————————————————————————-
Muzeum Historii Katowic oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zapraszają na wernisaż wystawy fotografii Michał Cała “Dolny Śląsk-miasta i miasteczka”. Wernisaż odbędzie się 17 grudnia 2015 r o godzinie 17.00 w siedzibie oddziału Muzeum Historii Katowic przy ul. Kopernika 11 w Katowicach.
Michał Cała urodził się w 1948 roku w Toruniu. Po zakończeniu studiów na Politechnice Warszawskiej zamieszkał w Tychach i w latach 1978–1992 poświęcił się fotografowaniu śląskiego krajobrazu. W efekcie tej pracy powstał cykl czarno-białych fotografii “Śląsk”.
Fotografie z tego cyklu znajdują się m. in. w zbiorach Muzeum Śląskiego i Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, oraz magistratu miasta Duisburg w Zagłębiu Ruhry.
Autor jest laureatem wielu konkursów fotograficznych. Dwukrotnie otrzymał Grand Prix na Biennale Krajobrazu Polskiego w Kielcach w 1979 i 1983 r.
W roku 2007 Michał Cała został zaliczony do stu najważniejszych polskich fotografów działających w ubiegłym stuleciu i wziął udział w wystawie pt. “Polska fotografia w XX wieku” (Warszawa, Wilno).
Również w roku 2007 Michał Cała pokazał swoją wystawę “Śląsk” na 2. Foto Festival
Mannheim Ludwigshafen Heidelberg. Zajął też I miejsce na konkursie Pilzner IPA 2007 w kategorii “Industrial”. W tym samym roku o autorze i jego śląskich zdjęciach napisał British Journal of Photography.
W roku 2008 zdjęcia z cyklu Śląsk wzięły udział w festiwalu Noorderlicht w Holandii.
Jego fotografie były publikowane w albumach : „Antologia fotografii polskiej 1839–1989”, „Mistrzowie polskiego pejzażu”, „Polska fotografia w XX wieku”.
Więcej o autorze i jego zdjęciach na stronie: www.michalcala.pl
————————————————————————-
Tomasz Jodłowski
freelancer
Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików
Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w Dziedzinie Kultury – projekt fotograficzny: „Sound of Silesia” 2011
nagrody:
I miejsce (ex aequo) w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Życie jest piękne” 2012
Nagroda Nikona – Mecenasa Konkursu Grand Press Photo 2012
III miejsce w kategorii ludzie zdjęcie pojedyncze w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym Grand Press Photo 2012
I miejsce w kategorii portret zdjęcie pojedyncze w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym BZ WBK Press Foto 2012
Nagroda Specjalna Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów – Śląska Fotografia Prasowa 2011
Specjalne wyróżnienie firmy NIKON w 7 Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic 2011
III miejsce w kategorii portret zdjęcie pojedyncze w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym BZ WBK Press Foto 2011
I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Francja w obiektywie” 2011
I miejsce (ex aequo) w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Życie jest piękne” 2010
I miejsce w kategorii portret-fotoreportaż, w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym BZ WBK Press Foto 2006
Grand Prix w konkursie Śląskiej Fotografii Prasowej 2006
projekty:
Współtwórca zdjęć do ogólnopolskiej kampanii społecznej „Wychowały nas książki” na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007)
Twórca zdjęć do kampanii promującej event „Dzień Kilara” z okazji 75-tych urodzin wybitnego kompozytora (2007)
książki:
“Drugie Życie Kopalń” 2013
“Babska Szychta” 2014
“Ratownicy — pasja zwycięstwa” 2015
————————————————————————-
Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza 11 grudnia o godz. 18.00 na wernisaż wystawy “Muzeum kopalnią znaczeń”. Wernisaż odbędzie się w budynku CSP / Łaźnia Gwarek przy ul. T. Dobrowolskiego 1.
Na ekspozycję składają się mapping i wystawa fotografii poplenerowych zrealizowanych przez profesjonalistów i amatorów w ramach projektu „Muzeum kopalnią znaczeń”. Podczas organizowanych w latach 2009–2014 plenerów uczestnicy mogli wejść na teren budowy i bezpośrednio obserwować odchodzącą w przeszłość dawną kopalnię oraz zmiany jej najbliższego otoczenia – Bogucic. Powstał wielowątkowy, ciekawy pokaz. W ramach projektu powstało ponad 300 prac. Najciekawsze spośród nich wybrano do końcowego pokazu.
Wstęp wolny
Autor projektu: Danuta Kowalik-Dura
————————————————————————-
Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zapraszają na spotkanie autorskie z cyklu “Świadomość kadru — peregrynacje fotograficzne”. Gościem będzie Katarzyna Łata-Wrona “Autoportret”. Spotkanie odbędzie się 7 grudnia 2015 r o godzinie 19.00 w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie przy ul. Ogińskiego 13a.
Katarzyna Łata-Wrona urodzona 29 maja 1973 roku w Świętochłowicach. W latach 1994–1999 studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach. Dyplom w 1999 roku z fotografii i projektowania graficznego w pracowni prof. Tomasza Jury oraz w katedrze grafiki warsztatowej u prof. Stanisława Kluski.
Członek ZPAP i ZPAF.
Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych, kilkudziesięciu zbiorowych oraz happeningów fotograficznych. Jest redaktorem książek fotograficznych, kuratorem wystaw i koordynatorem licznych projektów fotograficznych. Była jurorem wielu konkursów fotograficznych. Zajmuje się promocją i edukacją w zakresie fotografii. Współtworzy program warsztatów fotograficznych (www.fotowarsztaty.eu).
W 2010 roku otrzymała nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia twórcze i wkład w rozwój polaskiej kultury.
Prace w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Fototece ZPAF w Warszawie, Śląskiej Kolekcji Fotografii Artystycznej w Katowicach, Muzeum Miejskiego w Sosnowcu oraz w kolekcjach prywatnych w Niemczech, Francji, USA i w Polsce.
————————————————————————-
Stacja Artystyczna Rynek oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Ślaski zapraszają 2 grudnia 2015 r o godz. 17.30 na 10 spotkania z fotografią — Anna Chojnacka, Arkadiusz Ławrywianiec — “Fotograficzne opowieści o plastykach” prowadzenie Zofia szota — Muzeum Historii Katowic oraz Arkadiusz Ławrywianiec. Miejsce spotkania Gliwce Rynek 4–5 I piętro.
————————————————————————-
Prezydent Miasta Sosnowca Arkadiusz Chęciński oraz Dyrektor Pałacu Schoena — Muzeum w Sosnowcu Paweł Dusza zapraszają na zbiorową wystawę — “Paradoks czasu według artysty współczesnego”, która jest finałem XVIII Sosnowieckich Spotkań Artystycznych.
Wernisaż odbędzie się 3 grudnia (czwartek) o godz. 18:00 w Pałacu Schoena — Muzeum w Sosnowcu.
————————————————————————-
Galeria Pusta cd. zaprasza 25.11 (środa) o godzinie 18.00 na wernisaż wystawy Marcina Drożdża — “Codzienność”
Wystawa 25.11 — 29.12
————————————————————————-
————————————————————————-
ANTONI KREIS, ur. w 1956 w Chorzowie, fotografuje od 35 lat, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, wice prezes Zarządu Okręgu Śląskiego ZPAF. Uczestnik ponad stu fotograficznych wystaw zbiorowych i kilkudziesięciu indywidualnych w kraju i za granicą. Laureat dziesiątek nagród w konkursach fotograficznych i filmowych. Organizator kursów fotografii oraz wykładowca na kursach oraz w szkołach fotografii. Ciągle poszukuje nowych form wypowiedzi artystycznej. W obrębie jego zainteresowań znajdują się zarówno klasyczne style fotograficzne jak portret, pejzaż czy reportaż jak również działania z gatunku fotograficznej awangardy.
Z ŻYCIA DRZEW to cykl powstały w latach 2003 – 2006, którego genezą była fascynacja różnymi formami jakie potrafią przyjmować drzewa. Autor nie ukrywa ingerencji komputerowej, która zarejestrowane wizerunki znalezionych w krajobrazie drzew zmienia
w wielokolorowe witraże, zredukowane do czerni i bieli grafiki, przekształca w plakatowe formy, jako podstawowy środek wyrazu wykorzystujące doskonale widoczne cyfrowe piksele. Podstawowym celem tych zabiegów nie jest chęć „poprawiania natury” a jedynie podkreślenie fantasmagorycznego wizerunku botanicznych „tworów” żyjących od wieków
w otoczeniu Człowieka. Jakiekolwiek zakłócenia tej odwiecznej symbiozy powoduje zawsze Człowiek organizując, nierzadko na wielką skalę destrukcję środowiska przyjaznych Mu drzew…
————————————————————————-
„Osobowości” – wystawa fotografii Nadara w Galerii Negatyw
Galeria Negatyw ma zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy fotografii Nadara pt. „Osobowości”, który odbędzie się 14 listopada 2015 r. o godz. 19.00 w przestrzeni „Wyższy Poziom” Galerii Katowickiej, przy ul. 3 Maja 30.
W programie:
— oficjalne otwarcie
— przemowy
— wino i poczęstunek
— spektakl teatralny studentów PWST
— interpretacja muzyczna wystawy – 7w5
— sprzedaż katalogu wystawy
Cykl wystaw fotograficznych „Światło Czasów” w Galerii Negatyw dobiega końca. Wielką triadę ukoronuje ekspozycja fotografii XIX-wiecznego, francuskiego mistrza portretu Nadara (Gasparda-Félixa Tournachona). Artysty, któremu światło służyło do przeniknięcia człowieczej duszy i stworzenia obrazu „mówiącej podobizny”. Toteż na czas trwania wystawy, przestrzeń Galerii Negatyw, zostanie przepełniona kalejdoskopem portretów wyjątkowych osobowości.
Wernisażowi wystawy towarzyszyć będzie spektakl teatralny studentów drugiego roku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie z Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, zatytułowany „Światło Czasów – Nadanie Nadara”. Projekt sceniczny realizowany pod okiem Omara Karabulut został zainspirowany twórczością Nadara. Jego celem stało się zgłębienie postaci oraz oddanie ich uwiecznionych historii, nie tylko bazując na interpretacji samego twórcy obrazu, lecz również wnikając w tło psychologiczne bohaterów. „Światło czasów” w rozumieniu występujących studentów jest jak naświetlanie kliszy, gdzie światło funkcjonuje jako nośnik ożywionej pamięci.
Autor:
Nadar (Gaspard Felix Tournachon) – fotograf, karykaturzysta, dziennikarz. Eksperymentator, prekursor fotografii lotniczej, pasjonat aeronautyki, konstruktor balonów. Jako pierwszy w historii fotografii posłużył się źródłem sztucznego światła dokonując pionierskiego sfotografowania paryskich kanałów i katakumb. W 1874 r. użyczył własnego atelier do zorganizowania pierwszej na świecie wystawy dzieł impresjonistów. Jego nadzwyczajna, buntownicza, osobowość oraz niezaprzeczalny talent przyciągały jednostki równie wybitne. W jego paryskiej pracowni pozowały największe osobistości kultury i sztuki XIX w. — Charles Baudelaire, Juliusz Verne, Victor Hugo, George Sand, Theophile Gautier, Aleksander Dumas, Giuseppe Verdi, Hector Berlioz, Franz Liszt, Richard Wagner, Honoré de Balzac, Gérard de Nerval, Sarah Bernhard, Eugene Delacroix, Eduard Manet i wielu innych.
Wstęp wolny!
Zadanie współfinansowane z budżetu Miasta Katowice.
————————————————————————-
Galeria Pusta cd. zaprasza na wystawę:Peter Wiklund — Vanitas
Spotkanie z autorem odbędzie się 5.11 (czwartek) o godzinie 18.30 !!
Po wernisażu w Pustej razem przejdziemy na wystawę Tomasza Warzyńskiego „Resuscytacja Światła” w galerii „Kameralnej” (Centrum Kultury Teatr Sztuk) na godzinę 19.30
————————————————————————-
————————————————————————-
Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zapraszają na warsztaty fotografii studyjnej “Akt i portret kreacyjny” prowadzenie Anna 66 Andrzejewska. Warsztaty odbędą się 31 października 2015 w godz. od 10.00 do 16.00
Anna66 Andrzejewska
Urodzona w 1977 roku w Będzinie. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w Pracowni prof. Ewy Zawadzkiej. Formą wypowiedzi fotograficznej, którą się posługuje jest fotografia kreacyjna. Od początku swojej przygody z fotografią w jej centrum zainteresowania jest człowiek. Inspiracje czerpie z życia codziennego. Jest obserwatorem życia swojego i innych. Interesują ją relacje międzyludzkie z pełną paletą odcieni. Dużą uwagę przywiązuje do fotografii kolorowej jak i czarno-biały minimalizm jest jej bliski. Cechą charakterystyczną jej zdjęć jest „piękna brzydota” i balansowanie na granicy kiczu. W fotografii ceni sobie możliwość kreowania rzeczywistego świata o nierealnej strukturze, a inspiracje czerpie z obserwacji życia realnego jak i ze snu. Przyuważone zachowania, sytuacje przenosi na fotografie oraz krótkie formy filmowe. Jest współautorką krótkometrażowych filmów poklatkowych. Laureatka wielu konkursów polskich i zagranicznych. Jej prace znajdują się w zbiorach Sosnowieckiego Centrum Sztuki w Sosnowcu.
————————————————————————-
Biblioteka Śląska oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zapraszają na rozmowę z Arkadiuszem Ławrywianiec“O street photo, czyli fotografi ulicznej w aspektach praktycznych, etycznych i prawnych”. Spotkanie odbędzie się 28 października 2015 r o godz. 17.00 w sali Benedyktynka.
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza na wernisaż wystawy Marian Miełek ” MÓJ ŚWIĘTY SPOKÓJ — PTAKI”. Wernisaż odbędzie się 22.10.2015r. (czwartek) na godz. 18.oo w Galerii w Zabytkowej Kopalni IGNACY w Rybniku ul. Mościckiego 3.
MÓJ ŚWIĘTY SPOKÓJ — PTAKI
Fotografia przyrodnicza, a zwłaszcza fotografowanie ptaków to jedna z najpiękniejszych, ale i jedna z najbardziej wymagających dziedzin fotografii. To ciągłe poszukiwanie wymarzonego kadru, dające radość i zachwyt obcowanie z przyrodą, bo cóż może być przyjemniejszego od podglądania ptaków w ich naturalnym środowisku i utrwalanie ich zachowań aparatem fotograficznym.
„Fotografia pomaga widzieć” ( Berenice Abbot ) , widzieć zatrzymane w czasie chwile , których nigdy nie zobaczymy w czasie rzeczywistym, momenty których nie sposób opisać słowami „Główny powód robienia zdjęć to niemożliwość wyjaśnienia czegoś słowami” (Elliott Erwitt ) .
Wielu ludzi w różny sposób szuka spokoju ducha, większości się to nie udaje. Fotografia ptaków miała być moim świętym spokojem , może kiedyś tak będzie, a tymczasem muszę się pogodzić z tym że oczekiwane efekty w tej dziedzinie fotografii przychodzą bardzo powoli, stopniowo , proporcjonalnie do ilości nieprzespanych poranków, czasu poświęconego obserwacji ptaków, dni spędzonych w czatowniach, pochłoniętej wiedzy teoretycznej, czyli wszystkiego tego co skutkuje tzw. doświadczeniem.
Początkowy etap wymaga pokory, mocnego charakteru i determinacji.
Osoby które rozpoczynają przygodę z fotografią ptaków do których i ja się zaliczam, muszą się z tym pogodzić sami w sobie, jeżeli od razu tego nie zaakceptują, przygoda z ptasią fotografią bardzo szybko się zakończy.
Kiedyś znany fotografik Alfred Eisenstaedt powiedział – : „Współpraca z ludźmi jest istotniejsza od współpracy z przysłoną aparatu”.
I to dzięki współpracy z niewielką grupą miłośników fotografii przyrodniczej, dzięki ich uprzejmości i gościnności, dzięki ich chęci do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem , moja przygoda z tą dziedziną fotografii jeszcze trwa i rozwija się, za co im wszystkim bardzo dziękuję.
Projekt „Mój święty spokój – Ptaki” jest krótkim przekrojem przez początkowy dwuletni okres zmagania się z ptasią fotografią. W tym czasie całkowicie zmieniły się moje poglądy na temat tej dziedziny fotografii.
Mądre są słowa „Zdjęcia się nie robi, lecz tworzy” ( Ansel Adams ) , ponieważ nic w tej fotografii nie jest zostawione przypadkowi, wszystko trzeba wymyślić i zaaranżować, nawet zachowanie modela jakim jest fotografowany ptaszek , aczkolwiek jego zachowanie jest zawsze największą niewiadomą.
I tak jak powiedział kiedyś Alfred Stieglitzt „Wyrafinowaną rzeczą w fotografii jest uczynić rzeczywistość czymś więcej od niej samej”.
