Polecamy wystawę fotografii Marcin Górski „Portugalia Incognita”

Wernisaż odbędzie się 12 październi­ka 2024 roku o godz. 18.00 w Bib­liotece Głównej Politech­ni­ki Ślask­iej mieszcza­cej się przy ul. Kaszub­skiej 23 w Gli­wicach. Wys­tawę moż­na oglą­dać do koń­ca październi­ka w dni powszed­nie od 8.00 do 15.00 a w sobo­ty od 8.00 do 14.00

PORTUGALIA INCOGNITA
Por­tu­galia stała się miejscem do którego Pola­cy chęt­nie podróżu­ją w ostat­nich lat­ach. Nabrzeża Por­to, ulicz­ki i klu­by fado Lizbony, skały Algarve i mgły lasów Madery stały się nam bliskie. Marcin Górs­ki, artys­ta fotografik, członek ZPAF, ale też pro­fe­sor Politech­ni­ki Śląskiej a wcześniej por­tu­gal­skiego Uni­ver­si­dade da Beira Inte­ri­or zabiera nas jed­nak poza obrzeża znanych miast, zabiera nas w podróż po głębok­iej por­tu­gal­skiej prow­incji pokazu­jąc jej obraz pon­ad dwie dekady temu. Twor­zony przez pon­ad 20 lat doku­men­tal­ny pro­jekt fotograficzny zapisu socjo­log­icznego górzys­tego i poprze­mysłowego regionu Beira Inte­ri­or odsła­nia Por­tu­gal­ię niez­naną, zanika­jącą każdego dnia. 
Wybrane fotografie są niewielką częś­cią mate­ri­ału doku­men­tal­nego poświę­conego regionowi Beira Inte­ri­or od koń­ca lata 1990-tych do dzisi­aj. Fotografie wybrane do wys­tawy pow­stały pomiędzy 2004 a 2018 rok­iem, w Cov­il­ha, Ser­ra da Estrela, okoli­cach Fun­dao, Proen­ca-a-Vel­ha, Sortel­ha, Alcon­gos­ta i Almeida. 

Wszys­tkie zostały wyko­nane tech­nika­mi klasy­czny­mi na czarno-białej błonie fotograficznej, aparata­mi średnioformatowymi. 
Wydarze­nie zor­ga­ni­zowane dzię­ki wspar­ciu Europe­jskiego Mias­ta Nau­ki w ramach pro­gra­mu Mias­to Region Akademia, pod patronatem Związku Pol­s­kich Artys­tów Fotografików, Okręg Katowice.

MARCIN GÓRSKI
Fotograf, kura­tor i pop­u­laryza­tor fotografii. 
Członek Okręgu Śląskiego ZPAF od 2013 (nr legi­t­y­macji: 1124).
 
Zaj­mu­je się doku­mentem fotograficznym. Intere­su­ją go niewielkie społecznoś­ci próbu­jące prze­ci­w­staw­iać się zmi­anom. Zafas­cynowany architek­turą i człowiekiem w architekturze.
Najchęt­niej się­ga po śred­nio- i wielko­for­ma­towe kamery oraz trady­cyjne mate­ri­ały fotograficzne. 
Jego prace były wys­taw­iane na pon­ad 80 wys­tawach indy­wid­u­al­nych i zbiorowych w m. in. Francji, Por­tu­galii, Szwecji, Włoszech i Japonii. 
Autor i współau­tor kilku książek fotograficznych w Polsce, Por­tu­galii i Iranie. Autor i współau­tor pro­jek­tów doku­men­tal­nych, foto-socjo­log­icznych i etno­graficznych poświę­conych zanika­ją­cym trady­cjom i społecznoś­ciom lokalnym – Madeiro, Quares­ma, Fado i Balcerek.
Jego prace były pub­likowane w prasie i mag­a­zy­nach fotograficznych, w tym m. in. w NY Arts Mag­a­zine, Prism Mag­a­zine, ReFo­to (Ser­bia), Dile­ma (Por­tu­galia). 
Nagradzany i wyróż­ni­any m.in. na Bien­nale Architek­tu­ry w Krakowie, Bien­nale Kra­jo­brazu w Kiel­cach, Black and White Spi­der Awards, Kol­ga Tibil­isi i Urban Pho­to Awards. 
Inic­ja­tor, współza­łoży­ciel i prezes Gli­wick­iego Domu Fotografii, sto­warzyszenia pop­u­laryzu­jącego fotografię. 
Współtwór­ca szwedzko-amerykańsko-pol­skiej grupy Grup­po F, wyda­jącej pop­u­laryza­tors­ki The F Blog.
Współau­tor blogu Miejsce Fotografii. 
Członek por­tu­gal­s­kich grup fotograficznych Pon­tos de Vista, Agen­cia Calipo i sto­warzyszenia Fotoal­ter­na­ti­va. Współpra­cown­ik por­tu­gal­s­kich mag­a­zynów fotograficznych Dile­ma i Camera.doc. 
Członek Kolek­ty­wu KGF, członek redakcji Fotoindexu.