Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza na wernisaż jubileuszowej wystawy fotografii „Zbigniew Sawicz 50-lecie działalności twórczej”. Wernisaż odbędzie się w środę 4 października 2023 roku o godz. 18.30 w „Galerii Katowice” Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski przy ul. Dąbrowskiego 2. Wystawę można oglądać do 31 października 2023 roku od wtorku do piątku w godz. od 17.00 do 20.00. Kuratorzy wystawy: Danuta Kowalik-Dura, Arkadiusz Ławrywianiec. Wystawa przygotowana została we współpracy z Instytutem im. Wojciecha Korfantego.
Wystawa prezentuje prace, wybrane z bogatego dorobku twórcy, który od 50 lat jest związany ze śląskim środowiskiem fotograficznym. Fotografie powstawały od początku lat 70. ubiegłego stulecia do dziś.
Autor nie zaopatruje swych fotografii podpisami traktując je jako inspiracje i uznając że ich wymowa zawarta jest w obrazie i ma ponadczasowy , humanistyczny charakter.
Mistrz śląskiej fotografii. 50. lat twórczości Zbigniewa Sawicza
„…dzięki niemu ludzie przyszłości będą odtwarzać naszą śląską legendę”. Jerzy Lewczyński
Wystawa prezentuje prace Zbigniewa Sawicza, wybrane z bogatego dorobku twórcy, który od 50 lat jest związany ze śląskim środowiskiem fotograficznym. Autor jest klasykiem owego gremium, zarówno w znaczeniu warsztatowym, jak i w skali dorobku, który tutaj stworzył. Jego twórczość koncentruje się na obrazowaniu walorów miejsca, które wybrał do życia. Górny Śląsk jest nieustającą inspiracją jego fotograficznych eksploracji. Sięga istoty śląskości, poszukuje tych wartości, które wyrastają z oryginalnej kultury i stanowią integralną część jej tożsamości.
Motywem jego fotografii są treści, które kumulują się tutaj w różnych przestrzeniach, one stały się tematem jego wieloletnich fotograficznych penetracji. Fotografię traktuje jako sposób wyrażania uczuć i emocji własnych oraz wydobywania tych, które zawiera prezentowana rzeczywistość. Fascynuje go ona jednakowo w codziennych, choć specyficznych dla tego regionu obrazach, jak i w wymiarze sacrum. Sawicz to kronikarz niezwykłej aury zawartej zarówno w pospolitych, ale i nieprzeciętnych miejscach i osobach. Konsekwentnie i niestrudzenie jako baczny obserwator i uczestnik tętniącego tu życia tworzy portret współczesności. W tak powstającym zapisie dąży do uchwycenia własnych fascynacji, które zamyka w kolejnych cyklach poświęconych naturalnemu i przemysłowemu pejzażowi, tak charakterystycznemu dla industrialnie zdominowanego regionu, oraz ludziom weń wpisanym. W Śląskiej Balladzie zaprezentowanej w 2009 roku, ukazał złożoność tutejszej ludzkiej egzystencji, gdzie zacierają się granice tego, co osobiste, rodzinne, intymne, bowiem toczy się w cieniu dominujących przemysłowych konstrukcji.
Fotografie Sawicza, niezależnie od ich tematyki, łączy wspólna cecha – poszukiwanie piękna, pogody egzystencji, urody krajobrazu i człowieka. Autor snuje refleksje nad fenomenem tworzenia harmonii różnych wartości. Łączy zdolności obserwatora z wizją kreacyjną. Wybiera naturalną scenerię dla kompozycji swych obrazów, które konstruują: wybrany motyw, nastrój miejsca, pora dnia, światło, odpowiedni kadr. Tworzy bogaty formalnie i treściowo humanistyczny zapis układający się w opowieść o człowieku, jego losie, ambicjach i tęsknotach.
Szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje portretowanie artystów. Realizowany od 2005 roku cykl Mistrzowie piękna poświęcił ludziom związanym ze sztuką. Wierzy, że dotykanie artyzmu zawartego w sztuce, buduje w nas „piękną duszę”, która z kolei „maluje się na ludzkim obliczu”. Te relacje chce uchwycić w tworzonych obrazach. Jako uczestnik wielu wydarzeń kulturalno-artystycznych posiada umiejętność wydobywania wątków bliskich jego odczuwaniu istotnych wartości i zamieniania ich w fotograficzne przekazy. Sam doświadcza pasji tworzenia wierząc, że piękno ukryte w człowieku można ujawnić dzięki fotografii.
Sięgając do refleksji Marka Grygiela można stwierdzić, że dorobek Zbigniewa Sawicza „To solidna, rzetelna fotografia, nie trzeba jej na nowo odkrywać, trzeba wiedzieć, że jest i ją prezentować”.
Przygotowany wybór fotografii nie stanowi retrospektywy, wymagała by ona bowiem szerszej prezentacji. Dzisiejsze przypomnienie fotografii Mistrza jest wyrazem należnego podziwu dla konsekwentnego obrazowania piękna ukrytego w naszych, regionalnych wartościach oraz wzbogaca rozważania nad granicami tradycyjnej fotografii i jej wciąż aktualnym potencjale.
Danuta Kowalik-Dura
Zbigniew Sawicz urodził się 8 października 1939 roku w Bolechowie na Kresach dawnej Rzeczypospolitej. Po drugiej wojnie przybył wraz z rodzicami na Śląsk, do Gliwic. Tutaj się wychował, tutaj ukończył studia na Politechnice Śląskiej. Zaczął fotografować i kształtował swoją osobowość twórczą.
Aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym i organizacyjnym śląskiego środowiska fotografików biorąc udział i inicjując w wiele ważnych wydarzeń.
W 1972 roku został członkiem Katowickiego Towarzystwa Fotograficznego w którym przez jedenaście lat pełnił funkcję jego prezesa. Przez dwie kadencje 1976–1984 był wiceprzewodniczącym Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce. W listopadzie 1990 roku został przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików, któremu przewodniczył w latach 1991- 1998.
Fotografuje krajobraz Śląska, ludzi kultury i sztuki oraz ważne wydarzenia związane z regionem, łącząc w swej aktywności twórczej formy dokumentalne z kreacyjnymi. Współpracuje z różnymi instytucjami kultury w całym kraju oraz z wieloma wydawnictwami, publikując swe fotografie w licznych albumach i książkach. Ponad dekadę był związany z redakcją miesięcznika społeczno-kulturalnego “Śląsk”. Od 2002 roku jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Brał udział kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jego fotografie zasilają kolekcje muzealne i prywatne.
Funkcje pełnione w ZPAF: Prezes Okręgu Śląskiego ZPAF (styczeń1991- marzec1998),
V‑ce prezes ds. organizacyjnych Okręgu Śląskiego ZPAF (marzec 1998 — maj 2002),
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Okręgu Śląskiego ZPAF(maj 2002-maj 2005)
W 2012 roku został laureatem nagrody Prezydenta Katowic w dziedzinie kultury. Za swą działalność jest wyróżniony m.in. : Złotą Honorową Odznaką Zasłużony dla Województwa Śląskiego w 2012 roku, Nagrodą Artystyczną Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie fotografii w 2016 roku. W 2018 roku został uhonorowany Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.