Więc tworzę taką rzeczywistość i tworzę tę fotografię i mam nadzieję że kiedyś odnajdę w tym „MÓJ ŚWIĘTY SPOKÓJ”
Marian Miełek
MARIAN MIEŁEK ur. w 1959r. w Radlinie, od ponad trzydziestu lat mieszkaniec Marklowic, długoletni pracownik KWK „Marcel”.
Przygodę z fotografią rozpoczął we wczesnych latach młodzieńczych, czynnie uczestnicząc w przedsięwzięciach fotograficznych w Klubie Fotograficznym w ZDK w Radlinie, w Jastrzębskim Klubie Fotograficznym „NIEZALEŻNI” oraz w Klubie Fotograficznym „FORMAT” w Rybniku.
Członek ZWIĄZKU POLSKICH ARTYSTÓW FOTOGRAFIKÓW.
Nagrodzony i wyróżniony w kilkudziesięciu konkursach fotograficznych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej.
————————————————————————-
Galeria Negatyw zaprasza na wykład Krzysztofa Jureckiego – „Fotografia polska w kręgu estetyki Jana Bułhaka. Wczoraj i dziś”, który odbędzie się 28 października 2015 r. o godz. 18:00 w przestrzeni „Wyższy Poziom” Galerii Katowickiej przy ul. 3 Maja 30.
Wykład czołowego, polskiego teoretyka i krytyka fotografii Krzysztofa Jureckiego, będzie wydarzeniem towarzyszącym aktualnie trwającej w Galerii Negatyw wystawie fotografii Jana Bułhaka. Celem wykładu będzie pokazanie oddziaływania estetyki i programu “fotografii ojczystej” w latach 20. i 30. XX wieku oraz po II wojnie światowej (Tadeusz Wański). Przedmiotem analizy stanie się zagadnienie realizmu socjalistycznego lat 50., Kielecka Szkoła Fotografii (Paweł Pierściński), twórczość z zakresu “fotografii elementarnej” (Andrzej J. Lech) i szkoły jeleniogórskiej (Ewa Andrzejewska) oraz PAcamra Club z Suwałk (Stanisław Woś).
Wstęp wolny.
Zadanie współfinansowane z budżetu Miasta Katowice
————————————————————————-
Warsztaty odbędą się 21 października o godzinie 10.00 w Miejskim Domu Kultury mieszczącym się przy ul. Plebiscytowej 9 w Lublińcu.
Wieczorne „fotołowy” zostaną zorganizowane przed MDK o godzinie 18.00. Na tę okoliczność gmach będzie specjalnie iluminowany.
Kolejne warsztaty odbędą się 29 października o godzinie 11. 00 w budynku Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych (CNTI) Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach ul. Bogucicka 5.
Wieczorne „fotołowy” zostaną zorganizowane przed Rektoratem przy ul. 1‑Maja 50 w Katowicach o godzinie 18.00. Na tę okoliczność gmach będzie specjalnie iluminowany.
Oprócz zajęć praktycznych, organizatorzy zaplanowali także spektakularny pokaz świetlny.
W trakcie porannych warsztatów poruszone zostaną następujące zagadnienia:
Światło naturalne i jego barwa w architekturze. Inspiracje i praktyka projektowa,
Wirtualny spacer nocą. Iluminacje miast — dobre i złe przykłady,
Jak światło zmienia otoczenie? „Historia pewnego Placu”,
Metamorfoza przestrzeni publicznej,
Zyski płynące z iluminacji: bezpieczeństwo, rozwój handlu i usług, poprawa atrakcyjności miejsca.
Koszty iluminacji.
Wszyscy pasjonaci fotografii mogą uczestniczyć także w wieczornych „fotołowach” które mają pokazać, jak światło zmienia otaczającą nas architekturę. Wydarzenie adresowane jest głównie do fotografów i fotoamatorów, którzy poszukują nowych form ekspresji.
Prowadzący warsztaty, Michał Kaczmarzyk, jest architektem z kilkunastoletnią praktyką.
————————————————————————-
Jan Bułhak – ojciec polskiej fotografii w Galerii Negatyw
Galeria Negatyw ma zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy fotografii Jana Bułhaka, który odbędzie się 3 października 2015 r. o godz. 19.00 w przestrzeni „Wyższy Poziom” Galerii Katowickiej, przy ul. 3 Maja 30.
Kolejna wystawa z cyklu „Światło Czasów” w Galerii Negatyw, poświęcona będzie twórczości Jana Bułhaka – najwybitniejszego polskiego piktorialisty, twórcy pojęcia fotografika i prekursora kierunku fotografii ojczystej. Odnajdziemy na niej prawdziwie mistrzowski kunszt fotograficzny. Na fotografiach z pierwszej połowy XX wieku odnajdziemy sentymentalne kadry polskiego i wileńskiego krajobrazu, urokliwe miejskie uliczki i zabytki rodzimej architektury. Dodatkowo ducha ubiegłego stulecia odda muzyka z patefonu.
Po wernisażu, o godzinie 21.00 zapraszamy na afterparty do lokalu Biała Małpa, znajdującego się przy ul. 3‑Maja 38 w Katowicach.
Wystawa potrwa do 4 listopada 2015 r.
Wstęp wolny!
Fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie.
Zadanie współfinansowane z budżetu Miasta Katowice.
————————————————————————-
Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zapraszają na spotkanie autorskie z cyklu “Fotografia — od podstaw do profesjonalizmu”. Gościem będzie Beata Mendrek-Mikulska “…tylko dzięki fotografii”. Spotkanie odbędzie się 5 października 2015 r o godzinie 19.00 w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie przy ul. Ogińskiego 13a.
Beata Mendrek-Mikulska — artysta fotografik ZPAF
Absolwentka Policealnego Studium Fotograficznego oraz Wydziału RTV Uniwersytetu Śląskiego
w Katowicach.
Od 2008 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików – obecnie członek Zarządu ZPAF okręgu śląskiego.
Od roku 2009 wykładowca w Szkole Fotografii FOTOEDUKACJA w Katowicach w zakresie Kompozycji Obrazu Fotograficznego, Estetyki fotografii oraz Technik Fotograficznych.
Organizatorka i wykładowca kursów i warsztatów fotograficznych ‑www.fotowarsztaty.eu
W latach 2003 – 2006 założycielka i uczestniczka działań Grupy Fotograficznej NATECHWILE.
Aktualnie od 2014 – kuratorka NATECHWILE PROJEKT – program promocji „młodej fotografii”.
Od roku 2002 organizatorka i współorganizatorka wielu wystaw i projektów artystycznych, m.in. współpraca z Galerią Szyb Wilson, Galerią Czakram, Galerią Katowice ZPAF w Katowicach.
W 2004 r. współorganizatorka Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych EWNS w Katowicach.
Prace w zbiorach Muzeum Śląskiego w Katowicach, Śląskiej Kolekcji Fotografii Artystycznej w Katowicach, Muzeum Miejskiego w Sosnowcu oraz w kolekcjach prywatnych.
Strona autorska — www.horyzonty.net
Ważniejsze osiągnięcia:
2015 / wystawa indywidualna — 12 MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FOTOGRAFII – Rybnik
prezentacja — DIALOG — Planet Cinema — Katowice
2014 / Współodczuwanie – wystawa indywidualna współtowarzysząca wystawie Antoniego Kreisa — Muzeum Miejskie — Siemianowice Śląskie/
INTER NOS — sesja pokazów multimedialnych — Centrum Kultury Śląskiej — Nakło Śląskie /
DALEJ — wystawa zbiorowa — Galeria Katowice /
POLSKA W OBIEKTYWIE — wystawa zbiorowa — Centrum Kultury i Informacji — Skopje – Macedonia /
2013 / Notatki — wystawa indywidualna — Galeria Katowice /
Nagroda “dla młodego twórcy” im. Anny Chojnackiej /
prezentacja zbiorowa członków ZPAF okręg śląski — MIPE 2013 – Francja /
Bliżej — wystawa zbiorowa — Galeria Katowice /
2012 / Dopełnienie konieczne. Śląskie fotografki – Muzeum Śląskie – Katowice /
Współodczuwanie — wystawa indywidualna — Galeria ZPAF – Katowice /
Wystawa zbiorowa członków ZPAF okręg śląski — Galeria ZPAF – Katowice /
Akt męski — happening fotograficzny — Galeria ZPAF – Katowice, Pszczyna
2011 / Przestrzenie natury — wystawa poplenerowa Rogacz 2011 — Muzeum Miejskie SZTYGARKA — Dąbrowa Górnicza /
Ponad podziałami — wystawa zbiorowa — Saint Etienne — Francja /
Przestrzenie prywatne — wystawa zbiorowa — Galeria Za Szafą ZPAF — Wrocław /
KOPALNIA OBRAZU — Intymnośc — wystawa zbiorowa — Galeria ZPAF — Katowice /
Ponad podziałami — wystawa zbiorowa — Galeria Sztuki KOK- Kłodzko
2010 / Cmentarz żydowski w Katowicach — wystawa zbiorowa — Galeria ZPAF – Katowice /
Ponad podziałami — wystawa zbiorowa — Galeria Pusta – Katowice /
KOPALNIA OBRAZU — Klatki ze snu — wystawa zbiorowa — Galeria ZPAF – Katowice /
Cisza — wystawa indywidualna — Galeria Fotografii DeKa – Rybnik
2009 / Galeria Katowice-Impresje — wystawa zbiorowa — Galeria ZPAF — Katowice / Plener fotograficzny 2009 — wystawa zbiorowa — Sosnowieckie Centrum Sztuki — Zamek Sielecki / Nikiszowiec — wystawa zbiorowa — Galeria ZPAF — XII Spotkania Artystyczne Sosnowiec 2009 / prezentacja indywidualna – IV Śląski Fotomaraton – Fotoedukacja — Katowice
2008 / wystawa indywidualna – Galeria NOS – Katowice / członek Związku Polskich Artystów Fotografików
2007 / Korzenie — wystawa indywidualna — Galeria Czakram – Katowice; wyróżnienie w I Światowym Konkursie Fotograficznym “Wiary i Wierni Tego Świata” — ŚSAFITA (Światowe Stowarzyszenie Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych) – Wrocław;
2006 / Kontrasty — wystawa indywidualna — Galeria Fotografii – Świdnica; Uwewnętrznienie — dialog — wystawa zbiorowa — Galeria Czakram — Katowice /organizator;
Uwewnętrznienie — wystawa indywidualna — Galeria Czakram – Katowice;
————————————————————————-
Galeria Łakomscy zaprasza 29 września o godz 18.00 na wernisaż wystawy fotografii Aleksandry Wójcik “Islandia”
————————————————————————-
————————————————————————-
Konkurs fotograficzny
Katowice w obiektywie 2015
Do 12 października organizatorzy przedłużają termin nadsyłania prac na konkurs fotograficzny „Katowice w Obiektywie 2015”. W tym roku katowicki magistrat wraz ze śląskim okręgiem Związku Polskich Artystów Fotografików organizują konkurs pod hasłem „Świętujemy 150 lat”. Nagrodami są: udział w wystawie, publikacja na kartach kalendarza, profesjonalne warsztaty fotograficzne, a także tablety multimedialne i czytnik do e‑booków.
Prace można przesyłać na adres:
Urząd Miasta Katowice – Wydział Promocji, ul. Rynek 13, 40–003 Katowice (zapisane na płycie CD lub innym nośniku elektronicznym),
konkurs@katowice.eu,
fotografie można też złożyć osobiście w Wydziale Promocji przy ul. Rynek 13, I piętro, p. 117 (zapisane na płycie CD lub innym nośniku elektronicznym).
Każde zgłoszenie musi zawierać podpisane własnoręcznie oświadczenie, które jest załącznikiem do regulaminu. Jego oryginał można przynieść wraz ze zdjęciami do Wydziału Promocji lub przesłać w formie skanu e‑mailem bądź pocztą tradycyjną pod wskazanym adresem.
Podobnie jak w ubiegłym roku spośród zgłoszonych do konkursu fotografii komisja, składająca się z przedstawicieli Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Wydziału Promocji Urzędu Miasta, zakwalifikuje 60 zdjęć, a następnie wybierze z nich 40, które jako wyróżnione pojawią się na grudniowej wystawie w należącej do Związku Galerii „Katowice” i które zostaną opublikowane na stronie www.katowice.eu. Dwanaście wybranych zdjęć, jako nagroda główna, wejdzie w skład kalendarza miejskiego na 2016 rok. Jurorzy wskażą również trzy fotografie, których autorzy otrzymają nagrody specjalne: tablety multimedialne i czytnik do e‑booków: za 1. miejsce – tablet multimedialny o wartości nieprzekraczającej 700 zł brutto, za 2. miejsce – tablet multimedialny o wartości nieprzekraczającej 600 zł brutto, za 3. miejsce – czytnik do e‑booków o wartości nieprzekraczającej 500 zł brutto.
Podczas grudniowego wernisażu wręczona zostanie także nagroda dodatkowa ZPAF. Autor wybranych zdjęć weźmie udział w profesjonalnych warsztatach fotograficznych prowadzonych przez Związek.
Lista zwycięzców konkursu zostanie zamieszczona w grudniu na stronie www.katowice.eu oraz na łamach informatora miejskiego „Nasze Katowice”.
————————————————————————-
Serdecznie zapraszam 25. września, od godziny 18.00 do 1.00 w nocy, do wzięcia udziału w katowickiej Nocy Galerii:
NOC – K.
jest pierwszą katowicką Nocą Galerii, organizowaną przez Instytucję Kultury Katowice — Miasto Ogrodów, we współpracy z Galeriami i innymi miejscami w Katowicach, które promują sztukę.
Ma na celu poszerzenie oferty ciekawych wydarzeń kulturalnych w Mieście i otwarcie przestrzeni galeryjnych, śladem Nocy Muzeów, dla większego grona odbiorców.
Mamy nadzieję, że choć w niewielkim stopniu, przyczyni się także do budowania naszej miejskiej tożsamości kulturowej.
Tego wieczoru Galerie będą otwarte dla wszystkich odwiedzających, ze wstępem wolnym od opłat.
Wystawom towarzyszyć będą spotkania autorskie, wykłady, pokazy multimedialne, oprowadzenia kuratorskie i wiele innych ciekawych wydarzeń.
Szczegółowy plan poniżej:
1. Galeria Miasta Ogrodów
ul. Stanisława 4
- wystawa Jacka Dominiczaka “deforma. intymność miasta dialogicznego”
— 20.00 — wykład autora wystawy, pod tym samym tytułem
2. Galeria “Pod 11”
Dział Teatralno-Filmowy MHK
ul. Kopernika 11
(czynne do godziny 22.00)
- 17.00 — wernisaż wystawy Wschód- Zachód-Nieskończoność
— 19.00 — Cosplay (pokaz kostiumów stylizowanych na postaci z japońskich anime, mangi)
— zwiedzanie wystawy stałej (Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków)
— 21:00 pokaz filmu „Wielobarwna Barbara Ptak”
3. Oddział Grafiki im. Pawła Stellera MHK
ul. Kościuszki 47
- 16.00 — wernisaż wystawy “Styl japoński — styl piękny. Ula i Kazu”
— 19.00 — prelekcja na temat japońskiego teatru obrazkowego Kamishibai
— 21.00 — japońska bajka dla dorosłych
(prelekcję i bajkę przedstawi Pani Zofia Piątkowska-Wolska z Wydawnictwa “Tibum”)
4. Galeria Sztuki Współczesnej “Fra Angelico”
Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach
ul. Jordana 39
- wystawa malarstwa — Andrzeja Boj Wojtowicza “pictura fidelis.cykle”
— 17.00 spotkanie z autorem wystawy
5. Galeria “ArtNowa2” ZPAP
ul. Dworcowa 13
- wystawa Agnieszki Chudzickiej “To co wewnątrz” (ceramika i malarstwo)
6. Galeria “KATOWICE” ZPAF
św. Jana 10
- prapremiera wystawy członków Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików “Linie papilarne” (wernisaż wystawy wraz z oficjalnym otwarciem nowej Galerii odbędzie się 7. października)
— oprowadzanie kuratorskie o każdej pełnej godzinie
7. Galeria ASP
nowy budynek przy ul. Raciborskiej 50
- wystawa Eduarda Ovčáčka “Forma i przestrzeń”
— 9. Biennale Grafiki Studenckiej Poznań 2015
8. Galeria “Rondo Sztuki”
Rondo im. gen. Jerzego Ziętka 1
- wystawa “Codex Mundi. Światło — geneza rzeczy” prezentująca prace trzech artystów: Christopha Loosa (Niemcy), Eduarda Ovčačka (Czechy) i Jana Berdyszaka (Polska)
9. Galeria “Negatyw”
w przestrzeni „Wyższy Poziom” w Galerii Katowickiej przy ul. 3 Maja 30
- wystawa fotografii Michała Cały pt. „Śląsk”, prezentowana w ramach cyklu wystaw fotograficznych „Światło Czasów”
10. Drzwi Zwane Koniem
ul. Warszawska 37
- wystawa fotografii Wojtka Kukuczki “Bramy”
- w ramach Ars Independent Festival 2015:
GŁOŚNIEJ: 19.00 — Alek Riquelme: “Do it Together”
SCENA MUZYCZNA: 22.00 — Tami Tamaki + Neko Nerbula + Rabbit on the Moon +
Marte
11. Galeria Szybu Wilson
ul. Oswobodzenia 1
(czynne od godziny 22.00)
- wystawa Jerzego Wilgusa “Rzeźba”
— wystawa Marka Batorskiego: “Politonalne harmonie dwuwymiarowe” (malarstwo i grafika)
12. Galeria “Centrum na Mariackiej”
ul Mariacka 10
- 19.00 — premiera spektaklu Teatru Miazga “Drogocenne”
— 22.00 — warsztaty sitodruku LABS IN TOWN poprowadzi Monika Kocot
(zgłoszenia na portalu http://labsintown.pl/)
13. Galeria sztuki “FOX”
ul. Powstańców 10
18.00 — wystawa Weroniki Siupki “Fragmenty świata”
wystawa Leszka Żegalskiego i Karola Bąka “Kobieta w malarstwie współczesnym”
19.00 — autorski pokaz kaligrafii Anity Baenisch-Judy
20.00 — rozmowy o sztuce z zaproszonymi twórcami
14. Galeria “Dwie lewe ręce”
ul. Morcinka 23–25
- godz. 20.00 finisaż wystawy “To ja, kiedy piję piwo nago — live act”
— godz. 21.00 Dj set: Hora Sarenka pod szyldem Muzyka Nieheteronormatywna
15. Galeria “Za szybą”
MDK Koszutka, Filia Dąb
ul. Krzyżowa 1
- wystawa Andrzeja P. Pola “ŚWIATŁOGRAFIE”
— godz. 18.00 — projekcja multimedialna z wykładem o fotografii — prowadzi Krzysztof Szlapa
oraz:
ZŁA BUKA
Rondo im. gen. Jerzego Ziętka 1
GRYFNIE — otwarte do godziny 20.00
Plac Miarki 1
GESZEFT
ul. Morcinka 23–25
Pierwszych sto osób, które zbiorą komplet 15. pieczątek przygotowanych na Noc Galerii otrzyma prezent, który można odebrać w Galerii Miasta Ogrodów (ul. Stanisława 4).
