Wystawa fotografii Iwony Germanek i Krzysztofa Gołucha
pt. „Nie/Zapomnienie” kuratorka Małgorzata Malinowska-Klimek
Wernisaż 26 stycznia 2024 (piątek) godz. 18.00 w Galerii Extravagance w Sosnowieckim Centrum Sztuki – Zamek Sielecki
Na wystawę Nie/Zapomnienie zapraszamy do dwóch miejsc: część pierwsza eksponowana jest w Niegalerii w Teatrze Zagłębia, natomiast część druga w Galerii Extravagance w Sosnowieckim Centrum Sztuki – Zamek Sielecki. Ekspozycje uzupełniają się wzajemnie, w Teatrze ukazując ideę wystawy, a w Zamku Sieleckim jej rozwinięcie. Mamy głębokie przekonanie, że dzięki takiej formule uznani i doświadczeni artyści – Iwona Germanek i Krzysztof Gołuch – będą mogli w sposób pełny przekazać nam przemyślenia stojące za nowym wspólnym projektem, a także że ich język wypowiedzi artystycznej znajdzie odpowiednie miejsce w przestrzeni kulturalnej Sosnowca. Chodzi przecież o sprawy fundamentalne: jak postrzegamy siebie i innych ludzi z perspektywy dryfowania w czasie, jak radzimy sobie z jego upływem tylko w jedną stronę, jak świadomość utraty wpływa na naszą teraźniejszość. Czym w tej sytuacji jest pamięć: procesem biochemicznym, kreacją, próbą walki z nieuchronnym, czy może świadomą afirmatywną postawą? Możliwe, że wszystkim po trochu. Tak piszą o swoim projekcie sami artyści:
„Zapamiętujemy nie dni, ale pojedyncze chwile. Pamiętamy fragmenty snów, zapachy, dźwięki. Fascynujące, że nasz mózg przechowuje te informacje, nie pytając nas o przyzwolenie, lub odwrotnie: blokuje nam dostęp do nich, nie licząc się z naszym zdaniem. Czasami mnie to przeraża. A jeśli któregoś dnia nie będę w stanie zapamiętać chwil bieżących? Twarzy bliskich mi osób? Co będzie, gdy moja pamięć odmówi mi wspomnień? Jak wówczas będę poruszać się w tym świecie? Jaki będzie ten mój nowy świat? Czy ktoś go będzie w stanie rozpoznać i zdefiniować, jakoś go określić? Kim będę dla siebie samej, gdy zabraknie mi pamięci?”
Iwona Germanek
„Zdarza nam się w życiu spotykać z niepamięcią o bliskich. Kto zatem będzie pamiętał o tych, którzy nie mają bliskich i rodzin? Projekt NIE/pamięć jest próbą zmierzenia się z moim osobistym przeżyciem niezgody, towarzyszącej niemożności zachowania pamięci o ludziach żyjących na skraju społecznego funkcjonowania, będących chorymi, niepełnosprawnymi, opuszczonymi przez najbliższych, w skrajnych przypadkach nie mających świadomości celu swojej egzystencji. Ideą projektu jest przypomnienie Osób, o których Istnieniu nie dowiemy się z żadnego mainstreamowego medium lub z rodzinnych opowieści. Skazanych na NIE/pamięć”.
Krzysztof Gołuch
8 marca godz. 18.00 w Sosnowieckim Centrum Sztuki – Zamek Sielecki odbędzie się promocja katalogu wystawy.
Wystawa potrwa do 10 marca 2024.
Iwona Germanek
Artystka wizualna, zajmuje się fotografią kreacyjną, portretem oraz szeroko rozumianym eksperymentem fotograficznym. Studentka Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Członkini Związku Polskich Artystów Fotografików w Okręgu Śląskim. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Śląskiego oraz w prywatnych kolekcjach.
Wystawy indywidualne:
2019 Katowice, Galeria za Szybą, Reminiscencje.
2019 Kielce, Biuro Wystaw Artystycznych, Reminiscencje.
2020 Bydgoszcz, Vintage Photo Festival, Reminiscencje. Niebieski chlorofil.
2020 Rybnik, Festiwal Fotografii, Zielnik.
2021 Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, Nitki niepamiętania .
