————————————————————————-
„Polska w obiektywie” to cykl fotografii kilkunastu autorów, których zrzesza najpoważniejsza polska organizacja fotograficzna Związek Polskich Artystów Fotografików. Każdy z nich przedstawił po kilka prac, będących autorską wizją kraju, w którym żyją i pracują na co dzień. Swój świat i ludzi go otaczających widzą własnym, niepowtarzalnym spojrzeniem. Takie właśnie, bardzo indywidualne spojrzenia składają się na całość cyklu. Razem tworzą zbiór szkiców, wielowątkowych, drobnych akcentów jakie składają się na całość, jakiej wspólnym mianownikiem jest hasło „mój kraj”. Daremnie zatem szukać na wystawie barwnych, wspaniałych fotografii rodem z turystycznych folderów. Nie jest zbiorem pocztówek, których zadaniem byłaby zachęta do odwiedzin kraju nad Wisłą skierowana do potencjalnych turystów zza granicy. Nie jest pełnym, obiektywnym obrazem Polski. Jest natomiast dowodem wnikliwych obserwacji świata wokół, czasem prób odpowiedzi na nurtujące Polaków pytania, dostrzeganie tego co „pod spodem”. Jest zgodnym chóralnym „okrzykiem”: „Polska to ciekawy kraj – Polska to nasz kraj”.
Antoni Kreis
————————————————————————-
Muzeum Historii Katowic oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zapraszają 2 grudnia 2014 o godz. 17.00 na wernisaż wystawy Anna Chojnacka “Czas u‑płynął. Fotografie”
Wernisaż odbędzie w gmachu muzeum przy ul. ks. J. Szafranka 9 Wystawę możma oglądać do 3 marca 2015 roku.
Czas u‑płynął
Anna Chojnacka – Fotografia
Wystawa została zorganizowana w 100. rocznicę urodzin Anny Chojnackiej – znanej, parającej się fotografią artystki związanej z Katowicami i śląskim środowiskiem artystycznym.
Chojnacka urodziła się w Sosnowcu 2 grudnia 1914 roku. Lata młodzieńcze spędziła w Warszawie, w czasie okupacji przyjechała do Katowic, gdzie pozostała do końca życia. Zmarła 25 grudnia 2007 roku.
Istotny wpływ na wybór fotografii i takie ukierunkowanie jej artystycznej pasji miało spotkanie z Alfredem Ligockim, historykiem sztuki i krytykiem, na którego wykłady Anna uczęszczała w połowie lat pięćdziesiątych XX wieku. Zachęcona przez niego oraz fotografika Adama Bogusza zaczęła fotografować. Wiele lat nauki, doskonalenie techniki, a następnie szukanie nowych tematów i własnej wypowiedzi artystycznej przyniosło jej ostatecznie zadowolenie. Dorobek Chojnackiej doceniono także na szerokim forum i w roku 1958 przyjęta została do Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie. Od początku przynależności do ZPAF uczestniczyła w zbiorowych wystawach fotograficznych, wkrótce pojawiły się także propozycje wystaw indywidualnych. Na większości z nich Chojnacka pokazywała przygotowane przez siebie tematy, układane w cykle: Wśród plastyków śląskich; Teofil Ociepka; Nowy wspaniały świat lub Złom; Strachy; Ten bal… ten żal… te fotografie; W poszukiwaniu utraconego czasu. W uznaniu za pracę otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia, np. prestiżowy, nadany jej w roku 1976, honorowy tytuł Excellance FIAP.
Obecna, pierwsza po śmierci artystki monograficzna ekspozycja ma przede wszystkim przybliżyć jej różnorodną twórczość szerokiemu gronu odbiorców, a także spełnić oczekiwania środowiska fotografów, znających dotychczas tylko część dorobku Chojnackiej. Możliwość taką daje wgląd w całość jej spuścizny znajdującej się w zbiorach Działu Fotografii Muzeum Historii Katowic. Prace pochodzą z okresu od połowy lat pięćdziesiątych do lat osiemdziesiątych XX w. Spuścizna ta, poza wspomnianymi cyklami zdjęć wystawowych, zdaje się być zdominowana przez dwa tematy: miasto i przemysł. Często pojawia się również człowiek, można nawet zaryzykować stwierdzenie, iż większość jej fotografii jest silnie skupiona na ludzkiej egzystencji.
Prezentowany zbiór to zarówno fotografie tzw. dokumentalne, wiernie oddające rzeczywistość, po prostu realistyczne, jak i prace „odrealnione”, w których chodzi o uchwycenie czegoś więcej niż fragmentu zastanej codzienności. Artystka tworzy tutaj nową jakość estetyczną, wywołując silniejsze emocje i „głębszy” odbiór przez widza. One też w pełni zasługują na miano fotografii artystycznej, często zmierzając w stronę surrealizmu. Docenić trzeba umiejętność budowania przez artystkę swoistego napięcia, dzięki któremu jej fotografie mają dużą siłę wyrazu. Dla osiągnięcia tak pełnej wypowiedzi nie bez znaczenia jest solidny warsztat, jakim Chojnacka dysponuje. Doskonały kadr, przemyślana kompozycja, wynikające niewątpliwie z jej artystycznej intuicji i plastycznego, w zasadzie kreacyjnego widzenia świata.
Ekspozycja, mam nadzieję, pozwoli dostrzec i docenić oryginalność twórczości Anny Chojnackiej oraz istotny jej wkład, w historię polskiej fotografii powojennej. Jednocześnie wpisuje się w cykl wydarzeń poświęconych artystce w roku 2014, organizowanych przez Muzeum wraz ze Śląskim Okręgiem ZPAF.
Zofia Szota kurator wystawy
————————————————————————-
Spotkanie z autorami odbędzie się 28 listopada (piątek) o godzinie 17.00
————————————————————————-
Pejzaże Marka Wesołowskiego
To nie są zwykłe fotografie. Zdjęcia Marka Wesołowskiego sprawiają, że chce się je zdjąć ze ściany i sprawdzić, co jest pod spodem. Przecież tam musi być jakaś szczelina w czasie i przestrzeni, a zdjęcie jest tylko wskazówką, tropem, łatką na szczelinie, przez którą sączy się inna rzeczywistość – oniryczna, melancholijna, metafizyczna. Słychać ciszę. Nic nie jest zwyczajne, choć wygląda znajomo: okna i drzwi, smugi i cienie, gałęzie, ptaki i mgła – wszystko coś znaczy i kusi, by wejść dalej. To obrazy, które każą się zatrzymać. Działają jak zen, regulują oddech i wyłączają myślenie, a to coś, co wcale niełatwe w codziennym wyścigu po nic i warte długiej, bezinteresownej chwili uwagi, wyzwolonej od przymusu wyliczania ile-bym-w-tym-czasie-zrobił. Artysta oferuje nam rzecz bezcenną: dostęp do innej rzeczywistości, podgląd swojego świata – bardziej intymnej rzeczy nie można zrobić dla drugiego człowieka. A dar patrzenia ma taki, że można mu i zazdrościć, i współczuć, bo wydaje się, że fotoreceptory ma w każdej tkance i odbiera świat każdym kawałkiem skóry. Dzięki temu widzi więcej i potrafi tym się dzielić w sposób szczególny, przykuwający uwagę i po prostu piękny. Światło i cień układają się nagle we wzory, których nie widzimy idąc zbyt szybko. To wzory na piękno i mądrość bez słów, na spokój wewnętrzny i pewność, że jest coś więcej niż sama materia. I na to, że jest jak w balladzie Cohena: „There is a crack in everything, that’s how the light gets in” (We wszystkim jest jakaś szczelina, to przez nią wchodzi światło”).
Ewa Parma
————————————————————————-
————————————————————————-
Muzeum Historii Katowic oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zapraszają 20 listopada 2014 o godz. 17.00 na wernisaż wystawy Arkadiusz Ławrywianiec “Tajemnice pracowni”
Wernisaż odbędzie w gmachu muzeum przy ul. ks. J. Szafranka 9
————————————————————————-
————————————————————————-
————————————————————————-
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski oraz Stacja Artystyczna Rynek w Gliwicach zapraszają
w poniedziałek 3 listopada 2014 o godz. 19.00, na “Spotkania z Fotografią” WSPOMNIEINIE O JERZYM LEWCZYŃSKIM.
Uczestnicy: Prezes Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików — Katarzyna Łata-Wrona, były Prezes Okręgu Śląskiego ZPAF — Jakub Byrczek, Prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział Katowice — Jan Strządała, prowadzący spotkanie Marcin Górski.
Wstęp wolny.
W tym roku odszedł od nas człowiek, który jest legendą polskiej fotografii. Żył między nami, tu właśnie obok, jeden z gigantów polskiej
sztuki XX wieku, jeden z najwybitniejszych artystów, którzy mieszkali w naszym mieście. Fotografia jest wehikułem czasu, do którego właśnie
wsiadł Pan Jerzy, zostanie tylko na zdjęciach. Fotografia jest też sztuką pamięci – zadbajmy – tu, w Gliwicach, by pamięć o Jerzym
Lewczyńskim i jego sztuce, nie wyblakła i pożółkła a była źródłem dumy i nieustającej inspiracji dla kolejnych pokoleń. Autor Marcin Górski.
Wydarzenie objęte jest Patronatem Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Śląskiego.
Wydarzenie objęte jest patronatem medialnym miesięcznika ULTRAMARYNA oraz miesięcznika HydeParkNews
Strona Stacji Artystycznej Rynek: https://pl-pl.facebook.com/StacjaArtystycznaRynek
Strona Stowarzysznia GTW: https://pl-pl.facebook.com/obiektarium
Strona Miesięcznika Hydeparknews: https://www.facebook.com/Hydeparknews
Adres: Stacja Artystyczna Rynek Gliwice Rynek 4–5, 1 piętro.
Czynne poniedziałek — piątek 12:00–18:00 oraz podczas zaplanowanych
wydarzeń.
————————————————————————-
Sosnowieckie Centrum Sztuki — Zamek Sielecki oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zapraszają na wernisaż wystawy XVII Sosnowieckie Spotkania Artystyczne Plener Fotograficzny .
Wernisaż odbędzie się 24 października o godzinie 18.00 w Sosnowieckim Centrum Sztuki — Zamek Sielecki ul. Zamkowa 2
Wystawa trwa do 30 listopada 2014 r.
Jerzy Łakomski-Komisarz Pleneru Fotograficznego.
Na wernisaż wstęp wolny.
————————————————————————-
Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zapraszają na wystawę „TWÓRCY KULTURY ŚLĄSKIEJ”, autorstwa Krzysztofa Millera i Marka Wesołowskiego, która odbędzie się w dniach od 18 października do 11 stycznia 2015 r.
Wernisaż wystawy odbędzie się 18 października, o godzinie 17.00, w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim.
————————————————————————-
Galeria Art Foto Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zapraszają na wystawę Sławomir Jodłowski, Andrzej Szlęzak “BELGIJSKIE FOTOOBRAZKI”. Wernisaż wystawy i spotkanie z autorem odbędzie się 3 października o godz. 18.00. Wystawę można oglądać do 05.11.2014 w Galerii Art Foto w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie mieszczącej się przy ul. Ogińskiego 13a
Sławomir Jodłowski – członek Związku Polskich Artystów Fotografików, prezes Jurajskiego Fotoklubu RP, współpracuje z TVP jako operator obrazu filmowego, twórca i animator kultury
w dziedzinie upowszechniania fotografii. Od ponad trzydziestu lat prowadzi działania promujące fotografie jako wartość kulturotwórczą polegająca na organizacji plenerów, warsztatów, szkoleń
i spotkań z artystami-fotografikami. Przy Galerii działa studio fotograficzne gdzie pod kierunkiem SJ szkolą się w zakresie fotografii studyjnej młodzi fotograficy. Jest kuratorem Galerii ARTFOTO działającej przy Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie. W Galerii prezentuje fotografię polską i zagraniczną, promuje zarówno twórców znanych jak i rozpoczynających karierę artystyczną ze szczególnym uwzględnieniem środowiska fotograficznego regionu śląskiego. Ekspozycje w Galerii ARTFOTO przybliżają i promują najnowsze trendy w sztuce nawiązujące do wykorzystania najnowszych technologii w rejestracji obrazu. Preferuje cyfrowy aspekt sztuki związany z filozofią digitalizacji działań twórczych. W Galerii prezentowali swoje prace i gościli osobiście najwybitniejsi polscy fotograficy jak : Edward Hartwig, Ryszard Horowitz, Tomasz Sikora, Paweł Pierściński i wielu innych. Ostatnio prezentowane były prace kilkunastu słowackich fotografików a w latach ubiegłych pokazywał prace fotografików litewskich, bułgarskich, ukraińskich i wielu innych. W sumie zorganizował ponad 300 wystaw fotograficznych. Pomysłodawca kolejnej nowej galerii fotografii FOTOPOBUDKA w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie.Jest pomysłodawcą i komisarzem najstarszego i największego w Polsce Międzynarodowego Konkursu Fotografii Cyfrowej CYBERFOTO których odbywa się od siedemnastu lat. Konkurs ma na celu promocje fotografii cyfrowej jako sztuki o szczególnym ładunku kulturotwórczym, akcentuje relacje i utrzymanie stałej więzi z nowoczesną jakością kultury wizualnej, kształtującą także naszą tożsamość narodową. Jest współzałożycielem Jurajskiego Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej, którego celem jest popieranie działalności twórczej w dziedzinie fotografii wymiana informacji oraz dyskusja dotycząca spraw artystycznych i technicznych fotografii. Fotoklub skupia coraz to większą ilość członków /aktualnie 65 osób/ , spotkania w Fotoklubie cieszą się dużą popularnością zwłaszcza wśród młodzieży.