Pozdrawiam i zapraszam serdecznie,
Katarzyna Łata-Wrona
kurator Galerii Miasta Ogrodów
————————————————————————-
Drodzy miłośnicy fotografii w całej Polski (i nie tylko ).
Zapraszamy Was serdecznie do udziału w „I Otwartych Mistrzostw Częstochowy w Fotografowaniu – FOTOSPRINT 2015” organizowanych przez Fundację Festiwal Sztuki Fotoreportażu.
Termin: 3 października 2015r
Rejestracja: www.fotosprint.org/rejestracja
Miejsce: Start 3 października godz. 10.00 w Częstochowie na pl. Dr Biegańskiego, Finał godz. 19.00 w „Pubie Sportowym Stacherczak”, al. Kościuszki 1, Częstochowa
Kapituła konkursowa: Maciej Nabrdalik, Maciej Moskwa, Arkadiusz Ławrywaniec
Nagrody: aparaty fotograficzne ufundowane przez Nikon Polska oraz wiele innych ciekawych i wartościowych nagród
Pakiet startowy: wzmacniający dla każdego zawodnika
Formuła: nowatorska, jednodniowa, jednozdjęciowa, sportowa, dynamiczna
Wystawa fotograficzna: Legendarna Sprinterka Irena Szewińska w obiektywie Janusza Szewińskiego – na Finał
Sławy polskiej fotografii, zaskakujący temat, niebanalna sportowa formuła, cenne nagrody i praktyczna wiedza – tego nie powinno zabraknąć także podczas I Otwartych Mistrzostw Częstochowy w Fotografowaniu „Fotosprint 2015”. Konkursów fotograficznych w Polsce jest wiele, ale chcemy, żeby ten właśnie w szczególny sposób zapadł w pamięć odbiorców.
Po sukcesach konkursów „Fotomaraton 2013” i „Fotomaraton 2014” oraz tegorocznego projektu „Fotograficznych Wtorków” w Częstochowie, wzmocnieni o nowych, uznanych w środowisku, członków zarządu i rady Fundacji, postanowiliśmy w tym roku zmienić nieco formułę, na jeszcze bardziej „sportową”,ai zarazem uwzględnić uwagi zgłaszane przez uczestników poprzednich edycji „Fotomaratonu”. Postaramy się, aby ta formuła była jak najciekawsza i jak najbardziej dynamiczna. I edycja konkursu „Fotosprint 2015” odbędzie się 3 października 2015 w Częstochowie.
W Jury konkursu zasiądą:
Maciek Nabrdalik (jedyny Polak pracujący dla jednej z najlepszych na świecie prestiżowej amerykańskiej agencji fotograficznej „VII Photo”, wielokrotnie nagradzany w najbardziej prestiżowych światowych konkursach),
Maciek Moskwa (członek kolektywu „Testigo Documentary”, laureat m. inn. Grand Prix Grand Press Photo 2015, Grand Prix BZ WBK Press Photo 2014),
Arkadiusz Ławrywianiec (członek ZPAF, fotoreporter “Dziennika Zachodniego” wykładowca katowickiej Policealnej Szkoły Fotograficznej FOTOEDUKACJA, wielokrotnie nagradzany w konkursach fotografii prasowej).
Organizatorem Konkursu jest „Fundacja Festiwal Sztuki Fotoreportażu”.
Projekt dofinansowany przez: Urząd Miasta Częstochowa * Mecenas Konkursu: „Nikon Polska” * Sponsorzy: „Mokate S.A.”, „Bakalland S.A.” , „Wodociągi Częstochowskie”, „MPK Częstochowa”, „Filharmonia Druku”, „Browar Czenstochovia”, „U mnie taniej”, „Hotel Fajkier”, „Galeria Teatr from Poland” * Partnerzy: „Pub Sportowy Stacherczak”, „OPK Gaude Mater”, „Foto-Plus”, „Jurassic Photo Team”.
Patroni medialni: „TVP Katowice”, „Gazeta Wyborcza”, „PRESS”, „Świat Obrazu”, „TV Orion”, „Radio Jura”, „Wyborcza.pl Częstochowa”, „Czestochowskie24.pl”, „Jasne, że Częstochowa”, „cz.info.pl”, „Gazeta Częstochowska”, „zdrowaczestochowa.pl”, kulturalnyslask.pl”. „Częstochowa w Obiektywie”.
Patronat honorowy: Prezydent Miasta Częstochowa Krzysztof Matyjaszczyk
„I Otwarte Mistrzostwa Częstochowy w Fotografowaniu. Fotosprint 2015” to wyjątkowy, pionierski projekt z uatrakcyjnioną formułą. Jest jednym z ważniejszych przedsięwzięć odbywających się w ramach przygotowań do Festiwalu Sztuki Fotoreportażu, głównego celu naszej Fundacji.
Nowości będzie parę. Po pierwsze będzie to konkurs jednodniowy. Po drugie do konkursu zgłosimy tym razem tylko jedno zdjęcie, wybrane z pośród tych zrobionych po starcie i ogłoszeniu tematu. Po trzecie podczas finału pokazane będą wszystkie dopuszczone zdjęcia i ich ocena będzie publiczna z udziałem publiczności. Po czwarte finał konkursu będzie miał dynamiczną formę turniejową.
Podobnie, jak w ubiegłych latach, liczymy, że uczestnicy konkursu zaproponują nam inne spojrzenie na rzeczy powszechnie znane, zgodnie z maksymą Davida duChemina „Fotografując, staraj się pokazać to, czego bez ciebie nikt by nie zobaczył”, że uda się im uwiecznić „decydujący moment” wg. słynnej koncepcji Henri Cartier Bressona.
Dla kogo jest „Fotosprint”?
Fotografować każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej… Te najlepsze fotografie nie są jednak zasługą doskonałego aparatu, a tego, kto za nim stoi. Wyobraźni, wrażliwości, wyczucia i dobrego kadru nie zastąpi żaden sprzęt. Wydarzenie skierowane jest zatem do wszystkich, którym fotografia u jest szczególnie bliska: zarówno do profesjonalnych fotografów, jak i pasjonatów tej pięknej sztuki utrwalania chwili. Konkurs jest dobrą okazją do doskonalenia swojego warsztatu, a jednocześnie – źródłem inspiracji i pomysłów, co w pracy zawodowych fotoreporterów, jak i hobbystów jest cenne.
O co chodzi w konkursie?
Konkurs będzie się dziać „tu i teraz”, zatem nie polega na przesyłaniu gotowych już fotografii. Zadaniem uczestników będzie wykonanie tylko jednego zdjęcia (wybranego oczywiście spośród wszystkich, zrobionych podczas zawodów), nawiązującego tematycznie głównego tematu Konkursu, który do momentu startu pozostanie tajemnicą. Na realizację zadania przewidziano 6 godzin dnia konkursowego. Temat główny zostanie ogłoszony na starcie „Fotosprintu” (3. października b.r., godz. 10.00, Plac Biegańskiego obok Ratusza w Częstochowie ). Finał odbędzie się tego samego dnia w godzinach wieczornych, w sprawdzonym miejscu, adekwatnym do jego sportowego charakteru, „Pubie Sportowym Stacherczak” (podziemia DH Schott, al. Kościuszki 1, w niedalekiej odległości od miejsca startu). Podczas finału nastąpi publiczny i turniejowy wybór najlepszych zdjęć i ogłoszenie wyników. W Jury zasiądą takie sławy fotoreportażu a obrady zostaną przeprowadzane publicznie, przybierając formę warsztatów fotograficznych.
Na Mistrza Częstochowy w Fotografowaniu, Pierwszego i Drugiego V‑ce Mistrza czekają cenne nagrody – aparaty fotograficzne od Nikon Polska i nie tylko.
— będą także są także dodatkowe nagrody dla najlepszego fotografa z Częstochowy.
Po zakończeniu części konkursowej przewidziane jest spotkanie z członkami Kapituły i prezentacja ich prac.
W tym czasie otworzymy też w „Pubie Sportowym Stacherczak” Wystawę Fotograficzną największych sportowych sukcesów Legendy Polskiego i Światowego Sprintu – Ireny Szewińskiej, autorstwa Janusza Szewińskiego.
Jakie warunki trzeba spełnić?
Aby wziąć udział w konkursie, należy najpóźniej na dzień przed startem wypełnić prosty formularz rejestracyjny, dostępny w formie elektronicznej na stronie internetowej organizatora, a także dokonać opłaty rejestracyjnej w wysokości 10 zł (w przypadku, jeśli wpłata nastąpi do 30 września 2015) lub 15 zł, jeśli wpłata nastąpi po 30. września lub w dniu startu. W przypadku osoby niepełnoletniej potrzebne będzie jeszcze wypełnienie krótkiego formularza. Na start wystarczy zabrać ze sobą cyfrowy aparat fotograficzny z pustą kartę pamięci oraz… wyobraźnię, kreatywność i dobre pomysły na ujęcia.
Więcej szczegółów, regulamin oraz rejestracja na stronie:
http://festiwalsztukifotoreportazu.org/rejestracja
lub http://fotosprint.org
Polubcie nas też na profilu Fundacji: https://www.facebook.com/fundacjafotoreportazu
Serdecznie zapraszamy!
————————————————————————-
Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zapraszają na spotkanie autorskie z cyklu “Fotografia — od podstaw do profesjonalizmu”. Gościem będzie Krzysztof Szlapa “Natura widzenia”. Spotkanie odbędzie się 7 września 2015 r o godzinie 19.00 w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie przy ul. Ogińskiego 13a.
Krzysztof Szlapa — ur. 1987, członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, autor wystaw indywidualnych i uczestnik wystaw zbiorowych, uczestnik Szkoły Widzenia oraz Grupy 999, częsty gość w Żywym Skansenie Fotografii, kurator w Galerii Pustej cd. w Jaworznie oraz w Galerii ZA SZYBĄ w Katowicach, laureat nagrody dla młodego twórcy imienia Anny Chojnackiej. Organizator warsztatów fotograficznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych we współpracy z różnymi instytucjami. Z wykształcenia filolog, nauczyciel języka polskiego w szkole podstawowej.
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski oraz Galeria Negatyw serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy Michał Cała “Śląsk”, który odbędzie się 05 września 2015 o godz 19.00 w Galerii “Wyższy poziom”/ poziom +2/ w Galerii Katowickiej w Katowicach ul. 3 Maja 3. Kuratorem wystawy jest Wojciech Kukuczka.
Serdecznie zapraszamy.
„Światło Czasów – Mistrzowie Fotografii” to kolejna kulturalno-artystyczna inicjatywa Galerii Negatyw. Cykl trzech nietuzinkowych wystaw fotograficznych wybitnych artystów – legend polskiej i światowej fotografii: Michała Cały, Jana Bułhaka i Nadara (Gasparda Félixa Tournachona), którzy zabiorą nas w podróż w głąb czasu i przestrzeni. Niniejszym rozpoczynamy od fotografii dokumentalnej Śląska drugiej połowy XX wieku, następnie pokażemy pejzaże Polski z pierwszej połowy ubiegłego stulecia, aby zwieńczyć cykl, wystawą XIX wiecznych portretów artystycznej elity paryskiego życia kulturalnego. Będziemy odkrywać na nowo walory artystycznej wypowiedzi, warsztatowego mistrzostwa, ale przede wszystkim zapisu światła, którego już nie ma.
Uroczystą inaugurację cyklu stanowić będzie wernisaż wystawy dokumentalno-artystycznej fotografii Michała Cały zatytułowanej „Śląsk”, na który Galeria Negatyw zaprasza 5 września o godzinie 19:00 do przestrzeni „Wyższy Poziom” w Galerii Katowickiej przy ul. 3 Maja 30. W programie wernisażu przemowa kuratora, pokaz multimedialny, oprawa muzyczna DJ 7w5, wino i poczęstunek. Naszym odbiorcom zaprezentujemy serię czarno-białych fotografii mocno inspirowanych krajobrazem Śląska. Na wystawie nie zabraknie wywierających ogromne wrażenie industrialnych pejzaży, widoków robotniczych osiedli, kopalń, hałd, a wśród nich ludzi – mieszkańców Śląska drugiej połowy XX wieku.
Program wernisażu:
— oficjalne otwarcie
— przemowa Wojciecha Kukuczki
— przemowa Katarzyny Łaty-Wrony
— projekcja multimedialna
— muzyczna interpretacja wystawy – DJ 7w5
— wino i poczęstunek
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski oraz Galeria Pusta cd. serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy Katarzyna Łata-Wrona “Pasjans”, który odbedzie się 24 czerwca 2015 o godz 17.30 w siedzibie galerii w Jaworznie ul.Fabryczna 37. Wystawę można oglądać do 28.07.2015.
Serdecznie zapraszamy.
Katarzyna Łata-Wrona
PASJANS
ktoś zagrał moimi uczuciami
jak to się robi?
sprawdziłam
sprawdzam
oko
puszczam oko
do niego
i drugie do siebie
więc teraz ułożę pasjansa…
“PASJANS” jest zamkniętym, hybrydowym cyklem fotografii, które przygotowałam specjalnie dla Galerii Pustej.
Jej intymna przestrzeń zdeterminowała wybór niewielkich form i sprowokowała mnie do… zwierzeń.
Czas, miejsce, myśli — wszystkie te elementy złożyły się po to, żebym mogła znów podzielić się z Wami kawałkiem mojej… fotografii.
Zapraszam do Galerii PUSTEJ,
Katarzyna Łata — Wrona
Urodzona w 1973 roku. W latach 1994–1999 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Grafiki w Katowicach. Jest członkiem ZPAP i ZPAF (gdzie od 2005 roku pełni funkcję prezesa Okręgu Śląskiego).
Jest autorką kilkunastu wystaw indywidualnych, kilkudziesięciu zbiorowych oraz happeningów fotograficznych. Redaktor książek fotograficznych i koordynator projektów dokumentujących Śląsk (m.in. “Śląski Park Przemysłowy”, “Wodna i okolice”). Była jurorem wielu konkursów fotograficznych i kuratorką wystaw. Zajmuje się promocją i edukacją w zakresie fotografii. Współtworzy program warsztatów fotograficznych (www.fotowarsztaty.eu).
W 2010 roku otrzymała nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia twórcze i wkład w rozwój polskiej kultury.