2022 Galeria Katowice (ZPAF), Różowy nie istnieje.
2022 Galeria Engram w Katowicach, Moje życie- Twoja krew.
2023 Stara Galeria ZPAF w Warszawie, Nie ma jak w domu.
2023 Galeria PUSTA cd, Jaworzno, Zielnik.
2023 Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach, Różowy nie istnieje.
2023 Instytut Polski w Bratysławie, Różowy nie istnieje.
Ważniejsze wystawy zbiorowe:
2020 Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, wystawa zbiorowa w ramach konkursu Wystaw się w CSW 2020
2021 Klompching Gallery, Nowy Jork, Fresh 2021 Finalist, My life – Your blood
2021 Opava, 30+. 30 let Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě / 30 years of the Institute of Creative Photography FPF Silesian University in Opava. Dům umění v Opavě, Kostel sv. Václava v Opavě a galerie KUPE v Opavě.
Miejskie w Zabrzu.
2021 Opava Girls / Opava Women. Studentky a absolventky Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě. Výstava byla součástí 31. mezinárodního fotografického festivalu Měsíc fotografie, Bratislava .
2021 Bratysława, OčamiDvanástichPoľskýchŽien v rámci 31. ročníka Mesiaca fotografie v Bratislave. Stredoeurópsky dom fotografie.
2023 BBA GALLERY, Berlin, w ramach wystawy finalistów One Shot Award, My life – Your Blood.
Ważniejsze nagrody :
Nagroda Główna Dyrektora w konkursie Wystaw się w CSW w Toruniu, 2020
I miejsce w Konkursie Fotografii Odklejonej, 2020
Vintage Grand Prix Honorable Mention in 6th edition of Vintage Photo Festival in Bydgoszcz, 2020
Chromatic Photography Awards
3rd Place: Conceptual
My life — your blood, 2021
London Photography Awards
Gold Winner
Category : Fine Art Photography — Open Theme, My life — your blood, 2022
Muse Photography Awards,
Fine Art. Photography – Photomanipulation, Gold Winner, Pink doesn’t exist, 2023
Krzysztof Gołuch
Artysta, pedagog, fotograf i doktor sztuki (dyplom u prof. Vladimíra Birgusa w roku 2023) w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Absolwent Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Akademii Humanistyczno-Technicznej w Bielsku Białej. Członek Polskiego Związku Artystów Fotografików – Okręg Śląski. W swojej twórczości zajmuje się fotografią dokumentalną, realizując projekty długoterminowe. Jego twórczość oscyluje wokół problemów ludzkiej egzystencji, zwłaszcza życia osób z niepełnosprawnościami, z którymi od kilkudziesięciu lat pracuje w ośrodku „Caritas“ w Knurowie. Za swoją działalność w 2017 roku został odznaczony przez papieża Franciszka medalem papieskim — Pro Ecclesia et Pontifice oraz przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Srebrnym Krzyżem Zasługi w 2016 roku. Laureat konkursów fotograficznych: pierwszej nagrody w konkursie Unii Europejskiej dla artystycznych szkół wyższych (reprezentując Institut tvůrčí fotografie) – Przełamując stereotypy oraz nagrodami w jednym z najważniejszych konkurów polskiej fotografii prasowej — Grand Press Foto w latach: 2018, 2021, 2022. Swoje fotografie wystawiał także za granicami Polski, miedzy innymi podczas festiwalu Trasphotographiques we francuskim Lille oraz podczas festiwalu PhotoSaintGermain w Paryżu, a także podczas Miesiąca Fotografii w Bratysławie, festiwalu Prague Photo w Pradze, podczas Europejskiego Miesiąca Fotografii w Luksemburgu. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury województwa śląskiego w latach 2008 oraz 2014. Autor albumów fotograficznych: „Co siódmy”(2017), “Hotel” (2021) oraz “Smak życia”(2022). Krzysztof Gołuch mieszka, pracuje i tworzy jednym z miast aglomercji Górnego Śląska — w Knurowie.