 2013 – 2014, jednak ze względu na remont Galerii Katowice, musiały zostać zawieszone. Od lutego 2016 roku spotkania mają charakter regularny i odbywają się w trzeci czwartek miesiąca, przy herbacie. Podczas spotkań rozmawiamy o fotografii, dzielimy się ciekawymi informacjami, komentujemy aktualne wydarzenia, pokazujemy fotografie, inspirujemy się nawzajem!
*** O projekcie Papier bije piksele ***
Zdążyliśmy już przywyknąć do tego, że fotografie oglądamy przede wszystkim w internecie. Głównych przyczyn tego stanu rzeczy upatrywać można w łatwości dostępu do zasobów sieci oraz wysokich cenach albumów fotograficznych. Niemal każdy zgodzi się jednak z tym, że internetowe medium, odzierając zdjęcia z materialności, zmienia także sposób ich odbioru. Obrazy na ekranach komputerów wyświetlane są najczęściej w towarzystwie reklam i odnośników, docierają do nas w cyfrowym szumie i pośpiechu. I tak zrodziła się idea cyklicznych spotkań skupionych wokół albumów i wydawnictw fotograficznych.
Zapraszamy!
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza 4 maja 2016 roku o godz 18.30 na wernisaż wystawy fotografii Antoni Kreis “INTERPRETACJE‑2”. Wernisaż odbędzie się w Galerii Katowice mieszczącej się w Katowicach przy ul. Św. Jana 10 (II piętro). Wystawę można oglądać do 25 maja 2016 w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godzinach od 17.00 do 20.00.
ANTONI KREIS, ur. w 1956 w Chorzowie, fotografuje od 35 lat, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, wice prezes Zarządu Okręgu Śląskiego ZPAF. Uczestnik ponad stu fotograficznych wystaw zbiorowych i kilkudziesięciu indywidualnych w kraju i za granicą. Laureat dziesiątek nagród w konkursach fotograficznych i filmowych. Organizator kursów fotografii oraz wykładowca na kursach oraz w szkołach fotografii. Ciągle poszukuje nowych form wypowiedzi artystycznej. W obrębie jego zainteresowań znajdują się zarówno klasyczne style fotograficzne jak portret, pejzaż czy reportaż jak również działania z gatunku fotograficznej awangardy.
INTERPRETACJE‑2 to kontynuacja INTERPRETACJI sprzed blisko 5 lat, w których zastanawiałem się nad zastosowaniem przedmiotów jako symboli nadając im inne znaczenie. Najnowsze prace można
w zasadzie nazwać galerią portretu, z tym, że nie interesują mnie konkretne, fizyczne, nazwane osoby lecz oddane z pomocą ludzkich wizerunków, czasem podlegających dość daleko posuniętej ingerencji w ich zewnętrzny obraz, stany w jakich może znaleźć się każdy człowiek. Częściowo odwołuję się tutaj do emocji i doświadczeń związanych z autoportretem a częściowo obserwuję zachowania innych ludzi. Być może ktoś znajdzie tutaj związki z fotografią konceptualną, lub dostrzeże, na przykład echa sztuki pop-artu. Być może to zupełnie coś innego?
————————————————————————-
————————————————————————-
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 15 marca 2016 r zmarł w wieku 65 lat Krzysztof Niesporek.
Uroczystości pogrzebowe ŚP Krzysztofa Niesporka odbędą się dnia 19 marca o godzinie 13.00
w Bazylice Ojców Franciszkanów w Katowicach Panewnikach.
Zarząd O.Śl. ZPAF
Krzysztof Niesporek — artysta fotografik, członek Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych oraz zbiorowych, wykładowca Szkoły Fotografii Fotoedukacja. Urodził się w 1950 roku w Katowicach-Szopienicah. Zainteresowanie i miłość do fotografii wyniósł z domu rodzinnego – już jego dziadek, Augustyn Niesporek, w 1919 roku założył Studio Fotograficzne. Po ukończeniu szkoły podstawowej Krzysztof podjął więc naukę w Technikum Fototechnicznym w Katowicach-Piotrowicach, gdzie zdał maturę, tym samym zdobywając tytuł Technika Fotografa. W 1971 roku rozpoczął pracę w rodzinnym studio fotograficznym, gdzie w 1974 roku uzyskał tytuł mistrza fotografii. Studio w katowickim Nikiszowcu, cieszące się szczególną renomą, prowadził nieprzerwanie do ostatnich dni.
