Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Kamil Myszkowski „Miłośnik patrzenia”. Wernisaż odbędzie się w środę 1 marca 2023 roku o godz. 18.30 w Galerii „Katowice” Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski przy ul. Dąbrowskiego 2. Wystawę można oglądać do 31 marca 2023 roku roku od wtorku do piątku w godz. od 17.00 do 20.00. Kuratorzy wystawy: Krzysztof Szlapa i Jerzy Orawski. Wernisaż uświetni występ kwartetu smyczkowego Orkiestry MASO w składzie: Kateryna Stetsenko, Nadia Berezovska (skrzypce), Vladimir Chemodanov (altówka), Denis Sverdlov (wiolonczela). W programie: “Londonderry Air” (traditional), P.Moria “Menuet”, “Short Brazilian Medley”, “La Vie En Rose”, “Siboney”, “Sweet Georgia Brown”, “All I Ask of You”, J.Gade “Jealousy”, “When the Saints go marching in”, Denis Sverdlov. Wstęp wolny.
Miłośnik patrzenia
Prezentowana wystawa stanowi wynik ostatnich pięciu lat moich pracy badawczej nad ruchem fotoamatorskim, a jej głównym celem jest zobrazowanie postaw i wizerunku fotoamatora, jaki wykształcił się w historii i w kulturze. Jest to oczywiście pewne spojrzenie na omawiany problem, bo wydaje się niemożliwym stworzenie całościowego oglądu. Również ja byłem fotoamatorem, dlatego nie ucieknę od wątków autobiograficznych, które widz dostrzeże na wystawie. W końcu najlepszym punktem odniesienia jest własna postawa, mam jednak nadzieję, że nie przyćmi ona szerszego kontekstu.
Czy fotografia to trudna dziedzina? Czy każdy może się nią zajmować? Czy aparat fotograficzny to narzędzie dokumentacji odpowiednie dla każdego? Dla wielu omawiane medium przez blisko 200 lat swojego istnienia stawało się sposobem i celem życia, a aparat bywał dosłownie przedłużeniem oka. Fotografia stała się źródłem pasji, radości, miłości, ale i przyczyną tęsknoty, oddania czy walki. Nie brakuje przecież w historii i takich, którzy wpadli w szczególną pułapkę spojrzenia, poświęcając się przy tym bezgranicznie.
Warto wspomnieć o motywacjach i sposobie pracy. Prezentowane w ramach wystawy dzieła wpisują się w zaproponowaną i praktykowaną przez Jerzego Lewczyńskiego koncepcję „archeologii fotografii”. W swoich działaniach postanowiłem potraktować ją dwojako – przede wszystkim jako praktykę twórczą, ale z drugiej strony również jako metodę badawczą. Wykorzystanie w pracy nad wystawą wspomnianej wyżej koncepcji, przejawiało się w moim przypadku na kilka sposobów. Po pierwsze było przywracaniem pamięci o faktach i zdarzeniach zrekonstruowanych na podstawie znalezisk fotograficznych. Po drugie było poszerzaniem pola oddziaływania obrazu poprzez sięganie w głąb fotografii i badanie jej materialności. Po trzecie – ujawnianiem magiczności medium jako wyzwalacza pamięci i emocji. Po czwarte jako szczególny rodzaj działań badawczych, zarówno nad samym medium jak i nad tym, co ono ilustruje.
A czy państwa fotografia pochłania w pełni, czy może jesteście tylko użytkownikami aparatu fotograficznego? Jak pasja może wpływać na życie i w jaki sposób je zmienia – mam nadzieję, że wystawa „Miłośnik patrzenia” pozwoli wspólnie uzyskać odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Mam również nadzieję, że za jej sprawą we właściwy sposób oddam hołd fotoamatorom.
Kamil Myszkowski
Kamil Myszkowski – artysta fotografik, twórca instalacji i wideo, kolekcjoner fotografii i starych negatywów, kurator wystaw fotograficznych i historycznych, animator życia kulturalnego. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski. Członek Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami. Doktorant w Instytucie Nauk o Kulturze na Wydziale Humanistycznym
Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Stypendysta Prezydenta Miasta Sosnowca w Dziedzinie Kultury w 2020 roku. Na co dzień pracuje w Dziale Dokumentacji Mechanicznej Muzeum Śląskiego
w Katowicach oraz jako nauczyciel fotografii. Uczestniczy w działaniach jaworznickiej Szkoły Widzenia oraz Grupy 999. Prowadzi warsztaty fotograficzne dla różnych instytucji.