Kurator Galerii Miasta Ogrodów w Katowicach. Wykładowca Studium Fotografii ZPAF w Warszawie oraz WSTI w Katowicach.
www.katarzyna-lata.com
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski oraz Galeria Łakomscy serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy Arkadiusz Ławrywianiec “Tajemnice pracowni”, który odbedzie się 22 czerwca 2015 o godz 18.00 w siedzibie galerii w Sosnowcu ul.Wysoka 9a. Wystawę można oglądać do 15.09.2015.
Serdecznie zapraszamy.
Pracownia artysty to… wciąż brzmi tajemniczo. Przede wszystkim dla laików, ale i dla samych twórców, dla których to nie tylko miejsce pracy, ale także przestrzeń intymnego kontaktu z własnymi przemyśleniami i samotnego poszukiwania inspiracji. […]
Żeby oddać charakter tak bardzo nietypowych miejsc, a przede wszystkim pokazać ich gospodarzy, rzadko wystarczała jedna wizyta. Przy okazji owych specyficznych sesji zdjęciowych toczyły się przecież także długie, czasem wręcz burzliwe, dyskusje. O sztuce w ogóle, o kondycji sztuki współczesnej, a w końcu – o życiu jako takim, bo robiło się kameralnie i obydwie strony, fotografa i fotografowanego, zaczynała łączyć nić zaufania i wzajemnej życzliwości. Czasem trzeba było nawet zmienić koncepcję kolejnej serii, gdy okazywało się, że artysta uchylił rąbka jakiejś twórczej tajemnicy i warto było ten rąbek podnieść nieco wyżej. […]
Zdjęcia pokazują plastyków tylko we wnętrzach, bo takie było założenie, warto więc może dodać, że pracownie znajdują się w zaskakująco różnych miejscach. W blokach na typowych PRL-owskich osiedlach, w starych pofabrycznych przestrzeniach, na wydzielonych piętrach domów jednorodzinnych, a nawet w garażu czy domowej kuchni. Gdzie by się jednak nie znajdowały, zaskakują klimatem i wyczuwalną indywidualnością swoich gospodarzy. […] Większość artystów tworzy w kilku różnych miejscach, jednak niemal zawsze jedno z nich jest ich portem docelowym. I to jest ta Prawdziwa Pracownia, czyli miejsce, gdzie nie tylko potrafią się skupić, ale wręcz wypreparować z rzeczywistości i tworzyć własne światy…
Henryka Wach-Malicka
————————————————————————-
Galeria Miasta Ogrodów oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy Andrzej Kramarz “Niewidzialne Mapy #2”, który odbedzie się 24 czerwca 2015 o godz 20.00 w siedzibie galerii w Katowicach ul. Stanisława 4. Wystawę można oglądać od 25.06.2015 do 19.07.2015.
Andrzej Kramarz
Niewidzialne Mapy to pełna metafor narracja o wzajemnym przenikaniu się człowieka i przestrzeni oraz relacji, która z tego powstaje. Bazując na obrazach, dźwiękach, zapisach rozmów, wspomnieniach i historii, Kramarz interpretuje zwyczajne miejsca jakich dziesiątki mijamy każdego dnia. Podejmuje próby przedstawienia złożoności życia oraz wpisanego w nie niedostrzeganego spektrum doświadczenia w zderzeniu z prozaicznym ludzkim wysiłkiem porządkowania i organizowania przestrzeni, którego przejawem może być tworzenie jednowymiarowych map.
Wystawa, której obiektem jest krótka, około trzystu-metrowa ulica Mamo w miasteczku Hilo na Hawajach zawiera około tysiąca fragmentarycznych fotografii i notatek, wycinków z gazet, wysypanych na stół, niczym puzzli w Życiu, Instrukcji obsługi, Georges’a Perec’a, gdzie historię można zacząć w dowolnym momencie.
Andrzej Kramarz (1964) — W jego twórczości nieustannie powraca temat pamięci i więzi człowieka z przestrzenią. W powstającym obecnie multimedialnym cyklu Invisible Maps, artysta łączy dziesiątki fotografii, efemeryczne dźwięki audio, zapisy rozmów i wspomnień, archiwów oraz wideo. Zainteresowanie pamięcią Kramarz pogłębia w swojej artystycznej praktyce badawczej i kuratorskiej. Ukończył Instytut Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy) oraz Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Był współtwórcą Fundacji Imago Mundi, w latach 2006–2008 członkiem Rady Programowej oraz współorganizatorem festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie. Jest kuratorem wystaw, edytorem książek fotograficznych, wykładowcą University of Hawaii i Hawaii Community College (USA). W 2009 roku był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawia w kraju i za granicą.
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski oraz Stacja Artystyczna Rynek w Gliwicach zapraszają 10 czerwca 2015 o godzinie 18.00 na 6 Spotkanie z fotografią, którego gościem będzie Arkadiusz Ławrywianiec. Spotkanie, podczas którego będzie można zobaczyć cykl “Blisko nas” odbędzie się w Stacji Artystycznej Rynek w Glicach Rynek 4–5 Ipiętro. Prowadzenie Marcin Górski. Wstęp wolny.
Arkadiusz Ławrywianiec ur. 19.01.1967 w Opolu. Jest absolwentem Wyższej
Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Fotografią zajmuje od 1986 roku, kiedy to
wykonał własnoręcznie pierwszą odbitkę. Od 1994 pracuje w Dzienniku Zachodnim jako fotoreporter. Od 2009 uczy w Policealnej Szkole Fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach. Od 2010 jest członkiem ZPAF. Autor i współautor wystaw w Katowicach, Krakowie, Tychach, Cieszynie, Kłodzku, Warszawie, Sosnowcu, Saint-Etienne, Kolonii, Skopje, Montpellier. W latach 2011 i 2013 był stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury oraz otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury. Zajmuje się reportażem i dokumentem fotograficznym.
————————————————————————-
Blisko nas — Arkadiusz Ławrywianiec
Od 9 do 29 czerwca 2015 r. w Galerii Ekslibris MBP prezentujemy wystawę fotograficzną Arkadiusz Ławrywianiec Fotografia Blisko nas. 18 czerwca o godz. 17.00 zapraszamy na wernisaż i spotkanie z autorem.
Miejska Biblioteka Publiczna w Czeladzi, ul. 1 Maja 27
Zdjęcia przedstawione na wystawie to dokumentalna opowieść o życiu codziennym społeczności żydowskiej skupionej wokół Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach. Osią narracyjną jest rabin Jehoshua Ellis. Fotografie powstawały od 2010 r. w trakcie przygotowań oraz samych świąt żydowskich takich jak sukot, chanuka, purim, ale również podczas obrzędu obrzezania, wykupienia pierworodnego syna czy też spotkania emerytów i rencistów.
————————————————————————-
————————————————————————-
Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zapraszają na spotkanie autorskie z cyklu “Fotografia — od podstaw do profesjonalizmu”. Gościem będzie Antoni Kreis “Po drugiej stronie zdjęcia”. Spotkanie odbędzie się 1 czerwca 2015 r o godzinie 19.00 w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie przy ul. Ogińskiego 13a.
ANTONI KREIS, ur. w 1956 w Chorzowie, fotografuje od 35 lat, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, wice prezes Zarządu Okręgu Śląskiego ZPAF. Uczestnik ponad stu fotograficznych wystaw zbiorowych i kilkudziesięciu indywidualnych w kraju i za granicą. Laureat dziesiątek nagród w konkursach fotograficznych i filmowych. Organizator kursów fotografii oraz wykładowca na kursach oraz w szkołach fotografii. Ciągle poszukuje nowych form wypowiedzi artystycznej. W obrębie jego zainteresowań znajdują się zarówno klasyczne style fotograficzne jak portret, pejzaż czy reportaż jak również działania z gatunku fotograficznej awangardy.
————————————————————————-
————————————————————————-
Alicja Knast Dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy “Igrzysko Boże. Zbigniew Podsiadło. Fotografia”
16.05.2015 r. / godz. 18.00 /Galeria fotografii / Muzeum Śląskie w Katowicach / al. W. Korfantego 3 Wystawa będzie czynna w dniach 16.05–27.09. 2015 r
Zbigniew Podsiadło
Urodzony w 1955 roku, mieszka i pracuje w Sosnowcu.
Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, obecnie prezes Okręgu Górskiego ZPAF.
Jest wielokrotnym laureatem najważniejszych konkursów i wystaw fotograficznych w kraju i za granicą, wyróżniony Medalem 150-lecia Fotografii, Złotą Odznaką Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych, Odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Członek Rady Fundacji „Centrum Fotografii” oraz Rady Programowej Centrum Sztuki Zamek Sielecki, w roku 2010 otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Sosnowca.
Brał udział w ponad dwustu wystawach międzynarodowych i krajowych, zdobył medale i nagrody między innymi na wystawach w Zagrzebiu, Singapurze, Rio de Janeiro, Budapeszcie, Moskwie, Madrycie, Pekinie, Berlinie i San Francisco.
Jest uczestnikiem i organizatorem plenerów i sympozjów artystycznych oraz Opiekunem Artystycznym Stowarzyszenia Miłośników Fotografii w Sosnowcu.
Wspiera i naucza młodych adeptów fotografii.
Wybór prezentowanych prac Zbigniewa Podsiadły jest subiektywny, podyktowany intuicyjnym odbiorem ich przesłania. Za zgodą autora zestawiono je według kryterium „igrzyska Bożego” – dominującego motywu fotografii. Jako motto posłużył barokowy tekst Wacława Potockiego zawarty w Ogrodzie fraszek i odnoszący się w metaforyczny sposób do życia ludzkiego: Cóż jest świat? Szachownica. Właśnie mu to służy. A ludzie co są? Szachy rozmaitej struży. Ludzki los został pokazany jako gra toczona na czarno-białej szachownicy między Bogiem i szatanem, w której człowiek miałby być pionkiem. Jednak z zapytaniem – czy tylko? Cytat z klasyka jest dobrym kontekstem analizy prac autora i mimo upływu trzech stuleci nadal aktualnym.
Wystawa Igrzysko Boże nie jest prezentacją retrospektywną, ale sięga do kilku zrealizowanych projektów, by wydobyć z nich znaczenia zawarte w tytule. Mimo różnych wątków porusza te same dylematy – układanie się człowieka z Bogiem, sobą, otoczeniem, poszukiwanie granic sacrum i profanum, konsumpcję życia w jego codziennych, pospolitych, jak i świątecznych, atrakcyjnych odsłonach i tych ostatecznych – eschatycznych, których w kulturze młodości naturalnej i tej współcześnie kreowanej nie ma. Nie ma przesłania memento mori, odchodzi temat śmierci i pamięci, a przeszłość nie wpisuje się w kanony dzisiejszego konsumenta życia. Jednak powraca jak topos, łączy piękno egzystencji z przemijaniem i obrazuje całe bogactwo misterium życia.
Prezentowane fotografie skomponowane w sekwencje wydobywają z dorobku autora wątki egzystencjalne, które przewijają się przez całą jego twórczość. W obrazach utrwalonych w różnych czasoprzestrzeniach, zrealizowanych w ciągu kilku ostatnich lat, dominuje tematyka związana z religijnym wymiarem życia człowieka. Tę duchową aurę zawartą w kolejnych kadrach oddaje bogata architektura świątyń różnych wyznań wpisana w ludzkie osady, symbole wiary znajdowane w rozmaitych przestrzeniach i krajobrazach, kapliczki, przydrożne świątki i krzyże. No i cmentarze – ostoje pamięci – z całym rytuałem dbałości i pielęgnowania lub zapomnienia – kiedy jako relikty dawnych kultur podlegają naturalnemu przemijaniu. Dziś, tkwiąc w sąsiedztwie ludzkich siedzib, nadal niosą przesłanie pro memoria.
Kurator wystawy: Danuta Kowalik-Dura
————————————————————————-
„WIDOKI. Krajobraz w polskiej fotografii”
14. edycja projektu Fotografia Kolekcjonerska
wystawa i aukcja mistrzów polskiej fotografii
Warszawa — Łódź
— najwybitniejsi polscy artyści
— krajobraz jako motyw przewodni i inspiracja
— ważne zdjęcia z historii polskiej fotografii
— unikatowe odbitki
WARSZAWA:
Wernisaż: 06.05.2015 (środa), godz. 20:00
Wystawa: 06–12.05.2015
Miejsce: MYSIA 3, Leica Gallery Warszawa, ul. Mysia 3, III p.
ŁÓDŹ — FOTOFESTIWAL:
Wystawa: 28.05–07.06.2015
Aukcja: 30.05.2015 (sobota), godz. 17:00
Miejsce: Art_Inkubator, ul. Tymienieckiego 3
Organizatorzy: FotografiaKolekcjonerska.pl przy współpracy Artinfo.pl
Partnerzy: FOTOFESTIWAL Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi, Leica
Gallery Warszawa, MYSIA 3
Krajobraz to temat nieskończonych inspiracji w polskiej fotografii, który artyści na
przestrzeni lat w różny sposób interpretowali. Jedni zachwycali się pięknem
otaczającego świata, inni odchodzili od tradycyjnych kadrów i nadawali
krajobrazowi nie tylko nowy wymiar, ale też tworzyli go… z własnej wyobraźni. Stał
się on motywem dzieł takich twórców, jak Zdzisław Beksiński, Chris Niedenthal,
Paweł Pierściński, Zofia Rydet czy Kacper Kowalski. Poza ich pracami podczas
niezwykłej wystawy „WIDOKI. Krajobraz w polskiej fotografii” w ramach 14.
edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska będzie można oglądać zdjęcia wielu
innych znakomitych autorów. Ekspozycja rozpocznie się w Warszawie, a następnie
zostanie przeniesiona do Łodzi na FOTOFESTIWAL Międzynarodowy Festiwal
Fotografii, gdzie odbędzie się aukcja wszystkich zdjęć.
To już drugi rok z rzędu Fotografia Kolekcjonerska zagości wiosną na łódzkim
FOTOFESTIWALU prezentując wystawę tematyczną. Zeszłoroczna edycja była
poświęcona motywowi ciała w polskiej fotografii. Tym razem, nawiązując do jednej z
części programu festiwalu „HIT THE ROAD: Fotografowie w drodze”, uwagę kierujemy
na krajobraz i zabieramy Państwa w podróż. Wspólnie będziemy podziwiać widoki, które
przez ponad sto ostatnich lat przygotowali dla nas wybitni polscy artyści. Nasza
wędrówka zaczyna się na początku XX w., gdy kilkunastoletni Stanisław Ignacy
Witkiewicz (Witkacy) fotografował okolice Gubałówki. Tatry odwiedzamy jeszcze
kilkukrotnie dzięki pracom Stefana Arczyńskiego, Edwarda Hartwiga, Henryka
Poddębskiego i Antoniego Wieczorka.
Różne zakątki międzywojennej Polski oglądamy na zdjęciach Jana Bułhaka, twórcy
programu Fotografii Ojczystej, czy wspomnianego już Poddębskiego, który dotarł do
ówczesnej granicy polsko-niemieckiej przy ujściu rzeki Piaśnicy do Bałtyku. Pięknem
przyrody w duchu piktorializmu zachwycał się Tadeusz Wański, który, wraz z
prezentowanym także Tadeuszem Cyprianem, należał do poznańskiego Trójlistka.
Podróżując w czasie przenosimy się do powojennej zburzonej Warszawy, którą
dokumentował Karol Szczeciński. Polską prowincję lat 50. XX w. wizytujemy w pracach
dwóch niezwykle cenionych twórców — Zdzisława Beksińskiego i Jerzego Kosińskiego.
Osiągnięcia Kieleckiej Szkoły Krajobrazu prezentują Janusz Buczkowski i Paweł
Pierściński. Z dorobku tego ostatniego wybraliśmy zdjęcia ilustrujące różne kierunki
poszukiwań twórczych, w tym eksperymenty formalne, jak w „Pięcioboku”, nazywanym
przez autora “portretem trumiennym krajobrazu kieleckiego”. Kilkoma fotografiami
przywołujemy Zofię Rydet, która krajobraz przedstawiała zarówno w cyklach
dokumentalnych („Nieskończoność dalekich dróg”), jak i kreacyjnych („Świat uczuć i
wyobraźni”). W swoje rodzinne strony zabierają nas Jerzy Lewczyński i Wojciech
Zawadzki. Na plażę w Międzyzdrojach z lat 70. XX w. zaglądamy z Chrisem
Niedenthalem.
Niektórzy artyści, korzystając z motywu krajobrazu, wyrażali refleksje filozoficzne.
Temat przemijania i nietrwałości natury podejmuje Zygmunt Rytka. O asymetrii -
zarówno rzeczywistości, jak i próbującej ją utrwalić fotografii, opowiadał Zbigniew
Dłubak.
Do światów stworzonych dzięki wyobraźni mamy dostęp w twórczości kilku artystów.
Inspiracją zdjęcia Grzegorza Przyborka był pobyt we francuskim Arles. Natomiast Kobas
Laksa i Jan Dziaczkowski swoją uwagę skierowali na Warszawę. Fotokolaż
Dziaczkowskiego z cyklu „Góry dla Warszawy” to niezwykła rzadkość na rynku.