Współpracuje z wieloma fotografikami i Galeriami zagranicznymi co owocuje międzynarodową wymianą fotograficzną integrującą europejską fotografie.
Jest absolwentem Wyższego Studium Fotografii ZPAF w Warszawie. Jego praca dyplomowa „Surrealistyczne aspekty francuskiego surrealizmu” ‚promotor Urszula Czartoryska została nagrodzona za szczególne wartości intelektualne. Jako członek Związku Polskich Artystów Fotografików jest aktywnym twórcą, posiada na swym koncie kilka wystaw indywidualnych
w kraju i zagranicą. Publikował artykuły w prasie fotograficznej polskiej i zagranicznej : m.in. FOTO i POZYTYW. Reprezentował województwo śląskie na wystawie fotografii „Obecna Nieobecność” w Mediolanie. Laureat odznaki Zasłużony Działacz Kultury przyznanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureat nagrody Związku Polskich Artystów Fotografików za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury /2013 r./Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie upowszechniania kultury. Laureat stypendium artystycznego przyznanego przez Marszałka województwa śląskiego. Autor albumu fotograficznego JURAJSKIE FOTOKLIMATY.
Andrzej Szlęzak — Członek Zarządu Jurajskiego Fotoklubu w Częstochowie.
Pasjonat fotografii. Udział w poplenerowych wystawach fotograficznych:
‑Tunezja 2012,
‑Cypr 2013.
Fotograf roku — wyróżnienie w 2012 roku; druga nagroda w 2013 roku.
Interesuje się fotografią pejzażową i podróżniczą.
————————————————————————-
————————————————————————-
Konkurs fotograficzny
Katowice w obiektywie 2014
Już po raz piąty Urząd Miasta Katowice oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski ogłasza konkurs fotograficzny, w którym nagrodą są: udział w wystawie, publikacja na kartach kalendarza, profesjonalne warsztaty fotograficzne, a także tablety multimedialne i czytnik do e‑booków.
Zainteresowanie, jakim cieszą się kolejne edycje konkursu fotograficznego „Katowice w obiektywie”, zachęca organizatorów, by również w tym roku zaprosić fotoamatorów do przyjrzenia się miastu przez wizjer aparatu, a efekty zgłosić do konkursu, który w tym roku odbywa się pod hasłem: Kolory miasta. Prace można przesyłać w terminie do 29 września pod adresem:
Urząd Miasta Katowice – Wydział Promocji, ul. Rynek 13, 40–003 Katowice (zapisane na płycie CD lub innym nośniku elektronicznym),
konkurs@katowice.eu,
fotografie można też złożyć osobiście w Wydziale Promocji przy ul. Rynek 13, I piętro, p. 117 (zapisane na płycie CD lub innym nośniku elektronicznym).
Każde zgłoszenie musi zawierać oświadczenie, które jest załącznikiem do regulaminu. Jego oryginał można przynieść wraz ze zdjęciami do Wydziału Promocji lub przesłać w formie skanu e‑mailem bądź pocztą tradycyjną pod wskazanym adresem.
Podobnie jak w ubiegłym roku spośród zgłoszonych do konkursu fotografii komisja, składająca się z przedstawicieli Urzędu Miasta i ZPAF‑u, zakwalifikuje 60, które zostaną opublikowane na stronie www.katowice.eu i poddane ocenie internautów. Autor, którego praca otrzyma największą liczbę głosów, weźmie udział w profesjonalnych warsztatach fotograficznych prowadzonych przez ZPAF.
Komisja natomiast wybierze 40 zdjęć, które pojawią się na grudniowej wystawie w należącej do Związku Galerii „Katowice”. Jurorzy wskażą również trzy fotografie, których autorzy otrzymają tablety multimedialne i czytnik do e‑booków: za 1. miejsce – tablet multimedialny o wartości nieprzekraczającej 700 zł brutto, za 2. miejsce – tablet multimedialny o wartości nieprzekraczającej 600 zł brutto, za 3. miejsce – czytnik do e‑booków o wartości nieprzekraczającej 500 zł brutto.
Lista zwycięzców konkursu zostanie zamieszczona na stronie www.katowice.eu oraz na łamach informatora miejskiego „Nasze Katowice”.
Regulamin konkursu wraz z oświadczeniem jest dostępny na stronie www.katowice.eu oraz w Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Rynek 13.
————————————————————————-
Galeria Pusta w Jaworznie oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zapraszają na wystawę Jakub Byrczek „Zapach łąk i niebo”. Wernisaż odbędzie się 27 sierpnia 2014 o godzinie 17.00. Wystawę można oglądać do 22 września 2014 w Galerii Pustej w Jaworznie mieszczącej się przy ul. Fabrycznej 37
————————————————————————-
Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zapraszają na wystawę “jazz &… “, autorstwa Janusza Różańskiego oraz Anety Zalejskiej, która odbędzie się w dniach od 20 sierpnia do 15 września b.r.
Wernisaż wystawy odbędzie się 20 sierpnia, o godzinie 18.00, w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim.
Kurator wystawy: Krzysztof Miller
Idea wspólnej wystawy autorów zrodziła się podczas koncertu Pata Martino
na minionej 16. Bielskiej Zadymce Jazzowej.
Jazz połączył dwie postawy twórcze, w formach artykulacji różne, a jednak spójne,
komponowanie postaw jest właściwością dynamicznych zjawisk gatunku i ma coś w sobie z aury jam session.
Bez uogólnień, że muzyka zbliża, w rzeczy samej to rodzaj celebrowania atmosfer od skupienia do euforii,
od rozumienia po trans, od wysłuchania do przeżycia, od zamierania do podjęcia rytmu, i puls, podążanie za synkopą…
Na sali setki, setki uwspólnionych dusz i przed nimi synkopa, albo riff…
Z wielu nas kochających muzykę, osobliwie jazz, z wielu my, czasem liczni a czasem kameralni z aparatem w dłoni, często na kolanach, po omacku,
wyróżnieni, cisi w skupieniu wielokrotnym, choć głośni technicznie, jednak wtopieni w falę emocji…
Fotografia koncertowa to szczególny rodzaj reportażu, który łączy w sobie wszelkie elementy spektaklu niemal teatralnego, z jego przestrzenią,
aktorami i grą świateł, ale przede wszystkim pozwala na dotknięcie nieprzewidywalnego — improwizacji i wielkiej emocji łączącej muzyka z jego teatrem duchowym
i z tą częścią tonącej w mroku sali, gdzie jazz pulsuje w nas.
Kiedy przebrzmią synkopy i improwizacje, zatrzymujemy jazz w sobie i by kolejny raz ożywić emocje oraz poczuć klimat,
sięgamy po płytę czy fotografie. Wtedy wiemy, że jeśli nam się udało zatrzymać chwilę w locie, to spełniliśmy nasz jazz.
Jednakże nie ulegamy poczuciu nasycenia a formułę pozostawiamy otwartą… “jazz&…”
Janusz Różański
Malarz, grafik, fotograf – absolwent Akademii Sztuk
Pięknych w Krakowie, Wydziału Grafiki w Katowicach.
Twórca autorskich wystaw malarstwa w Polsce i za granicą, uczestnik wystaw zbiorowych m.in. w konkursach
38 Bielska Jesień, IV Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej w Trójmieście, Biennale Małych Form Malarskich
w Toruniu czy Biennale Młodej Sztuki w Bełchatowie
z nagrodzonymi pracami.
Autor wystaw fotograficznych towarzyszących imprezom muzycznym w Polsce i za granicą.
Od wielu lat współpracuje z Radiem Katowice projektując wydawnictwa muzyczne
w tym wielokrotnie nagradzane nominacjami i nagrodami Fryderyków, oraz tytułami
Złotych i Platynowych Płyt, projektuje także dla agencji wydawniczych,
wśród projektów są opracowania płyt jazzowych artystów takich jak Soundcheck,
Grzegorz Nagórski, Urszula Dudziak i innych, a także płyt muzyki
poważnej m.in. Kwartetu Śląskiego, Filharmonii Śląskiej czy Antologii Organów Śląskich,
współpracuje z festiwalami muzycznymi m.in. Green Town of Jazz w Zielonej Górze
i Festiwal Wojtka Belona w Busku-Zdroju projektując materiały promocyjne.
Fotografie publikuje m.in. w Jazz Forum.
Z festiwalem Lotos Jazz Festival – Bielską Zadymką Jazzową sympatyzuje od wielu lat
projektując okładki płyt – nagrody konkursowej Festiwalu – dla wydawcy Radia
Katowice, od 6 lat aktywnie tworzy reportaże fotograficzne zdarzeń Festiwalu,
na 14 Zadymce instalacja szklana była prezentowana jako autorska wystawa pod nazwą
„3xjazz, listen, see & feel”.
Aneta Zalejska
Pełna pasji częstochowska fotograf, zadebiutowała w tym roku autorską wystawą fotografii
pt. „Dźwięk uchwycony w kadrze”.
Od trzech lat autorsko dokumentuje fotograficznie projekt Janusza YANINY Iwańskiego — „The Acoustic Plus”.
W tym roku jej zdjęcia gościnnie ukazały się na płycie
„Złota Edycja PROJEKT GRECHUTA” zespołu Plateau.
“Charakterystyczny w fotografiach Anety jest ekspresyjny,
intymny i wielopłaszczyznowy sposób uchwycenia i oddania poprzez fotografię pracy twórczej muzyków.
W środowisku muzycznym odnajduje się bardzo szybko,
co pozwala jej wniknąć w ten specyficzny świat
i przebywać za kulisami oraz niejednokrotnie pracować
z muzykami na scenie, mimo iż sama muzykiem nie jest.
Ogromna wrażliwość na otaczający świat i dźwięki z niego płynące dają jej inspirację.
Muzyka, a w szczególności jazz, który otwiera duszę, porywa, przeszywa,
tnie a jednocześnie otula sobą w przepiękny sposób dając uniesienie,
jest dla Anety istotnym bodźcem podczas pracy z aparatem,
a umiejętność postrzegania w nieco inny sposób ekspresji ludzkiego przekazu
próbuje złapać w kadrze…”
Wernisaż i wystawę wspierają:
organizator — Centrum Kultury Śląskiej w Pałacu w Nakle Śląskim
oraz ZPAF Okręg Śląski,
DubielVitrum — producent instalacji szklanej Janusza Różańskiego,
MUCHA-MUSZYŃSKI DUO — koncert jazzowy,
ESTIMO — dzięki wsparciu i pod okiem której powstały prace fotograficzne Anety Zalejskiej,
JAZZFORUM i Radio Katowice — wsparciem medialnym,
STOWARZYSZENIE SZTUKA TEATR I BIELSKA ZADYMKA JAZZOWA,
ENCORE7 — producent wzmacniaczy Egg-Shell,
Polski Dystrybutor sprzętu audio “Davis acoustics” i “AVM” — pokaz możliwości odsłuchowych sprzętu,
Gabinet psychologiczny “BEZ MASEK”
oraz MPC — Music Photographers Collective
————————————————————————-
Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza 30 VII 2014 roku o godz 18.00 na wernisaż wystawy Arkadiusz Ławrywianiec „Blisko nas”.
Wernisaż odbędzie się w Galerii Zamostek mieszczącej się w Opolu przy ul. Minorytów 4
Zdjęcia przedstawione na wystawie to dokumentalna opowieść o życiu codziennym społeczności żydowskiej skupionej wokół Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach. Osią narracyjną jest rabin Jehoshua Ellis. Fotografie powstawały od 2010 roku w trakcie przygotowań oraz samych świąt żydowskich takich jak sukot, chanuka, purim, ale również podczas obrzędu obrzezania, wykupienia pierworodnego syna czy też spotkania emerytów i rencistów.
Wielką przyjemnością była dla mnie możliwość odwiedzenia w domu i fotografowania kilku osób, a wśród nich niestety nieżyjącego już Jana Ziderera z Bytomia. Gdy umawialiśmy się na wizytę zastrzegał, że nic typowo żydowskiego u Niego nie zobaczę, ale podczas jednej z wizyt zauważyłem na stole otwartą księgę Tory. Ziderer przeczytał parę wersów, a następnie z wielkim szacunkiem ucałował księgę. Nic bardziej żydowskiego nie było mi potrzebne w tym domu.
Społeczność żydowska to hermetyczne środowisko. Minęło sporo czasu zanim udało mi się zdobyć zaufanie fotografowanych prze mnie osób. Wielką pomocą była też Elżbieta Fajerman, którą poznałem wiele lat wcześniej podczas fotoreporterskiej obsługi w Gminie.
Cykl zdjęć, który prezentuję jest rozwinięciem tematu żydowskiego przedstawionego w projekcie pod tytułem „Chasydzi w Lelowie”.
Arkadiusz Ławrywianiec
————————————————————————-
Tylko Fotografia – Prawdziwa Szkoła Fotografii w Zielonej Górze
20 sierpnia, godz. 12.00
Prowadzimy nabór na naukę w latach 2014–2016. Rozpoczęcie I semestru – październik 2014.
