Wystawa fotografii: ANTONIEGO KREISA:
„SEMANA SANTA – sacrum i profanum (Wielki Tydzień w hiszpańskiej Maladze)”
Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”
Galeria na piętrze
6 kwietnia – 31 maja 2022
Hiszpański Wielki Tydzień to dziś jedna z największych atrakcji turystycznych Hiszpanii. Malaga to rodzinne miasto Pablo Picassa, oraz znanego aktora Antonio Banderasa. Co roku – w Wielki Tydzień (Semana Santa) poprzedzający Święta Wielkanocne – do Malagi przybywają setki tysięcy turystów z całego świata. Misterium, jakie odbywa się na ulicach drugiego co do wielkości miasta Andaluzji, zachwyca zarówno rozmachem, jak i niespotykanym klimatem. Od rana do wieczora ulice przemierzają liczne procesje złożone z członków tradycyjnych bractw i stowarzyszeń religijnych, skupionych przy parafiach, poprzebieranych w wielobarwne szaty. Każde z bractw posiada charakterystyczny dla siebie kolor szat i bierze udział w odpowiednim dniu Wielkiego Tygodnia maszerując w otoczeniu platformy — tronu, która waży nieraz nawet kilka ton. Znajdujące się na nich figury tonące
w żywych kwiatach i w blasku świec, często ozdobione misternej roboty baldachimami, to niekiedy bezcenne dzieła sztuki sakralnej z czasów średniowiecznych, a dźwigane są przez mężczyzn tzw. costaleros. Na wystawie prezentowane jest 55 czarno-białych i kolorowych fotografii wykonanych przez autora w Maladze, w 2010 roku.
ANTONI KREIS
Urodził się w 1956 roku w Chorzowie. Fotografuje od ponad czterdziestu lat. Wieloletni członek Zarządu Okręgu Śląskiego oraz Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej Okręgu Śląskiego ZPAF. Laureat dziesiątek nagród w konkursach fotograficznych, w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku aktywny i wielokrotnie nagradzany autor filmów tak zwanego amatorskiego kina niezależnego. Jest autorem filmu „Piosenka dla robotnika rannej zmiany”, który znalazł się w grupie stu najlepszych filmów krótkometrażowych polskiej kinematografii. Uczestnik ponad dwustu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą, autor blisko stu wystaw indywidualnych. W latach osiemdziesiątych XX wieku etatowy fotoreporter NSZZ Solidarność Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. Organizator kursów fotograficznych i wykładowca na kursach i w szkołach fotografii. Jego twórczość, zdaniem krytyków jest trudna do jednoznacznego zakwalifikowania: często zmienia zainteresowania od klasycznego portretu, poprzez reportaż, pejzaż aż po nurt awangardowy. Często wykorzystuje techniki z pogranicza sztuk plastycznych. Ma opinię twórcy nieprzewidywalnego. Sam o sobie mówi, że „obserwuje i kolekcjonuje emocje i obrazy…” Jego artystyczne credo: „fotografia nie może być nudna, sztuka powinna być nieobliczalna”.