Koniec naszej podróży wyznaczają fotografie artystów odnoszących sukcesy w ostatnich
latach. Z nietypowego punktu widzenia, czyli z nieba, patrzymy na okolice Sandomierza
w pracy Kacpra Kowalskiego „Kosmos”. Głos o architekturze warszawskiego osiedla
Przyczółek Grochowski zabiera Filip Springer. W Jekaterynburgu powstała praca Rafała
Milacha należąca do cyklu „7 Rooms”, będącego opowieścią o współczesnej Rosji. Z
innego kontynentu, z Ameryki Północnej pochodzi portret Tayln autorstwa Ilony Szwarc,
przedstawiający jedną z dziewczynek biorących udział w teksańskich zawodach rodeo.
Szerokiej drogi!
Artyści, m.in.: Ewa Andrzejewska, Stefan Arczyński, Zdzisław Beksiński, Janusz
Buczkowski, Jan Bułhak, Michał Cała, Tadeusz Cyprian, Zbigniew Dłubak, Benedykt
Jerzy Dorys, Jan Dziaczkowski, Marek Gardulski, Anna Grzelewska, Eugeniusz
Haneman, Edward Hartwig, Magda Hueckel, Marcin Jastrzębski, Krzysztof Kamiński,
Jerzy Kosiński, Kacper Kowalski, Andrzej Kramarz, Andrzej Lachowicz, Kobas Laksa,
Jerzy Lewczyński, Jerzy Łapiński, Bogdan Łopieński, Rafał Milach, Chris Niedenthal,
Fortunata Obrąpalska, Paweł Pierściński, Wojciech Plewiński, Henryk Poddębski, Bart
Pogoda, Grzegorz Przyborek, Tadeusz Rydet, Zofia Rydet, Zygmunt Rytka, Mateusz
Sarełło, Bronisław Schlabs, Tomek Sikora, Filip Springer, Ilona Szwarc, Tadeusz Wański,
Jerzy Wardak, Antoni Wieczorek, Wojtek Wieteska, Stanisław Ignacy Witkiewicz
(Witkacy), Stanisław J. Woś, Wiesław Mariusz Zieliński, Ireneusz Zjeżdżałka, Paweł
Żak.
14. edycja projektu Fotografia Kolekcjonerska odbędzie się dwóch miastach. Wernisaż i
kilkudniową wystawę przedaukcyjną będzie można obejrzeć najpierw w warszawskiej
Leica Gallery Warszawa przy ul. Mysiej 3. Następnie ekspozycja zostanie przeniesiona
na FOTOFESTIWAL Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi. Tutaj też odbędzie
się aukcja wystawianych fotografii.
Fotografia Kolekcjonerska to jedyny w Polsce cykliczny projekt aukcyjny poświęcony
fotografii. Od pierwszej edycji w 2007 r. oferowana jest zróżnicowana kolekcjonerska
oferta zdjęć najwybitniejszych polskich artystów. Jednym z celów tego projektu
kończącego się aukcją jest propagowanie idei kolekcjonowania fotografii w Polsce.
Tradycyjnie podczas wystawy przedaukcyjnej będzie można zobaczyć rzadkie odbitki
wykonane w różnorodnych technikach. Jest to wyjątkowa okazja, aby w jednym miejscu
i czasie zobaczyć tak bogaty dorobek polskiej fotografii. Wydarzeniu towarzyszy
starannie opracowany dwujęzyczny katalog, w którym znajdą się sylwetki artystów, opisy
oraz reprodukcje wszystkich prac.
Kuratorka i koordynatorka: Katarzyna Sagatowska
Współpraca kuratorska: Maga Sokalska
Bieżące informacje dotyczące wystawy, aukcji oraz wydarzeń towarzyszących można
znaleźć na stronach http://www.fotografiakolekcjonerska.pl oraz http://www.artinfo.pl
Kontakt:
Magdalena Gorlas: gorlas.magdalena@gmail.com; + 48 502 655 922
Katarzyna Sagatowska: sagatowska@fotografiakolekcjonerska.pl, +48 516 106 073
————————————————————————-
Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zapraszają na spotkanie autorskie z cyklu “Fotografia — od podstaw do profesjonalizmu”. Gościem będzie Arkadiusz Ławrywianiec. Spotkanie odbędzie się 4 maja 2015 r o godzinie 19.00 w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie przy ul. Ogińskiego 13a.
Arkadiusz Ławrywianiec ur. 19.01.1967 w Opolu. Jest absolwentem Wyższej
Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Fotografią zajmuje od 1986 roku, kiedy to
wykonał własnoręcznie pierwszą odbitkę. Od 1994 pracuje w Dzienniku Zachodnim jako fotoreporter. Od 2009 uczy w Policealnej Szkole Fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach. Od 2010 jest członkiem ZPAF. Autor i współautor wystaw w Katowicach, Krakowie, Tychach, Cieszynie, Kłodzku, Warszawie, Sosnowcu, Saint-Etienne, Kolonii, Skopje. W latach 2011 i 2013 był stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury oraz otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury. Zajmuje się reportażem i dokumentem fotograficznym.
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
Miejski Domu Kultury Włókniarzy, Galeria B&B, w Bielsku-Białej ul. 1 Maja 12 oraz autor serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy Michał Cała “METROPOLIA”, który odbędzie się 10 kwietnia 2015, o godzinie 18.
————————————————————————-
Krzysztof Jurecki
Różnorodność…
Obecna edycja Cyberfoto sytuuje się w innej optyce wizualności niż miało to miejsce kilkanaście lat temu, na przełomie wieków.
Obecnie fotografia, przede wszystkim statyczny obraz cyfrowy, znalazła się w orbicie edukacji artystycznej i wystawiennictwa na całym
świecie, posiada także ugruntowaną pozycję w reklamie. Jest ważnym sposobem utrwalania życia rodzinnego, turyzmu, fantazji
erotycznych (internet). Stała się więc powszechnym notatnikiem, czy raczej bezwładnym atlasem (w znaczeniu Aby Warburga)
ponowoczesnego świata. Ale w ofensywie artystycznej są tzw. techniki fotografii alternatywnej, fotografia analogowa, w tym otworkowa
oraz malarstwo, które inkorporowało do swych działań zasady i możliwości fotografii. Po raz kolejny po swej śmierci wkroczyło na scenę
artystyczną i podjęło nowe poszukiwania. Zdigitalizowane archiwa fotograficzne są i będą nowym odczytywaniem historii i tworzeniem
nowego obrazu świata, w którym modernizm jest krytykowany albo przeciwnie chroniony. Krytyczne oko skupia się na postulatach
postkolonializmu będącego wyzwaniem do napisania nowej historii kultury i oczywiście fotografii.
Trzy pierwsze nagrody na Cyberfoto prezentują bardzo wysoki poziom artystyczny, pokazując różne strategie działania
montażu elektronicznego.
Czym jest uczestnictwo w kulturze?
I nagrodę otrzymała działająca w zakresie fotomontażu i malarstwa Paulina Stasik za pracę Kulturystki kultury. Artystka nie jest
fotografem lecz grafikiem, który świadomie korzysta z wiarygodności znaku fotograficznego i stosuje go bez realności znaczeniowej,
typowej dla fotografii dokumentalnej. Na jej prace pt. Vanity zwróciłem uwagę na ubiegłorocznym konkursie.
Nie chcę się zastanawiać czy Kulturystki kultury to montaż feministyczny, ponieważ nie czas ani miejsce na takie dywagacje. Zwraca
uwagę nietypowa kompozycja polegająca na podziale pracy na trzy pola obrazowe, jak to np. czynił w okresie międzywojennym
Kazimierz Podsadecki potrafiący w groteskowy, quasi surrealistyczny sposób krytykować m.in. gwiazdy ówczesnego kina. W bardzo
ciekawej pracy Stasik kobieta/y w przewrotny sposób stają się „męskim” Supermanem, na której/ych ramionach znajdują się nagie,
erotycznie interpretowane postaci kobiet, naśladujące pozę kulturysty/Supermana. Z lewej strony montażu, na okręgu stoją postaci
kobiet z jakiegoś konkursu piękności(?) tworząc formę słońca/kwiatu. Wewnątrz niego umieszczono „gimnastykujące się” ramiona,
sugerujące wysiłek. Poniżej opisanych scen znajduje fryz nagich, w tanecznych pozach figur ludzkich, jak z płaskorzeźby greckiej z okresu
klasycznego. Wyjątkowo pojawiają się tu fragmenty postaci męskich. Niektóre z ciał są geometryczne, zlewają się z tłem niwelując
erotyzm i wprowadzając dynamizm w tej części kompozycji.
Wypada się zastanowić, czy skomplikowana ideowo i formalnie realizacja Stasik jest pro czy kontra konsumpcjonizmowi? Raczej
jest to ogólna, choć zaskakująca, diagnoza ogólnej sytuacji, w której odgrywanie roli i jednoczesne epatowanie, czy wręcz narzucanie
określonego stereotypu wiecznej młodości/piękności staje obowiązującym kanonem pustej ideowo pop-kultury. Dodać można –
propagowanym bezkrytycznie przez mass-media.
Dokument fotograficzny, jako katastrofa?
Niezwykle ciekawe podważanie dokumentalnej funkcji fotografii nastąpiło w pracach Adama Markowskiego, który w trzech
wchodzących ze sobą w relacje cyklach pokazał możliwości dotyczące manipulowania zjawiskiem katastrofy lotniczej. Problem ten,
zapoczątkowany w 2010 roku jest wciąż aktualny z powodu niewyjaśnionych katastrof w Polsce, Malezji, na Ukrainie, w tym zniknięcia
wielkiego samolotu, co wydaje się nieprawdopodobne w drugim dziesięcioleciu XXI wieku.
Sugestywne „proste”, wręcz przypominające amatorskie zdjęcia m.in. z Warszawy (Pałac Kultury, Dworzec Centralny), jak też
z innych przestrzeni mniej identyfikowalnych, sugerują stan zagrożenia nie tylko wypadkami lotniczymi, ale też wojną. Na jednym ze
zdjęć widzimy jadące samochody z wyrzutniami rakiet, a praca przypomina fotografię robione z ukrycia tak, jak to czyniono np. w stanie
wojennym w Polsce. Aby osłabić realną wymowę militarną dwóch cykli, kolejny pt. Obiekty przypomina o lądowaniach (awaryjnych)
statków kosmicznych, jak z filmu Wojny gwiezdne. Wyraz tej serii jest bardziej ironiczny. Można odnieść wrażenie, że cała fotografia
dokumentalna i jej idee nie są montażem, ale aranżacją czy wręcz inscenizacją. Artysta pokazał, że w wyrafinowany, a jednocześnie prosty sposób fotomontaż może oddziaływać bardzo skutecznie na naszą wyobraźnię, a nawet przestrzegać przed nieszczęściem. Mały format zdjęć również kojarzy się z pracą „amatora”, ale jest to także
metoda na ukrycie łączenia zdjęć (tzw. szwów).
Polemika ze Zbigniewem Dłubakiem?
Trzecia nagroda przypadła Magdalenie Samborskiej za tryptyk odnoszący się do semiotycznego badania znakowania
w fotografii, jakie Dłubak przeprowadzał w związku z początkami konceptualizmu na początku 1970 roku. Ostatecznie na początku
lat 80. doprowadziło go to do stworzenia kolejnego cyklu pod nazwą Desymbolizacje, będącego badaniem znakowania bliskiego dekonstrukcji Jacquesa Derridy.
1 Samborska w mailu do Sławomira Jodłowskiego ujawniła swój zamysł twórczy dotyczący tego cyklu . Jest to bardzo istotne, ponieważ autorka nie tylko polemizuje z Dłubakiem, ale pokazuje konsekwencje jego postawy w nowych liberalnych i transgresyjnych czasach, kiedy płeć może być definiowana nawet w sposób kulturowy. Zapowiadały to już różnego typu operacje chirurgiczne, jakie przeprowadzali na polu artystycznym Orlan i Stelarc, poruszając na nowo problem transkulturowego i transgenicznego ciała. Zdecydowanie wolę od przywołanych artystów symulacyjne prace Samborskiej, które takie sytuacje tylko projektują, nadając im dodatkowo znaczeń metaforycznych, kwestionujących przyzwyczajania obyczajowe i stereotypy widzenia. Dodać trzeba, że są to nie tylko bardzo interesujące montaże, ale także mocno prowokujące, w charakterystyczny dla twórczości postfeministycznej sposób.
W kierunku malarstwa, gra formą i fantasy
Do wyróżnień pretendowali też inni twórcy (m.in. Szymon Halter ze swymi nostalgicznymi pracami). Rzadko na Cyberfoto
pojawiają się dużoformatowe prace, jak Natalii Zakrockiej, będące portretem na wskroś malarskim, w którym trudno odczytać
psychologizm. Ważniejsze stały się rozwiązania kolorystyczne, w tym przecinające się niebieskie linie o znaczeniu abstrakcyjnym,
stanowiące konkurencję, ale i istotne uzupełnienie dla warstwy fotogenicznej.
W innym kierunku gry formą i porównania postaci człowieka z mocno zdeformowaną architekturą Częstochowy podążyła
Małgorzata Kozakowska. Warto zaznaczyć, że skorzystała, na zasadzie cytatu z wyróżnionych w 2013 roku na tym konkursie prac
swego syna – Jana Kozakowskiego. W takim postępowaniu nie ma nic negatywnego, a poza tym autorka uczyniła to z dużą kulturą
wizualną. Jej prace ukazują alienację i nieokreślone zagrożenie dla człowieka pozbawionego, poza jednym wizerunkiem, twarzy.
Zresztą, ta ostania realizacja z zamkniętymi oczami wydaje się najciekawsza z całej serii.
Ostatnie wyróżnienie przypadło niezwykle sprawnemu pod względem technologicznym artyście – Janowi Zychowi, który od
bardzo wielu lat jest uczestnikiem konkursu Cyberfoto. Sądzę, że w zakresie montażu wszelka materia ulega temu twórcy. Bardzo
łatwo ją zniewala, deformując i nadając własną kolorystkę, co bliskie jest estetyce filmowej stylu fantasy. Ale na szczęście
poszczególne kadry Zycha uzupełnione zostały fragmentami realności – portretem człowieka lub figurą zwierzęcia, co pozwala
pozostać nam jeszcze w resztach rzeczywistości. A realność, o czym nie trzeba przypominać, jest podstawą naszego bycia i tworzonej
sztuki.
Wspomnę także o ciekawych pracach zasłużonych już artystów dla rozwoju fotografii cyfrowej: Eugeniusza Narzyńskiego oraz
Jacka Szczerbaniewicza, którzy od lat podążają własnymi ścieżkami.
Na koniec zwrócę jeszcze uwagę, że fotografowie powinni uważać, aby nie poddać się zupełnie twórczości abstrakcyjnej, gdyż
ta poza atrakcyjną materią niewiele mówi nam o świecie i jego problemach. A taka powinność dokumentowania świata wciąż ciąży
nad fotografią, choć na Cyberfoto znajdujemy się w nowym rodzaju kreacji sytuującym się między tradycją fotografii analogowej
(realność), grafiki odwołującej się do fotomontażu (łączenie form) a tradycją malarstwa (deformacja i kolor).
————————————————————————-
Zapraszamy 14 kwietnia 2015 o godz. . 18.00 na wernisaż wystawy Antoniego Kreisa “PEJZAŻ BEZPOŚREDNI OPOWIEŚCI KAMERY OBSCURY”.
Wystawa prac Antoniego Kreisa będzie dostępna od 14.04 do 22.05.2015.
