Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza na wernisaż jubileuszowej wystawy fotografii Antoni Kreis „PORANNA KAWA CZYLI, DUŻO KRZYKU O NIC !”. Wernisaż odbędzie się w środę 8 listopada 2023 roku o godz. 18.30 w „Galerii Katowice” Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski przy ul. Dąbrowskiego 2. Wystawę można oglądać do 1 grudnia 2023 roku od wtorku do piątku w godz. od 17.00 do 20.00. Kuratorka wystawy: Beata Mendrek. Wernisaż uświetnią członkowie zespołu Whiskey River w składzie: Katarzyna Lisek – Orkisz – skrzypce, Grzegorz Wanatowicz – gitara, Michał Kubista – gitara basowa, Joachim Ochman – perkusja, Antoni Kreis – śpiew. Wstęp wolny.
PORANNA KAWA CZYLI DUŻO KRZYKU O NIC !
„Do wojny trzeba się przygotować”… usłyszałam.
Codziennie rano pijąc kawę pielęgnuję swój spokój, poczucie bezpieczeństwa, bycie tu i teraz.
W codziennych przyjemnościach i obowiązkach odnajduję wartość utwierdzającą mnie w tym, że jestem w odpowiednim miejscu i dobrym czasie. Spotkania, rozmowy, kwiaty, motyle. Emocje, szepty, krzyki. Tykający zegar odmierzający czas, nieubłagany, ale wcale nie bezwzględny. Czas na pracę, czas na relaks.
Codziennie rano pijąc kawę, myślę co dalej, co dziś do zrobienia, co do odpuszczenia, a co jeszcze nieprzewidziane.
Czasem ten kolorowy świat traci barwy. Kwiaty więdną a motyle bledną. Przestają latać, pachnieć, cieszyć. Przestają pozytywnie, lekko inspirować. A może inspirują inaczej, wręcz odwrotnie?
Anioły przestają świecić, piękno znika bezpowrotnie, spojrzenia, natręctwa, fobie biorą nad wszystkim górę.
Po porannej kawie, ludzie wychodzą do pracy. Leczą, uczą, gotują, budują, badają, projektują, konstruują. No właśnie, konstruują.
Zaczynają tworzyć maszyny. Maszyny, które powinny pomagać, ułatwiać, wspierać, wzmacniać motywować… Tymczasem powstają „maszyny do zabijania”. Dosłowne i w przenośni. Czasem zabijają ciało, umysł i duszę. Zapominamy, przyzwyczajamy się do tych szarości, do tej czerni, która obezwładnia i zniewala. Idziemy w defiladzie smutku, prowadzeni na smyczach przez tych „silnych, konstruktywnych, chcących dla nas dobrze”.
„Do wojny trzeba się przygotować”
Czy na pewno?
Jeśli miałbyś jedno życzenie, jakie by ono było? Zniszczyłbyś wszystkie maszyny, te, które sieją destrukcję? Pokolorowałbyś wszystkie kwiaty, motyle? Cały świat? Posklejałbyś to wszystko na nowo?
Tak, myślę, że tak…
Beata Mendrek
Ta fotografia nie jest modna.
Nie jest nawet współczesna.
To nie flanowanie.
Nie fotografia urbeksowa ani streetowa.
Nie ma nic wspólnego z dokumentem.
To nie projekt długoterminowy (znudziłbym się po tygodniu, najwyżej dwóch!)
Trudno to nawet nazwać projektem…
Nie ma na niej Człowieka, choć jest o ludziach.
Jest o mnie – o tym co myślę i o tym co dla mnie ważne…
Czy to w ogóle jest fotografia?
Autor
ANTONI KREIS
Urodził się w 1956 roku w Chorzowie. Zaczął fotografować w wieku 12 lat. Jest samoukiem
i amatorem. Nie ukończył żadnych fotograficznych szkół, nie ma zamiaru pisać prac doktorskich ani zdobywać tytułów naukowych z zakresu fotografii. Posiadaną wiedzę zdobywał z książek, albumów, w muzealnych galeriach, a także uczył się głównie na własnych błędach. Jest jedynym sponsorem swoich prac, które znalazły się na blisko stu autorskich wystawach indywidualnych i ponad dwustu zbiorowych. Nigdy nie zdobył się na odwagę (i pewno nie zdobędzie…) aby wystąpić do hojnych władz o stypendium czy tzw. granty. W latach osiemdziesiątych XX wieku etatowy fotoreporter NSZZ Solidarność Regionu Śląsko-Dąbrowskiego z dużym dorobkiem w postaci negatywów zarekwirowanych podczas wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Za największy swój sukces uważa fakt, że jego amatorski film „Piosenka dla robotnika rannej zmiany” z 1981 roku znalazł się w grupie stu najlepszych filmów krótkometrażowych polskiej kinematografii. Jego artystyczne credo: „fotografia nie może być nudna, sztuka powinna być nieobliczalna”. Członek Związku od 2003 roku (nr legitymacji 868).