Wszystkie osoby zainteresowane zapraszamy na spotkania z prowadzącymi, w trakcie których będzie można skonsultować swoje portfolio. W tych samych terminach odbędą się również rozmowy kwalifikacyjne. Termin przeglądu fotografii, konsultacji i rozmowy kwalifikacyjnej w siedzibie szkoły Fundacja Salony, ul. Fabryczna 13, Zielona Góra.
DSCF1500DSCF1502DSCF1506
Więcej o szkole i naborze na http://tf.edu.pl
Tylko Fotografia jest nowo powstałą szkołą nastawioną na naukę fotografii tych, którzy niezależnie od wieku pragną rozwijać swoją wiedzę i umiejętności w tej dziedzinie sztuki. Celem szkoły jest przekazanie wiedzy w przystępny sposób dla słuchaczy, dający indywidualny rozwój twórczy. Zajęcia odbywają się w systemie zaocznym, zjazdy odbywają się raz w miesiącu, w sobotę i niedzielę. Program nauczania rozłożony jest na cztery semestry, a zakończeniem edukacji będzie praktyczna praca dyplomowa wykonana pod okiem wybranego nauczyciela. Naukę prowadzą uznani wykładowcy, gwarantując wysoki poziom nauczania. Wśród prowadzących zajęcia znajdują się artyści polskiej fotografii i sztuki, praktycy i teoretycy fotografii działający w wielu obszarach fotografii (fotografia reportażowa, dokumentalna, socjologiczna, klasyczna), korzystający z różnorodnych technik fotograficznych: cyfrowych i analogowych, a także technik szlachetnych, gwarantujc wysoki poziom nauczania, a także różnorodne i indywidualne podejście do słuchaczy.
Wykaz przedmiotów objętych programem szkoły: pracownia fotografii dokumentalnej, pracownia reportażu, estetyka fotografii, pracownia fotografii studyjnej, pracownia fotografii analogowej, pracownia technik klasycznych, pracownia fotografii cyfrowej, historia sztuki, historia fotografii, prawne aspekty fotografii.
Wykładowcy w Tylko Fotografia:
Paweł Wocal, Paweł Janczaruk, Marek Lalko, Mariusz Forecki, Jacek Jaśko, Eugeniusz Józefowski, Marta Gendera i Dagmara Dąbrowska. Seminaria prowadzą: Tomasz Tomaszewski i Paweł Żak.
Więcej informacji o szkole udziela:
Paweł Wocal – tel. 501 558 338
lub pod adresem mailowym: info@tf.edu.pl
————————————————————————-
DARIUSZ KINDLER- rocznik 58
Od blisko 40 lat zajmuje się fotografią architektury, reportażem i
portretem.
Tym razem zainspirowany twórczością córki, po raz pierwszy otarł się o
abstrakcję.
KAROLINA KINDLER-SKOWRONEK- rocznik 80
artysta plastyk- ASP Wrocław, wydział CiSz
Malarka, graficzka, projektantka, mama.
Od ponad 30 lat inspiruje się twórczością ojca, przerabiając jego
fotografie na własny, abstrakcyjny, szklany sposób.
————————————————————————-
25.06 Twarze boksu
— Spotkanie z Paulem Polanskym, człowiekiem o fascynującej biografii i jego niepowtarzalną twórczością, polska premiera tomu wierszy „Bezdomny pies. Zapiski walczącego świra”
— Wystawa fotografii Joanny Nowickiej,
— Pokaz technik bokserskich — Kordian Wyciszkiewicz i Michajło Strogyj,
— Film dokumentalny Zbigniewa Szarzyńskiego na temat KS 06 Kleofas Katowice.
MIEJSCE: Kinoteatr Rialto, ul św. Jana 24
CZAS: 25.06.2014, początek o godz. 18:00
Wstęp wolny
Wystawa jest częścią eventu zorganizowanego przez Klub Sportowy 06 Kleofas Katowice, na który zaproszony został Paul Polansky, amerykański pisarz o polskich korzeniach. Polansky opowie językiem literatury o swoich walkach w ringu, na ulicy i w burzliwym życiu podczas polskiej premiery książki “Bezdomny pies. Zapiski walczącego świra”.
JOANNA NOWICKA — zawodowy fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, stypendystka Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury,
uczestniczka wielu wystaw grupowych i indywidualnych.
www.joannanowicka.com
————————————————————————-
Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zapraszają na wystawę “Byk — walczący bóg”, autorstwa Jacques Rouquette’a, która odbędzie się
w dniach od 5 do 31 lipca b.r.
Wernisaż wystawy odbędzie się 4 lipca, o godzinie 18.00, w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim.
Kuratorem wystawy jest Katarzyna Łata-Wrona
Wernisaż uświetni koncert:
Aleksandra Szafir- Makowska, sopran,
Magdalena Spytek-Stankiewicz, mezzosopran,
akompaniament: Katarzyna Rzeszutek.
O autorze wystawy:
Jacques Rouquette jest fotografem eklektycznym, twórcą i dyrektorem
Międzynarodowego Festiwalu Fotograficznego w Dol de Bretagne
oraz w Festiwalu w Nimes (Francja),
animatorem kultury i autorem warsztatów fotograficznych.
„Jarou” fotografuje od 12 roku życia i wciąż doskonali swój
warsztat, wzbogacając swoją fotograficzną wizję świata poprzez otwarcie
na spotkania i pracę z innymi fotografami , m.in. Gilles Kervella (nagroda Niepce),
Pierre le Gall (nagroda Niepce), Franck Levey (uznany francuski
portrecista), Giorgio Skory (Szwajcaria), Lucien Clergue (Arles), Alain
Desvergnes (Arles) i licznym gronem fotografów francuskich i zagranicznych
(m.in. z Polski, Litwy, Portugalii…)
Swoje „spojrzenie fotograficzne” wzbogaca także pod wpływem
lekturą. Jedna z nich — „Filozofia corridy” Francis’a Wolff’a,
szefa katedry filozofii Szkoły Wyższej w Paryżu wpłynęła
szczególnie na jego prace z serii prezentowanej w nakielskiej galerii.
Tego samego dnia od godziny 10.00 do 13.00 i od 15.00 do 18.00, w tym
samym miejscu, odbędą się dwie otwarte dla publiczności sesje pokazów
multimedialnych
nieformalnego Międzynarodowego Klubu Fotografii “INTER NOS”,
którego współzałożycielem i pomysłodawcą jest Jacques Rouquette.
Swoje prace zaprezentuje niemal dwudziestu autorów, m.in. z Francji,
Portugalii, Czarnogóry i Polski.
O INTER NOS:
“Między nami. Paradoksalnie wszystko, co ważne w fotografii jest obecne
poza materialnym obrazem. Tkwi w naszym umyśle pełne pojęć,
doświadczeń i emocji. Wspomnienia ludzi bliskich i dalekich pulsują w nas,
jak perfekcyjny srebrny obraz na miedzianej płytce dagerotypu.
Chcemy pamiętać jak najlepiej. Pamięć stanowi o nas, my stanowimy o pamięci.
Sięgamy po aparat fotograficzny, podzielając zaskoczenie Talbota,
by dzielić się tym, co posiadamy. Wspierając się bogactwem czasu przeszłego
tworzymy ślady. Bojąc się nicości, szczerze, aż do bólu, po wielokroć.
Publicznie, w cztery oczy.”
tekst: Józef Wolny
Zapraszamy serdecznie!
————————————————————————-
————————————————————————-
Ze ZPAF OŚ udział w wystawie biorą:Joanna Nowicka, Anna66 Andrzejewska, Arek Ławrywianiec, Arek Gola.
————————————————————————-
Klub Niezależnych Stowarzyszeń Twórczych “Marchołt” oraz Stowarzyszenie im. Maxa Kopfsteina zapraszają 12 VI 2014 roku o godz 18.00 na wernisaż wystawy Arkadiusz Ławrywianiec “Blisko nas”.
Wernisaż odbędzie się w galerii KNST Marchołt mieszczącej się w Katowicach przy ul. Warszawskiej 37 (I piętro). Wystawę można oglądać do 11 VII 2014 w godz. 10.00 do 15.00
Zdjęcia przedstawione na wystawie to dokumentalna opowieść o życiu codziennym społeczności żydowskiej skupionej wokół Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach. Osią narracyjną jest rabin Jehoshua Ellis. Fotografie powstawały od 2010 roku w trakcie przygotowań oraz samych świąt żydowskich takich jak sukot, chanuka, purim, ale również podczas obrzędu obrzezania, wykupienia pierworodnego syna czy też spotkania emerytów i rencistów.
Wielką przyjemnością była dla mnie możliwość odwiedzenia w domu i fotografowania kilku osób, a wśród nich niestety nieżyjącego już Jana Ziderera z Bytomia. Gdy umawialiśmy się na wizytę zastrzegał, że nic typowo żydowskiego u Niego nie zobaczę, ale podczas jednej z wizyt zauważyłem na stole otwartą księgę Tory. Ziderer przeczytał parę wersów, a następnie z wielkim szacunkiem ucałował księgę. Nic bardziej żydowskiego nie było mi potrzebne w tym domu.
Społeczność żydowska to hermetyczne środowisko. Minęło sporo czasu zanim udało mi się zdobyć zaufanie fotografowanych prze mnie osób. Wielką pomocą była też Elżbieta Fajerman, którą poznałem wiele lat wcześniej podczas fotoreporterskiej obsługi w Gminie.
Cykl zdjęć, który prezentuję jest rozwinięciem tematu żydowskiego przedstawionego w projekcie pod tytułem „Chasydzi w Lelowie”.
Arkadiusz Ławrywianiec
————————————————————————-
Zapraszamy serdecznie na warsztaty fotograficzne skierowane głównie do rodziców z dziećmi ale także rodzeństwa, itp.
Każdy rodzic namiętnie i konsekwentnie fotografuje swoje dziecko, w każdej sytuacji nadając im cech wyjątkowych, jedynych i niepowtarzalnych. Takie fotografowanie zawsze ma ładunek sentymentalny i to nadaje zdjęciom wielkiej wartości.
Zapraszamy do wspólnego fotografowania…. w piękną, miejmy nadzieję słoneczną, wolną sobotę… oczywiście deszcz nie jest przeszkodą…. dzieci przecież fotografujemy niezależnie od pogody 😉
Zapraszamy rodziców (lub jednego z rodziców) ze swoją pociechą (lub pociechami). Oczywiście wiek dziecka nie gra roli 😉
Będziemy fotografować w plenerze specyficznym, jaki daje nam sceneria chorzowskiego skansenu.
Wykorzystamy warunki zastane – światło, plener, rekwizyty… ale również światło studyjne. Dodatkowo do naszej dyspozycji będzie profesjonalna stylistka i charakteryzatorka, która wykona profesjonale makijaże, aby nadać naszym portretom odpowiednią stylistykę. Pomaluje mamy i dzieci – w zależności od pomysłu i kreatywności naszych uczestników.
Naszym celem będą dobrze zrobione i opracowane graficznie fotografie, z dawką sentymentu i emocji jakie wzbudza kontakt rodzica z dzieckiem. Celem będą fotografie pełne ciepła i uczucia ale również szalone i niesforne… jak nasze dzieci.
Ramowy plan warsztatów:
9.30 – spotkanie i wstęp do warsztatów
10.00 – 13.00 – zajęcia w plenerze z wykorzystaniem warunków zastanych oraz światła i elementów fotografii studyjnej (stylizacja + profesjonalny makijaż)
13.00 – 14.00 – przerwa
14.00 – 17.00 – zajęcia w plenerze, korekta i obróbka (opracowanie graficzne)wykonanych fotografii
Termin warsztatów: 19 lipca 2014 (sobota)
Prowadzący:
Antoni Kreis, Katarzyna Łata-Wrona, Beata Mendrek-Mikulska – fotografia
Liliana Kreis – stylizacja i makijaż
Miejsce: Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie – Skansen
Cena: 190,- (cena dotyczy uczestnika dorosłego – rodzica)
Ilość uczestników: maksymalnie 8 osób
Aby wziąć udział w naszych warsztatach prosimy przesłać zgłoszenie na adres: kontakt@fotowarsztaty.eu
Zgłoszenie powinno zawierać:
— imię i nazwisko uczestnika — rodzic i dziecko
— adres zamieszkania
— telefon kontaktowy
— adres e‑mail
— oświadczenie o zapoznaniu i zaakceptowaniu regulaminu warsztatów
szczegóły w regulaminie
Zgłoszenia przyjmujemy do 15 lipca 2014
Co należy zabrać ze sobą:
- aparat cyfrowy
— laptop
————————————————————————-
Galeria Art Foto Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zapraszają na wystawę Bernard Bay „Kopalnie świata”. Wernisaż wystawy i spotkanie z autorem odbędzie się 13 czerwcaa o godz. 18.00. Wystawę można oglądać do 23.06.2014 w Galerii Art Foto w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie mieszczącej się przy ul. Ogińskiego 13a
Bernard Bay urodził się w Boussuserce Borinage, studia podyplomowe z fotografii ukończył w St-Luc w Tournai. Jego prace prezentowane są na wielu wystawach indywidualnych
i zbiorowych w Belgii i za granicą. Jest szczególnie zafascynowany górnictwem, fotografuje kopalnie i górników w całej Europie. Status górnika (być górnikiem to status, nie tylko jeden z zawodów) staje się rzadkością w Europie — jego fotografie stają się ważnym świadectwem, w którym odnosi się do siły, zdrowia moralnego i tego odbicia [przejawu] człowieczeństwa, bez których obraz społeczeństwa wydaje się nam nieprawdziwy.