Kilka słów o wystawie:
Obraz uzyskiwany sposobem rejestrowania rzeczywistości za pomocą prymitywnego urządzenia zwanego „camerą obscurą”, czyli szczelnej skrzynki z maleńką dziurką w jednej ze ścianek interesował mnie od dawna. Właściwie tak dawno, jak dawno fascynuje mnie fotografowanie. Długo przyglądałem się poczynaniom wyznawców „otworka” — fotografii wykonywanej bez użycia obiektywu. Długo też zastanawiałem się „po co…”? Po co fotografować tylko dlatego aby uzyskać na zdjęciu ledwo czytelny ślad, zarys przedmiotu, nieostry, rozmyty fragment będący niewątpliwie, bezpośrednim zapisem obserwowanej rzeczywistości. Zabawa dla samej zabawy, dla efektu, twórczość „radosna”, której efekty bardzo szybko ulegają zapomnieniu, bo zwykle nie zawierają w sobie żadnego przekazu. Oczywiście nie wszystkie prace „otworkowców” są tylko techniczną sztuczką, fajerwerkiem, którym można się pochwalić przed zachwyconą publicznością. Gdy przeglądałem dzieła wykonane przez mistrzów gatunku postanowiłem też spróbować… A gdy pewnego dnia wpadł mi w ręce album amerykańskiej artystki Sally Mann o tytule „Deep South” z pracami wykonanymi co prawda nie „otworkiem” ale dziewiętnastowieczną, kapryśną techniką mokrego kolodionu zrozumiałem, że sprawa polega nie w technice uzyskania obrazu ale
w sposobie wykorzystania zamierzonej niedoskonałości dla uzyskania niepowtarzanego nastroju tworzonych fotografii. Czy mi się udało? Nie wiem. Ale na pewno otworzyłem dla siebie nowe drzwi w ogromnym gmachu zwanym FOTOGRAFIĄ. A.Kreis
Wystawę dedykuję Sally Mann, która „widzi”, „czuje” i „rozumie”…
Miejski Dom Kultury “Koszutka” Filia “Dąb”
ul. Krzyżowa 1, 40–111 Katowice
Telefon: 608 549 089
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski oraz Stacja Artystyczna Rynek w Gliwicach zapraszają 10 kwietnia o godzinie 18.00 na wernisaż wystawy Beata Brząkalik “Twarez znalezione, między światłem, a cieniem”. Wystawę można oglądać od 9 kwietnia 2015 do 22 kwietnia 2015 w Stacji Artystycznej Rynek w Glicach Rynek 4–5 Ipiętro.
INFO:
Beata Brząkalik, rocznik ’79, ur. w Knurowie. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie na kierunku: Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuk Plastycznych — dyplom z wyróżnieniem z malarstwa w pracowni prof. Tadeusza Rusa, dr hab. Adama Molendy i z fotografii pod okiem prof. Witolda Jacykowa oraz absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na kierunku specjalizacja: Fotografia — dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Czesława Chwiszczuka. W marcu 2014 roku dołączyła do Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. W swoich różnorodnych pracach, realizowanych w kilku technikach przewija się motyw człowieka, jego kondycji, miejsca w świecie. Zawodowo zajmuje się edukacją artystyczną. Mieszka i pracuje w Gliwicach. Więcej informacji na autorskiej stronie internetowej: www.brzakalikbeata.pl
Wybrane wystawy:
Zbiorowa, Galeria „Tohunga” Katowice, III 2006 (grafika)
Indywidualna, Galeria „Dworek”, Rybnik, V 2008 (fotografia, malarstwo)
Poplenerowa, „Jesień Plastyczna”, HDK Hrubieszów, XI 2008 (malarstwo)
Indywidualna, MOK Czerwionka, XI 2008 ( fotografia, malarstwo )
Indywidualna, Galeria „Smolna” Rybnik, IX 2009 (fotografia, malarstwo,)
Konkursowa, Festiwalowy Konkurs Plastyczny o tematyce filmowej, „Skup Kultury”,
Tychy, IV 2010 (malarstwo). I Miejsce, Nagroda główna.
Konkursowa, Konkurs fotograficzny „Czerwionka – Leszczyny. Ludzie, miejsca,
wydarzenia”, „Stara Piwnica MOK”, Czerwionka X 2010. II Miejsce.
Pokonkursowa, XIII Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny Aktu i Portretu Artystycznego im. Andrzeja Krynickiego – AFRODYTA 2012”, Galeria Fotografii DSAFiTA, Wrocław, IX 2013.(Nagroda specjalna)
Indywidualna, Galeria Za Szafą, Wrocław, XI 2013 (fotografia)
Zbiorowa, poświęcona pamięci Jerzego Lewczyńskiego „Dalej”, Galeria ZPAF Katowice, XI 2014
TWARZE ZNALEZIONE – MIĘDZY ŚWIATŁEM A CIENIEM.
„Jest jedna rzecz, którą musi posiadać każda fotografia — ludzki wymiar. Ten rodzaj fotografii to realizm, jednakże realizm to nie wszystko. Musi jeszcze temu towarzyszyć wizja i dopiero połączenie tych dwóch cech tworzy dobre zdjęcie. Trudno jest określić cienką linię, gdzie kończy się materia, a zaczyna umysł”.
[ Robert Frank ]
Głaz napotkany gdzieś na bieszczadzkim szlaku, uśmiechnięty pień drzewa z Cieszyna, korzeń, który wydaje się krzyczeć – istnieją naprawdę. Pozostały tam na długo po zrobieniu zdjęć, żyją własnym życiem poddając się naturze. Mają już dobrze mi znaną, oswojoną twarz. Konfrontując te zdjęcia z naturalnymi modelami, bardziej prawdziwe wydają się te pierwsze, sfotografowane. Inny charakter mają twarze efemeryczne, chmura, która przybrała postać chłopca wydmuchującego dym istniała kilka sekund i po zrobieniu zdjęcia jego powtórzenie stało się niemożliwe, podobnie suchy liść, który wydaje się ziewać — przy kolejnej próbie sfotografowania po kilkunastu godzinach zmienił swą postać w bezkształtną masę, skurczył nie do poznania. Chips paprykowy mógł zostać zjedzony, zaś kasztan zamknął jedno oko i jego ludzkie oblicze nie było już tak oczywiste. Wystarczył deszcz i sfotografowana grudka ziemi ukazująca jajogłową podłużną twarz starszego mężczyzny zmieniła się w zwykłą grudkę ziemi jakich wiele na łące. Natura czy przypadek pozwoliły na stworzenie swoistego panopticum.
Sprawa komplikuje się dopiero wówczas, gdy znalezionego modela można zabrać ze sobą, by poświęcić mu więcej uwagi — na przykład kolekcję kamyków i mniejszych kamieni z Pustyni Błędowskiej. Okazuje się, że po bliższym poznaniu, ukazują różne swoje oblicza, pokazują humory a nawet kilka zupełnie różnych twarzy na jednym obiekcie. Obserwowane w różnym świetle, odwracane w różnym stopniu do światła, podświetlane światłem stałym i ruchomym, przebadane wzdłuż i wszerz potrafią udowodnić, że nie są tym samym kamykiem spotkanym na Pustyni. Gra światła i cienia, oświetlając lub zaciemniając poszczególne elementy nieregularnego obiektu powoduje, że kamień ożywa, pokazuje swoje nastroje lub chowa twarz w cieniu pozostawiając swe rysy w domyśle. Podobnie ma się historia z twarzą marsjańską – sfotografowaną w 1976 roku przez sondę „Viking 1” w wyniku gry światła i cienia, spowodowała lawinę teorii o życiu pozaziemskim i istnieniu starożytnej cywilizacji. Ponowne próby uwiecznienia na zdjęciu tej formacji nie dały już tak oczywistych efektów, twarz zniknęła pozostawiając jednak swe oblicze w umyśle. Naukowy termin określający sytuacje, w której twarze i inne znajome człowiekowi obiekty widziane są w przypadkowych układach rzeczy to pareidolia, czyli produkt uboczny ludzkiej nadwrażliwości na dopatrywanie się szczegółów charakterystycznych dla twarzy: jej kształtu, rozmieszczenia oczu, nosa, ust, brody itp. Człowiek w takich sytuacjach ma pełną świadomość ich nierzeczywistego charakteru.
Istotą znalezienia twarzy jest charakter światła, to, pod jakim kątem ono pada, jakie elementy wydobywa, a jakie tuszuje cień. Istotą fotografii jest światło i w tym tkwi cała magia.
Beata Brząkalik
————————————————————————-
Muzeum Historii Katowic oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zapraszają serdecznie 9 kwietnia 2015 o godz. 17.00 na wernisaż wystawy “Urszula Broll — Andrzej Urbanowicz.Niebezpieczne związki”. Wystawę odbędzie się w Muzeum Historii Katowic przy ul. Szafranka 9 w Katowicach
————————————————————————-
Serdecznie zapraszamy do Biblioteki Śląskiej 25 marca 2015 o godz. 17.00 Kawiarenka Kulturalno-Literacka. “Wywiady Zbigniewa Kucza” — spotkanie z Arkadiuszem Ławrywiańcem, fotoreporterem “Dziennika Zachodniego”. Prowadzenie: dr Lucyna Smykowska-Karaś.
Spotkanie inauguruje cykl “Wywiady Zbigniewa” Kucza”: spotkań z ludźmi zaangażowanymi w działalność kulturalną i oświatową Katowic .
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
Sam tytuł Na krawędzi rzeczywistości określa charakter wystawy, jej tonację, narzuca niejako sposób fotografowania, nastawienie emocjonalne autora do tematu, jak i to jaki ono winno wzbudzić oddźwięk w odbiorcy a tym samym jakich środków artystycznych winien użyć w tym celu twórca. Wystawa powstała z inspiracji prozą i grafikami Bruno Schulza (a w szczególności opowiadaniem Ulica Krokodyli) jako bardzo osobista i intensywnie emocjonalnie mówiąca – jak zawsze nie wprost — o rzeczach ważnych dla każdego z nas, o naszym życiu, ideach, o otaczającym nas świecie i stosunku do niego, o tym czym winna być sztuka a w jej ramach fotografia… Ale najważniejszym aspektem powstania wystawy jest fakt iż wspomniana Ulica mimo, że minęło ponad 70 lat od powstania opowiadania – nadal funkcjonuje w naszej rzeczywistości! Carl Sandburg, szwedzko – amerykański poeta mawiał: ” Niechaj się stanie piękno odrapanych murów…” I w takiej tonacji są utrzymane nasze prace czyli tonacji minorowej — posępnie , nastrojowo i w mrocznościach . Jest to rzecz bardzo bliska symbolizmowi; symbol był bardzo często wykorzystywany przez artystów dla odpowiedniego wyrażenia ich emocji, uczuć, poglądów na świat, na życie.
Naszą fotografią dążymy do wyrażania osobistych — ale i nie tylko — problemów intelektualnych, także treści metafizycznych, które można poznawać jedynie przez intuicję, emocje, podświadomość. Chcemy docierać w rejony niedostępne poznaniu racjonalnemu, poza byt realny, do rzeczywistości transcendentalnej. Podstawowym środkiem naszej ekspresji stał się symbol, bowiem pojmujemy sztukę jako swoisty język znaków komunikujących o przeżyciach i emocjach artysty. Poza tematem przewodnim najważniejszy jest nastrój. Nastrój ma być w dziele przede wszystkim ciemny, wszechogarniający i pesymistyczny, skłaniający do głębokiej melancholii bo taka jest — mimo tandetnego nasycenia kolorem! — naokólna nasza rzeczywistość. Budujemy cały niepokojący, wręcz tajemniczy świat, pełen metafor, niejasnych skojarzeń. Poza tym jak u symbolistów możemy zaobserwować swego rodzaju subiektywizm, który czasami posunięty jest do granic zrozumienia . Symbol w naszej fotografii to dwie warstwy złożone mocno ze sobą: warstwa metaforyczna i warstwa dosłowna. Związek pomiędzy tymi dwiema warstwami jest specyficzny i nie do końca może zrozumiały, ale absolutnie konieczny dla osiągnięcia przez znak doskonałości symbolu. Uważa się, że symbol ma wyrażać pewnego rodzaju stan ducha, głębię ludzkiej psychiki, a więc w gruncie rzeczy symbol przynależy do świata uczuć.
Nie inaczej jest i u nas … W fotografii środków do wyrażenia tych emocji jest sporo – od najprostszych zabiegów w operowaniu światłem , nasyceniem barwnym ( kłania się turpizm jakże odpowiedni do zastosowania w tej tonacji ! ) aż po rozbudowane wręcz eseje fotograficzne czy swego rodzaju miniopowiadania , wsparte stosownymi technikami rodem z PS . Tutaj zupełna dowolność z jednym wyjątkiem – nie ma to być sztuka dla sztuki czy rozgrywka formalno – estetyczna , tutaj środek wyrazu musi być jak najbardziej adekwatny do treści , zabieg techniczny nie może istnieć jako ciekawostka i pokaz sprawności fotografa ale na dobrą sprawę powinien być wtopiony w tło , ma służyć do podkreślenia , uwypuklenia emocji odautorskich , ma zintensyfikować doznania odbiorcy , pokierowania jego percepcją czyli organizacją i interpretacją wrażeń wizualnych w celu zrozumienia intencji twórcy a w sumie całej wystawy. Ale prócz aspektu nazwijmy to poznawczego wystawa prezentuje to coś, co znakomicie określił Robert Demachy „ coś jeszcze trzeba, czegoś niesłychanie ważnego, skrajnie trudnego do opisania słowami. Jeśli się to widzi, to słowa są tu zbędne. Jeśli tego się nie ujrzy, to i wówczas słowa są niepotrzebne — bo po prostu tego nie wyraża się słowami „… Sumując zatem niejako te dwa aspekty : osobisty i artystyczny — powstała wystawa o rzadkim w polskiej fotografii oddziaływaniu : ważna treść przeniesiona na grunt sztuki i opowiedziana przy użyciu artystycznych środków wyrazu .
Mieczysław Wielomski
Jesteśmy zespołem fotografującym w konwencji modern piktorializmu (wg terminologii
z wystawy fotograficznej Dr D.J. Rużicki pokazanej retrospektywnie w Minneapolis Institute of Arts) a opartego na zasadach sformułowanych jeszcze w 1907r przez Roberta Demachy‘ego na łamach Camera Work. Stoimy na pozycjach antymodernistycznych bliskich temu, co sformułował Donald Kuspit w swoim znakomitym dziele „Śmierć sztuki” oraz we wstępie do katalogu głośnej wystawy „Nowi dawni mistrzowie”. Najbliżej nam do fotografii artystów a dokładnie do stylistyki tableau. Cechą naszej fotografii jest interpretacja. Tej zasadzie piktorializmu są poddane wszystkie nasze prace — za każdą stoi osobowość autora, choć stylistycznie wszystkie prace są jednorodne gatunkowo. Istotny jest też fakt, że cała nasza fotografia ma charakter interdyscyplinarny; powstała z inspiracji innymi dziełami sztuki, będąc ich swoistą interpretacją. Nasze galerie mają charakter socjologiczny, są to prace o charakterze społecznym, ale podane w sposób artystyczny, nie jako dokument, lecz jako odautorski esej na temat ważki społecznie — stąd pojęcie „modern pictorialism”.
I tu jesteśmy swego rodzaju prekursorami w takim traktowaniu fotografii w Polsce.
Członkowie Teamu posiadają tak ważne wyróżnienia jak np. :
— Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego — London
— Sony Award — Tokio/Paryż
— Pilzner Urquel Award — Los Angeles
— International Photography Award — USA
— Sinar Award — Lozanna
— medal im. Jana Bułhaka — Polska
oraz ponad setkę nagród pomniejszej rangi.
————————————————————————-
W kalendarzu dużych fotograficznych imprez druga połowa marca, jak co roku od 12 lat, zarezerwowana jest dla Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Rybniku. I jak co roku będzie
w czym wybierać, spośród ciekawych propozycji wystaw i spotkań autorskich zaplanowanych na 20, 21 i 22 marca.
XII edycja Festiwalu przybliży twórczość kilkudziesięciu znakomitych autorów, którzy przyjadą do Rybnika z całej Polski, a także z Czech. Tradycyjnie, podczas trzech dni trwania imprezy odbędą się prezentacje multimedialne, wystawy indywidualne i zbiorowe, ekspozycje amatorskie
w przestrzeni Galerii Otwartej, a także warsztaty fotograficzne, które poprowadzi Artur Nyk.
Entuzjastów reportażu z najwyższej półki z pewnością ucieszy fakt możliwości osobistego spotkania z Maciejem Nabrdalikiem, którego prezentacja oficjalnie zainauguruje program, a następnego dnia z Wojciechem Grzędzińskim. Spore emocje wywoła też na pewno spotkanie
z Tomaszem Liboską, który przywiezie do Rybnika poszerzony materiał „Postrzyżyn”.
fot. Anna B. Gregorczyk i Łukasz Szamałek
W programie przewidziano również miejsce dla fotografii kreacyjnej, którą w swoim wydaniu pokażą Paweł Adamiec i Tomasz Albin. Za „wizualne efekty specjalne” tegorocznej edycji odpowiedzialny będzie pokaz Adama Łacha Lunarisa pod tytułem „Granice fotogenii – Luna-grafia”, a nie mniejszych wrażeń estetycznych może dostarczyć prezentacja fotografii przyrodniczej Adama Fichny i fotografii górskiej Adama Kokota. Pośród wystaw przygotowanych w ramach XII edycji Festiwalu będzie można zobaczyć między innymi cykl „Dziewczyna z dywanem” Arkadiusza Goli, oryginalne dyptyki Doroty Sitnik czy portrety więźniów, autorstwa Anny B. Gregorczyk i Łukasza Szamałka, zamknięte w ekspozycji pod tytułem „Osadzeni w sztuce”. Będzie też spora dawka fotografii inscenizacyjnej w postaci wystawy Artura Musioła, Gabrieli Habrom-Rokosz, Beaty Mendrek, Pawła Franika czy Bo Jaroszka, który wykonywał zdjęcia do tegorocznej edycji kalendarza radiowej „Trójki” i pokaże je właśnie w Rybniku. Silną reprezentację będzie miała również fotografia natury – żeby tu tylko wspomnieć niesamowite zdjęcia ptaków wykonane w duecie Adam Kot i Jerzy Mazur, czy krajobrazy Dariusza Langrzyka.
