Wernisaż odbędzie się 12 października 2024 roku o godz. 18.00 w Bibliotece Głównej Politechniki Ślaskiej mieszczacej się przy ul. Kaszubskiej 23 w Gliwicach. Wystawę można oglądać do końca października w dni powszednie od 8.00 do 15.00 a w soboty od 8.00 do 14.00
PORTUGALIA INCOGNITA
Portugalia stała się miejscem do którego Polacy chętnie podróżują w ostatnich latach. Nabrzeża Porto, uliczki i kluby fado Lizbony, skały Algarve i mgły lasów Madery stały się nam bliskie. Marcin Górski, artysta fotografik, członek ZPAF, ale też profesor Politechniki Śląskiej a wcześniej portugalskiego Universidade da Beira Interior zabiera nas jednak poza obrzeża znanych miast, zabiera nas w podróż po głębokiej portugalskiej prowincji pokazując jej obraz ponad dwie dekady temu. Tworzony przez ponad 20 lat dokumentalny projekt fotograficzny zapisu socjologicznego górzystego i poprzemysłowego regionu Beira Interior odsłania Portugalię nieznaną, zanikającą każdego dnia.
Wybrane fotografie są niewielką częścią materiału dokumentalnego poświęconego regionowi Beira Interior od końca lata 1990-tych do dzisiaj. Fotografie wybrane do wystawy powstały pomiędzy 2004 a 2018 rokiem, w Covilha, Serra da Estrela, okolicach Fundao, Proenca-a-Velha, Sortelha, Alcongosta i Almeida.
Wszystkie zostały wykonane technikami klasycznymi na czarno-białej błonie fotograficznej, aparatami średnioformatowymi.
Wydarzenie zorganizowane dzięki wsparciu Europejskiego Miasta Nauki w ramach programu Miasto Region Akademia, pod patronatem Związku Polskich Artystów Fotografików, Okręg Katowice.
MARCIN GÓRSKI
Fotograf, kurator i popularyzator fotografii.
Członek Okręgu Śląskiego ZPAF od 2013 (nr legitymacji: 1124).
Zajmuje się dokumentem fotograficznym. Interesują go niewielkie społeczności próbujące przeciwstawiać się zmianom. Zafascynowany architekturą i człowiekiem w architekturze.
Najchętniej sięga po średnio- i wielkoformatowe kamery oraz tradycyjne materiały fotograficzne.
Jego prace były wystawiane na ponad 80 wystawach indywidualnych i zbiorowych w m. in. Francji, Portugalii, Szwecji, Włoszech i Japonii.
Autor i współautor kilku książek fotograficznych w Polsce, Portugalii i Iranie. Autor i współautor projektów dokumentalnych, foto-socjologicznych i etnograficznych poświęconych zanikającym tradycjom i społecznościom lokalnym – Madeiro, Quaresma, Fado i Balcerek.
Jego prace były publikowane w prasie i magazynach fotograficznych, w tym m. in. w NY Arts Magazine, Prism Magazine, ReFoto (Serbia), Dilema (Portugalia).
Nagradzany i wyróżniany m.in. na Biennale Architektury w Krakowie, Biennale Krajobrazu w Kielcach, Black and White Spider Awards, Kolga Tibilisi i Urban Photo Awards.
Inicjator, współzałożyciel i prezes Gliwickiego Domu Fotografii, stowarzyszenia popularyzującego fotografię.
Współtwórca szwedzko-amerykańsko-polskiej grupy Gruppo F, wydającej popularyzatorski The F Blog.
Współautor blogu Miejsce Fotografii.
Członek portugalskich grup fotograficznych Pontos de Vista, Agencia Calipo i stowarzyszenia Fotoalternativa. Współpracownik portugalskich magazynów fotograficznych Dilema i Camera.doc.
Członek Kolektywu KGF, członek redakcji Fotoindexu.