Georges Vercheval
Fotografik — założyciel Muzeum Fotografii Federacji Walonii — Bruksela
2012
————————————————————————-
Galeria Ciasna w Jastrzębiu-Zdroju oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zapraszają na wystawę Katarzyna Łata-Wrona „24 części”. Wernisaż wystawy i spotkanie autorskie odbędzie się 15 maja o godz. 18.00. Wystawę można oglądać do 13.06.2014 w Galerii Ciasnej w Jastrzębiu-Zdroju mieszczącej się przy ul. Katowickiej 17
O Autorce:
Katarzyna Łata-Wrona urodziła się 29 maja 1973 roku w Świętochłowicach. W latach 1994–1999
studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Grafiki w Katowicach.
Dyplom uzyskała w 1999 roku z fotografii i projektowania graficznego w pracowni prof. Tomasza Jury
oraz w Katedrze Grafiki Warsztatowej u prof. Stanisława Kluski.
W latach 1998–2000 roku była członkiem kolegium redakcyjnego
„Arkadii-pisma katastroficznego”. Od 2000 roku jest członkiem Związku
Polskich Artystów Fotografików. W latach 2001–2005 roku pełniła funkcję
wiceprezesa do spraw artystycznych Związku Polskich Artystów
Fotografików Okręgu Śląskiego. Od maja 2005 roku jest prezesem zarządu tego Okręgu.
Katarzyna Łata-Wrona jest autorką kilkunastu wystaw indywidualnych,
kilkudziesięciu zbiorowych oraz happeningów fotograficznych, a także
kuratorką wielu wystaw zbiorowych, m.in. w Galerii „Katowice” ZPAF (od 2001 roku).
Należała do jury konkursów fotograficznych, m.in. „Cyberfoto”
(międzynarodowy konkurs fotografii cyfrowej w Częstochowie 2007–2014),
„Nauka w obiektywie” (Uniwersytet Śląski, Katowice 2007–2012), „Śląska
Fotografia Prasowa”( Biblioteka Śląska, Katowice 2009–2014).
Współtworzyła program warsztatów fotograficznych (www.fotowarsztaty.eu).
W 2010 roku otrzymała nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jej prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Śląskiego w Katowicach,
Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Fototece ZPAF w Warszawie, Śląskiej Kolekcji Fotografii Artystycznej w Katowicach,
Muzeum Miejskiego w Sosnowcu oraz w kolekcjach prywatnych w Niemczech, Francji, USA i w Polsce.
————————————————————————-
————————————————————————-
Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański” Galeria Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu zaprasza w czwartek 8 maja o godz. 17.00. na wernisaż wystawy Arek Gola — Fotografie. Wystawa będzie czynna do 7 czerwca, od poniedziałku do soboty w godz.10.00–18.00 w Galerii mieszczącej się przy pl. bpa Nankiera 8 we Wrocławiu.
Arek Gola fotografuje od 20 lat. Głównym terytorium jego fotograficznych penetracji jest jeden z najbardziej uprzemysłowionych regionów Polski, wpisujący się w koło o średnicy 40 km. Autor nie ulega żadnym prądom, modom czy „izmom” w sztuce. Swoich obrazów, a zawartych w nich dramatyzmu, ironii, przekory, absurdu, surrealizmu, pure nonsensu, nie tworzy jak Henri Cartier Bresson, który często inscenizował zatrzymane w kadrze momenty. Arek Gola nie ingeruje w zastaną rzeczywistość, nie ulepsza jej, nie wyciąga wniosków, a jedynie relacjonuje. Najważniejszą cechą jego fotografii jest ich epickość. Autor zderza znaki, wartości, symbole, czasem rozrzucone nawet na odległych od siebie planach. Powstają historie, opowieści o ludziach, miejscach jednego z najbardziej uprzemysłowionych terenów naszego kraju.
Zgodnie z formułą Susan Sontag, aby powstało dobre zdjęcie trzeba być w określonym miejscu i czasie, poza tym niezbędna jest umiejętność wnikliwego postrzegania świata. Arek Gola spełnia wszystkie te warunki.
Jego fotografie przywołują klasyczne malarstwo Niderlandów, czy też sceny z filmów Emira Kusturicy… Bohaterem jego fotografii jest człowiek, żyjący w XXI wieku, w kraju leżącym w środku Europy.
Jan Bortkiewicz, 2014
Arkadiusz Gola jest doktorantem Instytutu Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Zajmuje się fotografią dokumentalną, głównie rejestrując zmiany zachodzące w społeczeństwie na Górnym Śląsku po 1989 roku. Szczególnie interesują go miejsca związane z przemysłem ciężkim. Jako fotoreporter prasowy pracuje od 1991 roku, od 18 lat w redakcji „Dziennika Zachodniego” w Katowicach. Zdobył nagrody w konkursach: m.in. Polskiej Fotografii Prasowej, BZ WBK Pressfoto, Newsreportaż, Śląskiej Fotografii Prasowej, Grand Press Photo. Dziennikarz roku Dziennika Zachodniego 2003. W 2010 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze w Dziedzinie Kultury. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach Muzeum Śląskiego, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Umeni w Ołomuńcu, Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Autor albumów „Ludzie z węgla”, „Nie muszę wracać…” i „Stany graniczne” i ponad 50 wystaw w kraju i za granicą. Mieszka w Zabrzu.
Na ekspozycji zaprezentowane zostaną wielkoformatowe prace z różnych cyklów, wyselekcjonowane specjalnie na wystawę we Wrocławiu. Fotografik tak oto pisze o swojej twórczości:
Wielu ludzi patrzy na fotografie i utwierdza się w przekonaniu o szarości, brudzie i brzydocie Śląska. Jednak myślę, że na ten pejzaż trzeba się nauczyć patrzeć. W szczególności nie wystarczy tylko samo postrzeganie, trzeba patrzeć i widzieć, następnie trzeba widzieć i rozumieć, twórca zaś powinien kształtować w sobie umiejętność jego interpretacji.
W jaki sposób Arkadiusz Gola interpretuje swoje najbliższe otoczenie, będzie można się przekonać oglądając jego fotografie. Zapraszamy na wernisaż z udziałem autora w czwartek 8 maja o godz. 17.00.
Wystawa będzie czynna do 7 czerwca, od poniedziałku do soboty w godz.10.00–18.00.
Bilety 2 zł, ulg. 1 zł.
Arek Gola o swojej twórczości:
Kiedy pytam o Śląsk gdzieś w Polsce, to najczęściej słyszę o serialu „Święta wojna”, strajku w kopalni, rzadziej o filmach Kazimierza Kutza. Utwierdza mnie to w przekonaniu, że postrzeganie tej ziemi jest kształtowane przede wszystkim przez twórców operujących obrazem. Wielu ludzi patrzy na fotografie i utwierdza się w przekonaniu o szarości, brudzie i brzydocie Śląska. Jednak myślę, że na ten pejzaż trzeba się nauczyć patrzeć. W szczególności nie wystarczy tylko samo postrzeganie, trzeba patrzeć i widzieć, następnie trzeba widzieć i rozumieć, twórca zaś powinien kształtować w sobie umiejętność jego interpretacji. Lubię fotografować specyficzne podwórka otoczone murami, na pozór zimne i nieprzyjazne. Oszczędna kompozycja i geometria zdjęcia potęgują wyrażenie specyfiki regionu. Jest to obraz po części zdegradowany, ale przez niego przemawia historia lat minionych. Do starego muru podchodzę z szacunkiem mu należnym. Fotografując myślę o ludziach, którzy mieszkają w jego cieniu, o ich przodkach którzy z tych domostw wychodzili do codziennej ciężkiej pracy, chrzcili dzieci, ślubowali sobie, umierali. Idąc na wojnę mieli w pamięci przede wszystkim obraz własnego domu, nie całego kraju, ale podwórka, na którym się wychowali. Te wszystkie mateczniki składają się w mojej fotografii na śląski pejzaż. Miejsca, w których zawsze był i jest człowiek, jego koegzystencja z ścianami na pierwszy rzut oka zimnymi i zdegradowanymi, jednak wspólnie tworzącymi kompozycje piękne i wysublimowane. Mam świadomość, że jest to architektura odchodząca, ustępująca miejsca biurowcom, blaszanym supermarketom albo co gorsza, bezguściu i samowoli budowlanej. Nie jest to pejzaż optymistyczny w odbiorze, jednak w swym umieraniu jest pełen godności.
————————————————————————-
Dyrektor Muzeum Miejskiego “Sztygarka” Arkadiusz Rybak oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zapraszają na wystawę:Krzysztof Miller i Marek Wesołowski “Twórcy Kultury Śląskiej” , Arkadiusz Ławrywianiec “Portrety twórców — tajemnice pracowni”. Wernisaż odbędzie się 15 maja 2014 o godzinie 17.00. Wystawę można oglądać do 30 czerwcaa 2014 w Muzeum Miejskim “Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej przy ulicy Legionów Polskich 69.
Autorzy fotografii Krzysztof Miller i Marek Wesołowski z wielkim szacunkiem, ale teżbardzo subiektywnie sportretowali przedstawione osoby. Różnorodność osobowości, temperamentu i profesji była kluczem do „stworzenia” portretu. Inspiracją były również pałacowe wnętrza Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śl. wypełnione światłem słonecznym, pełne radości i dobrej energii. Wartością dodaną były niewątpliwie długie rozmowy z portretowanymi osobami . Ze splotu tych okoliczności wyłaniały się niebanalne portrety, niebanalnych osobowości. Efekty naszej pracy można zobaczyć na wystawie pt: „Twórcy kultury śląskiej”.
Krzysztof Miller
„Twórcy kultury śląskiej”
Kultura śląska to specyficzny tygiel, w którym, historycznie rzecz ujmując, mieszają się: kultura niemiecka, czeska i polska. Czas powojenny również odcisnął swoje piętno. Tak więc wielokulturowość to charakterystyczna cecha kultury Śląska. To jej bogactwo. Można by powiedzieć, że europejskość naszej kultury jest niezaprzeczalna. Dla reszty Polski był to zawsze kłopot. Woleli nas postrzegać tylko przez kulturę ludową, robotniczą — krupniok i piwo. Na szczęście zarówno kultura robotnicza jak i ta tzw. wysoka rozwijały się na Śląsku bardzo dobrze. Po prostu kultura i sztuka łączą ludzi. Odnajdują w ten sposób nie tylko pasję, ale również klucz porozumienia. Dzięki temu, że powstało miejsce w którym ludzie kultury (twórcy i miłośnicy sztuki) mogą się ze sobą spotykać, dyskutować, tworzyć — Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim — narodził się pomysł powołania do życia galerii portretu współczesnych twórców kultury śląskiej. Jest to dopiero początek kolekcji, pierwszy krok. To też próba przekonania wielu osób, że nie tylko materią żyje człowiek, ale również wartościami duchowymi, że dzięki twórcom, nasze życie staje się bogatsze, piękniejsze i głębsze. Autorzy fotografii Krzysztof Miller i Marek Wesołowski z wielkim szacunkiem, ale też bardzo subiektywnie sportretowali przedstawione osoby. Różnorodność osobowości, temperamentu i profesji była kluczem do „stworzenia” portretu. Inspiracją były również pałacowe wnętrza Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śl. wypełnione światłem słonecznym, pełne radości i dobrej energii. Wartością dodaną były niewątpliwie długie rozmowy z portretowanymi osobami . Ze splotu tych okoliczności wyłaniały się niebanalne portrety niebanalnych osobowości. Efekty naszej pracy można zobaczyć na wystawie w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim pt: „Twórcy kultury śląskiej”.
Krzysztof Miller
Krzysztof Miller — absolwent wydziału operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1980r.)
Operator filmowy i fotograf. Autor zdjęć do filmów fabularnych, dokumentalnych, programów telewizyjnych. Współpracuje z Telewizją Polską, Arte, ZDF, Canal+. Członek Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz Związku Polskich Artystów Fotografików.
Marek Wesołowski
Od 2010 Członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski. Właściciel firmy Virtual Studio, zawodowo zajmuje się fotografią i projektami graficznymi. Wielokrotnie przedstawiał swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace są wyrazem ciągłych poszukiwań twórczych.
Arkadiusz Ławrywianiec ur. 19.01.1967 w Opolu. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Fotografią zajmuje od 1986 roku, kiedy to wykonał własnoręcznie pierwszą odbitkę. Od 1994 pracuje w Dzienniku Zachodnim jako fotoreporter. Od 2009 uczy w Policealnej Szkole Fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach. Od 2010 jest członkiem ZPAF. Autor i współautor wystaw w Katowicach, Krakowie, Tychach, Cieszynie, Kłodzku, Warszawie, Sosnowcu, Saint-Etienne, Kolonii. W latach 2011 i 2013 był stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury oraz otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury.