Jak co roku również będzie można zobaczyć kilkanaście wystaw klubów oraz stowarzyszeń fotograficznych z naszego regionu oraz z Czech, z których niektóre obchodzą w tym roku jubileusze swojej działalności, czemu dadzą artystyczny wyraz w ramach Festiwalu. Na przykład Cieszyńskie Towarzystwo Fotograficzne ma już 85 lat, a Studenckie Koło Fotografii Artystycznej FOTON z Raciborza ma 10 rocznicę istnienia.
Ponadto, w tym roku na odwiedzających MFF w Rybniku będzie czekała dodatkowa forma atrakcji w postaci konkursu, w którym będzie można wygrać ciekawe nagrody. To i wiele więcej zapowiada doskonały marcowy weekend pod znakiem Fotografii. Szczegółowy program oraz dodatkowe informacje dostępne na stronie wydarzenia: www.festiwal.rybnik.pl oraz na facebookowym profilu Festiwalu: www.facebook.com/festiwalfotografiiwrybniku.
————————————————————————-
Wernisaż wystawy fotografii “Paris” Timma i Elżbiety Stütz, 28.02.2015, g. 18.00, hol RCK, wstęp wolny
Wystawa PARIS, to 40 fotografii francuskiej stolicy, autorstwa małżeństwa Timma i Elżbiety Stütz, mieszkańców okolic Szczecina. Timm Stütz, urodzony w Dreźnie, ale od ponad trzydziestu lat mieszkający i tworzący w Polsce, jest artystą fotografikiem, publicystą i tłumaczem, członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Główną inspiracją jest dla niego twórczość oraz działania Henri Cartier-Bressona i w tym duchu stworzył wiele albumów, pokazujących — poprzez fotografię czarno-białą — współczesne oblicza społeczeństw wielu krajów i wielkich miast, m.in. Peru, Niemiec, Polski, Rzymu, Paryża i Drezna. Elżbieta Stütz, artysta fotografik AFIAP, miłośniczka podróży, literatury i zwierząt, preferuje fotografię barwną. Autorka wystaw indywidualnych i uczestniczka zbiorowych prezentacji, m.in. w Polsce, Anglii, Malezji, Kanadzie i Hiszpanii. Także autorka książek poświęconych Paryżowi, Rzymowi i Dreznu.
„Wystawa PARIS jest pokłosiem naszego miesięcznego pobytu w Paryżu, w 2010 roku. Zarówno Timm jak i ja, od wielu lat interesujemy się fotografią jako sztuką, dlatego też Paryż stał się naszym kolejnym wyzwaniem fotograficznym. Dla nas pobyt w Paryżu i możliwość fotografowania tego, co wydawało nam się interesujące i typowe dla tego miejsca, było ogromnym przeżyciem. Każde miasto, zatem i Paryż, to nie tylko związana z nim historia i zabytki, lecz przede wszystkim pulsujące w nim życie jego mieszkańców. Każdego ranka wychodziliśmy na ulice Paryża w poszukiwaniu ciekawych motywów ukazujących niepowtarzalny gdzie indziej charakter tego miejsca. Mamy nadzieję, że nasze prace fotograficzne przybliżą, lub przypomną Państwu, atmosferę tego wyjątkowego miasta” — Elżbieta Stütz.
————————————————————————-
————————————————————————-
Wystawa fotografii w Galerii ZA SZYBĄ
Krzysztof Miller Marek Wesołowski
Twórcy Kultury Śląskiej to jeden z najważniejszych projektów Centrum Kultury Śląskiej. Polega on na tym, że wybitne i zasłużone postaci kultury regionu śląskiego są uwieczniane na artystycznych fotografiach, które robione są we wnętrzach pałacu po rodzie Henckel von Donnersmarck. Zdjęcia te „dzieło Krzysztofa Millera i Marka Wesołowskiego, członków Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski” składają się na cykliczną wystawę zatytułowaną „Twórcy Kultury Śląskiej”. Pokłosiem tej wystawy jest regularnie wydawany kalendarz z wizerunkami znakomitych animatorów kultury śląskiej. W planach jest prestiżowe wydawnictwo, które będzie pojawiać się co kilka lat w formie łącznej publikacji książkowej, zawierającej zdjęcia wraz z biogramami. W ten sposób powstanie jedyny w swoim rodzaju almanach „Twórców Kultury Śląskiej”. (Renata Głuszek)
WERNISAŻ: 3 marca godz. 18.00
Miejski Dom Kultury “Koszutka” Filia “Dąb”
ul. Krzyżowa 1, 40–111 Katowice
Telefon: 608 549 089
————————————————————————-
Filharmonia Ślaska oraz Związek Polskich Artystów Fotografików zapraszają na wystawę fotogramów Zbigniewa Sawicza “Góreccy”.
Wernisaż wystawy odbędzie się 27 lutego 2015 roku o godz.18.00 w fermata caffe mieszczącej się w Filharmonii Śląskiej.
————————————————————————-
Serdecznie zapraszamy na wystawę “Impromptus photographiques” Languedoc — Silesie która odbędzie się w dniach od 3 do 22 marca 2015 roku. Wernisaż 2 marca o godz. 18.30 w siedzibie Midi Libre Le-Mas-de Grille St. Jean de Vedas. Wstęp na wystawę jest wolny w godzinach od 9.00 do 12.00 i od 14.00 do 19.00
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski oraz Stacja Artystyczna Rynek w Gliwicach zapraszają na spotkanie 23 lutego (poniedziałek) o godzinie 19.00 z grupą fotograficzną NOWHERE:
Jolanta Rycerska
Katarzyna Łata-Wrona
Marcin Jastrzębski
Marcin Górski
Nowhere lub now_here, to spotkanie czwórki pozornie odległych od siebie fotografów,
którzy odkryli, ku swojemu zaskoczeniu ale i radości, cechy łączące ich fotografię
i ich samych.
Serdecznie zapraszamy!
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski , Muzeum Historii Katowic, a przede wszystkim Zofia Szota autorka zapraszają serdecznie na promocję książki o twórczości Anny Chojnackiej oraz koncert Bogdana Mizerskiego — muzyka inspirowana fotografiami Artystki.
Jest to zarazem finisaż wystawy fotograficznej Anny Chojnackiej Czas u‑płynął i ostatnia okazja aby ją zobaczyć
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski , Instytucja Kultury Katowice — Miasto Ogrodów zapraszają serdecznie na wystawę Anny 66 Andrzejewskiej “Mieszczanie w kadrze i poza nim”. Wernisaż odbędzie się 18.02.2015 o godz. 18.00 w Galerii Miasta Ogrodów mieszczącej się w Katowicach przy ul. Stanisława 4
————————————————————————-
Szkoła Fotograficzna „Fotoedukacja” serdecznie zaprasza na dziesiątą już edycję Śląskiego Maratonu Fotograficznego.
W tym roku impreza odbędzie się 28 lutego w Siemianowicach Śląskich w Parku Tradycji, gdzie swoje prace zaprezentuje wielu uznanych fotografów. Jest to doskonała okazja aby nie tylko obejrzeć prezentacje autorskie i zadać pytania dotyczące twórczości zaproszonych gości, ale również spotkać się osobiście i porozmawiać z obecnymi na maratonie fotografami.
Celem organizatorów maratonu jest promowanie polskich fotografów i polskiej sztuki fotograficznej. Śląski Maraton Fotograficzny jest imprezą cykliczną, w ramach której co roku podziwiać można fotografie wielu znanych i cenionych artystów. W latach 2006 – 2014 udział w maratonie wzięli m.in. Rafał Milach, Krzysztof Niesporek, Józef Wolny, Andrzej Koniakowski, Marek Locher, Mateusz Orszulski, Maciej Niesłony, Wojciech Prażmowski, Inez i Andrzej Baturo, Beata Mendrek — Mikulska, Arkadiusz Ławrywianiec, Anna Bodnar, Witold Krassowski, Joanna Chudy, Michał Cała, Mariusz Kubielas, Grzegorz Celejewski, Bogdan Krężel, Łukasz Trzciński, Marta Dąbrowska Tomasz Liboska, Michał Jędrzejowski, Bartek Barczyk, Wacław Wańtuch, Jerzy Kleszcz, Przemysław Jendroska, Jakub Ociepa, Maciej Jarzębiński, Arkadiusz Gola czy Tadeusz Rolke.
W tym roku zaproszenie do udziału w imprezie przyjęli:
Marcin Urbanowicz — Gliwiczanin, rocznik 89. Ukończył studia I stopnia z Politologii na Uniwersytecie Śląskim. Absolwent szkoły fotograficznej Fotoedukacja. Obecnie student Fotografii prasowej na Uniwersytecie Warszawskim. Laureat wielu konkursów ogólnokrajowych i regionalnych między innymi Leica Street Photo czy Śląska Fotografia Prasowa. Nie jest mu obca żadna kategoria fotografii, jednak najlepiej czuje się w fotoreportażu i w szeroko pojętej fotografii ulicznej. Nie ogranicza się także w doborze sprzętu — fotografuje zarówno cyfrowymi lustrzankami jak i aparatami lomo czy camerą obscura własnej konstrukcji. Wyzwalając migawkę usiłuje postępować zgodnie z maksymą Roberta Bressona „fotografując staraj się pokazać to czego bez ciebie, nikt by nie zobaczył’’. Jego prace można było oglądać w wielu polskich miastach min. w galeriach w Bydgoszczy, Sopocie, Warszawie, Gl iwicach, Rybniku i Katowicach. Prywatnie miłośnik polskiej literatury, filmu i muzyki. Za co kocha fotografię? „Za to, że jutro znów będzie wczoraj”.
Fot.Marcin Urbanowicz
Arkadiusz Ławrywianiec – Opolanin, rocznik 67. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Fotografią zajmuje od 1986 roku, kiedy to wykonał własnoręcznie pierwszą odbitkę. Od 1994 pracuje w Dzienniku Zachodnim jako fotoreporter. Od 2009 jest nauczycielem w Policealnej Szkole Fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach. Od 2010 jest członkiem ZPAF. Jest autorem i współautorem wystaw w Katowicach, Krakowie, Tychach, Cieszynie, Kłodzku, Warszawie, Sosnowcu, Saint-Etienne, Kolonii, Skopje. W latach 2011 i 2013 był stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury oraz otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury. Zajmuje się reportażem i dokumentem fotograficznym.
Fot. Arkadiusz Ławrywianiec
Tomasz Wiech – z wykształcenia politolog. Ukończył też studia w Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie. W latach 2004 – 2010 związany był z Gazetą Wyborczą. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010) oraz Narodowego Centrum Kultury (Młoda Polska, 2011). Laureat nagrody w konkursie World Press Photo w 2009 r. Jego materiał o współczesnej Polsce znalazł się w finale konkursu Leica Oscar Barnack Award 2011 oraz Magnum Expression Award 2011. W 2012 wydał książkę „Polska. W poszukiwaniu diamentów” Jego zdjęcia pokazywane były na wystawach w Polsce, na Litwie, w Czechach, Francji, Belgi, Portugalii.
Sam o sobie mówi: ”w fotografii interesuje mnie współczesność. Lubię patrzeć na świat, który jest teraz, który znam, który rozumiem i na którego temat mogę coś powiedzieć. Bardzo lubię podróżować. Czasami są to podróże dalekie, a czasami bardzo bliskie: na sąsiednie osiedle albo na drugą stronę miasta. Dla mnie często tam właśnie dzieją się rzeczy ważne. Nie interesuje mnie egzotyka, ale powszechność, dlatego fotografowałem pracę w biurze, życie na osiedlach mieszkaniowych i ostatnio, kraj w którym mieszkam i żyję – Polskę. Fotografując staram się odchodzić od klisz i stereotypów. Chciałbym, żeby moje zdjęcia były raczej pytaniami. Skłaniały do zastanowienia i dyskusji”
Fot. Tomasz Wiech
.
Roman Koszowski — fotoreporter, laureat Śląskiej Fotografii Prasowej (2010). Fotoreporter Gościa Niedzielnego.
Stanisław Jakubowski ‑wybitny fotograf, fotoreporter. W latach 70-tych związany z Gliwickim Towarzystwem Fotograficznym. Autor licznych fotoreportaży na przykład z akcji ratowania Alojzego Piontka, pożaru rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach czy pożaru lasów w Kuźni Raciborskiej. Laureat licznych nagród. Zdobywca 1 miejsca i złotego medalu World Press Photo w kategorii reportażu w 1970 roku.
Pracując jako fotoreporter Centralnej Agencji Fotograficznej Stanisław Jakubowski był świadkiem wielu wydarzeń, które z racji profesji mógł oglądać bliżej, pełniej i w miejscach, które dla innych były niedostępne. Fascynowało go zmaganie z czasem i konieczność dokonywania szybkich i celnych wyborów. Potrafił także wykorzystać okoliczności, dzięki czemu uzyskał złoty medal w konkursie World Press Photo w Hadze w 1970 roku za fotoreportaż „Wyrwani śmierci”, zrealizowany podczas akcji ratowania górników po zawale w kopalni „Generał Zawadzki” w Dąbrowie Górniczej. Umiejętność obserwacji i mistrzostwo warsztatowe przyniosły mu również tytuły Fotoreportera Roku w 1973 i Fotoreportera Roku CAF w 1974 roku.
Dzięki swej dociekliwości i uporowi docierał do jądra zdarzeń, niejednokrotnie pokonując różne trudności czy radząc sobie ze złym oświetleniem w czasie akcji nocą lub w czeluściach kopalń. W okresie PRL‑u dobór zdjęć do publikacji podlegał cenzurze, dlatego tak cenne było zachowanie przez fotografującego prawdziwości wydarzeń i ich społecznej wymowy, gdy relacjonował najbardziej emocjonujące i ważne wydarzenia.
Wśród fotografii Stanisława Jakubowskiego są też zdjęcia o tematyce sportowej – pełne ekspresji i ruchu, dynamiczne, rejestrują przebieg wydarzenia, a niekiedy zaskakują ciekawą kompozycją, jak w fotografii zatytułowanej „Grupa Laokoona”, nagrodzonej w 1968 roku na XI Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Prasowej. Są też zdjęcia humorystyczne, wśród nich „Dosiadanie wodza”, pokazujące pracownika, który podczas konserwacji pomnika siedzi okrakiem na głowie spiżowego Lenina.
Z kolei fotografie dokumentujące czyny społeczne, wizyty w zakładach produkcyjnych, rozmach pochodów pierwszomajowych czy oprawę uroczystości uruchomienia nowego odcinka trasy autobusowej, a także różne święta (jak na przykład Dzień Kobiet, Dzień Górnika, Dzień Hutnika) wprowadzą zwiedzających w koloryt życia społecznego z minionych dekad. Oglądane dziś w nowych kontekstach obrazują rangę fotoreportażu – sztuki, która stała się oknem na świat masowego odbiorcy.
Fot. Stanisław Jakubowski
Anna Musiałówna — kuratorka wystaw: „Polska lat 70”, ”Polskie drogi” „Droga przez Polskę” Galerii multimedialnych prezentujących fotografie archiwalne z okazji rocznic – Sierpnia 80, Okrągłego Stołu, wybuchu stanu wojennego, PRL-owskiego Dnia Kobiet, Dnia Dziecka itp. Brała udział w wystawach: „Dokument czasu” – fotografia socjologiczna, „W kręgu itd.”, „Gdzie jesteśmy”, „Dokumentalistki XX wieku” czy “Autorzy Polityki”
Jest współautorką fotografii w albumach “Przywracanie pamięci – Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Jej fotografie znajdują się w zbiorach Muzeum Historii fotografii w Krakowie, w Fototece ZPAF, w katalogach fotografii kolekcjonerskiej oraz w wielu książkach i publikacjach na temat polskiej rzeczywistości. Jest współzałożycielką Stowarzyszenia Dokumentalistów „Droga” skupiającego grupę fotoreporterów prasowych, którzy od lat 70-tych śledzą zachodzące w kraju zmiany w najważniejszych dziedzinach życia społeczno – kulturalnego. Prowadzi zajęcia edukacyjne oraz warsztaty reporterskie. Jest autorką projektu dotyczącego zabytkowego Żyrardowa pt. “Ludzie miasta” realizowanego w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, Stowarzyszenia Dziennikarzy Pol skich, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
Anna Musiałówna tak opowiada o swojej fotograficznej pasji: „Urodziłam się w domu fotografa, dlatego proces powstawania obrazu znałam od dziecka. Opuściłam rodzinny dom dla 9ciu lat szkoły baletowej w Warszawie, którą ukończyłam z wyróżnieniem w 1967 r. Tańczyłam w Teatrze Wielkim (rola Mirty w Giselle i Phrygi w Spartakusie) do wypadku, w wyniku którego doznałam trwałej kontuzji kolana. W 1971 r. pożegnałam się z karierą artysty baletu jako inwalidka III grupy. Mój brat, Maciej Musiał, który był już fotoreporterem, na pocieszenie dał mi do ręki aparat i doradził abym poszła między ludzi, na ulicę.
