Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zapraszają na wystawę fotografii Antoni Kreis „Opowieści camery obscury”. Wernisaż odbędzie się 9 lutego 2024 roku o godz. 18.00 w siedzibie Muzeum ul.Jana Zamoyskiego 20, 23–300 Janów Lubelski. Wystawę można oglądać do 5 marca 2024 roku.
ANTONI KREIS — urodził się w 1956 roku w Chorzowie. Fotografuje nieprzerwanie od 12 roku życia. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 2003 roku. Wieloletni członek Zarządu Okręgu Śląskiego oraz Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej Okręgu Śląskiego ZPAF. Laureat dziesiątek nagród
w konkursach fotograficznych, w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku aktywny i wielokrotnie nagradzany autor filmów tak zwanego amatorskiego kina niezależnego. Jest autorem filmu „Piosenka dla robotnika rannej zmiany”, który znalazł się w grupie stu najlepszych filmów krótkometrażowych polskiej kinematografii, tym samym znalazł się w zbiorach Filmoteki Narodowej. Uczestnik ponad dwustu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą, autor blisko stu wystaw indywidualnych. W latach osiemdziesiątych XX wieku etatowy fotoreporter Biura Informacji NSZZ Solidarność Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. Organizator kursów fotograficznych i wykładowca na kursach i w szkołach fotografii. Jego twórczość, zdaniem krytyków jest trudna do jednoznacznego zakwalifikowania: często zmienia zainteresowania od klasycznego portretu, poprzez reportaż, pejzaż aż po nurt awangardowy. Często wykorzystuje techniki z pogranicza sztuk plastycznych. Ma opinię twórcy nieprzewidywalnego. Sam o sobie mówi, że „obserwuje i kolekcjonuje emocje i obrazy…”.
Jego artystyczne credo: „fotografia nie może być nudna, sztuka powinna być nieobliczalna”. W 2023 roku za swą działalność artystyczną odznaczony brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Antoniego Kreisa Opowieści camery obscury
Fotografowanie, jak i inne czynności, bywa trudne. Czy oznacza to, że robienie zdjęć nie ma sensu? Nie – pokazuje to zestaw zaproponowany przez Antoniego Kreisa. Opowieści camery obscury to pogoń za niedoścignionym, próba zilustrowania nieobecnego. Autor podczas pracy nad wystawą stał się więc kimś na kształt współczesnego Don Kichota, błędnego rycerza poruszającego się po fotograficznych drogach i korzystającego jednocześnie z każdej możliwej ścieżki na rozwidleniu.
Antoni Kreis poprzez swoją serię fotografii próbuje pokazać to czego nie ma. Widz w zetknięciu z tymi obrazami musi wysilić swoją wyobraźnię. Jest przez autora nakierowywany na konkretne skojarzenia. Siłą zdjęcia jest to, że czasem widzimy na nim coś, co nigdy nie stanęło przed aparatem. Każdy widz odbierze obraz na swój unikalny sposób.
Fotografik poprzez swoją serię pokazuje także ciągłą walkę, którą codziennie musi odbywać twórca. Kreować coś nieoczywistego, śledzić ciągle zmieniającą się rzeczywistość, wychodzić poza bezpieczne granice, zapuszczać się w miejsca niedostępne. W ten sposób powstają dzieła, które bez motywacji i przełamywania własnych ograniczeń artysty nie mogłyby powstać. Każdy twórca mierzy się z brakiem motywacji, brakiem wizji, przeciwnościami losu a nawet lenistwem, gdy udaje się je przezwyciężyć mamy do czynienia z ogromnym sukcesem. W ten sposób powstają największe dzieła.
Wizualnie Opowieści camery obscura są melancholijne, ciągnące się jak pajęczyna na wietrze. Czas w kadrach Kreisa został zatrzymany, a piękno w zwyczajności dostrzeżone przez bardzo szeroko otwarte oczy.
Kamil Myszkowski