“PORTRETY TWÓRCÓW — TAJEMNICE PRACOWNI”
Praca, którą realizuję od 2007 roku inspirowana jest projektem albumu pod tytułem „Wśród śląskich plastyków”, realizowanym w latach 60-tych XX wieku przez Annę Chojnacką, rozmowami z Andrzejem Koniakowskim oraz własnymi przemyśleniami.
Na wystawie prezentuję sylwetki artystów plastyków województwa śląskiego. Elementem spójnym projektu jest twórczość plastyków pokazana przez pryzmat spotkań w pracowniach.
Pracownia artysty to miejsce szczególne, nigdzie indziej dzieło nie jest bowiem tak mocno związane ze swoim twórcą, jak właśnie w atelier. Praca plastyczna, eksponowana na wystawie lub w galerii, zostaje jakby wypreparowana z naturalnego otoczenia. Zyskuje wprawdzie byt autonomiczny, traci jednak związek z autorem i miejscem jego pracy. Ekspozycja ma mieć charakter dokumentu, który pozwoli stworzyć portret środowiska plastyków śląskich, w zupełnie innym, niż „oficjalny” wymiarze.
————————————————————————-
PROTOKÓŁ
z rozstrzygnięcia XVII Międzynarodowego Konkursu Cyfrowej Fotokreacji CYBERFOTO 2014
W dniu 11.04. 2014 w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie odbyło się posiedzenie Jury XVII Międzynarodowego Konkursu Fotografii Cyfrowej CYBERFOTO 2014.
Jury w składzie:
przewodniczący: Krzysztof Jurecki, krytyk i historyk fotografii, członek honorowy ZPAF, wykładowca WSSiP w Łodzi
członkowie: Jolanta Rycerska – art. fotografik, członek ZPAF,
Prezes Zarządu Głównego ZPAF
Katarzyna Łata-Wrona – art. fotografik, członek ZPAF, Prezes
ZPAF Okręgu Ślaskiego
Krystyna Małgorzata Dołowska – artysta-fotografik,
członek zarządu Fotoklubu RP
Sławomir Jodłowski — artysta-fotografik, członek ZPAF,
Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie
Na konkurs nadesłano 325 prac 63 autorów. Do wystawy zakwalifikowano
108 prac 33 autorów.
Jury postanowiło przyznać następujące nagrody :
I nagroda w wysokości 2500 zł. dla Marty Dąbrowskiej z Raciborza za cykl prac „Szablony”, fundator nagrody — Prezydent Miasta Częstochowy
II nagroda w wysokości 1500 zł dla Haliny Marduły z Wrocławia za zestaw „Świeckie relikwie”
III nagroda w wysokości 800 zł. dla Anny Andrzejewskiej
z Będzina „Mieszczanin w kadrze i poza nim”
Wyróżnienia w wysokości 400 zł. otrzymali :
— Marta Wapiennik z Zabierzowa, za pracę „Iluzja rzeczywistości” fundator nagrody Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego Spółka Akcyjna w Częstochowie
— Katerina Mistal ze Szwecji, za cykl „Ice Move” fundator nagrody Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego Spółka Akcyjna w Częstochowie
— Agnieszka Tomiczek z Bielska-Białej za zestaw „Zatraconych swiatów okruchy”
Krzysztof Jurecki
Świat symulacji czy realności? Strategie techniki cyfrowej
Na to proste pytanie odpowiedzieć powinien sobie każdy twórca, niezależnie od tego, z jakiej wywodzi się tradycji artystycznej czy techniki twórczej i co go interesuje. A nawet, w co wierzy w sztuce i w życiu, ponieważ trudno oderwać jedno pojęcie od drugiego. Możliwe są trzy rozwiązania: a) bycie w „realności świata”, ale ona skupia się w dokumencie fotograficznym, a nie w przetworzeniach cyfrowych, b) „symulacja świata” pozbawiona realności i iluzji trójwymiarowej przestrzeni, c) „połączenie aspektu realności z cyfrowymi przetworzeniami”, co jest potencjalnie najlepszym rozwiązaniem, idealnym dla tradycji fotografii i świetnym dla nowych graficznych możliwości.
W tym roku po raz pierwszy wszystkie nagrody i wyróżnienia przypadły płci pięknej. I nie jest to przypadek; to nowy wyróżnik przebudowy świata artystycznego, w którym kobiety doszły do głosu prezentując nie tyle prace feministyczne, a raczej wynikłe z jego dokonań oraz różnej refleksji o życiu. „Strategie męskie” pokazywane na konkursie w Częstochowie (np. Jacek Szczerbaniewicz, Eugeniusz Nurzyński) wydają się opanowane, opatrzone, ba nawet akademicko-klasyczne. Mogą jednak inspirować, gdyż dotyczą różnych możliwości stosowania form czy koloru. Ale nie intrygują, jak jeszcze kilka lat temu.
Nagrody
Bezdyskusyjnie I nagrodę otrzymała Marta Dąbrowska za Szablony, które są metaforą ludzkiego życia, wraz z jego smutkiem, a nawet grozą starości a potem śmierci. Jej obsesyjne montaże, tradycja malarskiego, jak sadzę surrealizmu i przede wszystkim atmosfera strachu, którą w większości prac potrafi utrzymać, świadczy o bardzo dużym potencjale twórczym, ale i pewnej manieryczności w pokazywaniu ludzkich zarysów. Drugi z jej cykli, również na wysokim poziomie artystycznym, świadomie, choć arbitralnie, porównywał wyobrażenie człowieka do zwierzęcia, przede wszystkim anonimowego mężczyzny, jako martwej formy „mięsności” o tradycji sztuki krytycznej (Grzegorz Klaman).
II nagroda przypadła Halinie Mardule, która była już laureatką Cyberfoto. Jest prace przeciwne ideowo do realizacji Dąbrowskiej, wynikają z tradycji fotografii czarno-białej oraz myślenia bardziej humanistycznego i symbolicznego zarazem, przy melancholijnym nastawieniu wobec świata. Zainteresowana jest ona, jak pisała „alternatywną rzeczywistoś[cią] pojęć, znaczeń i metafor”. Są to montaże jak ze snu, poszukujące psychoanalitycznego spełnienia, i jak sądzę pozytywnego myślenia o dzieciństwie. Subtelna symbolika, jak w twórczości Grzegorza Przyborka: w tym książki, globus, znaczki pocztowe ze zwierzętami, łatwo wpisuje się w pamięć odbiorcy. Ten cykl trafnie kontynuuje jej poprzednie dokonania: Pożądanie i Spotkanie z Morfeuszem, w czym widać konsekwencję autorki.
III nagrodę zdobyła nagradzana już kilka lat temu Anna Andrzejewska – portrecistka związana, podobnie jak Dąbrowska, ze środowiskiem ZPAF‑u w Katowicach, który należy do najważniejszych ośrodków w Polsce. Od kilku lat z powodzeniem zgłębia ona zagadnienia portretu fotograficznego, który rozwijała w związku z fotografią mody i aktem. Maskowany portret, w którym skrywana jest tożsamość człowieka, wyraża tradycję surrealizmu i body-artu, gdzie cielesność przeciwstawiona została mieszczańskiemu wyobrażeniu o stroju, w świadomej relacji do tradycji malarstwa z jego tradycją barokowej fałdy oraz wysmakowaniem kolorystycznym całości, świadczącym o dużej wrażliwości estetycznej.
Wyróżnienia
Kolejne wyróżnienie przypadło Marcie Wapiennik. Jej gra z iluzją realności świadczy o tym, że na ASP w Krakowie ten problem w zakresie grafiki jest dobrze nauczany, co potwierdzają inne prace artystów z tej uczelni, także z poprzednich edycji Cyberfoto. Łączenie kilku realności wraz z zastosowanym malarskim iluzjonizmem wywołuje ciekawe obrazowanie w zakresie zderzenia i jednoczesnej unifikacji form. A fotografia tym razem, paradoksalnie, uwiarygodnia realność obrazu. Tego typu twórczość łatwo przenieść do kategorii grafiki, malarstwa i instalacji, z czego autorka doskonale zdaje sobie sprawę.
Katerina Mistal ze Sztokholmu po raz drugi zdobyła wyróżnienie za prace ukazujące teoretycznie banalny temat, jakim jest lód. Zwielokrotniony motyw martwej materii nabrał tu niezwykłego wyrazu, zarówno o cechach malarskich (tradycja informel), jak i rzeźbiarskich. Ta konsekwentna praca Mistal, na uboczu jej głównych zainteresowań, poświadcza o intermedialnych zdolnościach autorki, które pozwalają zwykły motyw lodu zmienić w intrygujący obraz pulsujący energią, dodatkowo wolny od kategorii kiczu czy banalności.
Ostatnie wyróżnienie jury przyznało Agnieszce Tomiczek za trzy prace czarno-białe, w których istotny jest brak koloru, mogącego rozbijać i oddalać od realności zdegradowanej architektury. Pojawiają się w tym melancholijnych obrazach skryte kadry filmowe lub nawet obrazy malarskie. Umiejętnie podkreślony został walor i aura dawnej kultury z czasów Waltera Benjamina, Eugène’a Atgeta i Bruno Schulza, do którego twórczości, czy bardziej atmosfery duchowej, stara się nawiązać artystka.
Inni. Niekoniecznie przegrani
W tym interesującym ze względu na dużą ilość ważnych prac konkursie do wyróżnień pretendowały także inne prace. Wymienię niektóre z nich: dwie serie Małgorzaty Kozakowskiej na temat kategorii sztucznego piękna i jego iluzji oraz realizacje Dominiki Koszowskiej z cyklu Kwiat podejmujące problem tego, czym może być mandala, jako wyobrażenie o działaniu duchowym i z czego może się ona składać? Ten temat, znany od lat 90. z twórczości Konrada Kuzyszyna i obecnej zdecydowanie seksualnej Maurycego Gomulickiego, zyskał tu interesujące spełnienie w trzech montażach.
Naszą uwagę zwróciła poetycka, choć nie do końca określona seria Anny Koli Pejzaż (nie)dokończony, w której, jak w fotografiach Stanisława Wosia, zawarta jest religijna tajemnica natury. Podobały się także trzy prace Anny Puszczewicz z ich jakże innym plakatowym odrealnieniem, przypominającym kadry z animacji filmowej (np. z klasycznego już Sin City, 2005). Ciekawym odwołaniem do idei archiwum fotografii dawnej, w tym do różnie interpretowanego erotyzmu, były trzy prace Puliny Stasik (Vanity), ze świadomie zastosowaną strategią perwersyjnego fotokolażu.
Jaka realność?
W fotografii, jeśli ma ona pełnić ważną rolę, jako forma sztuki (tradycja myślenia religijnego i świata, jako potencjalnych czy spełnionych wartości), czy przeciwnie po-sztuki (obnażanie iluzji ponowoczesnego świata, w tym człowieka i jego humanistycznych ideałów) powinna zawarta być realność lub nawet jej fragmenty, albo strzępy. To właśnie one poświadczają o potencjalnej ważności wydarzenia, osoby, czy ukazywanej historii. Realność, nawet fragmentarycznie stosowana, jest „prawdą fotografii”. Często jednak nieuświadomioną lub zasłoniętą przez jej inne wyróżniki.
————————————————————————-
Galeria Pusta w Jaworznie oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zapraszają na wystawę Anka Ratajczak “Ukryte”. Wernisaż odbędzie się 30 kwietnia 2014 o godzinie 17.00. Wystawę można oglądać do 26 majaa 2014 w Galerii Pustej w Jaworznie mieszczącej się przy ul. Fabrycznej 37
————————————————————————-
Centrum Kultury Śląskiej Pałac w Nakle Śląskim oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zapraszają na wystawę:Malwina de Brade “Tropy”
Wernisaż odbędzie się 04 kwietnia 2014 o godzinie 18.00. Wystawę można oglądać w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, ulica Parkowa 1.
„Cykl fotografii Malwiny de Bradé „Tropy” prowadzi przez mgłę.
Rodzajem wskazówek, lub właśnie tytułowych tropów są oczy. Czasami zasłonięte wyżłobioną dłonią – młodzieńczą o zbyt długim, jak to u nastolatków, paznokciu – lub sztucznymi rzęsami.
Usta, otwarte w krzyku, w grymasie, ładnie wykrojone lub zamazane. Niektóre wręcz przerażają. Te portrety rozmyte, bez rys, tu trop można zgubić. Są to zdjęcia poruszające, z ciekawym światłem, fotografie, obok których nie przejdzie się obojętnie.
Dla mnie to nie tylko tropy, to fotogramy-haki.”
Rafał Czachorowski
Nie trzeba specjalnie tropić jej pomysłów i szukać specjalnych nowych odniesień. Wydaje się, że zawsze instresowała ją ukryta warstwa wieloznaczności, jaką daje fotografia, tej niedosłowności i tajemnicy. Nawet jeśli dotyczy to portretu, czyli kategorii w której — jak można sądzić – powiedziano już wszystko. Malwina jednakże stara się wyrazić ludzkie twarze (lub ich fragmenty) swoim własnym językiem, nieco przewrotnym, i nieoczywistym, ale i nie pozbawionym swoistego humoru. Chyba nie ma w tych zdjęciach grozy, jest raczej rodzaj zaszyfrowanej gry i zabawy. To powoduje, że tak chętnie oglądamy te „podkręcone” emocjami przez autorkę przewrotne portrety. Wszystko to zawarte w bardzo zdyscyplinowanej formie kwadratu, który zdominował jej prace od udziału w wystawie „Czas zapamiętany” w Centrum Sztuki Wspólczesnej przed kilku laty.