W wywiadzie dla Gazety Wyborczej w 2014 roku mówił:
„Tak naprawdę chciałem zostać fotoreporterem. Bardzo chciałem pracować w “Panoramie”. Uwielbiałem ten tygodnik. Za jakość papieru, za kolor. W 1971 r. zmarł mój tata. Miałem 21 lat i akurat byłem w wojsku. Wiedziałem, że o pracy w gazecie muszę zapomnieć. Musiałem zająć się zakładem. Tata miał asystentkę, były uczennice. Nie chciałem nikogo zwalniać. Pracy było dużo. Skończyłem szkołę fotograficzną, ale brakowało mi doświadczenia. Pomagała mi mama. Parę rzeczy musiałem spartaczyć, żeby się nauczyć. Również w kontaktach z klientami. Raz przyszła klientka, powiedzmy, niezbyt interesującej urody. Zrobiłem jej zdjęcie do dowodu. Przy odbiorze powiedziała, że nie podoba się jej, jak wyszła. Wypaliłem: “Jak się fotografuje kapustę, to nie może na zdjęciu być jabłuszko!”. Pani wyszła, trzaskając drzwiami.
Od razu tego pożałowałem, zrobiło mi się głupio. Kilkanaście lat później klientka też wzięła zdjęcia niezadowolona. Narzekała, że kiedyś jej dużo lepsze zrobiłem. Przeprosiłem i powiedziałem, że byłem wtedy piętnaście lat młodszy”
Brał udział w wystawach zbiorowych Okręgu Śląskiego ZPAF np. 60-lecie ZPAF, Granice, Śląskie Tramwaje, Moja Mała Ojczyzna. W Policealnej Szkole Fotograficznej Fotoedukacja Krzysztof Niesporek prowadził zajęcia w ramach pracowni fotografii portretowej i studyjnej. Przygotował też wystawy „Nikisz”, i „Ludzie z Nikiszowca” [odnotował to Andrzej Koniakowski na swojej stronie a także Bogusława Słota w rozmowie na łamach Świata Obrazu], najbardziej interesował go portret i temu pozostał wierny do końca swojej pracy zawodowej i twórczej.
————————————————————————-
Kolejne spotkanie z cyklu „Herbata i Fotografia” odbędzie się w najbliższy czwartek, 17 marca w Galerii Katowice. Start o godzinie 17 – w programie między innymi rozmowa o aktualnej wystawie, a także inne tematy, które zaproponują prowadzący. Naturalnie nie zabraknie specjalnie dobranej herbaty, która podkreśli wyjątkową atmosferę.
Spotkanie prowadzą Krzysztof Szlapa i Kamil Myszkowski. Zapraszamy!
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza 6 kwietnia 2016 roku o godz 18.30 na wernisaż wystawy fotografii Marcin Górski “nie-miejsca”. Wernisaż odbędzie się w Galerii Katowice mieszczącej się w Katowicach przy ul. Św. Jana 10 (II piętro). Wystawę można oglądać do 30 kwietnia 2016 w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godzinach od 17.00 do 20.00.
nie-miejsca
W myśl francuskiego antropologa Marca Augé, „nie-miejsca” to przestrzenie niegodne nazwy “miejsca”. Są to przestrzenie, z których wszyscy korzystamy, lecz tylko na chwilę – w drodze do „miejsc” prawdziwych – naszych domów.
Nie-miejsca zajęły znaczące obszary miast określając, ba – często narzucając ich charakter, mając za nic dawną zabudowę i sąsiadów, tradycję, historię, przyzwyczajenia i wspomnienia. Nie-miejsca skolonizowały centra wielkich miast, przedmieścia, a nawet stepy i pustynie. Powstały ku chwale – dyktatora, oświeconej republiki, wszechpotężnej korporacji, burmistrzów kwitnących miast. Nie-miejsca są emanacją ich woli, zderzonej z ego architekta. Gdzieś w tle jest perfekcyjnie dopracowana funkcja, ergonomia, komunikacja, zapewniającą nie-miejscom niezawodność, z której na co dzień korzystamy.
W tych perfekcyjnych, hipernowoczesnych świątyniach przesytu gdzieś, pomimo ich domyślnie służebnej funkcji dla społeczności, zgubił się człowiek. W fantastycznych architektonicznych formach, w tłumie innych anonimowych, przemierzających nie-miejsca, został sam ze swoim indywidualnym marzeniem, by wreszcie znaleźć się we własnym miejscu. Miejska samotność fascynuje mnie od zawsze, od kilkunastu lat rejestruję ją na błonie fotograficznej.