Rok później ukazał się mój pierwszy fotoreportaż z krótkim tekstem w tygodniku “itd.”, z którym byłam związana do końca lat 70-tych. Dzięki wypadkowi jeszcze długo potem byłam najlepszą tancerką wśród fotoreporterów i najlepszym fotoreporterem wśród tancerzy. Publikowałam też w “Razem”, “Na przełaj” i w “Przyjaciółce”. W stanie wojennym rozstałam się z etatem. W latach 80-tych współpracowałam z londyńskim “Pulsem”. Od blisko 20 lat fotografuję dla tygodnika “Polityka”. Należę do szczęściarzy, od ponad 40 lat jestem wierna fotografii reportażowej podejmującej istotne problemy społeczne, opublikowałam setki fotoreportaży i ani jednego dnia nie byłam w pracy. Słyszałam i widziałam może zbyt wiele, wystarczająco dużo, by mieć dystans do siebie i własnych spraw. Darem tego zawodu jest nieustająca nauka, poznawanie różn ych sfer życia i obszarów rzeczywistości niedostępnych dla przeciętnego obywatela. Zdarza się, że obrazy, którym przyglądam się z bliska jeszcze mnie zadziwiają, wzruszają, czasem bawią, czasem przerażają. I póki życie się toczy, tematów i wrażeń nie zabraknie. Zachowanie emocjonalnej równowagi to trudne zadanie, ale równie pasjonujące jak proces tworzenia”.
Fot. Anna Musiałówna
Karel Cudlín — urodził się 28 czerwca 1960 w Pradze . Wolny strzelec współpracuje z wydawnictwami czeskimi i zagranicznymi. Pracował jako wykładowca na FAMU. W latach 1997–2002 był jednym z oficjalnych fotografów prezydenta Vaclava Havla. Interesuje go głównie humanistyczna fotografia dokumentalna.
www.cudlin.com
Fot.Karel Cudlín
Wstęp na Śląski Maraton Fotograficzny jest bezpłatny.
Jeśli twoją pasją jest fotografia, chcesz dowiedzieć się o niej czegoś nowego i poznać cenionych w Polsce i na świecie twórców, nie może Cię tam zabraknąć!
Ilość miejsc jest ograniczona.
Wszystkie osoby zainteresowane rezerwacją miejsc na X Śląski Maraton Fotograficzny bardzo prosimy o wysłanie zgłoszenia na adres: centrum@fotoedukacja.edu.pl
Zgłoszenie powinno zawierać następujące dane: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, a w przypadku słuchaczy lub absolwentów „Fotoedukacji” także grupę (np.: W11, Szkoła Roczna, Kurs, Absolwent).
Rezerwacja jest ważna tylko w przypadku otrzymania wiadomości zwrotnej — potwierdzenia rezerwacji.
W przypadku rezygnacji bardzo prosimy o przesłanie informacji.
Program X Śląskiego Maratonu Fotograficznego:
10.00 Marcin Urbanowicz
10.30 Arkadiusz Ławrywianiec
11.00 Tomasz Wiech
11.30 Roman Koszowski
12.30 Stanisław Jakubowski
13.00 Anna Musiałówna
13.30 Karel Cudlin
Data: 28 lutego 2015r. – początek godzina 10.00
Miejsce: Siemianowice Śląskie Park Tradycji ul. Orzeszkowej 12
————————————————————————-
————————————————————————-
Fundacja Centrum Fotografii oraz Związek Polskich Artystów Fotografików zapraszają na wernisaż wystawy: Katarzyna Łata-Wrona “SALE, życz mi szczęścia…”, który odbędzie się w piątek 6. lutego 2015 o godz. 18.00 w Galerii Fotografii B&B, wystawę można oglądać: od 6. lutego do 3. marca 2015
Patronat:
Fundacja Centrum Fotografii
Związek Polskich Artystów Fotografików
Artinfo.pl
FotografiaKolekcjonerska.pl
Kuratorzy:
Inez Baturo i Andrzej Baturo
Galeria Fotografii B&B,
z siedzibą w Miejskim Domu Kultury Włókniarzy,
jest finansowana ze środków Gminy Bielsko-Biała.Galeria Fotografii B&B
ul. 1 Maja 12
Bielsko-Biała. Poland.
Tel. +48 33 81 40 955
e‑mail: info@fundacja-centrum-fotografii.org
SALE, życz mi szczęścia…
Zdjęcia powstały na przełomie 2014 i 2015 roku w Manhattanie i okolicach.
To fotograficzny zapis bardzo mi bliskiego miejsca, które odwiedzam od wielu lat z różną częstotliwością, a dzięki połączeniu poprzez więzy rodzinne, także z różnymi emocjami.
Wyspa, która nie raz pomagała mi odpocząć od stałego lądu. Ucieczka i różnorodność, energia i chaos, a jednocześnie dopełnienie. Ma w sobie wszystkie te elementy. Tak jak ja.
Zestawiam je razem.
Po przekroczeniu granicy życzę sobie szczęścia w nowym roku, jak w nowym życiu, znów wszystko od początku…
Katarzyna Łata-Wrona
————————————————————————-
Fotopodróże …małe i duże
Zjawisko fotografii podróżniczej zwanej przez niektórych fotografią turystyczną należy aktualnie do ważnych zjawisk kulturowych kształtujących naszą wrażliwość, które determinują zarazem proces budowania indywidualnej estetyki postrzegania świata. Aparat fotograficzny stał się niezbędnym atrybutem przeżywania rzeczywistości, w której aktualnie się znajdujemy, wzbogacając naszą osobowość, umiejętność percepcji oraz analizy otoczenia w kontekście artystycznego doznania. Fotografia stała się wykładnikiem przeżywania estetycznego wzruszenia, opartego na wytworzeniu mechanicznego obrazu, jednak przepuszczonego przez wrażliwość i umiejętności techniczne fotografującego.
W nowoczesnym społeczeństwie fotografia i turystyka tworzą ścisłe związki kulturowe wytwarzając nowy rodzaj percepcji opartej na zderzeniu odmienności społeczeństw i krajobrazów. Tworzy się osobista refleksja, która nierzadko ma wymiar sentymentalny i w pewien wyrafinowany sposób kreuje nasze uczucia, marzenia, pozwalając także na osobistą krytykę zastanej przestrzeni tworząc jednocześnie jej nowe oblicze. Kult obrazu dominuje we współczesnym świecie właśnie poprzez łatwą możliwość tworzenia i edycji milionów obrazów fotograficznych, które wdarły się do wszystkich sfer życia człowieka i bez których współczesny obywatel świata nie może się już obyć. Wytworzenie dominacji kultury obrazkowej jest syndromem współczesnej cywilizacji będąc zarazem ważnym zjawiskiem socjologicznym w dziejach ludzkości.
Idea promowania fotografii podróżniczej kontynuowana jest przez Regionalny Ośrodek Kultury
w Częstochowie od kilkunastu lat. Służące tej idei plenery fotograficzne organizowane przez nasz ośrodek są działaniami stanowiącymi oryginalną formę edukacji fotograficznej przełamującymi stereotypy upowszechniania kultury. Nowatorstwo takich działań polegające m.in. na kształtowaniu związków pomiędzy turystyką a fotografią artystyczną, wzbogaca zarówno warsztat fotografa jak
i jego wyobraźnię twórczą. Świadome posługiwanie się medium, jakim jest fotografia przyświeca działaniom podejmowanym na plenerach przez organizatora. Polegają one na luźnych dyskusjach przybierających formę warsztatów, pokazach fotografii, wzajemnej wymianie doświadczeń wśród uczestników pleneru. Ważnym aspektem tego typu działań jest podkreślenie specyfiki fotografii podróżniczej, jako jednej z dróg prowadzących do wykonania świadomych, profesjonalnych obrazów, mających niewiele wspólnego z banalną pocztówką z wakacji. Po raz kolejny warto przytoczyć sentencję Martyny Wojciechowskiej, redaktora naczelnego National Geographic – „Podróże mają magiczną moc uzdrawiania duszy i zdecydowanie pomagają zdystansować się od problemów dnia codziennego. Nie rozwiązują ich bezpośrednio, jednak pomagają przewartościować i spojrzeć na nie jakby z drugiego brzegu rzeki”.
Tego „drugiego brzegu rzeki” postanowiliśmy poszukać tym razem w Albanii. To fascynujący kraj pełen tajemnic, kontrastów, zabytków, fantastycznych krajobrazów, a przede wszystkim wbrew utartym opiniom, bardzo życzliwych ludzi. Przemierzyliśmy tę krainę orłów odwiedzając : Sarandę, Butrint, Gijorokastrę, Berat, Vlorę, Tiranę, Przełęcz Llogoraja i wiele innych równie interesujących miejsc. Albania to prawdziwa mieszanka wybuchowa, tradycji, współczesności, niefrasobliwości oraz jeszcze dzikich terenów stanowiących nie lada atrakcję dla prawdziwych fotopodróżników. Na drogach w bardzo różnym stanie królują mercedesy, nagminnie spotykamy bunkry przypominające czasy Envera Hodży, najdłużej rządzącego dyktatora w Europie. Albania to najbardziej oryginalne miejsce na Bałkanach godne polecenia tym, dla których podróże są także wycieczką w głąb struktury duszy, karmiącej się artystycznym pojmowaniem świata. Jak co roku plener zamyka Poplenerowa wystawa fotografii w Galerii ARTFOTO, eksponowana w dniach 6 – 23 lutego 2015 r. Elementami wzbogacającymi otwarcie wystawy będzie występ Zespółu Tańca Amarain, film video z pleneru, oraz sidle show uczestników.
Wystawie jak zawsze towarzyszy pięknie wydany katalog z pracami uczestników.
Komisarz pleneru
Sławomir Jodłowski
————————————————————————-
Działający od 1949 roku Związek Polskich Artystów Fotografików> posiada
duży zbiór archiwaliów — negatywów i pozytywów fotograficznych. Przez
dekady gromadzone były cenne dzieła najznakomitszych polskich> fotografów.
W zasobach ZPAF znajdują się prace takich twórców jak: Jan Bułhak,
Tadeusz Cyprian, Marian Dederko, Zbigniew Dłubak, Benedykt Jerzy Dorys,
Edward Hartwig, Edmund Kupiecki, Tadeusz Wański, Feliks Zwierzchowski,
Zofia Rydet, Henryk Hermanowicz, Paweł Pierściński, Marian Murman i
wielu innych.
Przez dekady zbiory były bezpiecznie przechowywane, ale nie zostały w
pełni zinwentaryzowane ani zdigitalizowane. W 2014 roku dzięki dotacji
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się rozpocząć proces
digitalizacji i upowszechnienia części kolekcji. Zdigitalizowanych
zostało 1166 obiektów, wśród nich 330 negatywów (w tym płytki> szklane)
oraz 836 pozytywów następujących autorów: Jana Bułhaka, Pawła
Pierścińskiego, Edwarda Hartwiga, Harrego Weinberga, Lecha Charewicza,
Andrzeja Zborskiego, Mariana Musiała, Stanisława Popławskiego, Feliksa
Zwierzchowskiego, Tadeusza Kowalskiego, Mariana Murmana, Stanisława
Fitaka oraz zbiór kart gabinetowych z przełomu XIX i XX wieku.
Wszystkie prace można zobaczyć na stronie: www.fototeka-zpaf.pl
Oprócz prac inwentaryzacyjnych i digitalizacyjnych w ramach dotacji
zdołaliśmy wyposażyć pracownię digitalizacyjną oraz zakupić sprzęt> i
oprogramowanie do tworzonej Agencji ZPAF, która będzie służyć> twórcom
fotografii jako miejsce promocji i licencjonowania dzieł objętych
ochroną przez Biuro Praw Autorskich ZPAF.
Digitalizacja archiwów z Fototeki ZPAF oraz wyposażenie Agencji ZPAF są
współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa
Narodowego. Partnerem technologicznym pracowni digitalizacyjnej ZPAF
jest NIKON
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
Centrum Kultury Katowice zaprasza na wystawę Arkadiusz Gola “Dziewczyna z dywanem”. Wernisaż odbędzie się 16 stycznia o godzinie 17.00 w Galerii 5 mieszczącej się przy Placu Sejmu Śląskiego 2. Wystawę można oglądać w dniach 17 stycznia do 22 lutego 2015 roku.
————————————————————————-
Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim ul. Parkowa 1 zaprasza w piątek 16 stycznia o godz. 18:00 na wernisaż wystawy Krzysztofa Szlapy „Widzenie natury – natura widzenia”.
Po wernisażu spotkanie z autorem (pokaz multimedialny)
Ekspozycję można oglądać do 16 kwietnia 2015.
Widzenie natury – natura widzenia
(…) I światłem byłem, i źrenicą razem.
I w pierwszym, jednym, rozlałem się błysku
Nad przyrodzenia całego obrazem;
W każdy punkt moje rzuciłem promienie (…)
Adam Mickiewicz „Widzenie”
Romantycy odkryli, że przyroda posiada duszę, innymi słowy – ukrytą naturę natury. Postrzegali rzeczywistość poprzez pryzmat własnych przeżyć – dostrzegli, iż poprzez stan natury mogą odzwierciedlić swoje własne przeżycia. Jednym słowem przyroda stała się dlań odbiciem lustrzanym burzliwej, nieprzeniknionej, wybujałej, samotnej i niezwykłej natury ludzkiej – pejzażem rozbudowanego, wewnętrznego świata człowieka. Idąc tropem romantyków przyroda, czy też natura ukazywana przez Krzysztofa Szlapę w jego nowym cyklu fotografii, tylko pozornie wyklucza istnienie człowieka. Autor jest wnikliwym obserwatorem natury, czuje z nią niemal sensualną oraz duchową więź, ona zaś odzwierciedla jego niepokoje lub spokój, nastrój dynamiczny lub statyczny, swoją wewnętrzną energię autor uwidocznia poprzez symboliczne obrazy natury. Zamaszysty ruch dłoni – widzialny dla nas dzięki ekspresyjnej formie rozsmarowania emulsji na papierze, jest niemal sygnaturą człowieczeństwa a zarazem indywidualnym podpisem twórcy na własnym dziele.
Jesteśmy również świadkami wybitnie osobistej kreacji świata – kreacji poprzez spojrzenie – widzenie – dostrzeganie niuansów będących wokół Nas i zarazem w Nas – czasami trzeba się zbliżyć by móc coś dostrzec, czasami trzeba sięgnąć wgłąb siebie poprzez przyglądanie się otoczeniu. Oko ludzkie rejestruje światło, w rezultacie tego na siatkówce powstaje obraz rzeczywisty, pomniejszony i odwrócony. Nasze oczy działają więc podobnie do Camera obscura – jesteśmy więc wszyscy fotografami, wspomnienia pewnych obrazów w naszej pamięci, to nic innego jak fotografie zatwierdzone w Nas – chwytamy rzeczywistość wykreowaną przez Nasz umysł.
Van Dyke jest XIX-wieczną techniką fotograficzną, w której światło słoneczne odgrywa kluczową rolę – dopiero odpowiednio naświetlona emulsja wyłania obraz – przemienia pustą kartę – tabula rasa, w zapis światła. Nieprzypadkowość tematu wyżej wymienionego cyklu prac Krzysztofa Szlapy jest o tyle błyskotliwa, że rośliny egzystują przecież dzięki światłu, nieustannie wytwarzając w procesie fotosyntezy chlorofil – barwnik energii życia. Światło jest odpowiedzią na to, jaka jest natura widzenia i czym jest widzenie natury, Krzysztof Szlapa jako uczeń Szkoły Widzenia oddaje jej hołd.
Nieprzypadkowy wydaje mi się również powrót autora do kwadratowego kadru, użytego wcześniej w cyklu „Widokówki z miasta we mnie”, wszak to kolejna część dawnych przemyśleń. Cykl fotografii, które dane jest nam oglądać, autor mógłby bowiem śmiało nazwać: „Natura we mnie” bądź: „Moja natura”, mianował je jednak: „Natura widzenia-widzenie natury”, wychodząc tym samym poza indywidualizm romantyczny i subiektywną optykę spojrzenia na rzecz uogólnienia istoty widzenia oraz obiektywizmu poznawczego – autor wręcz zachęca Nas do otwarcia oczu oraz do poszukiwań własnego jestestwa, stawia pytanie o Naszą naturę, która cierpliwie zapisuje w sobie codzienny rys światła.
Katarzyna Stolarska
————————————————————————-
————————————————————————-