Marek Grygiel
Malwina de Bradé
Ukończyła Wydział Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 1995r. dyplomem z ilustracji książkowej u prof. J. Stannego, aneksem z grafiki warsztatowej u doc. K. Wyznera.
Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie (1988).
Zajmuje się ilustracją książkową, fotografią i grafiką warsztatową.
Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków, grupy fotograficznej Szare Dni.
————————————————————————-
Galeria Pusta w Jaworznie oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zapraszają na wystawę Konrad K. Pollesch: 12 gum z cyklu “Okna”. Wernisaż odbędzie się 26 marca 2014 o godzinie 17.00. Wystawę można oglądać do 28 kwietnia 2014 w Galerii Pustej w Jaworznie mieszczącej się przy ul. Fabrycznej 37
————————————————————————-
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach Galeria Wydziału Mediów, Aktorstwa i Reżyserii w Zabrzu oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zapraszają na wystawę:Krzysztof Miller i Marek Wesołowski “Twórcy Kultury Śląskiej”. Wernisaż odbędzie się 25 marca 2014 o godzinie 18.30. Wystawę można oglądać do 04 maja 2014 w Galerii mieszczącej się w Zabrzu przy ulicy Park Hutniczy 3–5. O godz. 17.30 odbędzie się spotkanie z autorami.
Kuratorem wystawy jest Janusz Musiał wystawa
Twórcy kultury śląskiej
Kultura śląska to specyficzny tygiel, w którym, historycznie rzecz ujmując, mieszają się
kultura niemiecka, czeska i polska. Czas powojenny również odcisnął swoje piętno.
Tak więc wielokulturowość to charakterystyczna cecha kultury Śląska. To jej bogactwo.
Można by powiedzieć, że europejskość naszej kultury jest niezaprzeczalna. Dla reszty Polski był to zawsze kłopot. Woleli nas postrzegać tylko przez kulturę ludową, robotniczą — krupniok i piwo. Na szczęście zarówno kultura robotnicza jak i ta tzw. wysoka rozwijały się na Śląsku bardzo dobrze. Po prostu kultura i sztuka łączą ludzi. Odnajdują w ten sposób nie tylko pasję, ale również klucz porozumienia.
Dzięki temu, że powstało miejsce w którym ludzie kultury (twórcy i miłośnicy sztuki) mogą się ze sobą spotykać, dyskutować, tworzyć — Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim — narodził się pomysł powołania do życia galerii portretu współczesnych twórców kultury śląskiej. Jest to dopiero początek kolekcji, pierwszy krok. To też próba przekonania wielu osób, że nie tylko materią żyje człowiek, ale również wartościami duchowymi, że dzięki twórcom, nasze życie staje się bogatsze, piękniejsze i głębsze.
Autorzy fotografii Krzysztof Miller i Marek Wesołowski z wielkim szacunkiem, ale też
bardzo subiektywnie sportretowali przedstawione osoby. Różnorodność osobowości,
temperamentu i profesji była kluczem do „stworzenia” portretu. Inspiracją były również
pałacowe wnętrza Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śl. wypełnione światłem
słonecznym, pełne radości i dobrej energii. Wartością dodaną były niewątpliwie długie
rozmowy z portretowanymi osobami . Ze splotu tych okoliczności wyłaniały się
niebanalne portrety niebanalnych osobowości. Efekty naszej pracy można zobaczyć na
wystawie pt: „Twórcy kultury śląskiej”.
Krzysztof Miller
O autorach
Krzysztof Miller
absolwent wydziału operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej
i Teatralnej w Łodzi (1980r.)
Operator filmowy i fotograf. Autor zdjęć do filmów fabularnych, dokumentalnych,
programów telewizyjnych. Współpracuje z Telewizją Polską, Arte, ZDF, Canal+.
Członek Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz Związku Polskich Artystów
Fotografików.
Marek Wesołowski
Od 2010 Członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski.
Właściciel firmy Virtual Studio, zawodowo zajmuje się fotografią i projektami
graficznymi.
Wielokrotnie przedstawiał swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w
kraju i za granicą. Jego prace są wyrazem ciągłych poszukiwań twórczych.
————————————————————————-
Discover Europe 2014 to otwarcie drugiej dekady w historii największego konkursu fotograficznego dla studentów. Ten niezwykły konkurs ma na celu wyłonienie najlepszych zdjęć przedstawiających Polskę oraz inne kraje europejskie, nadesłanych przez studentów z całego kontynentu. Etap finałowy odbędzie się w maju 2014 roku w Warszawie.
Zdjęcia można wysyłać przez stronę internetową http://www.discovereurope.esn.pl/
do 31 marca.
W tym roku zostały przewidziane trzy kategorie konkursowe:
· Citizen of Europe “Obywatel Europy” — zdjęcia przedstawiające rozmaite oblicza Europejczyków
· My Europe, my home “Mój kawałek Europy” — zdjęcia przedstawiające ciekawe miejsca i krajobrazy w Europie
· Surprise me Europe! “Europo zaskocz mnie!”- zdjęcia przedstawiające zabawne lub intrygujące sytuacje, które miały miejsce w Europie
oraz dodatkowa kategorię specjalną której opiekunem jest KPMG:
· “Sukces z Pasji”- to kategoria dla tych autorów, którym udało się uchwycić niezwykłą iskrę pasji decydującą o czyimś powodzeniu, uczuciu szczęścia, satysfakcji. Oczekujemy zdjęć, które ukazują emocje towarzyszące bohaterom prac na ich drodze do wygranej.
Więcej informacji na stronie http://www.discovereurope.esn.pl/
oraz na https://www.facebook.com/Discover.Europe?fref=ts
————————————————————————-
Organizatorzy: Klub Fotograficzny Format, Fundacja Elektrowni Rybnik
Klub Energetyka, FER, ul. Podmiejska, Rybnik, sobota 15 marca − niedziela 16 marca 2014
Dyrektor artystyczny: Marcin Giba
Patronat nad 11.MFF w Rybniku sprawuje Okręg Śląski ZPAF
Rybnik po raz 11. zaprasza na spotkanie z Fotografią.
W tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Fotografii weźmie udział kilkudziesięciu twórców
– w formie autorskich prezentacji, wystaw indywidualnych i zbiorowych. Drugie tyle będzie miało szansę pokazania swoich prac w przestrzeni Galerii Otwartej, a garstka szczęśliwców, którzy zakwalifikują się na warsztaty z tworzenia portretu, będzie miała możliwość pracy z doświadczonym fotografem reklamowym Arturem Nykiem.
Wśród „gorących nazwisk” 11. MFF w Rybniku, w pierwszej kolejności należy wymienić Adama Lacha, którego najnowszy projekt „Stigma” szturmem zdobywa uwagę odbiorców, poparcie instytucji kulturalnych i uznanie na międzynarodowych konkursach. Lach, który jest współzałożycielem agencji Napo Images, publikuje swoje zdjęcia w opiniotwórczych magazynach w Polsce, Europie i USA, a jego „zapracowanie” sprawiło, że organizatorzy z przyjemnością czekali 2 lata na jego występ w ramach MFF.
Kolejnym autorem, który budzi wielkie emocje swoim udziałem w Festiwalu jest niewątpliwie Marek Arcimowicz, który z aparatem „zaliczył“ wszystkie strefy geograficzne i aktywnie współpracuje z polską edycją magazynu National Geographic od początku jej istnienia. Arcimowicz przez wiele lat pracował w Nepalu jako przewodnik trekkingowy i raftingowy. Potrafi opowiadać o swoich doświadczeniach, jak nikt inny na ziemi. Spotkanie z nim będzie więc swoistą podróżą.
Na przeciwległym biegunie tematycznym tegorocznego Festiwalu plasuje się mocna reprezentacja fotografii kreacyjnej, w osobie Marty Dąbrowskiej, Szymona Siwaka, Anny66 Andrzejewskiej, Waldemara Jamy, Aleksandry Zaborowskiej, czy Pawła Śmiałka. Ten ostatni pokaże swoje ambrotypy, czyli zdjęcia wykonywane za pomocą XIX-wiecznej techniki mokrego kolodionu.
W programie zobaczymy również dwa mocne dokumenty socjologiczne: „Pod mostem” Bogdana Kułakowskiego – wybitnego fotoreportera od lat 60. oraz „Dziewczyny z Pałacu” Tomasza Zdulskiego – prezesa Stowarzyszenia Pozytyw.
Ponadto, na odwiedzających MFF w Rybniku będzie tradycyjnie czekał artystyczny akt, ale również fotografia przyrodnicza i makro.
A wszystko to i wiele więcej podczas dwóch dni trwania imprezy, czyli 15 i 16 marca 2014 roku oraz na stronie Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Rybniku.
————————————————————————-
NEY Gallery & Prints w Warszawie oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zapraszają na wystawę Jowita Bogna Mormul “Prasa Kobieca — oblicza współczesnej kobiety”. Wernisaż odbędzie się 17 marca 2014 o godzinie 19.00. Wystawę można oglądać do 06 kwietnia 2014 w NEY Gallery & Prints w Warszawie, ulica Spokojna 7 lok.2.
O kobiecie, jej problemach, pragnieniach, dążeniach, potrzebach mówi się i pisze bardzo dużo.
Popularność tematyki dla pań i o paniach, dla młodych i dojrzałych, wpłynęła na wykreowanie gatunku wydawniczego zwanego “prasą kobiecą”.
Prasa kobieca daje nieprzebrane ilości światłych rad jak zostać współczesną Superkobietą i nie załamać się w jarzmie tej odpowiedzialnej funkcji…
Z promowanych przez prasę kobiecą wzorców, można lekko uogólniając wyodrębnić trzy oblicza współczesnej przedstawicielki “płci pięknej”, a mianowicie: anioła domowego (jak być przydatną), uwodzicielkę (jak być seksowną) i dominę (jak być niezależną).
Wizerunki dam na fotografiach nawiązują do podobizn kobiet znanych z historii sztuki, bądź do ogólnie funkcjonujących archetypów związanych z kobiecością.
Nagłówki artykułów z pism kobiecych drukowanych w Polsce, są zarazem tytułami poszczególnych fotografii.
Jowita Bogna Mormul
Doktor sztuk filmowych Wydziału Operatorskiego i Realizacji TV, Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Filmowych Telewizyjnych i Teatralnych w Łodzi. Magister Wydziału Malarstwa oraz magister Wydziału Grafiki, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków i Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 2008 r. członek Rady Artystycznej ZPAF.
————————————————————————-
Galeria Pusta w Jaworznie zaprasza na wystawę Marzeny Szala-Wesołowskiej “Jestem częścią natury”. Wernisaż odbędzie się 26 lutego 2014 o godzinie 17.00. Wystawę można oglądać do 24 marca 2014 w Galerii Pustej w Jaworznie mieszczącej się przy ul. Fabrycznej 37
————————————————————————-
Centrum Kultury Śląskiej Pałac w Nakle Śląskim oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zapraszają na wystawę Krzysztof Gołuch “Przełamując stereotypy”
Wernisaż odbędzie się 28 lutego 2014 o godzinie 18.00. Wystawę można oglądać do 30 marca 2014 w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, ulica Parkowa 1.
Fotografie Krzysztofa
Spojrzeć na kogoś, zbliżyć się do niego, wysłuchać, zrozumieć, wreszcie w subtelny sposób emocje te zmienić w obraz i przenieść na papier. Tak ja osobiście postrzegam filozofię pracy Krzysztofa Gołucha. Jego fotografie pokazują nie tylko osoby, scenki rodzajowe, czy chwile z życia w ośrodkach dla niepełnosprawnych. Widzę tam obrazy bardzo osobiste, utkane z bardzo rzadkich ulotnych chwil, które potrafi dostrzec i w ułamku sekundy, zatrzymać i skomentować jak mało kto. Krzysztof w swojej pracy nie używa wyjątkowo szybkich aparatów, nietypowej optyki, nie podniecają go triki, które podkręcają formę zdjęcia pozornie robiąc go bardziej atrakcyjnym.
Prosty obraz, umiejętność wyboru tego kluczowego ulotnego momentu, cudowna prostota formy i odpowiedni ładunek treści, powoduje, że fotografie Krzysztofa wytrzymają próbę czasu. Dzięki niemu dla następnych pokoleń zostaną zachowane ułamki życia wielu ludzi, którzy przez los zostali potraktowani brutalnie. Jego bohaterowie potrafią się cieszyć każdą chwilą życia, maja wspaniały system wartości, noszą w sobie wielka miłość i ufność do drugiego człowieka. Bezinteresowną szczerość — tyle i jeszcze wiele innych informacji widzę na fotografiach Krzysztofa. Uważam jednak, że poza techniką, opanowaniem warsztatu kompozycji i wyboru odpowiedniego momentu, w którym się naciska spust aparatu, jest jeszcze jedna kluczowa sprawa bez, której wielka fotografia się po prostu nie domyka. Uważam, że aby tak subtelnie i ciepło opowiedzieć o ludziach niepełnosprawnych, chorych, pokrzywdzonych przez los, trzeba być po prostu dobrym człowiekiem. To kluczowa i podstawowa wartość dobrego fotografa, takiego którego zdjęcia przekazują cos znacznie więcej niż w pierwszej chwili można zobaczyć. Zdjęcia Gołucha maja ukryty kod, który sprawia że chętnie je oglądam, powracam do tych fotografii, ludzie na nich pokazani ubogacają mnie w jakiś szczególny sposób. Za każdym razem odnajduje w nich odpowiedzi na pytania o hierarchię wartości w życiu każdego z nas.