Marcin Górski (1972) Studiował na Wydziałach Budownictwa i Architektury Politechniki Śląskiej, dziś pracownik naukowy tej uczelni. Fotograf, kurator i popularyzator fotografii. Współzałożyciel i prezes Gliwickiego Domu Fotografii, współautor The F Blog i blogu Miejsce Fotografii, członek portugalskiego stowarzyszenia Fotoalternativa i Kolektywu KGF, członek redakcji Fotoindexu, współpracownik portugalskich magazynów Dilema i Camera.doc. Współpracownik Workshop X. Kurator i współkurator wystaw m. in. Ami Vitale, Jeanne Wells, Mariusza Foreckiego i Michała Łuczaka. Jego prace były pokazywane na ponad 40 wystawach indywidualnych i zbiorowych we Francji, Portugalii, Szwecji, Polsce, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Japonii, Czarnogórze i Macedonii. Autor i współautor kilku książek fotograficznych w Polsce, Portugalii i Iranie, publikowany w czasopismach fotograficznych w Portugalii, Stanach Zjednoczonych, Serbii i Rosji. Autor lub współautor projektów foto-dokumentacyjnych i foto-socjologicznych poświęconych ginącym lokalnym społecznościom – Madeiro, Quaresma, Fado i Balcerek. Zajmuje się fotografią tradycyjną średnio- i wielkoformatową, interesują go zagadnienia na granicy dokumentu i zapisu socjologicznego oraz architektury.
www.marcingorski.net
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski oraz EPSON zaprasza 2 marca 2016 roku o godz 18.30 na wernisaż zbiorowej wystawy fotografii EPSON DIGIGRAPHIE następujących autorów: Bonecki Jacek, Czarnecki Marek, Dragan Andrzej, Gierałtowski Krzysztof, Ryczek Marcin, Tomaszewski Tomasz, Wantuch Wacław, Wojcieszak Janusz. Wernisaż odbędzie się w Galerii Katowice mieszczącej się w Katowicach przy ul. Św. Jana 10 (II piętro). Wystawę można oglądać do 31 marca 2016 w środy, czwartki i piątki w godzinach od 17.00 do 20.00.
————————————————————————-
Wznawiamy cykl spotkań w siedzibie ZPAF OŚ pod hasłem „Herbata i fotografia”. Zapraszamy osoby, które uczestniczyły w roku 2014 oraz wszystkich tych, którzy chcą do nas dołączyć. W programie wystawa Wojciecha Prażmowskiego „Miłosz. Tutejszy”, prezentacja książki Witolda Wirpszy „Komentarze do fotografii. The family of Man”, historyczny przegląd prasy fotograficznej, historia jednej fotografii i inne. Spotkanie prowadzą Krzysztof Szlapa i Kamil Myszkowski.
PS
Prosimy o zabranie swojego wyjątkowego kubeczka/filiżanki na herbatę, który dołączy na stałe do kolekcji…
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, EPSON, EIZO oraz Foto Silesia zapraszają 11 lutego 2016 roku o godz 18.00 na warsztaty zarządzania kolorem, kalibracji monitora oraz tworzenia profesjonalnych wydruków. Warsztaty odbędą się w Galerii Katowice mieszczącej się w Katowicach przy ul. Św. Jana 10 (II piętro)
————————————————————————-
Niezmiernie miło nam poinformować o zdobyciu przez kol. Janusza Wojcieszaka złotego medalu w podwójnym konkursie:
IV Salón Internacional de Fotografía Ciudad de Villajoyosa
oraz XVI Salón Nacional Memorial “Matías Devesa”.
1r Circuito Iberico de Fotografia składał się z pięciu niezależnych salonów, z czego tylko dwa organizowane były po raz pierwszy, a pozostałe funkcjonowały już od dawna. Ich połączenie w jeden duży konkurs odbyło się po raz pierwszy.
Janusz Wojcieszak zdobył Złoty Medal Hiszpańskiej Federacji Fotograficznej (Confederacion Espanola de Fotografia) w podwójnym konkursie
IV Salón Internacional de Fotografía Ciudad de Villajoyosa i XVI Salón Nacional Memorial “Matías Devesa”
W salonie tym 3706 fotografii zgłosiło 324 autorów (w tym dwóch z Polski).
Ogólnie w tym konkursie Janusz Wojcieszak zdobył jeszcze 2 akceptacje za inne fotografie.
