VIII edycja projektu OKO OSTRAVA-KATOWICE-OPAVA

Związek Pol­s­kich Artys­tów Fotografików Okręg Śląs­ki , Urząd Mias­ta Katow­ice, Gale­ria Kupe, Insty­tut Twór­czej Fotografii przy Uni­w­er­syte­cie Śląskim w Opaw­ie zaprasza­ją 10 wrześ­nia 2024 roku o godz. 17.00 na wernisaż fotografii i rysunku trój­ki autorów: Lenka Kocier­zová, Antoni Kreis, Zdeněk Stuch­lík w ramach ósmej edy­cji pro­jek­tu OKO. Wernisaż odbędzie się w Galerii Kupe ul. Jan­ská 7, 746 01 Opa­va. Wys­tawę moż­na oglą­dać do 27 padzierni­ka 2024 roku, od poniedzi­ałku do piątku w godz. od 15.30 do 19.30.
Słowo wstęp­ne wygłosi kura­tor Arka­diusz Ławry­wian­iec. Całość uświet­nią wys­tępy muzyków z Pol­s­ki (trio Zając) oraz z Czech. Wys­tawa towarzyszy obchodom 800-lecia nada­nia praw miejs­kich Opaw­ie. Wstęp wol­ny. Serdecznie zapraszamy.


Lenka Kocier­zová

Lenka Kocier­zová, ur. 23.8.1950 r. w Ostraw­ie — Witkowicach
Wykształcenie.
SPŠS, kierunek sztu­ka pro­mo­cyj­na Ostrawa — Přívoz, 1985 r.
Grafik, ilus­tra­tor, pro­jek­tant, nauczy­ciel este­ty­ki i edukacji artysty­cznej, poeta, kro­nikarz, członek komisji kul­tu­ry Morawskiej Ostrawy (2011 — 2018), Witkow­ic (do 2012), komisji SMO dla seniorów (2011 — 2018), towarzyszącej Witkow­icom i Ostraw­ie. Przed­siębior­ca (rekla­ma, pro­moc­ja), autor­ka i współau­tor­ka kilku zre­al­i­zowanych pro­jek­tów (Pro­moc­ja Witkow­ic, Dom przy szranku — muzeum witkow­ic­kich gospo­darstw domowych, 7 przys­tanków Kadlín — muzeum Kadlín, Czech i Lech dzisi­aj — gim­nazjum Paczków, Cztery pory roku — dla Domovin­ki Bohumín. Kalen­darz Ostrawy Eva 2002, Kalen­darz Witkow­ic 2007, Witkow­ice 2011 ocza­mi LK. Współau­tor­ka książ­ki Vítkovice (2002), Sprechen Sie Deutsch (AHOL), Przykłady do samodziel­nej pra­cy uczniów w elim­i­nowa­niu trud­noś­ci w nauce III. i IV. roku (autor­ka Jarmi­la Kuchařová). Wydała autors­ki tomik wier­szy Ciałem pisane i lep­ore­lo Zabawy ze zwierzę­ta­mi, Moje wig­ilie — 2017, Co wiemy o śmier­ci 2017- ilus­trac­je. Autor­ka dżingla Telewiz­yjny Uni­w­er­sytet (CT1), autor sce­nar­iusza nagradzanego wideo Vítkovice — więcej niż fab­ry­ka, Vítkovice Pex­es, Vítkovice kolorowan­ki, Prze­wod­nik po Vítkovi­cach, kolorowan­ki Cho­rušice 1918 — 2018, Vítkovice Vítkovice 2018. 5 tablic infor­ma­cyjnych na Nám. J. z Poděbrad z his­torią Witkow­ic, murale w ostrawskim TESCO, basen AQUA (poma­lowany i zniszc­zony przez kole­jnych najem­ców), w budynku Szkoły Pod­sta­wowej przy uli­cy Šalouno­va, w Domu pod Skałą w Pradze — Hlubočepy (2015).
Od 2006 roku współpracu­je z hutą szkła MOSER w Kar­lowych Warach (26 grafik i ory­gi­nal­nych prac na szk­le). Pon­ad 50 wys­taw indy­wid­u­al­nych (Czechy, Pol­s­ka, Słowac­ja), inne prace wys­taw­iane we współpra­cy z MOSER, a.s., dwie wys­tawy w Sena­cie Repub­li­ki Czeskiej.
2017 — Senior Woman of Ostra­va 2017
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1183619616-kultura-cz/412234100152020/obsah/232741-ve ‑skle-zak­le­ta-lenka-kocier­zo­va/.
Tématem Jej obrazów są kobi­ety, ich losy, bóle, miłości.
Po wys­tawach „Kobi­ety Repub­li­ki Czeskiej” i „Witkow­ice” po raz trze­ci wys­taw­ia w Sena­cie swo­je pro­jek­ty ostraws­kich peksów, które nie zostały jeszcze zre­al­i­zowane z powodu pan­demii. Z Ostrawą związane są również inne eksponaty, takie jak mapa zagin­ionych kamieni, kolorowan­ki i inne ostrawskie ciekawostki.


Antoni Kreis

Antoni Kreis — WHERE ARE YOUANDY?

Lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku: odkry­wanie świa­ta, sza­leńst­wo muzy­ki Beat­lesów, dekadenc­ja, w sztuce i w życiu, Andy Warhol i Jego Fab­ry­ka, pop art. I nowa filo­zofia sztu­ki. To początek mojego świadomego życia, więc zosta­je w pamię­ci na zawsze. Danc­ing In The Street, Blowin’ In The Wind, hip­isi i odległy, nieosią­gal­ny świat Zachodu. Woj­na w Wiet­namie, pier­wsze komiksy z okład­ka­mi na błyszczą­cym papierze, niespoko­jne, kolorowe lata siedemdziesiąte. A po tej stron­ie Europy szaro, ponuro. W cen­trum tego wszys­tkiego Kobi­eta, dzię­ki której świat toczy się coraz szy­b­ciej do przo­du — wszak poe­ci piszą dla Kobi­et, muzy­cy gra­ją i śpiewa­ją dla Kobi­et, artyś­ci tworzą dla Kobi­et, w zami­an oczeku­jąc Jej uśmiechów i względów. Pol­s­ka sztu­ka fotograficz­na nie „zała­pała się” na pop art – chci­ałbym to nadrobić….

Antoni Kreis – artys­ta fotografik, od 2003 r. członek Związku Pol­s­kich Artys­tów Fotografików.
Fotogra­fu­je od 12 roku życia. Lau­re­at dziesiątek nagród i wyróżnień w konkur­sach fotograficznych. W lat­ach siedemdziesią­tych i osiemdziesią­tych ubiegłego wieku aktywny
i wielokrot­nie nagradzany autor filmów tak zwanego ama­torskiego kina nieza­leżnego. Jest autorem fil­mu „Piosen­ka dla robot­ni­ka ran­nej zmi­any”, który znalazł się w grupie stu najlep­szych filmów krótkome­trażowych pol­skiej kine­matografii, tym samym znalazł się
w zbio­rach Fil­mote­ki Nar­o­dowej. Uczest­nik pon­ad dwus­tu wydarzeń i wys­taw zbiorowych
w kra­ju i za granicą, autor blisko stu wys­taw indy­wid­u­al­nych. W lat­ach osiemdziesią­tych XX wieku eta­towy fotore­porter Biu­ra Infor­ma­cji Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Sol­i­darność. Orga­ni­za­tor kursów fotograficznych i wykład­ow­ca na kur­sach i w szkołach fotografii.
Jego twór­c­zość, zdaniem kry­tyków jest trud­na do jed­noz­nacznego zak­wal­i­fikowa­nia: nierzad­ko zmienia zain­tere­sowa­nia od klasy­cznego portre­tu, poprzez repor­taż, pejzaż aż po fotografię krea­cyjną i nurt awan­gar­dowy. Częs­to wyko­rzys­tu­je tech­ni­ki z pogranicza sztuk plas­ty­cznych. Ma opinię twór­cy nieprzewidy­wal­nego. Sam o sobie mówi, że „obser­wu­je
i kolekcjonu­je emoc­je i obrazy…” Jego artysty­czne cre­do: „fotografia nie może być nud­na, sztu­ka powin­na być nieobliczal­na…”. Pon­ad­to muzyk estrad­owy, kom­pozy­tor, autor tek­stów poe­t­y­c­kich, nie stroni od pęd­zla i ołówka.
Za swą dzi­ałal­ność artysty­czną w 2023 r. odz­nac­zony brą­zowym Medalem Zasłużony Kul­turze Glo­ria Artis.


Zdeněk Stuch­lík

Świat, nawet cały Wszechświat, ludzie, a nawet każ­da poje­dyncza oso­ba podle­ga­ją ciągłej ewolucji, która musi zostać odzwier­cied­lona. Zmi­any w życiu oso­bistym mogły być cza­sem bard­zo dra­maty­czne, co w niezwykły sposób wyraz­ił genial­ny pis­arz Franz Kaf­ka w swo­jej METAMORFOZY.
Współcześni ludzie, zwłaszcza młodzi, bard­zo częs­to muszą reagować na taką meta­mor­fozę obec­nego sty­lu życia, która czyni ich życie bard­zo trudnym.
Wyko­rzys­tu­jąc wypra­cow­any przeze mnie styl, odd­a­ją­cy ukryte strony świa­ta, nazwany KUBIZMEM MAGICZNYM ze wzglę­du na cza­so­przestrzen­ność pro­ce­su twór­czego, próbu­ję wyraz­ić niek­tóre strony walk, jakie muszą stoczyć współcześni młodzi ludzie w niedawny świat.

Zdeněk Stuch­lík urod­zony 19.8.1950 w Kar­winie. Pro­fe­sor fizy­ki teo­re­ty­cznej i astrofizy­ki. Kilka­krot­nie wybier­any na dziekana Wydzi­ału Filo­zoficzno-Przy­rod­niczego Uni­w­er­syte­tu Śląskiego w Opaw­ie. Obec­nie jest dyrek­torem Insty­tu­tu Fizy­ki Uni­w­er­syte­tu Śląskiego w Opaw­ie, gdzie założył szkołę naukową — zaj­mu­je się astrofizyką relaty­wisty­czną, bada­jąc włas­noś­ci czarnych dzi­ur, gwiazd neu­tronowych i super­skrętarek oraz pro­cesy fizy­czne w ekstremal­nie sil­nych polach graw­ita­cyjnych i elek­tro­mag­ne­ty­cznych w bliskim sąsiedztwie tych egzo­ty­cznych obiek­tów. Zaj­mu­je się również prob­le­mem ciem­nej energii i ciem­nej materii deter­min­u­ją­cych naturę ewolucji całego Wszechświa­ta. Jest inten­sy­wnie zaan­gażowany w pracę fotograficzną, kon­cen­tru­jąc się na syn­ergii metod naukowych i artysty­cznych, rozwi­ja­jąc kierunek twór­czy zwany kubizmem mag­icznym. Wys­taw­iał w wielu gale­ri­ach w Czechach i za granicą. Jego prace fotograficzne były przed­miotem mono­grafii wydanej w Ostraw­ie w 2007 roku, zaty­tułowanej Look­ing for Con­text. Images and Trans­for­ma­tions of Zdeněk Stuch­lík’s Pho­tographs z tek­stem Svatavy Urbanovej.