Istnieje wiele zdjęć ukazujących niepełnosprawnych, na których rzuca się w oczy właśnie ich kalectwo i nic poza tym. Na zdjęciach Krzysztofa osoby te wyglądają wspaniale, mam wrażenie że są zupełnie sprawni i to jest tajemnica wielkiej fotografii — ludzi chorych pokazać jak zdrowych, miejsca mroczne rozjaśnić, a w pozornej brzydocie odnaleźć piękno.
Arkadiusz Gola
O fotografiach Krzysztofa Gołucha.
Krzysztof fotografuje ludzi.
Rzadko spotykamy ich na ulicy. Są uwięzieni w swoich domach, lub egzystują w zamkniętych społecznościach. Zrobiłem kie¬dyś fotoreportaż z dla gazety codziennej z przedstawienia bożonarodzeniowego. Przez kilka godzin byłem świadkiem nie¬samowitych emocji, jakich doświadczali młodzi aktorzy. Ich zaangażowanie w to, co robili, było bezgraniczne. Radość bliska euforii. Nawet małe aktorskie niepowodzenie dramatem. Doświadczyłem jak ważna jest praca ich wychowawców i żywo reagu¬jąca widownia. Zdjęcia w redakcji się podobały. Nie było jednak miejsca na fotoreportaż, w gazecie znalazło się jedno zdjęcie z krótką notką o wydarzeniu.
„Niepełnosprawni” to słowo klucz.
Oczywiście wiemy o ich istnieniu. Rozumiemy ze niepełnosprawność może być fizyczna lub psychiczna, jej źródłem przypadek, wypadek lub starość. My potrafimy zamaskować swoje niedoskonałości, Oni nie. Nam się spieszy, Oni nie nadążają. O tym że do pociągu nie może dostać się osoba na wózku dowiadujemy się tylko wtedy gdy jest nią poseł na sejm Rzeczypospolitej.
Pokaż mi swoje zdjęcia, a powiem ci kim jesteś.…
Krzysztof pracując w „Caritas” jak nikt zna problemy związane z niepełnosprawnością. Ma wiedzę i doświad¬czenie psychologa, wychowawcy i opiekuna. Krzysztof patrzy, dostrzega, fotografuje ze zrozumieniem. To powoduje, że jego zdjęcia zostają w pamięci i są nagradzane na wielu konkursach fotograficznych. Lubię fotografie Krzysztofa, bo są reporterskie i nie ma w nich przesadnej dbałości o staranne kadrowanie czy estetyczny ład .Czuje się, ze ważny jest „decydujący moment” i trafne wieloplanowe opisanie wydarzenia. Nie do przecenienia jest fakt, iż autor jest absolwentem Instytutu Twórczej Fotografii Uni¬wersytetu Śląskiego w Opawie, uczelni, z która kojarzą się nazwiska fotografów tej miary co Jindřicha Štreit, Piotr Szymon, Vladimír Birgus.
Myślę że Krzysztof stoi przed wspaniałą szansą tworzenia obrazów, które dla wielu będą pytaniem i odpowiedzią równocze¬śnie.
Józef Wolny
Projekt fotograficzny „Przełamując stereotypy” to czarnobiałe fotografie odwołujące się do najlepszych tradycji fotografii dokumentalnej i reportażowej. W fotografiach Krzysztofa Gołucha zobaczymy bez zbędnej egzaltacji codzienne zmaganie się z życiem osób niepełnosprawnych ich radości i smutki. W jego fotografiach spotkamy małą Viktorię podczas zajęć integracyjnych i niepełnosprawnego posła podczas wspólnej zabawy z rodziną. Możemy zobaczyć także silnych i twardych zawodników rugby na wózkach czy kruche i delikatne niepełnosprawne modelki, łamiące konwenanse i prezentujące modę ślubną. Zdjęcia dają odmienne spojrzenie na zjawisko niepełnosprawności, gdzie przede wszystkim ważny jest człowiek niezależnie od stanu zdrowia czy intelektu.
Projekt trwa od kilku lat lecz autor nie zamierza kończyć pracy, a jak sam podkreśla wystawa jest podsumowaniem pewnego etap. Na wystawie możemy zobaczyć 21 fotografii w postaci czarno-białych wielkoformatowych wydruków.
Krzysztof Gołuch
Urodzony w 1966 roku w Rudzie Śląskiej. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego Wydziału Pedagogiki i Psychologii, Akademii Humanistyczno — Pedagogicznej w Bielsku — Białej, Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie, stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury , uczestnik projektu foto-graficznego Opava na progu nowego tysiąclecia” (Opava na prohu noveho tisicileti)” — projekt realizowany przez Instytut Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskimw Opavie (Republika Czeska). Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Na co dzień mieszka i pracuje w Knurowie.
————————————————————————-
Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie serdecznie zaprasza na plener fotovideo Albania 2014, który odbędzie się w dniach 3–14 lipca 2014
www.rok.czestochowa.pl mail rok@rok.czestochowa.pl
REGULAMIN1 ALBANIA2014strzmalafotą
————————————————————————-
Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy fotografii: „OPOWIEM WAM O ŚLĄSKU…”. Wernisaż odbędzie się 19 lutego o godzinie 18.00.
w siedzibie Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich przy ulicy Chopina 6.
Każdy lubi opowiadać. O tym gdzie był, co widział, co robił. O podróżach do dalekich, obcych krajów. O ludziach, których tam spotkał, z którymi się zaprzyjaźnił. O zdobywaniu górskich szczytów w ekstremalnych warunkach, nurkowaniu w słonecznych wodach słonych mórz. O przygodach przeżytych na szlakach po tej lub tamtej stronie naszego globu. Najważniejsze jest to, aby mieć słuchaczy. Takich którzy zasiądą wokoło i z otwartymi ustami chłonąć będą każde zdanie opowieści. Ja też lubię opowiadać. Dlatego tym razem postanowiłem opowiedzieć Wam o Śląsku. Egzotycznej, złożonej i skomplikowanej krainie, gdzie przyszło nam żyć, choć niekoniecznie z naszego wyboru. Czasem to życie jest trudne, a czasem jeszcze trudniejsze. Mimo to większość z nas nigdy stąd nie wyjedzie, nawet gdy będzie miała okazję. Opowiem o rzeczach, które doskonale znacie, o miejscach, które odwiedzaliście niezliczoną ilość razy, o ludziach, których dotąd poznaliście lub jeszcze poznacie, o Was… Nie będziecie słuchać z zapartym tchem, z otwartymi z zachwytu ustami, oczyma pełnymi ciekawości. Nie dowiecie się niczego, o czym byście dotąd nie wiedzieli. Nie będzie w tej opowieści wątków sensacyjnych, momentów mrożących krew w żyłach, fascynującej egzotyki, nie będę pouczał, wygłaszał morałów. Nie będę upierał się, ze mam rację. Nie będę przytaczał naukowych dowodów na poparcie i twierdził, że znam się najlepiej. Być może znajdą się wśród Was i tacy, którzy wyjdą stąd rozczarowani ze słowami „nic nowego”! Wielu z Was nawet nie dotrze tutaj aby mnie posłuchać. Wielu nie wie i nigdy się nie dowie, że mam coś do powiedzenia. Trudno! Ale tym, którzy pomimo to przyjdą opowiem… o Śląsku”. Dlatego posłuchajcie! Nie dlatego, żeby poznać. Dlatego, być może…, żeby zrozumieć?
Antoni Kreis
————————————————————————-
Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski serdecznie zapraszają na poplenerową wystawę fotografii: „Cypr 2013”.
Wystawę można oglądać do 05 marca 2014 roku w Galerii „ART-FOTO” w Częstochowie przy ulicy Ogińskiego 13a.
Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić , aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali — Don McCullin
Plener fotovideo na Cyprze to kolejna oryginalna forma edukacji fotograficznej, przełamująca stereotypy upowszechniania kultury, zaproponowana przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie. Nowatorska forma propagowania fotografii jako dziedziny sztuki poprzez kształtowanie związków pomiędzy turystyką a artystyczną fotografią znakomicie wpisuje się w archetyp współczesnej kultury.
Tradycja promowania idei fotografii podróżniczej stała się ważnym elementem działania ośrodka znakomicie wzbogacającym warsztat fotografa, czyniąc go jednocześnie bardziej aktywnym odbiorcą jak i twórcą kultury. Historia fotograficznych działań plenerowych sięga kilkunastu lat , a szlak fotograficznych wędrówek wiódł przez takie kraje jak Słowacja, Turcja, Hiszpania, Sycylia, Korsyka, Korfu, Grecja, Ukraina, Chorwacja, Włochy i Tunezja. Byliśmy też w wielu atrakcyjnych miejscach w Polsce. Setki tysięcy fotografii, olbrzymia ilość doświadczeń i niezapomnianych doznań kształtujących wrażliwość na różnorodność otaczającego nas świata znakomicie procentuje
w wychowaniu człowieka dla którego kultura jest podstawowym aspektem ludzkiej egzystencji. Ma to olbrzymi wpływ na wychowanie człowieka kulturalnego ceniącego niezwykłą rolę PASJI nadającej życiu sens istnienia, czyniąc go jednocześnie szczęśliwym. Fotografia staje się pewnego rodzajem pomostu pomiędzy wewnętrzną strukturą duszy a tym co nas otacza. Zdjęcie to stan umysłu pozwalający na przeżywanie piękna coraz bardziej skomplikowanego świata. Całkowicie zgadzam się
z powiedzeniem znanej podróżniczki, redaktora naczelnego National Geograpfic , Martyny Wojciechowskiej „Podróże mają magiczną moc uzdrawiania duszy i zdecydowanie pomagają zdystansować się do problemów dnia codziennego. Nie rozwiązują ich bezpośrednio, jednak pomagają przewartościować i spojrzeć na nie jakby z drugiego brzegu rzeki”.
Plenery fotograficzne organizowane przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie to propozycja dla wszystkich, którzy chcą połączyć pobyt w interesujących miejscach na świecie z możliwością wykonania świadomych fotografii, które nie są tylko barwną pocztówką z wakacji ale dojrzałą fotograficzną interpretacją rzeczywistości. Żelaznym elementem edukacyjnym takich warsztatów plenerowych są wykłady na tematy związane z specyfiką fotografii podróżniczej.
Cypr Północny to kraj o niezwykłej historii i barwnej tradycji, urzeka swymi krajobrazami i przyciąga zabytkami. Jego powolny, sielski sposób życia, niewielkie zaludnienie i często spotykane puste przestrzenie powodują, że tutaj czas zdaje się płynąć swoim własnym rytmem. To kraj którego właściwie nie ma, ponieważ uznawany jest tylko przez Turcję co stanowi także dodatkowy element niezwykłości tego miejsca. Fotograf znajdzie tu niepowtarzalne motywy występujące tylko w tym miejscu na ziemi. Zwiedziliśmy całą Północną część Cypru delektując się jego niezwykłością i klimatycznymi zakątkami. Koniecznie trzeba odwiedzić Kyrenie, Półwysep Karpaz, Famaguste, Nikozje. Niezapomniane wrażenie robią dziewicze, złote plaże których jest tu olbrzymia ilość. Jeśli dodamy do tego jeszcze krystalicznie czyste morze
i minimalną ilość turystów którzy są tu prawie niewidoczni, będzie to pełny, magiczny obraz Cypru Północnego nazywanego Wyspą Afrodyty.
Sławomir Jodłowski
komisarz pleneru
————————————————————————-
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zapraszają na wystawę:Marek Jan Karaś “Dżizus”. Wernisaż odbędzie się 28 stycznia o godzinie 18.30. Wystawę można oglądać w Galerii Mediów, Aktorstwa i Reżyserii mieszczącej się w Zabrzu przy ulicy Park Hutniczy 3–5. Kuratorem wystawy jest Janusz Musiał. Wernisaż poprzedi spotkanie z autorem, które odbędzie się o godz. 17.30
————————————————————————-
Galeria Łakomscy, Centrum Kultury Śląskiej Pałac w Nakle Śląskim oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zapraszają na wystawę:Krzysztof Miller i Marek Wesołowski “Twórcy Kultury Śląskiej”. Wernisaż odbędzie się 24 stycznia o godzinie 18.00. Wystawę można oglądać w Galerii Łakomscy mieszczącej się w Sosnowcu przy ulicy Wysokiej 9a
Autorzy fotografii Krzysztof Miller i Marek Wesołowski z wielkim szacunkiem, ale też
bardzo subiektywnie sportretowali przedstawione osoby. Różnorodność osobowości,
temperamentu i profesji była kluczem do „stworzenia” portretu. Inspiracją były również pałacowe wnętrza Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śl. wypełnione światłem słonecznym, pełne radości i dobrej energii. Wartością dodaną były niewątpliwie długie rozmowy z portretowanymi osobami . Ze splotu tych okoliczności wyłaniały się niebanalne portrety, niebanalnych osobowości. Efekty naszej pracy można zobaczyć na wystawie pt: „Twórcy kultury śląskiej”.