Niezmiernie miło nam poinformować o zdobyciu przez kol. Janusza Wojcieszaka złotego medalu
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza 3 lutego 2016 roku o godz 18.30 na wernisaż wystawy fotografii Wojciech Prażmowski “Miłosz. Tutejszy”. Wernisaż odbędzie się w Galerii Katowice mieszczącej się w Katowicach przy ul. Św. Jana 10 (II piętro). Wystawę można oglądać w środy, czwartki i piątki w godzinach
od 17.00 do 20.00 do 29 lutego 2016.
WOJCIECH PRAŻMOWSKI
Urodził się w 1949 roku w Częstochowie. Fotografią zajmuje się od roku 1968 /udział w Ogólnopolskiej Wystawie Fotografii Artystycznej w Częstochowie/. Ukończył Szkołę Fotografii Twórczej w Brnie w roku 1975 i Państwową Wyższą Szkołę Filmowa, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. Do chwili obecnej uczestniczył w ponad 300 wystawach fotograficznych w kraju i zagranicą. Od roku 1977 jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Reprezentuje nurt fotografii kreacyjnej. Jest twórcą „foto – obiektów”. Prace w zbiorach m.in.: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Śląskim, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, MOMA (Museum of Modern Art) w Nowym Jorku.
Wykłada fotografię w uczelniach artystycznych.
„Miłosz. Tutejszy”
„Miłosz. Tutejszy” to projekt Wojciecha Prażmowskiego, zrealizowany w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Miłosz 2011”, prezentujący miejsca związane z życiem i twórczością Czesława Miłosza.
Jest to imaginacyjna wędrówka tropem Mistrza po ważnych dla poety miejscach w Polsce i na Litwie.
Autor wystawy przejechał ponad 7000 kilometrów po Litwie i Suwalszczyźnie, wykonał blisko 3000 fotografii, odwiedzając dziesiątki miasteczek, miejsc w Polsce i na Litwie:
…Babańce, Wigry, Rachelany, Burbiszki, Hołny Mejera, Szołtany, Widugiery, Krasnogruda, Krejwiany, Becejły, Szetejnie, Opitołoki, Kiejdany, Kowno, Mariampol, Troki, ale przede wszystkim Wilno… ulica Wiwulskiego, Zaułek Bernardyński, Królewska, Mickiewicza, Młyńska, Pańska, Zygmuntowska, Bakszta, Wielka, Zawalna, Zamkowa, Trocka, Dominikańska etc., etc.,
Ideę wystawy stanowi przenikanie się kultur, przekonanie o tutejszości. Gdy Miłosz jest w Berkeley- jest tutejszy, gdy jest w Krakowie — jest tutejszy i na Litwie — także.
W tej wystawie, Miłosz jest bez paszportu. Ważna jest jego poezja, proza, które mają i będą miały wymiar ponadczasowy, uniwersalny, do smakowania — od Tomaszowa, po Kłajpedę i Sydney.
Pracując nad wystawą — Prażmowski – często celowo, dążył do unifikacji obrazów, prawie do symetrycznych zestawień, aby pokazać, że pejzaż spod polskich Szypliszek jest podobny do tego spod litewskich Kiejdan, barwa jeziora Hołny identyczna z kolorem Wilejki, drzewa w Tauryszkach i Podkomorzynka — takie same.
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza 20 stycznia 2016 roku o godz 18.30 na wernisaż wystawy fotografii nowo przyjętych członków Okręgu Śląskiego ZPAF Szewczyk-Szelka Barbara, Komendera Leszek, Wojcieszak Janusz. Wernisaż odbędzie się w Galerii Katowice mieszczącej się w Katowicach
przy ul. Św. Jana 10 (II piętro). Wystawę można oglądać w środy, czwartki i piątki w godzinach
od 17.00 do 20.00 do końca stycznia 2016.
Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach na kierunku Handel Zagraniczny. Pasjonuje się fotografią dokumentalną, humanistyczną, społeczną. Artystycznie realizuje się tworząc portrety uliczne, reporterskie i psychologiczne. „Kolekcjonerka” ciekawych twarzy i ludzkich historii. Do bohaterów swoich portretów podchodzi z empatią starając się znaleźć i uchwycić w kadrze ich emocje, rys charakteru, cechę, którą da się określić jednym słowem. Nieustająco szuka miejsc, gdzie czas płynie wolniej albo wręcz „stoi w miejscu”. Fotografuje zarówno w stylistyce decydującego momentu jak i antymomentu. W kadrze niczego nie upiększa i nie deformuje. Darzy ogromnym szacunkiem zarówno tych, których fotografuje jak i tych, którzy jej zdjęcia oglądają. Urodzony społecznik i miłośniczka zwierząt.