Krzysztof Miller
Krzysztof Miller — absolwent wydziału operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1980r.)
Operator filmowy i fotograf. Autor zdjęć do filmów fabularnych, dokumentalnych, programów telewizyjnych. Współpracuje z Telewizją Polską, Arte, ZDF, Canal+. Członek Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz Związku Polskich Artystów Fotografików.
Marek Wesołowski
Od 2010 Członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski. Właściciel firmy Virtual Studio, zawodowo zajmuje się fotografią i projektami graficznymi. Wielokrotnie przedstawiał swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace są wyrazem ciągłych poszukiwań twórczych.
————————————————————————-
Galeria MOK Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zapraszają na wystawę:Krzysztof Gołuch “Przełamując stereotypy”
Wernisaż odbędzie się 20 stycznia 2014 o godzinie 17.00. Wystawę można oglądać do 17 lutego 2014 w Galerii MOK Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu ul. 3 Maja 91 a
Fotografie Krzysztofa
Spojrzeć na kogoś, zbliżyć się do niego, wysłuchać, zrozumieć, wreszcie w subtelny sposób emocje te zmienić w obraz i przenieść na papier. Tak ja osobiście postrzegam filozofię pracy Krzysztofa Gołucha. Jego fotografie pokazują nie tylko osoby, scenki rodzajowe, czy chwile z życia w ośrodkach dla niepełnosprawnych. Widzę tam obrazy bardzo osobiste, utkane z bardzo rzadkich ulotnych chwil, które potrafi dostrzec i w ułamku sekundy, zatrzymać i skomentować jak mało kto. Krzysztof w swojej pracy nie używa wyjątkowo szybkich aparatów, nietypowej optyki, nie podniecają go triki, które podkręcają formę zdjęcia pozornie robiąc go bardziej atrakcyjnym.
Prosty obraz, umiejętność wyboru tego kluczowego ulotnego momentu, cudowna prostota formy i odpowiedni ładunek treści, powoduje, że fotografie Krzysztofa wytrzymają próbę czasu. Dzięki niemu dla następnych pokoleń zostaną zachowane ułamki życia wielu ludzi, którzy przez los zostali potraktowani brutalnie. Jego bohaterowie potrafią się cieszyć każdą chwilą życia, maja wspaniały system wartości, noszą w sobie wielka miłość i ufność do drugiego człowieka. Bezinteresowną szczerość — tyle i jeszcze wiele innych informacji widzę na fotografiach Krzysztofa. Uważam jednak, że poza techniką, opanowaniem warsztatu kompozycji i wyboru odpowiedniego momentu, w którym się naciska spust aparatu, jest jeszcze jedna kluczowa sprawa bez, której wielka fotografia się po prostu nie domyka. Uważam, że aby tak subtelnie i ciepło opowiedzieć o ludziach niepełnosprawnych, chorych, pokrzywdzonych przez los, trzeba być po prostu dobrym człowiekiem. To kluczowa i podstawowa wartość dobrego fotografa, takiego którego zdjęcia przekazują cos znacznie więcej niż w pierwszej chwili można zobaczyć. Zdjęcia Gołucha maja ukryty kod, który sprawia że chętnie je oglądam, powracam do tych fotografii, ludzie na nich pokazani ubogacają mnie w jakiś szczególny sposób. Za każdym razem odnajduje w nich odpowiedzi na pytania o hierarchię wartości w życiu każdego z nas.
Istnieje wiele zdjęć ukazujących niepełnosprawnych, na których rzuca się w oczy właśnie ich kalectwo i nic poza tym. Na zdjęciach Krzysztofa osoby te wyglądają wspaniale, mam wrażenie że są zupełnie sprawni i to jest tajemnica wielkiej fotografii — ludzi chorych pokazać jak zdrowych, miejsca mroczne rozjaśnić, a w pozornej brzydocie odnaleźć piękno. Arkadiusz Gola
członek Związku Polskich Artystów Fotografików
fotoreporter Dziennika Zachodniego
Projekt fotograficzny „Przełamując stereotypy” to czarnobiałe fotografie odwołujące się do najlepszych tradycji fotografii dokumentalnej i reportażowej. W fotografiach Krzysztofa Gołucha zobaczymy bez zbędnej egzaltacji codzienne zmaganie się z życiem osób niepełnosprawnych ich radości i smutki. W jego fotografiach spotkamy małą Viktorię podczas zajęć integracyjnych i niepełnosprawnego posła podczas wspólnej zabawy z rodziną. Możemy zobaczyć także silnych i twardych zawodników rugby na wózkach czy kruche i delikatne niepełnosprawne modelki, łamiące konwenanse i prezentujące modę ślubną. Zdjęcia dają odmienne spojrzenie na zjawisko niepełnosprawności, gdzie przede wszystkim ważny jest człowiek niezależnie od stanu zdrowia czy intelektu.
Projekt trwa od kilku lat lecz autor nie zamierza kończyć pracy, a jak sam podkreśla wystawa jest podsumowaniem pewnego etap. Na wystawie możemy zobaczyć 21 fotografii w postaci czarnobiałych wielkoformatowych wydruków.
Fotografie z cyklu „Przełamując stereotypy” zostały nagrodzone na 13 konkursach w kraju i zagranicą takich jak :
-„Images of Health and Disability 2005 “ WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) Photo Contest Szwajcaria,
‑IV Edycja Konkursu Fotograficznego pt. „ Dziecko niepełnosprawne kochane takie jakie jest, dlatego że jest ”- Stowarzyszenie po pierwsze rodzina”- Warszawa — I nagroda
‑Moja integracja – Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji – wydawca czasopisma „Integracja ”- Warszawa- Grand Prix
‑IV Jurajski Salon Fotografii – Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie — I nagroda w kategorii „Ludzie”
‑V Ogólnopolskie Biennale Fotografii „ Kochać człowieka ”- Oświęcimskie Centrum Kultury- I nagroda
-”Breaking Stereotypes” Komisja Europejska – Bruksela — I nagroda
‑VII Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Portret 2008”- Miejski Dom Kultury w Kole- I nagroda
‑BZWBK Press Foto 2008- Warszawa- I nagroda w kategorii „ Sport”
Krzysztof Gołuch
Urodzony w 1966 roku w Rudzie Śląskiej. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego Wydziału Pedagogiki i Psychologii, Akademii Humanistyczno — Pedagogicznej w Bielsku — Białej, Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie, stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury , uczestnik projektu foto-graficznego Opava na progu nowego tysiąclecia” (Opava na prohu noveho tisicileti)” — projekt realizowany przez Instytut Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskimw Opavie (Republika Czeska). Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Na co dzień mieszka i pracuje w Knurowie.
————————————————————————-
Czytelnia Sztuki zaprasza na wystawę Michał Łuczak „BRUTAL — retrospekcja”
Wernisaż odbędzie się 17 stycznia 2014 o godzinie 18.00. Wystawę można oglądać do 23 lutego 2014 w Czytelni Sztuki Willa Caro ul. Dolnych Wałów 8a w Gliwicach.
Te zdjęcia nie miały być moim protestem
przeciwko wyburzeniu dworca, one miały dać
poczucie dziwnej atmosfery tego miejsca,
która zniknęłaby nawet w momencie
pozostawienia budynku, gdyby poddano go
remontowi. (…) – tłumaczy Michał Łuczak –
autor fotografii, które już od 17 stycznia
będzie można oglądać w Czytelni Sztuki.
Fotografie składające się na wystawę “Brutal — retrospekcja” wykonane zostały przez
artystę między czerwcem 2010 r. a styczniem 2011 r. — w okresie kiedy trwała jeszcze
walka o uratowanie od wyburzenia katowickiego dworca pkp i kiedy jego istnienie
dobiegało końca. Jest to jednak nie tylko dokumentacja budynku będącego
najwybitniejszym przykładem architektury brutalistycznej w Polsce, ale przede wszystkim
sentymentalna fotograficzna opowieść o Miejscu, które dla wielu mieszkańców miasta
przez kilka dekad stanowiło swoisty punkt odniesienia. Nazywany Brutalem stał się
niezaprzeczalnie ikoną wojewódzkiego miasta. Kilkadziesiąt fotografii i kilka planów
architektonicznych, które także zostaną zaprezentowane podczas ekspozycji, to cenne
“pozostałości” po organie wyrwanym gwałtownie z miejskiego ciała.
Niewątpliwą okazją dla widzów będzie też możliwość zobaczenia publikacji “Brutal”, w
której pierwotnie Łuczak zaprezentował fotografie. Niedostępne już na rynku wydawnictwo
otrzymało w 2013 roku nagrodę dla Najlepszej Publikacji Fotograficznej Roku w kategorii
Selfpublishing.
Łuczak swoje fotograficzne skrzydła rozwinął na śląsku i zdawać by się mogło że odchodzi
od niego na rzecz projektów realizowanych poza regionem, a często i krajem. Brutal jest
jednak solindym dowodem na to iż pozostaje wierny swoim korzeniom, a śląkie tematy
podejmuje w sposób świadomy i artystycznie dojrzały.
Michał Łuczak urodził się w 1983 roku na Górnym Śląsku. Ukończył studia w Instytucie
Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opavie (Republika Czeska). Równolegle
studiował także język hiszpański na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Mieszka w
Giszowcu, górniczej dzielnicy Katowic, pracuje głównie w Warszawie. Od wielu lat
dokumentuje Śląsk i zmiany, które tu nastąpiły po upadku komunizmu w 1989 roku. W
latach 2008–2009 współpracował z Andrzejem Kramarzem przy projektach fundacji
IMAGO MUNDI: „Stefania Gurdowa – Klisze przechowuje się” oraz „Stefania Gurdowa –
Czas niewinności”. W 2009 roku otrzymał włoskie stypendium Alexandra Boulat
Scolarship, dzięki któremu uczestniczył w warsztatach fotograficznych z Andersem
Petersenem. Jego najnowszy projekt “Młodzi górnicy” zdobył wyróżnienie w prestiżowym
konkursie Magnum Expression Award, organizowanym przez agencję fotografów
MAGNUM PHOTOS. Od roku 2010 jest członkiem kolektywu SPUTNIK PHOTOS
skupiającym fotografów z Europy Środkowo-Wschodniej. | www.michal-luczak.com
BRUTAL — retrospekcja
Michał Łuczak
koordynacja wystawy: Maga Sokalska
www.czytelniasztuki.pl
————————————————————————-
————————————————————————-
Centrum Kultury Śląskiej Pałac w Nakle Śląskim oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zapraszają na wystawę:Józef Wolny „Haiti”
Wernisaż odbędzie się 10 stycznia 2014 o godzinie 18.00. Wystawę można oglądać do 10 lutego 2014 w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, ulica Parkowa 1.
Haiti.
12 stycznia roku 2010 na Haiti zatrzęsła się ziemia. W czasie kilku sekund trzęsienie ziemi zakończyło życie prawie 300 tysięcy istot ludzkich. Cztery miesiące później w ruinach miasta doświadczyłem zapachu śmierci i nędzy ludzkiej egzystencji odmienianej przez wszystkie możliwe przypadki. Fotografowanie na Haiti było udręką. Nie da się myśleć o „ dobrym” kadrze kiedy wokół panoszy się zło. Zrobiłem tam wiele zdjęć które odbierają mi dobre samopoczucie. Pobyt tam jest punktem zwrotnym w myśleniu o sobie, bliźnich, bezradności i odpowiedzialności. Na Haiti byłem z grupą ludzi z Caritas Polska i towarzystwa Polska-Haiti niosących pomoc. Pomimo to pozostało mi paraliżujące doświadczenie traumy. Tym bardziej że dramat tego miejsca nie rozpoczął się od trzęsienia ziemi. Haiti zmienia na zawsze. Odbiera nadzieję. Paradoksalnie wszystko co ważne w fotografii jest poza materialnym obrazem, tkwi w nas samych. Fotografia jest tylko pretekstem. A może chodzi tylko o to by zapomnieć. Możliwie szybko, jak niegdyś wycieczkę z podstawówki do Auschwitz-Birkenau. Gdy miałem 9 lat w pewien grudniowy dzień śmierć zabrała mi Ojca. Każdy następny podlegał wektorowi siły tego zdarzenia. Jestem tylko punktem zaczepienia.
Józef Wolny Katowice 17.12.2013
JÓZEF WOLNY
Rocznik 60, urodzony w Rudzie Śląskiej. Od 1983 r. aktywnie uczestniczył w pracach Katowickiego Towarzystwa Fotograficznego, biorąc udział w wielu wystawach, konkursach i prezentacjach.
Zawodowo związany był jako etatowy fotoreporter z tygodnikami:“Panorama”, “Katolik”, “Gazeta Wyborcza”,“Super express”. Zajmował się fotografią reklamową z powodzeniem prowadząc Studio Fotografii Reklamowej “Format”.
Obecnie pracuje w tygodniku “Gość Niedzielny” jako fotoedytor i szef dzialu foto.
Uczestnik wystawy “Kontakty 2000”. Uprawia fotografię czarno-białą mieszczącą się w nurcie fotografii autonomicznej, twórca pojecia metafotofizyczności.
Członek ZPAF od stycznia 2003 roku.
————————————————————————-