Swoje zdjęcia prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą.
Więcej na stronie autorskiej:
www.basza.pl
i blogu:
http://baszopis.blogspot.com/
Na wystawie zaprezentowane będą cykl „Ostatni bal” i zestaw dyptyków i portretów „My”.
Leszek Komendera, rocznik ’73, mieszka w Gostyni koło Mikołowa.
OBOK — obok głównego nurtu, obok głównych ulic, modnych miejsc, zgiełku i tłoku. Z boku, dyskretnie, poza sceną główną. Po cichu, bez pośpiechu. Tak patrzę na świat i tak staram się ten świat, a w zasadzie mój kawałek świata, pokazać na zdjęciach.
Prezentowane obok zdjęcia pochodzą z zestawów:
1. “Moje…” (to moje najbardziej osobiste zdjęcia)
2. “Wojna i pokój”
Janusz Wojcieszak, rocznik ’50, mieszka w Mysłowicach.
Absolwent wydziału elektrycznego Politechniki Śląskiej. W latach ’70 ubiegłego wieku fotoreporter prasy studenckiej i technicznej. Fotograf samouk. Fotograf pejzażu w szczególności pejzażu górskiego, przyrody, architektury w tym niszczejącej architektury po przemysłowej.
W fotografii krajobrazowej fascynuje go światło oferowane przez naturę. Ćwicząc zdolność do nieprzerwanej uważnej obserwacji rejestruje swoje świetlne pejzaże. Uczestnik i współorganizator plenerów fotograficznych.
Współautor wystawy indywidualnej górskiej fotografii krajobrazowej poświęconej włoskim Dolomitom prezentowanej w wielu miastach Polski ( od roku 2011 — 2015 i nadal)
Autor wystawy poświęconej fotografii industrialnej “Miejsca obok nas” prezentowanej w Muzeum Historii Katowic w roku 2014.
Autor wystawy “W buku nadzieja — buczyna w rezerwatach przyrody województwa Śląskiego” prezentowanej w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu w roku 2015.
Uczestnik wystaw zbiorowych. Laureat wielu konkursów fotograficznych krajowych i międzynarodowych:
I Miejsce w konkursie “Pejzaż Polski”, Kętrzyn, listopad 2011
I Miejsce w konkursie “Z dala od zgiełku…Beskidy w obiektywie”, Sucha Beskidzka, grudzień 2011
I Miejsce w konkursie XXIII Ogólnopolskie Biennale Fotografii “Zabytki w krajobrazie”,
II Miejsce i Srebrny Medal FIAP w konkursie “Krajobraz górski”, Nowy Targ, czerwiec 2013
I miejsce w kategorii “Architektura” i wyróżnienie w kategorii “Industri” w konkursie “Foto-Pein”, Rybnik, październik 2013
Złoty i Brązowy medal CAPA w konkursie “Toronto International Salon of Photography” Listopad 2013
Tytuł “Fotograf Roku 2014” Okręgu Śląskiego ZPFP, luty 2014
Srebrny Medal FIAP w konkursie “Krajobraz Górski” 2014
Brązowy Medal FIAP w konkursie “Krajobraz Górski” 2015
Tytuł AFIAP. Uczestniczy w programie Digigraphie firmy Epson, wykonując osobiście certyfikowane wydruki cyfrowe o trwałości archiwalnej.
Cykl RAWA – to autorskie przedstawienie stanu rzeki Rawa w II połowie 2014 roku. Interesował mnie fakt, że w dwóch miastach (z pięciu, przez które rzeka przepływa) Rawa została uznana za ściek i zamknięta w rury, a w pozostałych ma nadal statut rzeki, jest na swój sposób eksponowana (“Bulwary Rawy”, fontanna Rawa na rynku, market Rawa nie mówiąc o festiwalu bluesa)
Cykl STARA WALCOWNIA – poświęcony walcowni blach cynkowych Bernhardi w Szopienicach, blisko 100 letniemu obiektowi technicznemu z pełnym wyposażeniem w maszyny parowe i walcarki, o zachowanie którego walczyli szopieniccy społecznicy. Ze skutkiem. Dzisiaj jest tam Muzeum Cynku.
Cykl TRYPTYK – to próba skondensowania do trzech tylko zdjęć tematów krajobrazowych jakimi interesuję się.
————————————————————————-